تیر های لانه زنبوری

تیر های لانه زنبوری

تیر های لانه زنبوری چیست ؟

تیر های لانه زنبوری : یکی از انواع تیر های فولادی بهینه و سبک که بوسیله مقاطع نورد شده ساخته می شود تیر های لانه زنبوری می باشد .

دلیل نامگذاری تیر های لانه زنبوری ، شکل این تیر ها پس از عملیات ساخت آن هاست .

اینگونه تیرها در طول خود دارای حفره های توخالی ( درجان ) هستند که به لانه ی زنبور شبیه است ، به همین سبب به  این تیر ها ، تیر لانه زنبوری می گویند .

استفاده از این تیر ها صرفه جویی قابل توجهی را در مصالح مصرفی موجب می شود . در صورت ساخت یک تیر به صورت لانه زنبوری ممان اینرسی ومدول مقطع ان افزایش می یابد و در نتیجه سختی تیر و ظرفیت مقطع ، نسبت به تیر اولیه ( که تیر زنبوری ازان ساخته شده ) بیشتر میشود .

به همین دلیل می توان میزان فولاد مصرفی را در ساختمان به میزان قابل توجهی کاهش داد .به عنوان مثال ،ارتفاع پروفیل IPE180 را که ۱۸ سانتی متر ارتفاع دارد ، می توان تا ۲۷ سانتی متر افزایش داد .

با تبدیل تیرآهن معمولی به تیر لانه زنبوری ، مقاومت خمشی مقطع افزایش می یابد و در نتیجه ، تیر حاصل شده با ارتفاع بیشتر، قوی تر و هم وزن تیر اصلی خواهد شد .

همچنین باکم شدن وزن مصالح و سبک شدن تیر ، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه ترخواهد بود .

علاوه بر این از فضا های ایجاد شده ( حفره ها ) در جان تیر می توان لوله های تاسیساتی و برق را عبور داد .

در ساخت تیر لانه زنبوری کهمنجر به افزایش ارتفاع تیر می شود باید استاندارد کاملا رعایت گردد ،در غیر این صورت خطر خراب شدن تیر زیر بار وارد شده حتمی است .

از جمله معایب تیر لانه زنبوری ، وجود حفره های آن است که نمی تواند تنش های برشی را در محل تکیه گاه تیر به ستون و یا اتصال تیر آهن تودلی (تیر فرعی ) به تیرلانه زنبوری تحمل کند بنابراین  برای رفع این نقص ، اقدام به پرکردن بعضی حفره ها با ورق فلزی و جوش می کنند تا اتصال بعدی تیر به ستون یا تیر فرعی به پل به درستی انجام شود .

برای مشاهده قیمت تیرآهن امروز در بازار با شرکت تهران همراه باشید.

تیر-های-لانه-زنبوری

تیر های لانه زنبوری

تیر های لانه زنبوری

سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید