استفاده از مصالح خوب در ساختمان ها

یکی از عوامل موثر در مقاومت و ایستایی یک سازه خوب و مناسب و همچنین ضد زلزله در واقع رعایت ضوابط واستفاده از مصالح خوب و مطمئن که در طراحی می بایست حتما مورد توجه واقع شود .

برای استحکام و احداث یک سازه مقاوم در مقابل زلزله عوامل متعددی لحاظ می شود که یکی از ان ها در واقع بکارگیری از مصالح مرغوب با قابلیت های ارزشمند است .

اهمیت دادن به نوع  مصالح که در ساختمان ها بکار می رود باعث پایداری و افزایش طول عمر سازه شده و جهت بوجود امدن یک ساختمان ایده ال و مقاوم بایستی به دو نکته اساسی توجه خاص داشته باشیم :

  1. یکی استفاده از مصالح مرغوب و مطمئن
  2. و دیگری اجرای صحیح و فنی سازه ها

بطورکلی اجرای فنی و اصولی باعث طولانی تر شدن عمر سازه شده و به استحکام ان نیز کمک می کند هر چه میزان رعایت اصول استاندارد در صنعت ساخت و سازه ها بالا باشد اطمینان از ایستایی یک سازه بیشتر خواهد شد .

به همین منظور لازم است جهت مشخص نمودن نوع کار و مصالح استفاده شده در هر سازه ، یا پروژه ای شناسنامه ای در نظر گرفته شود تا به راحتی بتوان در زمان تعمیرات و یا پیشگیری از ان استفاده نمود .

در واقع نوع و همچنین انتخاب مصالح مصرفی جهت بکارگیری در یکسازه بایستی با رعایت نیاز های فنی ، اقتصادی ، سهولت در کار و هم چنین امکان تهیه و کاربرد آن ها صورت گیرد.

طرح و محاسبه ساختمان هایی که بیشتر جهت مقابله با زلزله مد نظر ما واقع می شوند در مجموع بایستی از مصالحی استفاده نمود که سه شرط اساسی زیر را برای ما مهیا سازد .

  1. در درجه اول ملات ها و نوع بتنی که مورد نظر هست بایستی با دقت انتخاب و مورد استفاده قرار گیرد (در صد دانه بندی شن و ماسه وسیمان در بتن همراه با آرماتور گذاری در بتن های مسلح )
  2. در درجه دوم نوع فولاد های مصرفی جهت بکارگیری دربتن (جهت پی ها و ستون ها و تیر ها و دال ها )
  3. استفاده از مصالح بنایی مقاوم و سالم اعم از آجر ها ، تیرچه و بلوک ها ، دال های پیش ساخته و غیره اصولا انتخاب نوع مصالح مصرفی به گونه ای باید باشد که هم رعایت نیاز های فنی به سهولت انجام گیرد و هم امکان و انتقال آن براحتی در محل قابل دسترسی باشد به خصوص هنگام بتن ریزی در ساختمان ها که بتن مورد نیاز بایستی حتما در محل تهیه و بتن ریزی شود .

به طور کلی درمورد سازه هایی که در مناطق زلزله خیز ساخته می شوند بایستی به نوع و مصالح مورد استفاده ، روش های اجراء و نیز طراحی ان ها توجه خاصی را مبذول داشت .

از انجا که مقدار نیروی زلزله در واقع تابعی از جرم ساختمان محسوب می شود .

لذا باید سعی شود در ساخت این گونه سازه ها از مصالح سبک استفاده نمود از جمله بتن سبک چون بام ها و طبقات فوقانی اینگونه سازه حتی الامکان بایستی سبک باشند .

البته لازم به ذکر است که سبک ساختن یک سازه نبایستی باعث کاهش ایمنی سازه گردد.

برای مشاهده قیمت تیرآهن کلیک کنید .