از آنجایی که استفاده از سازه های فلزی در ساختمان ها رو به افزایش است بنابراین باید برای محافظت از آنها نیز راهکاری انتخاب شود تا سازه های فلزی بتوانند استحکام بیشتری از خود نشان دهند. زنگ زدگی یکی از مشکلاتی است که در صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی، نیروگاهی، سازه ساختمانی و در کل […]

روش های رفع زنگ زدگی سازه

از آنجایی که استفاده از سازه های فلزی در ساختمان ها رو به افزایش است بنابراین باید برای محافظت از آنها نیز راهکاری انتخاب شود تا سازه های فلزی بتوانند استحکام بیشتری از خود نشان دهند. زنگ زدگی یکی از مشکلاتی است که در صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی، نیروگاهی، سازه ساختمانی و در کل هرجایی که یک فلز وجود داشته باشد اتفاق می افتد و عدم توجه به این مساله و ممانعت از بروز آن، می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. اگر با مشکل زنگ زدگی مواجه هستید پس وقت را تلف نکرده و ادامه متن را مطالعه کنید. ما در ادامه قصد داریم در مورد روش های رفع زنگ زدگی سازه و راه هایی که می تواند مانع از بروز آن شود را ذکر کنیم.

زنگ زدگی به زبان ساده

زنگ زدگی یک فرآیند الکترو شیمیایی است که طی آن آهن الکترون های خود را به اکسیژن انتقال می دهد. معمولا برای آنکه فرایند زنگ زدگی رخ دهد هم اکسیژن و هم آب باید حضور داشته باشند. به زبان ساده می توان این طور بیان کرد که میزان و درصد خوردگی و یا زنگ زدگی به میزان رطوبت و اکسیژن موجود در هوا و خاک بستگی دارد.

مهم ترین عاملی که در کاهش یا افزایش مدت زمانی زنگ زدگی تاثیر می گذارد به شدت تماس با عاملی بر می گردد که باعث زنگ زدگی شده است. به این موضوع دقت داشته باشید که اگر در نگهداری از فلزات دقت صورت نگیرد زنگ زدگی به وجود خواهد آمد و می تواند شدت پیدا کند.

حتما بخوانید : برای استعلام قیمت تیرآهن لطفا روی آن کلیک کنید.

راه های برطرف کردن زنگ زدگی

یکی از بهترین راه هایی که می تواند زنگ زدگی را برطرف کند، روش هایی است که از این فرایند جلوگیری می کند. در ادامه به برخی از روش های رفع زنگ زدگی سازه که می توانید با استفاده از آنها میزان زنگ زدگی سازه را کاهش داد اشاره خواهیم کرد.

الف) رنگ کردن زنگ زدگی

یکی از بهترین روش های رفع زنگ زدگی سازه و  راهکارهای جلوگیری از زنگ زدگی، رنگ کردن سطح مورد نظر است. در این روش ابتدا باید سطح مورد نظر را به صورت کامل خشک کرد تا هیچ گونه رطوبتی بر روی آن وجود نداشته باشد و سپس با کمک یک برس سیمی دستی آلودگی ها و آثار زنگ زدگی موجود را از بین برد.

رنگ هایی که برای رنگ کردن سطح فلزی استفاده می شوند به رنگ های ضد زنگ معروف هستند. مناطقی که قرار است بر روی آنها جوشکاری صورت گیرد و قسمت هایی از سازه که درون بتن قرار می گیرند نباید رنگ آمیزی شوند. البته بعد از آنکه عمل جوشکاری تمام شد حتما مناطق مورد نظر باید رنگ شوند و دقت داشته باشید که این موضوع را فراموش نکنید.

نکته دیگری که باید در رنگ آمیزی مورد توجه قرار گیرد، زمانی است که شما برای رنگ کردن انتخاب می کنید. اگر هوای اطرافتان مه آلود است، رنگ آمیزی را به زمان دیگری واگذار کنید. چون احتمال آنکه قطرات شبنم و رطوبت بر روی سطح مورد نظرقرار گیرد و بعدها زنگ زدگی در همین ناحیه ایجاد شود وجود دارد. هر چند وقت یک بار نیز مناطقی که بدین وسیله از زنگ زدگی محافظت شده اند را باید مورد بررسی و بازدید قرار داد و در صورت نیاز یک لایه دیگر به عنوان لایه آستر نیز بر روی سطوح رنگ شده استفاده کرد. از آنجایی که ممکن است رنگ کمتری به لبه های تیز و درزها نفود کند، لایه آستر می تواند به کاهش میزان زنگ زدگی کمک کند.

شاید از خواندن این مقاله هم خوشتان بیاید : قیمت میلگرد امروز در بازار 

ب ) استفاده از پوشش هایی از جنس فلز در زنگ زدگی

یکی از دیگر  از روش های رفع زنگ زدگی سازه که می تواند مانع از ایجاد زنگ زدگی بر روی فلزات شود، استفاده از پوشش هایی موسوم به پوشش های فلزی هستند. در این روش فلز روی، به روش مذاب، گالوانیزه شده و روی سازه پاشیده می شود. البته در برخی محیط های صنعتی که میزان آلودگی در آنها زیاد است ممکن است به جای روی، از فلز آلومینیوم برای محافظت کردن از فولاد استفاده شود. استفاده از این روش نتایج خوبی را به بار آورده است.

پ ) پوشش های پلاستیکی

پوشش های پلاستیکی نیز از دیگر روش های رفع زنگ زدگی سازه هستند که برای جلوگیری از زنگ زدن و خوردگی آهن مورد استفاده قرار می گیرند. در این روش مواد خمیری به کمک غلتک پخش شده و بر روی فلز چسبانده می شوند و برای چسباندن نیز از حرارت یا چسب استفاده می کنند. پوشش هایی که بدین صورت ایجاد می شوند مقاومت شیمیایی بالایی دارند.

ت ) اصلاح محیط

از دیگر متدهایی که می توان به عنوان یک روش پیش گیرنده برای زنگ زدگی استفاده کرد، اصلاح محیطی است که سازه در آن قرار دارد. همان طوری که عنوان کردیم، زنگ زدگی در اثر وجود آب و اکسیژن در محیط صورت می گیرد و هر چه میزان این دو فاکتور بیشتر باشد احتمال آنکه زنگ زدگی بیشتر اتفاق بیفتد نیز بالاتر می رود. برای آنکه بتوان از این مساله جلوگیری کرد باید محیط را اصلاح کرده و فاکتورهایی که باعث افزایش زنگ زدگی می شوند را از بین برد.

ث ) استفاده از پوشش های قیری در زنگ زدگی

از آنجایی که پوشش های قیری در سه لایه استفاده می شوند، می توانند مقاومت بالایی را در برابر زنگ زدگی ایجاد کنند. البته در قسمت هایی از سازه که در برابر نور خورشید قرار دارند این روش مناسب نیست؛ زیرا باعث ایجاد ترک بر روی سطح می شود و باز هم شرایط برای زنگ زدگی سازه فراهم خواهد شد. برای برطرف کردن این عیب، لایه رویی با استفاده از مواد قیری آلومینیوم دار پوشانده می شود.

جمع بندی

برای آنکه مضرات و مشکلات ناشی از خوردگی آهن را به مقدار زیادی کاهش داد باید قبل از هر کاری سازه را به صورت  کاملا حرفه ای و جزئی با استفاده از روش هایی که ذکر کردیم در برابر خوردگی حفاظت کرد.

رعایت هر یک از راه های برطرف کردن زنگ زدگی عنوان شده در فوق، می تواند مانع از بروز این زنگ زدگی سازه شود.

بنابراین بهترین راهی که برای رفع زنگ زدگی سازه می توان پیشنهاد کرد، پیشگیری است.

نوشته های مرتبط

  • 30 مرداد 1397
  • 314 بازدید
محدودیت های آرماتور

محدودیت های آرماتور

محدودیت های آرماتور ها در قطعات فشاری ( ستون ها ) در محدودیت های آرماتور قطعات فشاری سطح مقطع آرماتور طولی نباید کمتر از ۰٫۰۱ و بیشتر از ۰٫۰۶ سطح مقطع کل باشد . محدودیت مقدار حداکثر باید در محل وصله های پوششی میلگرد ها نیز رعایت شود . در صورت استفاده از فولاد S400 […]

  • 23 شهریور 1396
  • 1812 بازدید
اتصالات ستون به صفحه زیر ستون

اتصالات ستون به صفحه زیر ستون

اتصالات ستون به صفحه زیر ستون برحسب نوع اتصال ستون به فنداسیون ،از تیپ های مختلف اتصالات استفاده می شود. این تیپ ها معمولاً ترکیبی از نبشی ، لچکی، ناودانی و ورق های ضخیم در پای ستون می باشند.اتصال ستون به فنداسیون به صورت مفصلی و گیردار می باشد. اتصال ستون به صفحه زیرستون را نشان […]

  • 24 فروردین 1398
  • 308 بازدید
ستونهای قوطی پروفیل بتنی

ستونهای قوطی پروفیل بتنی

ستونهای قوطی پروفیل بتنی با توجه به کاربرد روزافزون ستونهای قوطی پروفیل پرشده با بتن در ساختماهای بلند و عملکرد مناسب این ستونها در برابر زلزله از یک طرف و لرزه خیزی اکثر مناطق کشور از طرف دیگر سعی شده است در این مطالعه رفتار این ستونها در برابر بارگذاری جانبی زلزله بررسی شود. در […]

  • 2 تیر 1397
  • 867 بازدید
میلگرد گذاری دیوار

میلگرد گذاری دیوار

میلگرد گذاری دیوار ها میلگرد گذاری دیوار از دیوار های بتنی در شرایط مختلف در ساختمان ها استفاده می شود که دیوار ها را از نظر رفتار  سازه ای می توان به ۵ دسته زیر طبقه بندی کرد : ۱- دیوار های حائل میلگرد گذاری دیوارهای حائل دیواری است که به منظور پایداری در مقابل فشار […]

  • 26 فروردین 1399
  • 212 بازدید
ورق گالوانیزه رنگی

ورق گالوانیزه رنگی

ورق گالوانیزه رنگی چیست ؟ به ورق های آهن و فولاد که با یک لایه از روی پوشانده شده باشند و به عبارتی با غوطه ور شدن در حوضچه های روی عمل گالوانیزاسیون روی آن ها انجام گرفته باشد ورق گالوانیزه می گویند. این پوشش روی برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی و بالا […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید