سوله ها : ساختمان های فولادی یک طبقه ، که سیستم باربر اصلی ان ها از یک قاب فلزی با اتصالات صلب تشکیل می گردد ، امروزه به شکل وسیعی در ایجاد فضاهای صنعتی ، انبار ها ، سالن های ورزشی ، و آشیانه های هواپیما مورد استفاده قرار می گیرند . سهولت ساخت ، […]

سوله ها

سوله ها : ساختمان های فولادی یک طبقه ، که سیستم باربر اصلی ان ها از یک قاب فلزی با اتصالات صلب تشکیل می گردد ، امروزه به شکل وسیعی در ایجاد فضاهای صنعتی ، انبار ها ، سالن های ورزشی ، و آشیانه های هواپیما مورد استفاده قرار می گیرند .

سهولت ساخت ، قطعات قابل حمل ، سادگی نصب ، وزن کم ، عملکرد سازه ای مطلوب ، و اقتصادی بودن ، خصوصا تا دهانه های آزاد حدود ۴۰ متر ، از مزایای این قبیل ساختمان ها به شمار می آیند .

یک نمونه از این نوع ساختمان ها را غالبا با سقف شیبدار اجرا می گردند و در اصطلاح به سوله معروف هستند ، به نمایش در آورده است .

اتصالات در این قبیل ساختمان ها از اهمیت بسیاری برخوردارند .

علاوه بر عملکرد سازه ای سیستم که متکی بر صلبیت گره ها و قابلیت اتصالات در تحمل تلاش های وارد بر آن ها است ، سهولت ساخت و نصب این سازه ها نیز تا حد زیادی در گروی طراحی اتصالات اجرایی و کارآمد می باشد .

انواع سوله

سوله های تیر ورقی (سنگین یا سنتی)

قدیمی ترین انواع سوله ها از تیرهای ورق ساخته شده اند که در آنها به دلیل طول و وزن زیاد تیرها و ستون های اصلی امکان استفاده از پروفیل وجود ندارد.

در مراحل ساخت انواع سوله های تیر ورق ، قاب ها و ستون ها معمولاً پس از جوشکاری به محل ساخت منتقل می شوند و با استفاده از پیچ و مهره یا جوشکاری به یکدیگر متصل می شوند و ساختار اصلی را تشکیل می دهند.

هنگام اتصال پیچ و مهره ها ، زمان مونتاژ طولانی است ، اما مقاومت و دوام ساختار بیشتر است و امکان جدا سازی اجزای سایبان وجود دارد.

نکته مهم ، با افزایش طول دهانه سایبان ، وزن سازه به طور تصاعدی افزایش می یابد و در صورت نیاز به دهانه گسترده تر ، استفاده از خرپاها یا سازه های سبک ضروری است.

سوله های خرپایی (یا سبک یا HSS)

به جای استفاده از تیرها و ستون های عریض و یکپارچه ، می توان با اتصال خرپاهای پروفیل های استاندارد که از استحکام خوبی برخوردار هستند ، ساختار سایبان ایجاد کرد و ساخت سایبان با شکل و معماری خاص را ممکن ساخت.

سوله های یو بی ام (UBM)

برای ساخت سوله های UBM ، آنها ورق  گالوانیزه تشکیل می دهند و آنها را به هم می دوزند. این سوله ها از عایق های حرارتی بهتر از خرپاها و ورق های فلزی هستند ، اما به دلیل استفاده از پلی اورتان در سقف ها ، نمی توان از آنها برای گلخانه ، بهداشت ، غذا ، دامداری و سایر فعالیت ها استفاده کرد. (عایق های پلی یورتان جاذب هستند و نمی توانند ضد عفونی شوند).

به دلیل ساختار سوله های UBM ، استفاده از جرثقیل های سقفی تحت هیچ شرایطی امکان پذیر نیست.

اتصالات اصلی یک قاب صنعتی را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد :

 • اتصال گوشه
 • اتصال راس
 • اتصال پایه
 • اتصال لاپه ها به قاب اصلی
 • اتصال اجزای بادبندی به قاب اصلی

در ادامه ی این مقاله و مقالات بعدی به تشریح هر یک از اتصالات فوق می پردازیم .

حتما بخوانید : سوله و اتصال گوشه با ورق

ملاک های انتخاب سوله

 • محل  قرارگیری سوله
 • ابعاد سوله
 • امکان استفاده از جرثقیل سقفی
 • وجود انشعاب برای برق سه فاز
 • کف سوله
 • پوشش دیواره ها و سقف سوله

اتصال گوشه

اتصالات گوشه ها از مهمترین اجزای یک قاب صلب هستند .

