لوله درز دار و تعریف آن

لوله درز دار :   لوله های فولادی معمولاً به دو صورت ساخته می شوند:

لوله های درزدار(welded pipe)یا لوله با درز جوش

در این روش رول ورق با ضخامت مورد نظر و بر اساس سایز لوله برش خورده و پس از عبور از غلطک های نورد به شکل گرد در می آیند و پس از آن درز به وجود آمده جوشکاری شده وبه مرحله تست وکونیک می روند .

این روش اصطلاحاً روش نورد نامیده می شود این روش بیشتر جهت تولید انواع پروفیل های مورد مصرف در ساختمان و تولید لوله های شوفاژی ولوله های گازی مورد مصرف در لوله کشی ساختمان بکار می روند .

در این روش تولید اصولاً دو نوع روش جوش برای جوشکاری درز جوش مورد استفاده قرار می گیرد:

Electric Resistance Welded -ERW

لوله درز دار : در این روش با ایجاد آمپر بالا توسط دستگاه الکتریکی جوش باعث به وجودآمدن حرارت در لبه های درز جوش شده وباعث ذوب شدن این لبه های گردیده که منجر به جوش خوردن دو لبه اتصال می گردد که اصطلاحً به این روش جوشکاری لب به لب نیز می گویند ونیاز به هیچگونه الکترود ندارد.

High Frequency Induction (HFI) Welded Pipe

لوله درز دار : این روش جوشکاری فرکانس بالا می باشد که در این روش عبوری جریان برق با فرکانس بالا در لبه های درز جوش باعث حرارت زیادی شده که منجر به ذوب شدن لبه وجوش خوردن آن ها می گردد .

در این روش کنترل حرارت جوش ودر نتیجه کیفیت آن بیشتر از روش قبلی می باشد در هر صورت این لوله ها عموماً جهت مصارف صنعتی وفشارهای پایین کارایی دارند وبرای فشارهای بالاتر باید از لوله های مانیسمان استفاده کرد .

 لوله های بدون درز (مانیسمان )

Seamless pipe  لوله های بدون درز به صورت اکسترودینگ توسط قالب های مختلف تولید می شود.

اصولاً تولید لوله های بدون درز مستلزم فرایندی است که طی آن یک شمش فولادی تبدیل به لوله می گردد.

لوله های مانیسمان از شمش های فولاد تولید می شوند آنها عموماً با کشش و نورد شمش های گرد فولادی تولید می شوند .

البته تولید از مقاطع چهار گوش نیز امکان پذیر است اما باعث بالا رفتن هزینه تولید می گردد نکته جالب درباره روش تولید مانیسمان این است که تولید از سایزهای بزرگتر به کوچکتر می باشد وسایزهای ۱/۲ و۳/۴ و۱ اینچ معمولاً به روش سرد می باشد .

یعنی برای تولید سایز ۱/۲ اینچ ابتدا باید شمش ۷۶ پس از حرارت سوراخ ۱/۲ ایجاد می شود وپس از نورد و کشش در خط تولید لوله (۱/۴)۱ اینچ تولید شده وپس از آن با روش سرد لوله (۱/۴)۱ کشیده شده وپس از اسید کاری وطی چند مرحله کشش به سایز مورد نظر ۱/۲ اینچ می رسند .

این روش اولین بار توسط مهندس آلمانی بنام مانیسمان بکار رفت و فقط در ایران به این نام خوانده می شود

لوله های فولادی درزدار به لوله هایی گفته می شود که توسط جوش القایی (HFIW) تولید و عرضه میگردند .

این لوله ها نیز دارای استاندارد مختص خود می باشند .

لوله های فولادی درزدار نیز به چند دلیل به روش درزدار تولید میگردند یک اینکه مورد مصرف این لوله ها غالبا جهت خطوط تاسیساتی یا پایپینگی است که از لحاظ فشار بار ورودی دارای فشار حداقلی میباشند یعنی اینکه حساسیت خاصی از لحاظ فشار کاری بر روی این لوله ها نیست به طور مثال در موتور خانه ها استفاده از این لوله ها تحت عنوان لوله های شوفاژی یا لوله های داربستی ویا لوله های فولادی درزدار گازی که دارای استاندارد API به جهت مصرف در شبکه گازرسانی منازل و یا پروژه های ساختمان سازی می باشند

لوله های درزدار به روش درز مستقیم جوش تولید می گردند به طوری که ورق در ابعاد متناسب با قطر لوله رول گردیده ونقطه اتصال دو لب ورق به وسیله دو الکترود به یکدیگر متصل می گردد.

این لوله ها پس از انجام آزمایشات تست به دو دسته لوله تست فولادی و لوله تست مردود فولادی تقسیم میگردند .

اندازه و ابعاد این لوله ها عموما به صورت ۶ متری میباشد .