فولاد ساختمانی چگونه تهیه می شود ؟

برای تهیه فولاد ساختمانی ، فولاد یا آهن مذاب را در قالب هایی ریخته و از آن شمش هایی می سازند و سپس به کارگاه غلطک کاری حرکت داده و در دستگاه های مخصوص دوباره گرم نموده و به اشکال مورد لزوم غلطک کاری می شود عمل غلطک کاری عبارت است از عبور دادن فولاد گرم از میان غلطک هایی با نیمرخ های معین و در آوردن آن به شکل مورد دلخواه که با این عمل به تدریج از ضخامتش کاسته و به طول آن اضافه می گردد تا بالاخره به شکل مورد نظر تبدیل گردد .

فولاد ساختمانی که در بازار یافت می شود همان است که به صورت ریل یا نبشی یا تیرآهن و میلگرد و غیره عرضه می شود .

سیم فولادی

طرز ساختن سیم فولادی همان است که برای فولاد ساختمانی شرح داده شد .

برای تهیه آن ابتدا فولاد ساختمانی را از غلطک هایی با مقطع گرد عبور داده تا به شکل میله در آید .

سیم فولادی

 

میله های بدست آمده را سرد نموده سپس آن ها را از داخل سوراخ هایی که در یک صفحه فولادی درست شده چندین بار می کشند این عمل استقامت کششی را زیاد می کند ( استقامت کششی برای سیم ها بیشتر از دیگر مصالح فولادی لازم است . )

مشخصات ظاهری آهن آهنگری

مقطع یک قطعه آهن آهنگری که خوب تهیه شده باشد دارای رنگ خاکستری روشن بوده و نور را به خوبص منعکس می سازد و رشته هایی در آن دیده می شود .

اگر در مقطع آهن آهنگری حباب های بلوری مشاهده شود مشخص کننده این است که این آهن خوب تهیه نشده و معصوب است همچنین وجود سوراخ های ریز و ترک یا شکاف ناسالم آن را نشان می دهد .

استقامت آهن آهنگری بسیار متغیر است چون استحکام آن نه تنها به خواص طبیعی مربوط می شود بلکه دقت در ریختن آهن و میزان فشاری که در غلطک کاری و چکش کاری به آن وارد می آید در استقامت آن موثر است .

فولاد

خشکه کاری فولاد ساختمانی عبارتست از گرم کردن آن تا ۱۳۰۰ درجه فارنهایت و سپس فرو بردن در آب و روغن پارافین یا روغن بزرک و یا در هوای آزاد

  1. خاصیت در خشکه کاری
  2. خاصیت در آبکاری

آبکاری

برای تهیه فولاد ساختمانی سخت و خشکه درجه حرارت ۶۶۶ درجه فارنهایت که برابر ۲۷۰درجه سانتی گراد می باشد به آن داده و سپس به آهستگی خنک می کنند هرچه درجه حرارت بیشتر باشد فولاد سخت تر خواهد شد .

اعمال درجات حرارتی که گفته شد در فولاد ساده کربن دار بستگی به مقدار کربن و در فولاد های آلیاژی بستگی به سایر عناصر متشکله آن فولاد دارد.

آهن آهنگری

 

آهن آهنگری همان آهن خالص بوده و تهیه آن به شرح زیر امکان پذیر است ، ابتدا آهن خام را در یک کوره شعله ای ریخته و با دمیدن آن ذوب می نماصند در حین عمل به طور مرتب کوره را بر هم می زنند تا حتی المقدور تمام آن در معرض هوا قرار گیرد و کربن آن بسوزد سپس آن را پرس کاری کش کاری می کنند که این عمل باعث می شود تفاله موجود در آهن از آن خارج شود سپس آهن حاصل را غلطک کاری می کنند تا به اشکال مطلوب در آید .از این نوع آهن ها ابزارآلات ساده و میخ های سرکج و کلا پیچ هاص اتصالی درب چوبی ساخته می شود .

برای مشاهده آخرین قیمت تیرآهن لطفا روی آن کلیک کنید.