تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری یا شبکه ای

وقتی صحبت از مهندسی و معماری می شود ، قطعات و سازه های زیادی هستند که هر روزه به صنعت ساخت و ساز اضافه می شوند .تیرآهن لانه زنبوری که با نام شبکه ای هم شناخته می شود انواع مختلفی دارند که هر سال ایده ها و نوآوری های بسیار خوبی به این صنعت اضافه می شود .

همچنین هر سال ایده های جدید تری جای ایده های قبلی را می گیرند . تیرآهن های لانه زنبوری یکی از همین ایده ها می باشد . این تیرآهن ها از آن دسته ایده هایی بودند که هنوز هم استفاده می شوند و سال ها استفاده  از آن ها ادامه خواهد داشت . ما در این مطلب یک نمای کلی از طراحی ، پیدایش و کاربرد این تیرآهن ها آماده کردیم تا شما را در انتخاب راهنمایی کند .

حتما بخوانید: برای مشاهده قیمت تیرآهن کلیک کنید

طراحی عمومی تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری به تیرآهنی می گویند که روی آن الگوی منظم و تکراری از سوراخ های شش ضلعی وجود دارد . این تیرآهن ها در واقع از دو نیمه ساخته می شوند و به هم جوش داده شده اند که یک تیرآهن واحد را ساخته اند .

تیرآهن های لانه زنبوری از نیمه دوم قرن بیستم در پروژه های مختلف ساختمانی استفاده شده اند . همچنین چند سال اخیر عصر رنسانس این تیرآهن ها بوده که مهندسان بسیاری از آنها برای ساخت پروژه های مختلف ساختمانی استفاده کرده اند و ویژگی های مختلف آن ها را کشف کرده اند .

نوع جدید تیرآهن های لانه زنبوری تیرآهن های سلولی می باشند که کاربرد های خاص خود را دارند .

 

تیرآهن

تیرآهن لانه زنبوری

 

تاریخچه تیرآهن های لانه زنبوری

قبل از این تیرآهن ها ، تیرآهن های ( I ) وجود داشتتند . تاریخ این آهن ها به سال ۱۸۴۹ بر می گردد که از آن ها برای محکم نگه داشتن ساختمان ها و سایر سازه ها استفاده می شد . از این تیرآهن ها به عنوان یک کانال ساختاری برای افزایش عمق و استحکام تیرآهن های دیگر بدون اضافه کردن مصالح و وزن اضافی استفاده می شود .

از دهه ۱۹۵۰ ، تیرآهن های لانه زنبوری یک راه حل ایده آل برای ساخت و ساز بوده اند . بعد از جنگ جهانی دوم مهندسان با کمبود فولاد روبه رو شدند و دریافتند که این تیرآهن ها با هزینه کمی که در تولید دارند می توانند نسبت مقاومت به وزن فوق العاده ای را ارائه دهند .

تیرآهن های سلولی در دهه ۱۹۹۰ اختراع شدند . آنها در کاربرد های مختلف جایگزین تیرآهن های لانه زنبوری شدند ، اگرچه هنوز هم برای بیش از یک پنجم پروژه های ساختمانی طولانی در انگلستان از تیرآهن های لانه زنبوری استفاده می شوند .

 

تیرآهن های لانه زنبوری در مقایسه با تیرآهن های سلولی

این تیرآهن ها شباهت ها و تفاوت های زیادی با هم دارند . هرکدام از آن ها دارای مزایا و معایب منحصر به فرد خود هستند که بسته به نیاز خود باید بین آن ها انتخاب کنید . تیرآهن های لانه زنبوری دارای سوراخ های شش ضلعی می باشند در حالی که تیرآهن های سلولی دارای سوراخ های دایره ای هستند .

در مورد تیرآهن های لانه زنبوری این سوراخ ها در اندازه محدودیت دارند یعنی برای سایز های بزرگتر نیاز به اصلاح دارند . تیرآهن های سلولی انعطاف پذیری بیشتری دارند و بدون افزایش قیمت و تغییر در روند ساخت می توانید اندازه های مختلف از این تیرآهن را داشته باشید .

 

استفاده های کاربردی

تیرآهن های لانه زنبوری با وجود قدیمی بودن تعدادی کاربرد مدرن هم دارند ، آن ها هنوز ستون فقرات بسیاری از معماری هایی می باشند که در شهر می بینید . یک نمونه استفاده آن پارکینگ ها می باشند .

کلان شهر ها با مشکل افزایش جمعیت و خودرو روبرو هستند ، که این امر موجب محدودیت در جای پارک می شود . این تیرآهن ها در ساخت پارکینگ استفاده می شوند که باعث می شود در مصرف موادی مانند بتن صرفه جویی شود .

یکی دیگر از موارد استفاده این تیرآهن ها در مراکز تجاری و اداری می باشد . تیرآهن ها برای این کار بسیار عالی هستند زیرا به مهندسان این امکان را می دهد تا بدون نیاز به موادی مانند فولاد ، سطح مقاومت مورد نیاز خود را به دست آورند . همچنین انعطاف پذیری آن ها زیاد است و این بدین معناست که با تیرآهن های لانه زنبوری می توانید با هزینه بسیار کم این فضاهای اداری و تجاری کوچک و بزرگ را بسازید .

 

تیرآهن

تیرآهن لانه زنبوری

 

درآخر همانطور که گفتیم این تیرآهن ها از نیمه دوم قرن بیستم یکی از مولفه های اصلی طراحی معماری بوده اند و ما اطمینان داریم که آنها هنوز هم یکی از بنیاد های اصلی ساخت و ساز در قرن بیست و یکم خواهند ماند . درواقع آن ها پکیج عالی از مقاومت ، قیمت ارزان ، انعطاف پذیری و مقرون به صرفه هستند و نیاز مهندسان را به خوبی برطرف می کنند .

شما می توانید با مراجعه به سایت تهران آهن بهترین نوع تیرآهن در بازار آهن را سفارش و خریداری کنید.

 

تیرآهن-لانه-زنبوری

سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید