برای ساخت سقف تیرآهن باید از تیرآهن های محاسبه شده مناسب بر هر دهانه را به فاصله حداکثر یک متر به اسکلت فلزی متصل یا روی دیوار های آجری نصب نمایند . قبل از هر گونه اقدام می بایستی تیر آهن ها تمیز گردیده و پس از زنگ گیری از ضد زنگ رزین کرومات یا […]

سقف تیرآهن

برای ساخت سقف تیرآهن باید از تیرآهن های محاسبه شده مناسب بر هر دهانه را به فاصله حداکثر یک متر به اسکلت فلزی متصل یا روی دیوار های آجری نصب نمایند .

قبل از هر گونه اقدام می بایستی تیر آهن ها تمیز گردیده و پس از زنگ گیری از ضد زنگ رزین کرومات یا سورنج رنگ امیزی شود که بهترین رنگ برای تیرآهن ضد زنگ سورنج خشک است که با روغن الیف یا جلا یا بزرگ مخلوط می شود و با قلم موئی به وسیله کارگران عزیز روی تیرآهن ها کشیده می شود .

سپس تیرآهن ها نصب خواهد شد و به وسیله اتصالات جوشی یا پیچ و مهره ای با یکدیگر ارتباط پیدا می کند و به وسیله استادکاران بنا طاق به داخل آهن زده می شود .

سپس با دوغ آب گچ تنها چشمه های آجر را پوشانده و برای اندود خاک و گچ و سفید کاری و بام سازی و ایزولاسیون آماده می گردد .

انواع سقف تیرآهن های برتر در سازه های فولادی

 انواع سقف تیرآهن های برتر در سازه های فولادی می توان به : سقف تیرچه بلوک، سقف تیرآهن ، سقف های مجوف ، سقف مشبک لانه زنبوری ، سقف پیش ساخته بتنی ، سقف مرکب با استفاده از عرشه های فولادی اشاره کرد.

طاق تیرچه بلوک در سقف تیرآهن

در سقف تیرآهن برای اجراء سقف تیرچه بلوک ابتدا تیرچه های ساخته شده از میلگرد آجدار   ۳A  را که ۴۲% آن خشکه می باشد و زیر آن از فوندوله های سفال یا بتون پوشیده و در کارخانجات تیرچه بلوک سازی تولید می شود و محاسبات مقاومت آن نیز به وسیله مسئولین کارگاه تولید کننده انجام می گیرد را به بالای ساختمان حمل می نمایند .

طاق تیرچه بلوک

حتما بخوانید: تیرآهن هاش (H) چیست؟

سپس زیر تیرچه ها به فاصله های حداکثر ۱۲۰ سانتی متر چوب کشی می شود و به وسیله شمع ها فلزی یا چوبی بار سقف به زمین منتقل می شود .

سپس بلوک هایی که از سفال یا سیمان و ماسه تهیه شده است در فواصل تیرچه ها چیده و وسط دهانه را مقداری که نباید از ۲% کل عرض دهانه کمتر باشد بالا گرفته این بالا زدگی به منظور خستگی بتون سقف در نظر گرفته می شود و آن را در اصطلاح معماری چتر می گویند ، شک نیست چتر فوق پس از گذشت چند سال خستگی بتون و تحمل فشار بار بصورت خنثی در خواهد آمد .

در خاتمه آرماتور تقسیم فشار در جهت خلاف تیرچه روی بلوک ها با فاصله حداقل ۴۰ سانتی متر نصب و روی سقف را از بتون سالم پر می سازند تا موقعی که حداقل ۵ سانتی متر روی بلوک ها بتون ریزی شود .

هنگام بتون ریزی نیز ویبراتور برای ارتعاش و دفع هوای بتن الزامی است و اگر نبود با قطعه چوبی به صورت تخماق به بتون ضربه می زنند تا هوای بتن خارج شود و نیز فشرده گردد .

بتون نامبرده تا ۱۲ روز نیاز مبرم به آب پاشی دارد و چنانچه ترک های سطحی روییی بتون دیده شود بوسیله دوغاب سیمان پر می شود .

ترک ها نیز به مقاومت سقف تیرآهن آسیبی نمی رسانند ولی چنانچه ترک ها عمقی بود معمار کار باید عیب را جسته و در رفع آن اقدام نماید .

برای گرفتن  قیمت تیر آهن با سایت تهران آهن همراه باشید .

 

نوشته های مرتبط

  • 22 اسفند 1396
  • 414 بازدید
تیرهای مرکب | روش های ساخت تیرهای مرکب

تیرهای مرکب | روش های ساخت تیرهای مرکب

تیرهای مرکب از نظر باربری جزء اعضای خمشی محسوب می شوند، مقطع نیم رخ های مناسب برای تیر در شکل های زیر نشان داده شده است. به طور کلی شکل و ابعاد مقطع هر تیر به مقدار بار و طول دهانه ی آن بستگی دارد همچنین ملاحظات اقتصادی وشرایط اجرایی پروژه از پارامترهای مهّم انتخاب […]

  • 25 بهمن 1396
  • 605 بازدید
انواع پروفیل برای ساخت درب و پنجره آهنی

انواع پروفیل برای ساخت درب و پنجره آهنی

درب و پنجره آهنی قسمتی از یک دیوار است که امکان ورود و خروج نور ازطریق شیشه های شفاف یا نیمه شفاف حاصل  میکند. این وظیفه اولیه پنجره با نصب جام شیشه در قالب پنجره به انجام می رسد . این نوع پنجره را پنجره ثابت یا نورگیر می نامند زیرا هیچ یک از قسمت […]

  • 22 دی 1397
  • 483 بازدید
مزایا و معایب ساختمان های فلزی

مزایا و معایب ساختمان های فلزی

مزایا و معایب ساختمان های فلزی چیست ؟  اجرای این نوع ساختمان ها خیلی سریع پیشرفت می نماید . در صورتی که برای ساختن ساختمان های بتنی یا آجری زمان بیشتری لازم است . ستون ها و قطعات باربر ساختمان های فلزی فضای کمتری را اشغال می نماید و این خود باعث به وجود آمدن […]

  • 19 خرداد 1397
  • 568 بازدید
طبقه بندی انواع میلگرد براساس شکل ظاهری و مقاومت

طبقه بندی انواع میلگرد براساس شکل ظاهری و مقاومت

در هر کشور محصولات فولادی مطابق با استانداردهای تعیین شده مطابق با شرایط هواشناسی و آب و هوایی مناطق تولید و به بازار عرضه می شوند. این استانداردها به طور مستقیم بر خصوصیات شیمیایی و مکانیکی محصولات تأثیر می گذارد. در ایران روش به همین صورت است و اساساً میلگرد تا مرحله تولید از استاندارد […]

  • 16 مهر 1397
  • 486 بازدید
در و پنجره آلومینیومی

در و پنجره آلومینیومی

در و پنجره آلومینیومی پروفیلی در و پنجره آلومینیومی : این مصنوعات از آلیاژ آلومینیوم ( آلیاژ آلومینیوم ، منیزیم ، سیلیسیم ) ساخته می شوند که به صورت پروفیل های ناودانی و قوطی شکل به همراه لبه ها و شیار هایی جهت دو راهه و نصب نوار های آب بند تزریق می شوند . […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید