استفاده از مصالح خوب در ساختمان ها یکی از عوامل موثر در مقاومت و ایستایی یک سازه خوب و مناسب و همچنین ضد زلزله در واقع رعایت ضوابط واستفاده از مصالح خوب و مطمئن که در طراحی می بایست حتما مورد توجه واقع شود . برای استحکام و احداث یک سازه مقاوم در مقابل زلزله […]

استفاده از مصالح خوب در ساختمان

استفاده از مصالح خوب در ساختمان ها

یکی از عوامل موثر در مقاومت و ایستایی یک سازه خوب و مناسب و همچنین ضد زلزله در واقع رعایت ضوابط واستفاده از مصالح خوب و مطمئن که در طراحی می بایست حتما مورد توجه واقع شود .

برای استحکام و احداث یک سازه مقاوم در مقابل زلزله عوامل متعددی لحاظ می شود که یکی از ان ها در واقع بکارگیری از مصالح مرغوب با قابلیت های ارزشمند است .

اهمیت دادن به نوع  مصالح که در ساختمان ها بکار می رود باعث پایداری و افزایش طول عمر سازه شده و جهت بوجود امدن یک ساختمان ایده ال و مقاوم بایستی به دو نکته اساسی توجه خاص داشته باشیم :

 1. یکی استفاده از مصالح مرغوب و مطمئن
 2. و دیگری اجرای صحیح و فنی سازه ها

بطورکلی اجرای فنی و اصولی باعث طولانی تر شدن عمر سازه شده و به استحکام ان نیز کمک می کند هر چه میزان رعایت اصول استاندارد در صنعت ساخت و سازه ها بالا باشد اطمینان از ایستایی یک سازه بیشتر خواهد شد .

به همین منظور لازم است جهت مشخص نمودن نوع کار و مصالح استفاده شده در هر سازه ، یا پروژه ای شناسنامه ای در نظر گرفته شود تا به راحتی بتوان در زمان تعمیرات و یا پیشگیری از ان استفاده نمود .

در واقع نوع و همچنین انتخاب مصالح مصرفی جهت بکارگیری در یکسازه بایستی با رعایت نیاز های فنی ، اقتصادی ، سهولت در کار و هم چنین امکان تهیه و کاربرد آن ها صورت گیرد.

طرح و محاسبه ساختمان هایی که بیشتر جهت مقابله با زلزله مد نظر ما واقع می شوند در مجموع بایستی از مصالحی استفاده نمود که سه شرط اساسی زیر را برای ما مهیا سازد .

 1. در درجه اول ملات ها و نوع بتنی که مورد نظر هست بایستی با دقت انتخاب و مورد استفاده قرار گیرد (در صد دانه بندی شن و ماسه وسیمان در بتن همراه با آرماتور گذاری در بتن های مسلح )
 2. در درجه دوم نوع فولاد های مصرفی جهت بکارگیری دربتن (جهت پی ها و ستون ها و تیر ها و دال ها )
 3. استفاده از مصالح بنایی مقاوم و سالم اعم از آجر ها ، تیرچه و بلوک ها ، دال های پیش ساخته و غیره اصولا انتخاب نوع مصالح مصرفی به گونه ای باید باشد که هم رعایت نیاز های فنی به سهولت انجام گیرد و هم امکان و انتقال آن براحتی در محل قابل دسترسی باشد به خصوص هنگام بتن ریزی در ساختمان ها که بتن مورد نیاز بایستی حتما در محل تهیه و بتن ریزی شود .

به طور کلی درمورد سازه هایی که در مناطق زلزله خیز ساخته می شوند بایستی به نوع و مصالح مورد استفاده ، روش های اجراء و نیز طراحی ان ها توجه خاصی را مبذول داشت .

از انجا که مقدار نیروی زلزله در واقع تابعی از جرم ساختمان محسوب می شود .

لذا باید سعی شود در ساخت این گونه سازه ها از مصالح سبک استفاده نمود از جمله بتن سبک چون بام ها و طبقات فوقانی اینگونه سازه حتی الامکان بایستی سبک باشند .

البته لازم به ذکر است که سبک ساختن یک سازه نبایستی باعث کاهش ایمنی سازه گردد.

برای مشاهده قیمت تیرآهن کلیک کنید .

نوشته های مرتبط

 • 24 فروردین 1400
 • 22 بازدید
ارزان ترین قیمت میلگرد + نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان

ارزان ترین قیمت میلگرد + نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان

میلگرد یکی از مصالح مهم و مورد نیاز در ساخت ساختمان است. از همین جهت بسیاری از افراد سازنده پیش از خرید آن ابتدا به قیمت آن توجه می کنند. ارزان ترین قیمت میلگرد بر اساس مواد سازنده، کارخانه و غیره تعیین می شود. میلگرد در دو نوع آجدار و ساده در بازار موجود است. […]

 • 30 دی 1399
 • 227 بازدید
برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟

برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟

برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟ اول از هر چیزی باید دانست که سوله چیست : سوله سازه ای فلزی می باشد که سقف آن شیب دار است. این نوع سقف سوله در بسیاری از ساختمان هایی که در طول روز در اطراف خود میبینیم، استفاده شده است؛ برای مثال تعمیرگاه ها، […]

 • 21 فروردین 1400
 • 51 بازدید
نحوه اجرای سقف شیروانی 

نحوه اجرای سقف شیروانی 

نحوه اجرای سقف شیروانی انواع مختلفی داشته و با زوایای متنوعی طراحی می شود. سقف شیروانی از جمله موارد مورد نیاز برای منازل شمال کشور است. اغلب خانه های موجود در نواحی شمالی کشور از این سقف استفاده می کنند. برخی از سقف های شیروانی به صورت ساده پیاده سازی شده و شیب آن ها […]

 • 20 دی 1399
 • 201 بازدید
کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان

کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان

تیرآهن ها یکی از اصلی ترین و اساسی ترین پروفیل های ساختمانی می‌باشند وظیفه یکی را هم به عهده دارد تحمل وزن و باری که از نیروها و تنش‌ها و وارد میشود می باشد تیرآهن ها در معماری و مهندسی سازه این‌گونه تعریف می شوند که عضوی بلند  منشوری و مستقیم می‌باشند برای ساختن تیر […]

 • 28 فروردین 1400
 • 15 بازدید
هنگام خرید ورق به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

هنگام خرید ورق به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

بدون شک، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که هر مهندسی، با آن روبه‌ رو خواهد شد خرید ورق فولادی است. جای نگرانی نیست، چرا که کلید حل این چالش در آگاهی بودن به یک سری نکات کلیدی، قبل از خریداری این محصول است. در این مقاله، ما سعی کردیم به شفاف‌سازی یک‌سری نکات که به انتخاب […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید