انواع ستون ها در دو نوع ساده و مرکب می باشند که نوع ساده آن از یک مقطع مجزا تشکیل شده و بهترین پروفیل نورد شده برای ستون تیرآهن بال پهن و یا قوطی های مربع شکل می باشند چرا که از نظر مقاومت بهتر از مقاطع دیگر عمل می کنند . در نوع مرکب […]

انواع ستون

انواع ستون ها در دو نوع ساده و مرکب می باشند که نوع ساده آن از یک مقطع مجزا تشکیل شده و بهترین پروفیل نورد شده برای ستون تیرآهن بال پهن و یا قوطی های مربع شکل می باشند چرا که از نظر مقاومت بهتر از مقاطع دیگر عمل می کنند . در نوع مرکب ستون ، ستون از اتصال چند پروفیل به یکدیگر در حالت های مختلف ایجاد می شود .

انواع ستون های مرکب

این ستون ها انواع مختلفی دارند که عبارت اند از ستون های مرکب جان پرکه از اتصال دو یا سه پروفیل یا با بدون ورق تقویتی تشکیل می شود .

استفاده از این پروفیل ها یا به علت بزرگ بودن نیروهای طراحی یا موجود نبودن و عدم تولید پروفیل های متناسب با کار از لحاظ جوابگو بودن در برابر تنش های موجود در حالت بدون ورق تقویتی جوش متصل کننده پروفیل ها یا به صورت ممتد بود و یا به صورت منقطع می باشند در صورتی که جوش به صورت منقطع باشد و نیازی به جوش ممتد نباشد ضوابط زیر در مورد آن ها رعایت شود .

 1. حداکثر فاصله بین طول های جوش ۶۰سانتی متر باشد
 2. طول جوش ابتدایی و انتهایی ستون باید برابر بزرگترین عرض مقطع باشد
 3. طول جوش نباید از ۴ برابر بعد جوش یا ۴۰میلیمتر کمتر باشد
 4. در زیاد شکاف میان دو پروفیل نباید از ۱٫۵ میلیمتر تجاوز کند در صورت که این شکاف بیش از ۱٫۵میلیمتر و کمتر از ۶میلیمتر باشد باید این شکاف با مصالح پر کننده مناسب مانند تیغه ای فولادی با ضخامت ثابت پر شود

در حالت با ورق تقویتی فاصله جوش نمائی منقطع نباید از ۳۰ سانتی متر تجاوز کند اگر این اندازهه در فولاد های معمولی ۲۲ برابر ضخامت ورق اتصال است .

البته به صورت جوش سراسری نیز اجرا کرد و جوش منقطع نیز به صورت یک در میان یا مقابل هم در دو طرف ورق ها اجرا می شود .

خواندن این مقاله شاید برای شما جذاب باشد : چگونگی ساخت ستون

ستون های مرکب مشبک

در این ستون ها دو پروفیل با فاصله نسبت به هم قرار گرفته و توسط بست های اتصال ( قید )به هم متصل می شوند .

برای افزایش مقاومت ستون می توان دو کار انجام داد :

 1. افزایش سطح مقطع
 2. افزایش شعاع ژیراسیون

در ستون های بلند که با افزایش لاغری تنش مجاز ستون به شدت کم می شود با افزایش سطح مقطع اثر قابل توجهی روی مقاومت فشاری نگذاشته لذا افزایش سطح مقطع باعث سنگینی و غیر اقتصادی شدن طرح می شود لذا در این موارد از شعاع ژاسیون مقطع را افزایش می دهیم و برای این کار از مقاطع مرکب مشبک استفاده می شود .

ستون های تنگ دار

ستون تنگ دار آرماتورهای طولی به وسیله آرماتور‌های تنگ جانبی محصول شده‌اند. به طور کلی برآورد‌ها نشان داده است که ۹۵ درصد تمامی ستون‌های به کار رفته در ساختمان‌ها از نوع تنگ دار هستند.

ستون های مارپیچ

این نوع از ستون میلگرد‌های طولی توسط آرماتورهای مارپیچ پیوسته و بسیار نزدیک به هم محصور شده‌اند. آرماتور مارپیچ از مزیت جلوگیری و به تأخیر انداختن گسیختگی بار محوری برخوردار است.

انواع قید ها یا بست های اتصال عبارت اند از :

 1. قید افقی
 2. قید موری و افقی
 3. قید مورب مضاعف
 4. قید مورب تک
 5. ورق مشبک

متداول ترین ستون در ایران ستون مرکبی است که توسط قید های افقی یا قید های چپ و راست یا قید مورب تک به هم وصل شده اند .

در اروپا نیز ستون های مشبک به خصوص با قید های افقی رواج بیشتری دارد، البته قید های چپ و راست دارای مقاومت بیشتری نسبت به قید های افقی دارند .

انواع ستون در سازه بر اساس بارگذاری

ستون های تحت بار محوری

وقتی بارهای محوری عمود بر مرکز ثقل مقطع ستون اعمال شود ، ستون مورد نظر را ستون بار محوری می نامند. ستون های تحت بار محوری بندرت در سازه ها استفاده می شوند ، زیرا بارهای عمودی مربوط به مرکز ثقل مقطع ستون عملی نیستند. ستونهای داخلی در ساختمانهای چند طبقه با بارهای متقارن دال کف از هر لحاظ یک نمونه از ستونهای محوری است.

ستون تحت بار خارج از مرکز تک محوره

هنگامی که بارهای عمودی در مرکز ثقل مقطع ستون برابر نباشند اما در خارج از مرکز یکی از محورهای X یا Y مقطع ستون عمل کنند ، ستون مورد نظر به عنوان یک ستون زیر ارسال می شود بار خارج از مرکز تک محوری.

ستون تحت بار خارج از مرکز دو محور

هنگامی که بارهای قائم در ستون با مرکز ثقل ستون منطبق نباشد و به عبارتی بر محورهای X و Y اعمال نشده باشد، ستون مد نظر از نوع تحت بار خارج از مرکز دو محوری است.

نوشته های مرتبط

 • 20 دی 1399
 • 413 بازدید
کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان

کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان

تیرآهن ها یکی از اصلی ترین و اساسی ترین پروفیل های ساختمانی می‌باشند وظیفه یکی را هم به عهده دارد تحمل وزن و باری که از نیروها و تنش‌ها و وارد میشود می باشد تیرآهن ها در معماری و مهندسی سازه این‌گونه تعریف می شوند که عضوی بلند  منشوری و مستقیم می‌باشند برای ساختن تیر […]

 • 20 خرداد 1397
 • 264 بازدید
مشخصات میلگرد ها و تفاوت میلگرد با بقیه در چیست؟

مشخصات میلگرد ها و تفاوت میلگرد با بقیه در چیست؟

میله های تقویت کننده به طور گسترده ای در صنعت ساختمان استفاده می شود ، بنابراین توجه به این نکته بسیار مهم است که محصول خود را از کدام تامین کننده خریداری می کنید. از آنجا که فروش هر محصول فولادی از کیفیت پایینی برخوردار است و تولید آنها از بسیاری از استانداردها برخوردار نیست […]

 • 21 دی 1396
 • 2086 بازدید
فاصله و بستن میلگرد ها از هم

فاصله و بستن میلگرد ها از هم

 فاصله ی میلگردها از یکدیگر در قطعات بتنی فاصله و بستن میلگرد ها از هم : در یک قطعه ی بتنی، باید فاصله ی میلگرد ها از یکدیگر به اندازه ای باشد که مصالح تشکیل دهنده ی بتن بتوانند از بین انها عبور کرده، در نتیجه بتن «کرمو» نشود. فاصله ی آزاد بین دو میلگرد […]

 • 13 بهمن 1397
 • 2423 بازدید
اندازه میلگرد را چگونه تشخیص دهیم + هفت روش در تهران آهن

اندازه میلگرد را چگونه تشخیص دهیم + هفت روش در تهران آهن

اندازه میلگرد را چگونه تشخیص دهیم ؟ امروزه شاید یکی از مسائل و دغدغه مهندسین عمران و پیمانکاران در کارگاه ها تشخیص سایز میلگرد می باشد . معمولا تشخیص سایز میلگرد ها کار دشواری نیست ولی اگر چندین سایز نزدیک به هم داخل کارگاه وجود داشته باشد ، هم احتمال اشتباه آرماتوربند وجود دارد ، […]

 • 15 آذر 1397
 • 646 بازدید
پروفیل سپری چیست و با کاربرد پروفیل در ساختمان آشناشوید

پروفیل سپری چیست و با کاربرد پروفیل در ساختمان آشناشوید

پروفیل سپری ( Iron Tripetalous ) یا پروفیل T یکی از مقاطع مورد استفاده در صنعت و ساختمان سازی می باشد ، که عمدتاً جهت ساخت انواع درب و پنجره ، اتصالات پل ها به ستون ها، ساخت سازه های فلزی ، ستون و خرپا (سازه های صلب از واحدهای مثلثی شکل ، که از […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید