دسترسی آسان به فهرست مطالب

بتن چیست ؟

بتن چیست ؟ بتن در مفهوم وسیع به هر ماده یا ترکیبی که از یک ماده چسبنده با خاصیت سیمانی شدن تشکیل شده باشد گفته می شود ، این ماده چسبنده عموما حاصل فعل و انفعال سیمان های هیدرولیکی و آب می باشد .

بتن یا سنگ مصنوعی که امروزه مورد مصرف بسیار در ساختمان دارد پس از یک سلسله تحقیقات و اکتشافات به خصوص ، ماده ی اصلی و کلی آن یعنی سیمان تکامل یافت تا به صورت امروزی پدید آمد .

بتن جسم بسیار سخت و سنگ مانندی است که از ترکیب مقدار معینی از سیمان ، شن ، ماسه آب و هوا به دست می آید و یکی از ویژگی های آن در دسترس بودن مواد اولیه و ارزان بودن آن است.

در برخی موارد برای این که بتن کارایی بهتری داشته باشد از اجزای دیگری به نام مواد افزودنی در بتن استفاده می شود .

سیمان در اثر مجاورت با آب از خود یک سری فعل و انفعالات شیمیایی را بروز می دهد که با حرارت نیز همراه است .

در اثر این فعل و انفعالات ، ماده ژله مانند و چسبنده ای پدید می آید که مصالح داخل مخلوط را به یکدیگر چسبانده و یک جسم سخت را تشکیل می دهد .

شاید خواندن این مقاله برای شما جذاب باشد : مکان و کاربرد آرماتور در بتن

بتن مسلح

از ان جایی که بتن در برابر فشار از خود مقاومت بالایی نشان می دهد و برای ساخت قطعات تحت فشار ، مانند ستون بسیار مناسب است .

بتن دارای مقاومت کششی بسیار پایینی ( مقاومت کششی بتن حدود ۰٫۱ مقاومت فشاری آن می باشد ) است به همین دلیل برای بالا بردن تاب کششی بتن آن را با میلگرد مسلح می کنند .

هدف اصلی استفاده از میلگرد در بتن واگذاری نیروهای کششی به وجود  آمده در بتن به میلگرد ها است تا بدین طریق نیرو های کششی به بتن وارد نشود و سبب ترک خوردگی و در نهایت پکیدن بتن نشود .

با سرچ گوگل  بازار آهن تهران  ( وبسایت تهران آهن )  را پیدا کنید و از مطالب آموزنده و خدمات ما مطلع شوید .