استخراج آهن به روش غیرمستقیم در ایران استخراج آهن به روش غیرمستقیم : براى تهیه آهن خام به روش احیاى غیر مستقیم، سنگ معدن آهن را پس از آماده کردن، درکوره بلند به کمک کک و کلوخه وآهک احیاء و تصفیه مى کنند. سنگ معدن آهن سنگ معدن آهن از اکسیدهاى مختلف آهن و مواد […]

استخراج آهن به روش غيرمستقيم

استخراج آهن به روش غیرمستقیم در ایران

استخراج آهن به روش غیرمستقیم : براى تهیه آهن خام به روش احیاى غیر مستقیم، سنگ معدن آهن را پس از آماده کردن، درکوره بلند به کمک کک و کلوخه وآهک احیاء و تصفیه مى کنند.

سنگ معدن آهن

سنگ معدن آهن از اکسیدهاى مختلف آهن و مواد زائد و ناخالصی هاى مختلف تشکیل شده است.

ناخالصی هایى که همراه سنگ معدن آهن وجود دارند

استخراج آهن به روش غیرمستقیم : اکسید سیلیسیم، مخلوط گل رس و در بعضى موارد کربنات کلسیم، گوگرد، منگنز، ترکیبات فسفر و غیره.

نام و انواع مختلفى ازسنگ معدن آهن در طبیعت یافت مى شوند که  از خصوصیات پرمصرف ترین آنها ارائه شده است.

ارزش سنگ معدن آهن به درصد آهن و ترکیبات دیگر آن بستگى دارد.

سنگ معدن آهن مصرفى کارخانه ذوب آهن اصفهان مخلوطى از سنگ هاى معدن ماگنتیت و هماتیت است که از مرغوب ترین نوع سنگ معدن آهن به حساب مى آید.

قسمت اعظم سنگ معدن آهن که براى تصفیه در این کارخانه مورد استفاده قرار مى گیرد از معادن چغارت واقع در ۱۴ کیلومترى شمال شرقى بافق یزد استخراج مى شود.

آماده کردن سنگ آ هن

استخراج آهن به روش غیرمستقیم : اگر سنگ معدن آهن استخراج شده ازمعدن مستقیماً وارد کوره شود، در کار ذوب و تصفیه اختلالات فراوانى ایجاد می کند و از نظر اقتصادى نیز مقرون به مخلوط ذرات ریز کانى آهن کمتر از ۱۰ میلیمتر) و مواد آهن دار و گرد کک و سایر مواد؛ که تا دمایى بالا (کمتر از نقطه ذوب کانى آهن  حرارت داده مى شوند.

این عمل باعث اتصال سطح ذرات و تشکیل جسمى متخلخل با استحکام کافى براى شارژ کردن در کوره بلند مى گردد.

صرفه نیست مثلا قطعات بزرگ سنگ معدن دیرتر ذوب مى شوند و عمل تصفیه را به تأخیر مى اندازند؛ همچنین خاکه ها وپودرها نیز مسیر گازهاى گرم را در کوره مسدود مى کنند و مانع ذوب و تصفیه در سطوح بالاتر کوره مى شوند.

از طرف دیگر مواد اضافى موجود در سنگ معدن آهن، علاوه بر کاهش مرغوبیت آهن خام، باعث صدمه زدن به لایه نسوز کوره نیز مى شوند.

بنابراین لازم است که سنگ معدن را قبل از ورود به کوره آماده کنند.

آماده کردن سنگ معدن در چند مرحله انجام مى گیرد که عبارتند از غربال کردن، خردکردن، تغلیظ و پرعیارکردن.

کوره بلند

استخراج آهن به روش غیرمستقیم : معمولاً براى احیا و تصفیه ى سنگ معدن آهن از کوره بلند استفاده مى شود.

این کوره از دو مخروط ناقص تشکیل شده است که در قاعده بزرگ با هم مشترکند. بدنه کوره از جنس صفحات فولادى مى باشد که قسمت هاى داخلى آن با مواد نسوز پوشش داده مى شود.

براى خنک کردن کوره، معمولاً از جریان آبى، که در بین دیواره کوره وجود دارد استفاده مى شود.

ارتفاع کوره هاى بلند ۳۰ تا ۸۰ متر بوده که قطر بزرگترین قسمت آن، از ۱۰ تا ۱۴ متر مى باشد.

قسمت پایینى کوره، استوانه اى شکل و به بوته معروف است؛ در این محل مواد مذاب و سرباره جمع مى شود.

بوته معمولاً داراى دو محل خروجى است که یکى در بالا، براى خروج سرباره و دیگرى در قسمت پایین، براى خروج آهن خام مذاب در نظر گرفته شده است.

