نکاتی که باید به هنگام حمل و نقل آهن آلات بدانید!

یکی از نکاتی که باید در فرایند خرید آهن آلات به آن توجه داشت بحث چگونگی حمل و نقل آهن آلات است. انتخاب وسیله نقلیه مناسب نکته بسیار حائز اهمیتی است. استفاده از وسیله نقیله نامناسب جهت حمل آهن آلات خطرات زیادی را به دنبال دارد.

برخی از افراد سودجو که در این زمینه فعالیت دارند مقدار زیادی آهن را به وانت یا نیسان بار میزنند که کار نادرست و بسیار خطرناکی میباشد. در صورت مشاهده حمل بار آهن آلات به شیوه نادرست توسط پلیس راهنمایی رانندگی جریمه می شوند.

انتخاب ماشین مناسب جهت حمل  و خرید تیرآهن، میلگرد، ورق گالوانیزه با توجه به پارامترهایی صورت میگیرد. از جمله پارامترهای که باید در هنگام نوع باربری آهن آلات به آن توجه کرد وزن بار و مسافت جابجایی است.شناخت صحیح خصوصیات آهن آلات به منظور حمل و نقل و تحویل بار سالم بسیار ضروری است.

شرکت تهران آهن با تجربه بالا در حمل انواع آهن آلات میتواند شما را در این کار همراهی کند. در صورت تمایل تنها با شماره تلفن ۰۲۱-۸۸۸۴۰۰۷۲ تماس حاصل فرمایید.

 

حمل و نقل بار آهن و میلگرد در تهران

 

حمل و نقل آلومینیوم

آلومینیوم پرکاربردترین فلز غیر آهنی است و که مصارف بسیار زیادی دارد. مصارف آن از ساخت و ساز ساختمان گرفته تا صنایع خودروسازی و هوا فضا را شامل می شود. این بدان معنی است که تامین آلومینیوم و بنابراین تدارکات آن از اهمیت حیاتی در جامعه ما برخوردار است.

حمل و نقل فولاد

فولاد ماده ای است که به طور گسترده در بخشهای مختلف صنعتی، به ویژه در دنیای ساخت و ساز و همچنین برای ساخت ماشین آلات و کشتی ها مورد استفاده قرار می گیرد. حمل و نقل فولاد در حجم عظیمی انجام می شود. حمل و نقل آهن آلات در مسافت های نسبتا طولانی در کشور ما به دو صورت کانتینری و راه آهن صورت میگیرد که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند.

سیستم حمل و نقل جاده ای آهن

این نوع حمل و نقل با سرعت بیشتری انجام میشود و به دلیل وجود راه های میانبر زمان رسیدن بار به مقصد کوتاه میشود. اما بزرگترین مشکل این نوع روش داشتن محدودیت در میزان حمل آهن آلات است.

حمل و نقل ریلی آهن آلات

حمل بار آهن آلات در روش ریلی از بالاترین امنیت سلامت محصول برخوردار است .در حمل نقل ریلی آلودگی و مصرف انرژی نیز بسیار پایین است. با این حال آمار ها نشان می دهد که در کشور ما ۹۰% حمل و نقل آهن آلات از طریق جاده و تنها ۱۰% حمل بار آهن به روش ریلی است.

حمل و نقل آهن آلات با کانتینر (حمل دریایی)

نوع دیگری از حمل و نقل وجود دارد که تحت عنوان حمل نقل کانتینری از آن یاد میشود. در حمل و نقل به وسیله کانتینر مزایایی وجود دارد که در ادامه به برخی از مزایای آن اشاره خواهیم کرد.

 • سهولت در بارگیری و تخلیه بار
 • کوتاه بودن زمان حمل
 •  وجود ایمنی برای بار
 • صرفه جویی در هزینه
 • استقرار تناژ قابل توجهی از کالا در یک کانتینر و کاهش بار ترافیکی جاده

با این حال استفاده از کانتینر معایبی نیز دارد که از جمله آن میتوان به معضل برگشت کانتینر خالی اشاره کرد. به این گونه که کانتینرها پس از خالی کردن بار در اسکله در بیشتر مواقع باید خالی برگردند که باعث ضرر اقتصادی زیادی میشود.

معایب استفاده از کانتینر

 • به دلیل محدودیت ابعاد کانتینر تعدادی از کالاها امکان کانتینری شدن ندارند
 • افزایش هزینه جابه جایی به دلیل پرداخت هزینه برای بسته بندی کالاها

 

حمل و نقل جاده ای بهتر است یا ریلی؟

 

حمل و نقل جاده ای بهتر است یا ریلی؟

با توجه به آمار و ارقامی که در نوع انتخاب راه های حمل بار آهن از سوی مشتریان داده است میتوان نتیجه گرفت که حمل جادی بار آهن از محبوبیت بیشتری برخودار است. از جمله دلایل انتخاب این روش به شرح زیر است.

 • در دسترس بودن انواع وسیله نقلیه برای جا به جای
 • تنوع بالا در انتخاب مسیر و حجم بالا محصول برای حمل و نقل
 • کنترل دائمی کالا در طی مسیر و دسترسی آسان به مراکز تولید و جذب
 • زمان کمتر در رسیدن کالا به مقصد به ویژه برای حمل کالاهای گران قیمت
 • عدم گسترش شبکه سراسری راه آهن ( به دلیل کوهستانی بودن بخش زیادی از جغرافیای ایران)

با وجود گستردگی استفاده از این نوع حمل و نقل متاسفانه در وضعیت کنونی کامیون های فعال در حمل و نقل جاده ای بدون هیچ گونه سازماندهی و برنامه ریزی مدیریت حمل و نقل جاده ای در حال خدمت رسانی هستند.

همچنین بخوانید:

قیمت هاش