آهن گالوانیزه چیست و چه کاربردی دارد؟

آهن و فلز دو عنصر بسیار کاربردی برای انسان است که نقش مهمی را در زندگی ایفا می کند ولی این دو محصول به مرور فرسوده شده و آن ها را آسیب پذیر می نماید به همین دلیل مهندسین برای افزایش استقامت فلز و آهن و مقاوم کردن آن ها راه حلی اندیشیده اند که نتیجه تحقیقات آن ها تولید آهن هایی روکش دار تحت عنوان آهن گالوانیزه می باشد.

حتما اسم آهن های گالوانیزه را بسیار شنیده باشید ولی ندانید که آهن گالوانیزه چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله می خواهیم به طور کامل شما را با آهنگ گالوانیزه و کاربرد آن آشنا کنیم. برای این کار در ابتدا تعریف مختصری از آهن گالوانیزه خواهیم داشت.

آهن گالوانیزه چیست؟

آهن گالوانیزه ورقی فولادی یا آهنی است که توسط یک لایه روی پوشانده شده تا این محصول در برابر زندگ زدگی مقاوم شود به گونه ای که حتی در صورتی که این لایه روکش از بین برود، آهن به هیچ عنوان زنگ نخواهد زد. از این پوشش برای لوله های آب و امثال آن مورد استفاده قرار می گیرد.

روش گالوانیزاسیون آهن چگونه است؟

در روش گالوانیزاسیون، فلزی که فاسد می شود را به داخل مذاب یک فلز فاسد نشدنی فرو کرده و بیرون می آورند تا سطح آن را یک لایه فلز فاسد نشدنی فرا بگیرد. به عنوان مثال ورقه های آهنی نازک را درون مذاب فلز روی فرو برده و سپس خارج می کنند تا سطح آن با استفاده از فلز روی پوشانده شده و آهن گالوانیزه بدست بیاید.

کاربرد آهن گالوانیزه

در هنگام بیان کاربردهای آهن گالوانیزه باید مهم ترین ویژگی این آهن ها که همان مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی هستند را مورد توجه قرار دهید بنابراین این آهن در مکان هایی که خطر زنگ زدگی دارند مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله مکان هایی که آهن گالوانیزه کاربرد بسیاری دارد می توان به لوله های آب، لوله های بخاری، کابینت ها و … اشاره کرد.

کاربرد آهن گالوانیزه چه مزیتی دارد؟

  • هزینه تولید پایین

برای گالوانیزه کردن ورقه های فولادی نیاز به ابزاری خاصی نیست به همین دلیل می توان گفت که هزینه تولید آهن گالوانیزه در مقایسه با سایر روش های مقاوم کردن آهن در مقابل خوردگی و زنگ زدگی پایین تر می باشد.

  • افزایش طول عمر

تمامی مراحل تبدیل ورق های فولادی به آهن گالوانیزه برای این است که طول عمر این آهن افزایش یابد. به همین دلیل می توان گفت که عمر طولانی و دوام بالا از اصلی ترین ویزگی های آهن های گالوانیزه به شمار می رود.

  • مقاوم در برابر ضربه

پوشش گالوانیزه می تواند از آهن در برابر ضربه و فرو رفتگی محافظت کرده و حتی زاویه ها و گوشه های آن را نیز پوشش دهد. به همین دلیل آهن های گالوانیزه مقاومت فوق العاده بالایی دارند.

  • شستشوی راحت

آهن های گالوانیزه را می توانید به راحتی و با اسپری کردن آب قلیایی و یا یک پارچه آغشته به آن کاملا پاک کنید که این ویژگی آهن های گالوانیزه از جمله مهم ترین مزیت های این محصول محسوب می شود.

عمر ورق های گالوانیزه چقدر است؟

آهن های گالوانیزه در صورتی که در معرض آب و اسیدهای قلیایی باشند عمر مفید آن ها بین ۲۰ تا ۳۰ سال می باشد ولی چنانچه در محیط به دور از باران های اسیدی باشد، تا بی نهایت عمر می کند. ولی چنانچه قیمت ورق گالوانیزه را با استفاده از این محصول درون مذاب روی قرار گیرد عمری تا حدود ۷۰ سال دارد.

قیمت آهن گالوانیزه

آهن های گالوانیزه نیز مانند هر محصول دیگری تحت تاثیر قیمت ارز می باشد و دارای نوسانات قیمت بوده و نمی توان قیمت ثابتی را برای آن تعیین کرد. آهن های گالوانیزه کاربردهای زیادی داشته و برای استعلام قیمت آنلاین و روز این محصول می توانید با مشاورین تهران آهن تماس حاصل نمایید.

خرید آهن گالوانیزه

میزان کیفیت آهن های گالوانیزه و عمر آن ها به کیفیت روی ذوب شده و نحوه گالوانیزاسیون آن بستگی دارد و در هنگام خرید این آهن ها باید توجه بسیار زیادی به کیفیت این محصول کرده تا عمر آن طولانی باشد به همین دلیل توصیه می شود آهن های گالوانیزه را از سایت ها و مراکز معتبر خریداری کنید. جهت سفارش باکیفیت ترین آهن گالوانیزه با تهران آهن تماس بگیرید.

همچنین بخوانید: قیمت تیرآهن