انواع ورق

انواع ورق

انواع ورق صنعتی و ساختمانی

انواع ورق : آهن آلات به  دو دسته کلی صنعتی و ساختمانی تقسیم می شود و بعد در دسته بندی های جزیی قرار می گیرند.

یکی از زیر دسته بندی های بسیار مهم  آهن آلات دسته بندی ورق می باشد، ورق نوع مسطح فلز آهن است که کاملا صاف و صیقلی می باشد.

ورق ها به صورت کلی به دو صورت رول فرم و شیت فرم (برش شده ) تولید و به بازار عرضه می گردند.

توضیح مختصر از انواع ورق را در ادامه مطلب گردآوری کرده ایم که می تواند راهنمای جامعی برای شما خریداران عزیز باشد.

ورق سیاه یا ورق نورد گرم

در تولید انواع ورق از دو نوع تکنولوژی مختلف استفاده می شود که نام های نورد سرد و نورد گرم به آنها اطلاق می شود.

در نورد گرم محصول خروجی ورق سیاه نامیده شده و در نورد سرد محصول خروجی ورق روغنی خواهد بود.

تولید ورق با تکنولوژی نورد گرم به این معناست که مواد اولیه تولید ورق در دما های بسیار بالا ذوب شده و در طی این فرآیند ورق ظاهری مات به خود می گیرد و به دلیل رنگ ظاهری آن در بازار از اصطلاح ورق سیاه برای آن استفاده می شود.

انواع ورق سیاه

در نورد گرم تختال ها  پس از گرم شدن تا حدود ۱۲۸۰ درجه سانتی گراد در کوره های پیش گرم کن و پوسته زدایی در نورد های اولیه و نهایی نورد شده و در نهایت ضخامت آن به ۱٫۲ تا ۱۶ میلی متر می رسد که به صورت کلاف (کویل) تولید می گردد.

در ادامه فرآیند و در واحد تکمیل نورد گرم اعمالی از قبیل کم کردن وزن کلاف،بهبود خواص مکانیکی، تسطیح ورق، برش سبک و سنگین ورق در طول های ۱ الی ۱۲ متر صورت می گیرد.
برای اطلاعات بیشتر در مورد ورق سیاه کلیک کنید

ورق روغنی

نام گذاری این ورق به دلیل شکل ظاهری اش می باشد که به این نوع ورق داده شده است.

ورق های فلزی به دو صورت کلی تولید می شوند که نورد سرد ورق روغنی و نورد گرم ورق سیاه که توضیح اش در بالا ذکر شده است می باشد .

ورق روغنی همچنین با نام ورق با نورد سرد هم شناخته می شود.

ورق های روغنی با تکنولوژی نورد سرد تهیه می شوند به این معنی که ورق های با ضخامت بالا توسط نورد به ضخامت های پایین تر تبدیل می شوند.

انواع ورق روغنی

در این حالت به خاطر استفاده از نورد سرد کیفیت ظاهری خوب و مطلوب می باشد به همین دلیل بیشتر در کارهای مرتبط به ظاهر مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق روغنی به شاخه های ورق معمولی،ورق نیمه کشش و ورق های فوق کشش تقسیم می شود.ورق های روغنی از ضخامت ۳۰ صدم میلی متر تا ۳ میلی متر تولید می شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع ورق روغنی کلیک کنید .

ورق کرکره

ورق کرکره همان فرمینگ شده ی ورق گالوانیزه یا ورق رنگی می باشد که کارایی های بسیاری صنعت دارد و به رنگ ها و طرح های گوناگونی در بازار موجود است .

طرح ورق کرکره سینوسی ابتدایی‌ترین طرح ورق‌های موج دار که از زمان‌های دور تولید و به بازار عرضه می‌شود.

ورق‌کرکره موج دار شیروانی جهت پوشش سقف ‌های شیروانی از متریال مختلفی استفاده می‌شود، که این متریال ها را (با توجه به گسترش استفاده از ورق‌های فلزی) می‌توان به دو دسته پوشش‌های فلزی و پوشش‌های غیر فلزی تقسیم نمود.

