خم کاری پروفیل ها و لوله ها

خم کاری پروفیل ها و لوله ها ی  تو خالی که زاویه خمش آن ها زیاده بوده و شعاع خم کوچکی دارند ، این امکان وجود دارد که مقطع آن ها در محل خمش تغییر فرم دهد ( اصطلاحا دو پهن شوند ) هر چه قطر لوله بیشتر و ضخامت جداره آن کمتر بوده و شعاع خم نیز کوچکتر باشد و مقدار این تغییر فرم بیشتر است .

برای جلوگیری از تغییر فرم مقطع در محل خمیدگی ، می توان آن ها را از داخل تقویت کرده و یا از دستگاه های لوله خم کن برای این منظور استفاده کرد .

لوله های بدون درز کم قطر را می توان در حالت سرد خم کاری نمود .

لوله های با قطر بیشتر را پس از گرم کردن محل خم ، خم کاری می کنند و در این روش باید سطح داخلی خمش را بیشتر از سطح خارجی گرم نمود .

انتخاب شعاع خم مناسب در تمیز بودن و عدم تغییر فرم در محل خم کاری بسیار موثر است .

شعاع خمش در خم کاری لوله ها نباید از سه برابر قطر اسمی آن ها کمتر باشد .

برای تقویت داخلی خم کاری پروفیل ها و لوله ها جهت جلوگیری از تغییر فرم ، مقطع آن ها در هنگام خم کاری ، معمولا از ماسه نرم و خشک و یا فنر خم کاری و غیره استفاده می کنند .

لوله های بدون درزی که جنس آن ها از فولاد نرم ، مس ، برنج و آلیاژ فلزات سبک بوده و قطر آن ها تا ۱۶ میلیمتر می باشد ، به کمک فنر می توان خم کاری نمود ، برای این منظور فنری انتخاب می کنند که قطر خارجی آن برابر قطر داخلی لوله بوده و قطر مفتول ان در حدود ۱٫۵ میلیمتر باشد .

با استفاده از لوله خم کن ها می توان لوله ها را سریع و بدون تغییر فرم خم نمود .

در این روش نیازی به پر کردن آن ها نبوده و بر حسب قطر لوله و شعاع خمش می توان از لوله خم کن های اهرمی و یا هیدرولیکی و غیره استفاده نمود .

پارچه های لوله خم کن ها را به نحوی می سازند که محل تماس آن ها با لوله به صورت نیمگرد بوده در هنگام خم کاری لوله ها را کاملا احاطه کرده و مانع تغییر فرم مقطع آن در هنگام خم کاری گردد .

شعاع خمش پارچه های لوله خم کن را متناسب با قطر لوله و حداقل شعاع خمش مجاز مربوطه انتخاب می کنند .

اما آنچه امروزه در مورد خم  پروفیل ها بیشتر متداول است ، ایجاد شیار توسط تیغ اره و غیره در پشت محل خم و در سری کاری برای کم کردن زمان انجام کار معمولا از قالب خم کاری که معمولا توسط سازندگان بر روی میز کار ساخته می شود استفاده می کنند ( پس از اتمام سری کاری قابل جمع آوری و تغییر برای کار بعد میباشد ) و برای خم کاری های متنوعی داشته و بایستی دارای اندازه های دقیق تری باشند میتوان از سمبه و قالب هایی استفاده کرد که بر حسب نوع کار به پرس های دستی و یا ماشینی بسته می شوند .

شاید خواندن این مقاله برای شما جذاب باشد : انواع لوله