آرماتور طولی در تیر های ساده در تهران آهن آرماتور طولی در تیر های ساده دارای سه نوع تحمل می باشد. ۱. تحمل نیروهای کششی آرماتور طولی در تیر های ساده : یک تیر تخت بتنی یک دهانه را قبل از بارگزاری مشاهده می کنید ، در وسط این تیر محوری است که به آن […]

آرماتور طولی در تیر های ساده

آرماتور طولی در تیر های ساده در تهران آهن

آرماتور طولی در تیر های ساده دارای سه نوع تحمل می باشد.

۱. تحمل نیروهای کششی

آرماتور طولی در تیر های ساده : یک تیر تخت بتنی یک دهانه را قبل از بارگزاری مشاهده می کنید ، در وسط این تیر محوری است که به آن تار خنثی یا تار میانی گفته می شود .

پس از بارگذاری تار خنثی نه فشرده می شود و نه کشیده ، اما لایه های بتن پالای تار خنثی فشرده می شوند این لایه ها هر چه از تار خنثی دورتر باشند ، فشرده تر و لایه های زیر تار خنثی کشیده می شوند .

بدین ترتیب مشخص می شود که در تیر ساده ی یک دهانه ، پس از بارگذاری ، حداکثر کشش در ناحیه وسط تیر در زیر تار خنثی ئو در پایین ترین لایه ی تیر به وجود می آید ، بنابراین لازم است در نزدیکی سطح زیرین بتن ، میلگرد هایی برای تحمل نیروهای کششی وارد بر هر ناحیه محاسبه می شود و به همین دلیل ممکن است میلگردهای کششی وسط دهانه ، از میلگرد های کششی در نزدیک تکیه گاه که نیروی کششی کمتری وجود دارد ، بیشتر باشد .

۲. تحمل نیرو های فشاری

آرماتور طولی در تیر های ساده : با توجه به مقاومت خوب بتن در مقابل فشار ، اکثرا نیروهای فشاری ، به وسیله ی بتن تحمل می شود .

در تیر یک دهانه ، در ناحیه ی بالای تار خنثی ، حداقل میلگرد های فشاری قرار داده می شود .

در برخی موارد ممکن است سطح بتن به تنهایی قادر به تحمل نیروهای فشای نباشد یا اینکه بنا به ضرورت لازم باشد ابعاد بتن کوچک انتخاب شود ، در این صورت ، قسمتی از نیروهای فشاری به وسیله ی میلگرد های فشاری تحمل می شود .

این میلگرد ها در ناحیه فشاری بتن ( نزدیک سطح آزاد بتن ) قرار می گیرند و سطح مقطع آن ها در مقاطع مختلف تیر بر اساس محاسبه تعیین می شود .

۳. تحمل نیروهای برشی

آرماتور طولی در تیر های ساده : اعضای خمشی و به خصوص تیر ها معمولا علاوه بر خمش ، تحت تاثیر برش نیز قرار می گیرند .

اگر نیروی برشی وارد بر سطح قطعه ی بتنی بیشتر از مقاومت برشی بتن باشد ، ترک هایی در زیر تیر ایجاد می شود که زاویه ۴۵ درجه تار خنثی را قطع می کنند و در نهایت ممکن است موجب بریده شدن قطعه بتنی شوند .

برای جلوگیری از شکست زودرس مقطع بلافاصله پس از ایجاد ترک مورب که در اثر برش خالص و یا اثر توام برش و خمش ایجاد می شود ، باید مقطع بتنی را طوری مسلح کرد که در مقابل باز شدن ترک های مورب مقاومت کند .

فولاد های برشی یا جان که به نام فولاد عرضی نیز خوانده می شوند ، با انتقال تنش به طرفین یک ترک مورب ، به عنوان مسلح کننده عضو بتنی در مقابل تاثیرات برش در مقطع ایفای نقش می کنند .

فولاد برشی ممکن است در حالت های زیر در یک عضو بتنی به کار گرفته شود .

 • فولاد برشی قائم
 • فولاد برشی مایل با زاویه ی حداقل ۴۵درجه نسبت به فولاد های طولی
 • فولاد طولی خم شده با زاویه حداقل ۳۰ درجه نسبت به فولاد های طولی
 • ترکیبی از فولاد برشی قائم و فولاد برشی خم شده یا فولاد برشی مایل و فولاد طولی خم شده
 • شبکه سیمی جوش شده
 • دورپیچ یا فولاد عرضی حلقوی

فولاد برشی قائم از نظر سهولت اجرا متداول ترین نوع فولاد برشی می باشد ، هر یک از فولاد های برشی به نام خاموت یا تنگ خوانده می شود .

این فولاد ها را می توان به صورت خاموت یا تنگ باز و یا به صورت تنگ بسته بکار برد ، تنگ باز ممکن است به صورت تک شاخه ( قلاب ) یا دو شاخه ( رکابی ) یا تنگ چند شاخه به کار می رود .

جهت گرفتن مشاوره با کارشناسان ما برای قیمت روز میلگرد با تهران آهن همراه باشید .

نوشته های مرتبط

 • 21 فروردین 1400
 • 51 بازدید
نحوه اجرای سقف شیروانی 

نحوه اجرای سقف شیروانی 

نحوه اجرای سقف شیروانی انواع مختلفی داشته و با زوایای متنوعی طراحی می شود. سقف شیروانی از جمله موارد مورد نیاز برای منازل شمال کشور است. اغلب خانه های موجود در نواحی شمالی کشور از این سقف استفاده می کنند. برخی از سقف های شیروانی به صورت ساده پیاده سازی شده و شیب آن ها […]

روش های ایمن سازی ساختمان

روش های ایمن سازی ساختمان امروزه جمیعت رو به گسترش است و همین عامل سبب شده که ساختمان های زیادی در گوشه و اطراف شهرها ساخته شوند. اما به نظر شما همین که یک مجتمع آپارتمانی ساخته شود کافی است و یا مسائل جانبی دیگری نیز وجود دارند که باید به آنها توجه زیادی مبذول […]

 • 20 دی 1399
 • 201 بازدید
کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان

کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان

تیرآهن ها یکی از اصلی ترین و اساسی ترین پروفیل های ساختمانی می‌باشند وظیفه یکی را هم به عهده دارد تحمل وزن و باری که از نیروها و تنش‌ها و وارد میشود می باشد تیرآهن ها در معماری و مهندسی سازه این‌گونه تعریف می شوند که عضوی بلند  منشوری و مستقیم می‌باشند برای ساختن تیر […]

 • 19 بهمن 1399
 • 227 بازدید
روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

از آنجایی که استفاده از سازه های فلزی در ساختمان ها رو به افزایش است بنابراین باید برای محافظت از آنها نیز راهکاری انتخاب شود تا سازه های فلزی بتوانند استحکام بیشتری از خود نشان دهند. زنگ زدگی یکی از مشکلاتی است که در صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی، نیروگاهی، سازه ساختمانی و در کل […]

 • 23 فروردین 1400
 • 25 بازدید
میلگرد spk + مشخصات فنی و ویژگی های فولاد spk در تهران آهن

میلگرد spk + مشخصات فنی و ویژگی های فولاد spk در تهران آهن

میلگرد spk یا همان فولاد spk از جمله فولادهای پرکاربرد و پرآلیاژ است. این فولاد آلیاژی سردکار بوده و به اشکال مختلف مانند ورق و میلگرد در صنایع مختلف استفاده می شود. همچنین این محصول به فولادهای آلیاژی با کربن بالا نیز معروف هستند. این دسته از فولادها استحکام بالایی داشته و مقاومت بالایی در […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید