روش های رفع زنگ زدگی سازه

از آنجایی که استفاده از سازه های فلزی در ساختمان ها رو به افزایش است بنابراین باید برای محافظت از آنها نیز راهکاری انتخاب شود تا سازه های فلزی بتوانند استحکام بیشتری از خود نشان دهند. زنگ زدگی یکی از مشکلاتی است که در صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی، نیروگاهی، سازه ساختمانی و در کل هرجایی که یک فلز وجود داشته باشد اتفاق می افتد و عدم توجه به این مساله و ممانعت از بروز آن، می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. اگر با مشکل زنگ زدگی مواجه هستید پس وقت را تلف نکرده و ادامه متن را مطالعه کنید. ما در ادامه قصد داریم در مورد روش های رفع زنگ زدگی سازه و راه هایی که می تواند مانع از بروز آن شود را ذکر کنیم.

زنگ زدگی به زبان ساده

زنگ زدگی یک فرآیند الکترو شیمیایی است که طی آن آهن الکترون های خود را به اکسیژن انتقال می دهد. معمولا برای آنکه فرایند زنگ زدگی رخ دهد هم اکسیژن و هم آب باید حضور داشته باشند. به زبان ساده می توان این طور بیان کرد که میزان و درصد خوردگی و یا زنگ زدگی به میزان رطوبت و اکسیژن موجود در هوا و خاک بستگی دارد.

مهم ترین عاملی که در کاهش یا افزایش مدت زمانی زنگ زدگی تاثیر می گذارد به شدت تماس با عاملی بر می گردد که باعث زنگ زدگی شده است. به این موضوع دقت داشته باشید که اگر در نگهداری از فلزات دقت صورت نگیرد زنگ زدگی به وجود خواهد آمد و می تواند شدت پیدا کند.

راه های برطرف کردن زنگ زدگی

یکی از بهترین راه هایی که می تواند زنگ زدگی را برطرف کند، روش هایی است که از این فرایند جلوگیری می کند. در ادامه به برخی روش هایی که می توانید با استفاده از آنها میزان زنگ زدگی سازه را کاهش داد اشاره خواهیم کرد.

رنگ کردن

یکی از بهترین راهکارهای جلوگیری از زنگ زدگی، رنگ کردن سطح مورد نظر است. در این روش ابتدا باید سطح مورد نظر را به صورت کامل خشک کرد تا هیچ گونه رطوبتی بر روی آن وجود نداشته باشد و سپس با کمک یک برس سیمی دستی آلودگی ها و آثار زنگ زدگی موجود را از بین برد.

رنگ هایی که برای رنگ کردن سطح فلزی استفاده می شوند به رنگ های ضد زنگ معروف هستند. مناطقی که قرار است بر روی آنها جوشکاری صورت گیرد و قسمت هایی از سازه که درون بتن قرار می گیرند نباید رنگ آمیزی شوند. البته بعد از آنکه عمل جوشکاری تمام شد حتما مناطق مورد نظر باید رنگ شوند و دقت داشته باشید که این موضوع را فراموش نکنید.

نکته دیگری که باید در رنگ آمیزی مورد توجه قرار گیرد، زمانی است که شما برای رنگ کردن انتخاب می کنید. اگر هوای اطرافتان مه آلود است، رنگ آمیزی را به زمان دیگری واگذار کنید. چون احتمال آنکه قطرات شبنم و رطوبت بر روی سطح مورد نظرقرار گیرد و بعدها زنگ زدگی در همین ناحیه ایجاد شود وجود دارد. هر چند وقت یک بار نیز مناطقی که بدین وسیله از زنگ زدگی محافظت شده اند را باید مورد بررسی و بازدید قرار داد و در صورت نیاز یک لایه دیگر به عنوان لایه آستر نیز بر روی سطوح رنگ شده استفاده کرد. از آنجایی که ممکن است رنگ کمتری به لبه های تیز و درزها نفود کند، لایه آستر می تواند به کاهش میزان زنگ زدگی کمک کند.