سوله ها ( اتصالات در قاب های شیبدار  ) سوله ها : ساختمان های فولادی یک طبقه ، که سیستم باربر اصلی ان ها از یک قاب فلزی با اتصالات صلب تشکیل می گردد ، امروزه به شکل وسیعی در ایجاد فضاهای صنعتی ، انبار ها ، سالن های ورزشی ، و آشیانه های هواپیما […]

سوله ها

سوله ها ( اتصالات در قاب های شیبدار  )

سوله ها : ساختمان های فولادی یک طبقه ، که سیستم باربر اصلی ان ها از یک قاب فلزی با اتصالات صلب تشکیل می گردد ، امروزه به شکل وسیعی در ایجاد فضاهای صنعتی ، انبار ها ، سالن های ورزشی ، و آشیانه های هواپیما مورد استفاده قرار می گیرند .

سهولت ساخت ، قطعات قابل حمل ، سادگی نصب ، وزن کم ، عملکرد سازه ای مطلوب ، و اقتصادی بودن ، خصوصا تا دهانه های آزاد حدود ۴۰ متر ، از مزایای این قبیل ساختمان ها به شمار می آیند .

یک نمونه از این نوع ساختمان ها را غالبا با سقف شیبدار اجرا می گردند و در اصطلاح به سوله معروف هستند ، به نمایش در آورده است .

اتصالات در این قبیل ساختمان ها از اهمیت بسیاری برخوردارند .

علاوه بر عملکرد سازه ای سیستم که متکی بر صلبیت گره ها و قابلیت اتصالات در تحمل تلاش های وارد بر آن ها است ، سهولت ساخت و نصب این سازه ها نیز تا حد زیادی در گروی طراحی اتصالات اجرایی و کارآمد می باشد .

تجربیات مکرر در طراحی ، ساخت و نصب سوله ها منجر به استفاده از یکسری اتصالات استاندارد گردیده است  که در این مقاله سعی می شود ، با تکیه بر اصولی که در طراحی اتصالات ساختمان های فولادی مطرح گردیده ، روش طراحی و نکات اجرایی که در طرح اتصالات این قبیل سازه ها مطرح است به صورت یک مجموعه ی کاربردی عرضه گردد .

اتصالات اصلی یک قاب صنعتی را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد :

 • اتصال گوشه
 • اتصال راس
 • اتصال پایه
 • اتصال لاپه ها به قاب اصلی
 • اتصال اجزای بادبندی به قاب اصلی

در ادامه ی این مقاله و مقالات بعدی به تشریح هر یک از اتصالات فوق می پردازیم .

حتما بخوانید : سوله و اتصال گوشه با ورق

اتصال گوشه

اتصالات گوشه ها از مهمترین اجزای یک قاب صلب هستند .

اصولی که در طراحی اتصالات گوشه قاب های صنعتی به کار گرفته می شود همان ضوابط مطرح شده برای طراحی اتصالات زانویی می باشد .

در قاب های صنعتی به دلیل انکه در اغلب قریب به اتفاق موارد از مقاطع ماهیچه ای استفاده می شود ، رفتار اتصال زانویی با رفتار این قبیل اتصالات در تیر های مستقیم متفاوت است .

در این قبیل اتصالات علاوه بر انکه اتصال وظیفه دارد لنگر انتهایی و برش قائم و نیروی محوری تیر را به ستون منتقل سازد ، نزدیکی محل تار خنثی به بال داخلی و تغییر امتداد نیروی بال موجب ایجاد یک سری تنش اضافی در اتصال و اعضای مجاور ان خواهد گردید .

اتصالات زانویی در قاب های صنعتی به دلیل سهولت اجرا و سرعت نصب غالبا به صورت پیچی در نظر گرفته می شوند .

اتصالات پیچی متداول عبارتند از :

 • اتصالات صلب با ورق سر
 • اتصالات ساعتی

استفاده از اتصالات جوشی در گوشه قاب های صنعتی چندان متداول نیست ، ولی گاهی به علت زیبایی و یا نیاز به سختی بیشتر در گوشه قاب از اتصالات جوشی به ویژه ماهیچه های منحنی شکل استفاده به عمل می آید .

در این گونه اتصالات تغییر امتداد نیرو در بال ایجاد تنش های شعاعی خواهد کرد که باید در طراحی به حساب اید .

اتصالات جوشی زانویی ها فقط در مورد قاب های با دهانه ی کوچک کاربرد دارد .

نوشته های مرتبط

 • 30 دی 1399
 • 227 بازدید
برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟

برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟

برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟ اول از هر چیزی باید دانست که سوله چیست : سوله سازه ای فلزی می باشد که سقف آن شیب دار است. این نوع سقف سوله در بسیاری از ساختمان هایی که در طول روز در اطراف خود میبینیم، استفاده شده است؛ برای مثال تعمیرگاه ها، […]

 • 10 فروردین 1400
 • 172 بازدید
ناودانی سبک و سنگین چه تفاوت هایی دارند ؟

ناودانی سبک و سنگین چه تفاوت هایی دارند ؟

در صنعت ساختمان سازی، ابزارآلات متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از پراستفاده ترین قطعات در ساختمان سازی، ناودانی نام دارد. ناودانی یک پروفیل صنعتی و ساختمانی بوده که به شکل U طراحی شده است. تولید این محصول توسط نورد بیلت با جنس فولاد کربنی انجام می شود. جهت مشاهده قیمت ناودانی بورس آهن […]

 • 19 بهمن 1399
 • 204 بازدید
نبشی دم موشی چیست + انواع نبشی از نظر تولید و ظاهری

نبشی دم موشی چیست + انواع نبشی از نظر تولید و ظاهری

برای آنکه بتوان نبشی دم موشی را در اختیار داشت، ابتدا نبشی ها توسط دستگاهی به نام گیوتین برش می خورند و سپس یک میلگرد به آنها جوش داده می شود. البته هر میلگردی را نمی توان برای این کار در نظر داشت و میلگرد مورد نظر باید بر طبق استانداردهای ساختمان انتخاب و جوش […]

 • 24 فروردین 1400
 • 22 بازدید
ارزان ترین قیمت میلگرد + نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان

ارزان ترین قیمت میلگرد + نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان

میلگرد یکی از مصالح مهم و مورد نیاز در ساخت ساختمان است. از همین جهت بسیاری از افراد سازنده پیش از خرید آن ابتدا به قیمت آن توجه می کنند. ارزان ترین قیمت میلگرد بر اساس مواد سازنده، کارخانه و غیره تعیین می شود. میلگرد در دو نوع آجدار و ساده در بازار موجود است. […]

روش های ایمن سازی ساختمان

روش های ایمن سازی ساختمان امروزه جمیعت رو به گسترش است و همین عامل سبب شده که ساختمان های زیادی در گوشه و اطراف شهرها ساخته شوند. اما به نظر شما همین که یک مجتمع آپارتمانی ساخته شود کافی است و یا مسائل جانبی دیگری نیز وجود دارند که باید به آنها توجه زیادی مبذول […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید