ذوب آهن اصفهان بزرگترین کارخانه فولاد

ذوب آهن اصفهان و آیا در زمینه این شرکت  اطلاعاتی دارید؟

شرکت ذوب آهن اصفهان بزرگترین و اولین کارخانه تولید کننده ریل و فولاد ساختمانی در ایران می باشد. پیش از انقلاب ۱۳۵۷ نام این شرکت ” ذوب آهن آریامهر” بوده است.

لازم به ذکر است این شرکت اصلی ترین شرکت فولاد در ایران می باشد و ظرفیت ۲٫۸ میلیون تن انواع مقاطع فولادی صنعتی و ساختمانی و محصول پایانی را تولید می نماید که از نظر کیفیت و حجم تولیدات در رده دوم قرار دارد.

این کارخانه در شمال مرکز شهرستان لنجان که در جنوب غربی استان اصفهان می باشد قرار گرفته است.

در سال ۱۳۴۴مطابق با تعهدنامه‌ای که بین شوروی  و کشور ما بسته شد، روس‌ها تهعد کردند شرکت ذوب آهن اصفهان و ماشین‌سازی اراک را تأسیس کنند و در ازای آن ایران صادرات گاز به آن کشور داشته باشد.

ذوب آهن اصفهان

آنچه میبایستی از تاریخچه ذوب آهن بدانید

در گذشته، ایران از جهت میزان آشنایی با روش تولید فولاد و آهن ، از نظر سطح و تراز با دیگر کشورهای بزرگ و توسعه یافته تقریبا یکسان بوده است.

لیکن در قرون جدید به دلیل افزایش سریع تحولاتی که در بخش تکنولوژی تولید فولاد در کشورهای صنعتی رخ داده است و نیاز مبرم به محصولات فولادی ، کشور ما در گروه وارد کنندگان محصولات فلزی قرار گرفت و تاسیس کارخانه ذوب آهن به عنوان صنعت اصلی و یک هدف ملی از دوره قاجار مد نظر بوده است که با معضلات و مشکلات فراوانی همچون کمبود های مالی و موارد سیاسی داخلی و خارجی روبرو بوده است.

تا اینکه طبق همکاری های اقتصادی و فنی بین ایران و شوروی اسبق ، تاسیس کارخانه ذوب آهن صورت پذیرفت و توافق نامه ای به امضاء رسید که در ۲۳ دی ماه ۱۳۴۴ مورد تصویب مجلس قرار گرفت که از اصول آن همکاری دولت شوروی در زمینه تاسیس کارخانه ذوب آهن در ایران بود و بر اساس آن شرکت ملی ذوب آهن ایران عهدنامه ای با موسسه تیاژپروم اکسپورت شوروی جهت آماده سازی طرح و تجهیزات مورد نیاز کارخانه و تامین معادن سنگ آهک، زغال سنگ و سنگ آهن منعقد نمود.

بابت موقعیت جهت تاسیس کارخانه نیز دشت طبس که در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد به دلیل شرایط ایده آل از لحاظ عوامل اقتصادی اجتماعی و فنی ، انرژی الکتریکی و مواد اولیه ، استحکام طبقات زمین، شرایط محل از نظر زلزله، تامین آب ، انرژی الکتریکی ، خطوط ارتباطی مناسب تشخیص داده شد.

برای مشاهده از قیمت آهن آلات تولید شده در شرکت ذوب آهن کلیک کنید .

قیمت تیرآهن

قیمت میلگرد آجدار ذوب آهن