اصولی که در طراحی اتصالات گوشه قاب های صنعتی به کار گرفته می شود همان ضوابط مطرح شده برای طراحی اتصالات زانویی می باشد .

در قاب های صنعتی به دلیل انکه در اغلب قریب به اتفاق موارد از مقاطع ماهیچه ای استفاده می شود ، رفتار اتصال زانویی با رفتار این قبیل اتصالات در تیر های مستقیم متفاوت است .

در این قبیل اتصالات علاوه بر انکه اتصال وظیفه دارد لنگر انتهایی و برش قائم و نیروی محوری تیر را به ستون منتقل سازد ، نزدیکی محل تار خنثی به بال داخلی و تغییر امتداد نیروی بال موجب ایجاد یک سری تنش اضافی در اتصال و اعضای مجاور ان خواهد گردید .

اتصالات زانویی در قاب های صنعتی به دلیل سهولت اجرا و سرعت نصب غالبا به صورت پیچی در نظر گرفته می شوند .

اتصالات پیچی متداول عبارتند از :

 • اتصالات صلب با ورق سر
 • اتصالات ساعتی

استفاده از اتصالات جوشی در گوشه قاب های صنعتی چندان متداول نیست ، ولی گاهی به علت زیبایی و یا نیاز به سختی بیشتر در گوشه قاب از اتصالات جوشی به ویژه ماهیچه های منحنی شکل استفاده به عمل می آید .

در این گونه اتصالات تغییر امتداد نیرو در بال ایجاد تنش های شعاعی خواهد کرد که باید در طراحی به حساب اید .

اتصالات جوشی زانویی ها فقط در مورد قاب های با دهانه ی کوچک کاربرد دارد .

نوشته های مرتبط

 • 437 بازدید
هنگام خرید ورق به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

هنگام خرید ورق به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

بدون شک، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که هر مهندسی، با آن روبه‌ رو خواهد شد خرید ورق فولادی است. جای نگرانی نیست، چرا که کلید حل این چالش در آگاهی بودن به یک سری نکات کلیدی، قبل از خریداری این محصول است. در این مقاله، ما سعی کردیم به شفاف‌سازی یک‌سری نکات که به انتخاب […]

 • 7 مرداد 1399
 • 377 بازدید
خرید قوطی پروفیل سبک در تهران آهن با قیمت استثنایی

خرید قوطی پروفیل سبک در تهران آهن با قیمت استثنایی

پروفیل ها از پرکاربرد ترین قطعات آهنی می باشند که در صنعت استفاده زیادی دارند و به قطعه ای گفته می شود که دارای سطح مقطع ثابت در طول معین است ، به همین دلیل است که برای خرید قوطی پروفیل سبک بایستی دقت و نکات لازم را رعایت نمود . پروفیل ها از دیرباز […]

 • 25 فروردین 1398
 • 543 بازدید
قوطی و پروفیل استیل چیست؟ | قوطی استیل

قوطی و پروفیل استیل چیست؟ | قوطی استیل

در این مقاله قصد داریم به توضیح اینکه قوطی و پروفیل استیل چیست؟ بپردازیم . پروفیل یکی از انواع آهن آلات می باشد که در صنعت ما به وفور دیده و مورد استفاده قرار می گیرد، در اصل پروفیل مقطعی است که در طول معین به یک شکل است.پروفیل مقاطع فلزی کوچکی که در ساده […]

 • 23 آبان 1396
 • 704 بازدید
موارد مصرف پروفیل و کاربرد انواع پروفیل صنعتی چیست

موارد مصرف پروفیل و کاربرد انواع پروفیل صنعتی چیست

*در این مقاله قصد داریم موارد مصرف پروفیل ها را خدمت شما توضیح دهیم ، قسمت بزرگی از پروفیل ها به منظور ساختن در و پنجره ها بکار می رود. پروفیل ها که به صورت گروهی از شماره۱ تا ۷ (از لحاظ اندازه و مشخصات) تقسیم بندی شده اند ،می توانند در ساخت پنجره ها و […]

 • 21 شهریور 1397
 • 399 بازدید
محدودیت های آرماتور های پیچشی

محدودیت های آرماتور های پیچشی

محدودیت های آرماتور های پیچشی تعریف محدودیت های آرماتور های پیچشی : محدود کردن مقاومت مشخصه سیم آرماتور های پیچشی به کمتر از ۴۰۰ مگا پاسکال باعث کنترل و محدودیت عرض ترک های قطری می گردد . خاموت های بسته و دورپیچ های پیچشی باید تا فاصله d از دور ترین تار فشاری در مقطع […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید