فولاد بسته به نوع کاربرد در دسته های مختلفی قرار می گیرد. در مرحله بعدی سعی می کنیم یک دسته بندی جامع از این محصول ارائه دهیم. دسته اول نوع مقاوم در برابر هوا است. این فولادها از نظر ساختاری با درصد کمی مس (بین ۲۵/۰ تا ۰/۵۵ درصد) و درصد کمی کرم سیلیکون ، […]

انواع فولاد

فولاد بسته به نوع کاربرد در دسته های مختلفی قرار می گیرد. در مرحله بعدی سعی می کنیم یک دسته بندی جامع از این محصول ارائه دهیم. دسته اول نوع مقاوم در برابر هوا است. این فولادها از نظر ساختاری با درصد کمی مس (بین ۲۵/۰ تا ۰/۵۵ درصد) و درصد کمی کرم سیلیکون ، منگنز ، وانادیوم یا فسفر آلیاژ می شوند که باعث می شود زنگ طبیعی آهن کاملاً به سطح آن بچسبد. بنابراین ، ترک یا پوسته پوسته نشود. این نوع فولاد برای محیط دریایی مناسب نیست و باید انواع محصولات مقاوم در برابر هوا به گونه ای قرار گیرد که آب باران روی آنها ، مواد دیگر به ویژه بتن و شیشه نریزد ، زیرا باعث ایجاد لکه می شود. نام تجاری این نوع فولاد Cor-Ten است.

انواع فولاد را مى توان به طریق مختلفى دسته بندى نمود که عبارت است از :

 1. طبقه بندى بر اساس ترکیب شیمیایى : فولادهاى کربنى ، فولادهاى آلیاژى
 2. طبقه بندى بر اساس کیفیت : فولادهاى تجارى ، فولادهاى تمیز و فولادهاى فوق تمیز
 3. طبقه بندى بر اساس کاربرد : فولادهاى ساختمانى ، فنر، ابزار، مقاوم در برابر سایش، زنگ نزن، مغناطیسى، فولادهاى مورد استفاده در دماهاى زیرصفر، فولادهاى سخت شونده سطح

  برای مشاهده قیمت میلگرد امروز لطفا روی آن کلیک نمایید تا از آخرین قیمت بازار مطلع شوید.

فولادهاى ساده کربنى

انواع فولاد : فولادهاى ساده کربنى را مى توان با توجه به مقدار کربن به گروه هاى زیر دسته بندى کرد:

۰٪:  مصرف اصلى این نوع فولادها در صنایع / فولادهاى کم کربن با کربن کمتر از ۲۵ الکتریکى و صنایع ماشین سازى نظیر ریل راه آهن ، بدنه پاتیل ها و قاب بدنه موتورها مى باشد.

این نوع فولادها نرم بوده و بدون عملیات حرارتى مورد مصرف قرار مى گیرد، سطح این نوع فولاد ها را مى توان از طریق کربوره کردن سخت نمود.

۰٪ کربن : این نوع فولادها داراى مشخصه ریخته / ۰ تا ۵۵ / فولادهاى کربن متوسط با ۲۵ گرى بهترى نسبت به فولادهاى کم کربن بوده ، سیالیت بیشتر و تمایل کمترى به ایجاد ترک هاى گرم در قطعات ریختگى دارند. مصرف اصلى این نوع فولادها در صنعت ماشین سازى ، صنایع حمل و نقل ، دستگاه هاى نورد ، ماشین هاى راه سازى ، قطعات خودرو و قطعات ریختگى کوچک ، متوسط و بزرگ است.

استاندارد فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ هم در مقاطع استاندارد سازه ای در بازار یافت می شود و هم در مقاطع توخالی مدور، مربع یا مستطیلی و به خاطر مقاومت و نگهداری ارزان آن، به یک ماده مناسب برای سقف سازی، روکش کردن و دکوراسیون داخلی یا خارجی تبدیل شده است. مقاومت آن در برابر خوردگی آن را مشخصا برای پرچ ها در صفحه ستون و بست های دیوارها مناسب می سازد. طناب ها و بست های پایانی از فولاد ضد زنگ در سازه های کششی استفاده می شوند و محصولات ضد لک در تولید لوله ها، وسایل آبدارخانه و وسایل زه کشی که در آن ها پایداری و مقاومت در برابر خوردگی بسیار مهم هستند، استفاده می شوند.

فولادهای پایدار در برابر گرما

انبساط در مقطع فولادی مقاومت مکانیکی پروفیلهای بزرگ را کاهش می دهد و این به دلیل سرعت خنک شدن کند آنهاست. با افزودن مقادیر کمی عناصر مانند کروم ، منگنز ، مولیبدن و نیکل به فولاد می توان از انبساط جلوگیری کرد.

فولادهای پوشش دار

پوشش روش استاندارد محافظت از محصول در برابر خوردگی برای سالهای متمادی است. پوشش روی به روش های زیر انجام می شود:

فلز را در مذاب غوطه ور کنید.

سطح مذاب را روی فلز بپاشید

پودر داغ را روی فولاد قرار داده و روی آن را بپوشانید

ما از الکترولیز استفاده می کنیم.

در روش غوطه وری فلز مذاب ، فولاد با استحمام در اسید تمیز می شود و سپس در آلیاژ آهن یا روی مذاب غوطه ور می شود. پوشش روی به عنوان یک مرز فیزیکی بین محصول و محیط آن عمل می کند و از آن محافظت می کند و در صورت خراش ، روی خورده می شود و محصول دست نخورده باقی می ماند و آلیاژ آهن و سطح بهتری برای رنگ آمیزی یا جوشکاری ایجاد می کند. دوام فولاد روکش شده به ضخامت پوشش هر طرف و محیط بستگی دارد.

مناطق ساحلی و محیط های صنعتی با مقادیر زیادی نمک و دی اکسید گوگرد در هوا می تواند باعث فرسایش سریع شود. مواد قلیایی موجود در ملات های سیمان ، قیر و آهک باعث از بین رفتن پوشش روی می شود ، اما در هر صورت کلرید کلسیم که به عنوان بافر به ملات ها اضافه می شود ، بسیار خورنده است و باید از آن کم استفاده شود.

ASTM سیستم

انواع فولاد : براى نشان دادن خواص موردنظر، استانداردهایى براى آلیاژهاى ASTM در سیستم علاوه بر ترکیب شیمیایى، خواص مکانیکى و ASTM مختلف نوشته شده است.

استاندارد غالباً روش ساخت و عملیات حرارتى را نیز درنظر مى گیرد.

به عنوان مثال فولادهاى ورق دسته بندى مى شوند. ASTM بیشتر بر مبناى فولادهاى ساده کربنى علاوه بر کربن داراى عناصر ذیل مى باشند:

٪ منگنز تا ۱

٪۰/ گوگرد تا ۰۵

٪۰/ فسفر تا ۰۴

٪۰/ سیلیسیم تا ۳

اثر هر یک از این عناصر به طور خلاصه به شرح زیر است؛

۰ تا ۱٪ در فولاد ساده کربنى تغییر مى کند.

منگنز با گوگرد موجود در / منگنز: از ۳۵ ایجاد مى کند، که به صورت آخالهاى (MnS) زمینه فولاد ترکیب مى شود و سولفید منگنز خاکسترى و نرم در فولاد وجود دارد.

سولفید منگنز در داخل دانه ها پراکنده و در جهت است (FeS) کارشده کشیده شده است.

در فولادها وجود سولفید منگنز بهتر از سولفیدآهن است زیرا سولفید آهن ترکیبى ترد با نقطه ذوب پایین است که در مرز دانه ها تشکیل مى شود.

فودلادهای غیرآلیاژی : این فولادها از ۰٫۰۶  تا  ۱٫۵ درصدکربن دارند. عناصردیگری نیز با آنها همراه است که درهرحال مقدارآن ها نباید از حد معینی (۰٫۵ درصدسیلیسیم ، ۰٫۸ درصدگوگردومنگنز ، ۰٫۵ درصدآلومینیم یا تیتان ، ۰٫۲۵ درصدمس ) بیشترباشد.

درفولادهای غیرآلیاژی ، کربن نقش تعیین کننده را دارد ،به همین دلیل ،این فولادها به فولادهای کربنی نیزمعروف هستند.

فولادهای آلیاژی : اگرفولادرابرای افزایش و تامین خواص مورد نظر با فلزاتی مانند کرم ، نیکل ، ولفرام ، کبالت ، مولیبدن ، منگنز ، وانادیم و … آلیاژ کنند ، فولادهای آلیاژی به دست می آید .چنانچه مجموع درصد وزنی عناصر موجود در فولاد آلیاژی از ۵ درصد کمتر باشد، آن را فولاد «کم آلیاژ» و چنانچه از۵ درصد بیشتر باشد، «فولاد پرآلیاژ» می نامند. فولادها را از نظر کاربرد به دو نوع فولادهای ساختمانی و فولادهای ابزارسازی تقسیم می کنند.

در مقالات بعدی در مورد دیگر دسته های انواع فولاد صحبت می کنیم ، شرکت تهران آهن در خدمت شماست .

نوشته های مرتبط

 • 28 مرداد 1398
 • 381 بازدید
سقف کامپوزیت | قیمت سقف کامپوزیت در تهران آهن

سقف کامپوزیت | قیمت سقف کامپوزیت در تهران آهن

سقف های کامپوزیت سقف هایی هستند که از ترکیب فولاد و بتن ساخته می شوند و برای اینکه یکپارچگی سقف کامپوزیت رعایت شود از برشگیر ( نبشی ) استفاده می شود. وظیفه اصلی برشگیر این است که برش افقی در محل تماس تیر فولادی و دال بتنی را تحمل کند . برشگیر ها بر روی […]

 • 16 مهر 1397
 • 614 بازدید
در و پنجره آلومینیومی

در و پنجره آلومینیومی

در و پنجره آلومینیومی پروفیلی در و پنجره آلومینیومی : این مصنوعات از آلیاژ آلومینیوم ( آلیاژ آلومینیوم ، منیزیم ، سیلیسیم ) ساخته می شوند که به صورت پروفیل های ناودانی و قوطی شکل به همراه لبه ها و شیار هایی جهت دو راهه و نصب نوار های آب بند تزریق می شوند . […]

 • 13 خرداد 1397
 • 309 بازدید
آرماتور طولی در تیر های یکسره

آرماتور طولی در تیر های یکسره

آرماتور طولی در تیر های یکسره در تهران آهن آرماتور طولی در تیر های یکسره : تیر های یکسره که روی بیش از یک دهانه امتداد می یابند ، وسط دهانه بین دو تکیه گاه به سمت پایین و بر روی تکیه گاه به سمت بالا تغییر شکل می دهد . در این حالت تیر […]

 • 3 مهر 1396
 • 670 بازدید
قوطی پروفیل

قوطی پروفیل

ساختمان های اسکلت فلزی معمولاً در چندین طبقه طراحی و احداث می شوند. ولی طول نیم رخ های نورد شده ایی که در ساخت ستون مورد استفاده قرار می گیرند محدود بوده، بنابراین برای ساخت ستون های بلند ناچار به اتصال پروفیل های ستون به یکدیگر می باشیم. همچنین در یک ساختمان چند طبقه، ستون […]

 • 28 بهمن 1397
 • 602 بازدید
تفاوت بین پروفیل سبک و پروفیل سنگین

تفاوت بین پروفیل سبک و پروفیل سنگین

تفاوت بین پروفیل سبک و پروفیل سنگین چیست ؟ پروفیل از جمله محصولات فولادی می‌باشد که در صنایعی مانند راه‌سازی ، ساختمان‌سازی و به ویژه در تولید در و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروفیل‌ها به طور کلی در دو گروه قرار می‌گیرند که عبارت است از : پروفیل باز پروفیل بسته پروفیل باز شامل […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید