روش های ایمن سازی ساختمان

امروزه جمیعت رو به گسترش است و همین عامل سبب شده که ساختمان های زیادی در گوشه و اطراف شهرها ساخته شوند. اما به نظر شما همین که یک مجتمع آپارتمانی ساخته شود کافی است و یا مسائل جانبی دیگری نیز وجود دارند که باید به آنها توجه زیادی مبذول داشت؟

از جمله این موارد جانبی که اهمیت زیادی دارد و می توانیم به جرأت بیان کنیم که از هر فاکتور دیگری در ساختمان سازی باید بیشتر به آن توجه کرد، ایمنی ساختمان است. همان طوری که می دانید ایران یک کشور زلزله خیز است، بنابراین کسانی که به صورت انبوه مشغول به ساخت مجتمع های آپارتمانی هستند باید به این مساله توجه کافی داشته باشند و تنها برای آنکه هزینه ساخت یک بنا برایشان مقرون به صرفه انجام شود نسبت به موضوع ایمنی ساختمان بی تفاوت نباشند.

البته برای آنکه بتوان یک ساختمان را ایمن نامید، تنها نباید به اصولی که برای ساخت و ساز رعایت شده توجه کرد. گاهی خود ما نیز به دلیل اشتباهاتی که در چیدمان دکوراسیون منازل آن را مرتکب می شویم می توانیم به صورت ناخودآگاه کاری کنیم که محیط داخلی به شدت ایمنی خود را از دست دهد و زمانی که یک زلزله کوچک اتفاق می افتد ما بیشترین خسارت های مالی و جانی برایمان اتفاق افتد.

البته ما با طرح این مسائل قصد نداریم نگرانی ها شما را زیاد کنیم و باعث استرس بیش از حدتان شویم و به همین دلیل در ادامه متن اصولی را ذکر خواهیم کرد که می توان با استفاده از آنها در خانه های قدیمی و مدرن فضایی بسیار امن و ایمن در اختیار داشت و بدون استرس و نگرانی به روزهایی خوبی که در حال آمدن هستند فکر کرد.

استفاده از تکنولوژی در ساختمان سازی

امروزه صنعت ساختمان به نحو چشمگیری تغییر کرده و مصالح قدیمی جای خود را به مصالحی داده اند که می توانند کارکردهای خوبی از خود نشان دهند، در گذشته اغلب خانه با استفاده از آجر و خشت بنا می شد و به همین دلیل وقوع یک سیل و یا زلزله کافی بود تا کل خانه با تخریب مواجه شود.

کارشناسانی که در حوزه ساخت بنا فعالیت می کنند اعتقاد دارند که خانه هایی که با استفاده از آجر بنا شده اند بیشترین آسیب پذیری را برای کسانی که در آن منزل زندگی می کنند دارند و همین امر باعث شده که در ساخت خانه های مدرن از این متریال استفاده نشود.

از دیگر امکاناتی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد تا امنیت در یک ساختمان را به طرز چشمگیری افزایش دهد استفاده از تجیهزاتی مانند سیستم اطفاء حریق و آسانسورها است، این موارد نیز از قدرت خوبی برای افزایش میزان ایمنی ساختمان ها برخوردارند.