انواع ورق کرکره

در دسته پوشش‌های غیر فلزی متریال مختلفی نظیر ایرانیت، آردواز، سفال، دکرا، شینگن، آندولین، آندو ویلا و غیره قرار می‌گیرند.

ولی پوشش فلزی ورق کرکره شامل ورق‌های فلزی فرم شده در طرح‌های متنوع است که به دلیل ماهیت پوشش شیروانی ( که تماس دایمی با باران و برف است) باید ورق استفاده شده دارای پوشش گالوانیزه باشد، تا از خوردگی و زنگ ‌زدگی آن جلوگیری شود.

ورق‌ کرکره شیروانی در ابتدا فقط ورق‌های گالوانیزه بودند، که با پیشرفت ساخت تکنولوژیی شان ورق‌های گالوانیزه رنگی نیز به بازار عرضه گردید.

امروزه ورق‌های گالوانیزه رنگی در رنگ‌های متنوعی تولید می‌گردد، فرمینگ ورق‌های گالوانیزه و یا گالوانیزه رنگی در طرح‌های متنوعی انجام شده و به بازار عرضه می‌شود .

برای اطلاعات بیشتر در مورد ورق کرکره کلیک کنید .

ورق آجدار

ورق آجدار نوعی ورق گرم است که بیشتر برای سطوح شیب دار یا نزدیک پرتگاه استفاده می‌شود تا از سرخوردن افراد و یا اشیاء جلوگیری کند.

برجستگی های پراکنده شده در سطح ورق، معمولا به شکل بادامی، الماسی و یا اشکال دیگر طراحی شده است، سقف‌ های شیروانی نمونه ای از کاربرد این محصول است.

از طرفی با توجه نوع ضخامت و استقامت ورق آجدار ، این نوع ورق‌ها برای کف کشتی‌ ها، پل‌ها ،  پله‌ها ، کف اتاق کامیون‌ها و وانت بارها ، کف زمین‌ های در حال عملیات ساخت و یا راه سازی که به صورت موقت باید عبور و مرور از روی آنها انجام گیرد، ساخت پله‌های اضطراری، ساخت دستگاه های صنعتی کارخانجات و غیره به کار می‌روند.

انواع ورق آجدار

برای اطلاعات بیشتر در مورد ورق آجدار کلیک کنید .

ورق اسید شویی

انواع ورق : به فرآیندی که طی آن چربی های روی ورقی که توسط نورد گرم به ضخامت دلخواه رسیده است، با استفاده از اسید کلریدریک از ورق زدوده می شود، اسیدشویی می گویند.
ورق‌های اسید شویی شده از ورق‌های سیاه (ورق های گرم نوردیده) تولید می‌شوند که طی پروسه ای سطح رویی آن ها اسید شویی می‌شوند و زغال‌های سطحی ورق و مقداری از ناخالصی‌ها گرفته می‌شود و مقداری ظاهر ورق براق‌تر می‌شود یعنی نزدیک به ورق روغنی (سرد نوردیده) است که معمولا به دو صورت رول و شیت (فابریک و برشی) تولید می شوند و در آن رول ها معمولا در دو عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر تولید می شود ، هم چنین این ورق ها معمولا دارای ضخامت های ۱٫۵ تا ۶ میلیمتر می باشند.

ورق اسیدشویی

برای اطلاعات بیشتر در مورد ورق اسید شویی کلیک کنید .

سوالات متداول در رابطه با انواع ورق

۱- ورق سیاه مربوط به کدام کارخانه است ؟

در انبار تهران آهن ورق قولاد مبارکه ، فولاد کاویان ، اکسین ، گیلان موجود است.

۲- امکان برش برای ورق هست ؟

بله انواع برش کیوتین ، لیزری و پلاسما قابل انجام است.

 

سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید