آهن و اهمیت اقتصادی آن

آهن و اهمیت اقتصادی : فلزات به علت استحکام درونی و دوام دسته مهمی از مصالح ساختمان را تشکیل می دهند .

مهمترین فلزی که در ساختمان مصرف می شوند عبارتند از چدن ، آهن معمولی ، میله گرد نیمه خشکه ، فولاد ساختمانی ، آلومینیوم ، استیل ، لوله های سیاه سخت ، لوله های سفید گالوانیزه شده ، ورق های گالوانیزه شده و ورق های سیاه روغنی و ورق های آهن معمولی که از آن پروفیل و لنگه چهار چوب تهیه می شود .

 

آهن و اهمیت اقتصادی

آهن و اهمیت اقتصادی

آهن یکی از مهمترین فلزات صنعتی و ساختمانی است که سنگ های معدنی آن فراوان یافت می شود . چون درصدی از پوسته زمین را آهن تشکیل داده است .

به علت کثرت این نعمت الهی استخراج آن نیز با سهولت انجام می شود به این علت آهن جزء فلزات ارزان قیمت قلمداد می شود .

تنها آهن خالص نیست که در ساختمان مورد مصرف دارد بلکه به صورت چدن و فولاد با آلیاژ های دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیصرد که هر یک برای کاری مناسب است .

سنگ آهن

بر خلاف بعضی از فلزات دیگر آهن همیشه به صورت ترکیبی در خلاقیت وجود دارد و سنگ های معدنی آهن دار که به صورت خام به مصرف تولید آهن می رسد عبارتند از :

  1. اکسید های بی آب آهن
  2. اکسید های آب دار آهن
  3. سولفور آهن
  4. کربنات آهن
  5. سنگ آهن خام

آهن و اهمیت اقتصادی

آهنی که در سنگ های معدنی موجود است اکسید بوده ناچارا برای احیا آن از کوره ذوب آهن استفاده می کنند که عملکرد آن به این صورت است .

ابتدا از بالای کوره سنگ معدن آهن دار را با ذغال کک و سنگ آهن به صورت قشر هایی در داخل کوره می ریزندو سپس از پایین به کوره حرارت می دهند بار کوره به آهستگی به طرف پایین می لغزد در این عمل از سنگ آهک co2 و از سنگ آهن اکسیژن جدا می شود و کربن جدا شده از سنگ آهک با آهن ترکیب می شود و به صورت آهن خام در می اید مواد خاکی موجود در سنگ های معدنی به صورت خاکستر است که پس از ترکیب با یکدیگر تولید مواد زائدی به نام تفاله می نمایند و به آسانی آن را خارج می کنند .

به علت دائمی بودن کار کوره هر چندساعت یکبار لازم می شود که از بالاص ان سوخت و سنگ معدن اضافه گردد و همیشه آن را پر نگهداشته بدین ترتیب ممکن است یک کوره  ۳۵۰  تا ۵۵۰ روز به طور مداوم کار کند و پس از این مدت بایستی جدار داخلی کوره با سایر قسمت هاص آن تعمیر گردد .

آهنی که از کوره بلند به دست می آید به صورت شمش هایی است که نیمه استوانه بوده و برای استفاده از این شمش بایستی عملیات دیگری روی آن ها انجام داد این عملیات برای به دست آوردن چدن ، فولاد ، انواع آهن ، تیر آهن و غیره که مورد استفاده در صنعت و ساختمان هستند انجام می گیرد .

تفاوت مهم بین انواع چهارگانه آهن ذکر شده که در سنگ های معدنی وجود دارد مقدار کربن آن ها است ولی حد مشخص و دقیقی برای این اختلاف به دست نیامده .

آهن و فولاد و چدن دارای کربن و مقادیر مختلفی مواد نظیر سیلیس ، گوگرد ، فسفر ، منگنز می باشد که در خواص آن ها موثر است اما در طبقه بندی آن ها دخالتی ندارد این نوع آهن بهترین دسته از مواد مصرفی در کار های ساختمانی بوده که دارای استحکام ، دوام و بهای نسبتا ارزان و خاصیت با همگن می باشد .

برای کسب اطلاعات از قیمت تیرآهن و دیگر فلزات ساختمانی با شرکت تهران آهن تماس حاصل فرمایید .