در اطراف قسمت بالاى بوته، کانال هایى وجود دارند که از آنها هواى گرم (در حدود ۸۰۰ تا۱۲۰۰ درجه سانتى گراد) مورد نیاز براى احتراق کک، به داخل کوره دمیده مى شود.

مخروط ناقصى، که در بالاى بوته قرار دارد شکم کوره نام دارد و به منطقه ذوب نیز معروف است.

مخروط بالایى کوره براى بارگیرى استفاده مى شود. در بالاى این قسمت دهانه قیفى شکلى قرار دارد که هنگام ریختن مواد به داخل کوره، در آن باز مى شود و پس از تکمیل بار کوره، مجددا مسدود مى گردد.

در کنار کوره بلند، بالابر مایلى قرار دارد که از آن براى بالابردن واگن هاى مخصوص حمل مواد استفاده مى شود.

هر کوره بلند معمولا داراى ۴ واحد گرم کن هوا مى باشد که متناوبا براى گرم کردن هواى ورودى کوره، مورد استفاده قرار مى گیرند.

خود این گرم کن ها را نیز به وسیله گازهاى متصاعد شده قابل اشتعال، از کوره بلند و یا گاز کک سازى مى توان گرم نمود.

از آنجا که همراه گاز خروجى از کوره بلند، گرد و غبار و ذرات ریز سنگ معدن آهن ، کک و یا آهک وجود دارد، ابتدا باید ذرات را بوسیله جداکننده ها از یکدیگر تفکیک کرد.

ذرات تفکیک شده را معمولا براى استفاده مجدد به قسمت کلوخه سازى مى برند و از گاز باقیمانده که حاوى مقدار زیادى منواکسیدکربن مى باشد، براى مصارف حرارتى استفاده مى کنند .

برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناس متخصصین ما در قسمت تماس با ما  و آخرین قیمت روز تیرآهن لطفا روی آن کلیک کنید.

نوشته های مرتبط

  • 28 بهمن 1397
  • 369 بازدید
تفاوت بین پروفیل سبک و پروفیل سنگین

تفاوت بین پروفیل سبک و پروفیل سنگین

تفاوت بین پروفیل سبک و پروفیل سنگین چیست ؟ پروفیل از جمله محصولات فولادی می‌باشد که در صنایعی مانند راه‌سازی ، ساختمان‌سازی و به ویژه در تولید در و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروفیل‌ها به طور کلی در دو گروه قرار می‌گیرند که عبارت است از : پروفیل باز پروفیل بسته پروفیل باز شامل […]

  • 22 خرداد 1397
  • 317 بازدید
میلگرد گذاری

میلگرد گذاری

میلگرد گذاری اجزای سازه های بتنی میلگرد گذاری شامل نقشه های اجرایی میلگرد و جاگذاری و بستن آرماتور ها است که هرکدام را به صورت مجزا توضیح می دهیم. نقشه های اجرایی میلگرد نقشه های اجرایی منضم به قرار داد ، باید شامل جزئیات آرماتور بندی سازه ها ، نظیر قطر ، طول ، شکل […]

  • 20 اردیبهشت 1397
  • 358 بازدید
عملیات آرماتور بندی

عملیات آرماتور بندی

عملیات آرماتور بندی و وظیفه افراد متخصص هر بخش عملیات آرماتور بندی از مراحل اولیه یعنی تحویل آرماتور به کارگاه تا آخرین مرحله یعنی زمانی که آرماتور کاملا بسته شده و با بتن پوشیدخ می شود ، ارائه می گردد . در هر کدام از این مراحل به افراد متخصص و متبحری نیاز است که […]

  • 26 تیر 1397
  • 297 بازدید
جوشکاری آرماتور چگونه انجام میشود ؟

جوشکاری آرماتور چگونه انجام میشود ؟

در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با توضیحات مورد نیاز در جوشکاری آرماتور و نحوه انجام این کار آشنا کنیم . اتصال میلگرد از طریق جوشکاری در سه مورد اتصال جوش ، قبل از جوشکاری و نوع جوش آورده ایم . همچنین جهت خرید میلگرد و اطلاع از قیمت روز میلگرد میتوانید به […]

  • 23 اردیبهشت 1399
  • 508 بازدید
میلگرد حرارتی چیست| قیمت میلگرد حرارتی امروز در تهران آهن

میلگرد حرارتی چیست| قیمت میلگرد حرارتی امروز در تهران آهن

قطعا نیاز به توضیح ندارد که در اجرا و ساخت پروژه‌های ساختمانی، مصالح متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که هرکدام وظایف منحصر بفردی دارند. در این میان استفاده از بتن و مصالح مکمل آن مانند آرماتورها و میلگردهای آهنی و فولادی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و به واسطه اثرات استحکام بخشی که این […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید