فولاد چیست ؟

فولاد چیست ؟ فولاد از سوزاندن کربن موجود در آهن خام به دست می آید و برای تهیه ان از دو روش شناخته شده و تنظیم سایر عناصر می توان استفاده کرد .

  1. طریقه زیمنس و مارتن ( کوره باز )
  2. طریقه بسمر

فولادی که از طریق الف به دست می اید دارای صحت و جنس سخت تر ، یکنواخت تر خواهد بود و برای کار های صنعتی مناسب تر است ولی در اروپا بیشتر طریق بسمر اعمال می شو د .

زیمنس و مارتن یا کوره باز

فولاد چیست ؟ کوره باز در سال ۱۸۶۴ توسط برادران زیمنس و مارتن در المان اختراع شد .

در این طریقه ابتدا آهن خام را که قبلا اماده داشته در کوره ریخته و به آن مقداری فولاد بی مصرف اضافه می نمایند جنس آستر کوره بستگی دارد به آهن خامی که در آن مصرف می شود .

اگر آهن خام دارای فسفر زیادی باشد برای جدار کوره از آجر نسوز و خاک سیمان نسوز استفاده می کنند و همواره مقداری آهک زنده قوی و شکفته به کوره می افزایند تا سرباره یا تفاله را قلیائی کند این سرباره که فسفات کلسیم است به مصرف کود می رسدو اگر آهن خام مصرفی دارای فسفر اندکی باشد برای جدار کوره از آجر نسوز اسیدی سیلیسی استفاده می کنند .

در این روش دیگر نمی توان به مواد داخل کوره آهک اضافه کرد و سرباره ای که از این روش به دست می ید به کوره آهن گدازی می ریزند .

برای آبگون نگه داشتن آهن خام به آن شعله داده و کوره را بر هم می زنند تا کربن سوخته شده و فولاد به دست آید .

این طریقه به کندی پیشرفت می نماید و حدود ۶ تا ۱۲ ساعت به طول می انجامد و محصولی بسیار خوب با ناخالصی کمتر تولید می مند .

در کوره های باز تمام کربن آهن سوخته و برای تهیه فولاد باید مجدد به ان کربن داد و قبل از خالی کردن کوره باید مواد لازمی که آهن را به فولاد تبدیل می نماید به کوره وارد کرد و فولاد مذاب را از کوره تخلیه و در قالب هایی به صورت شمش در آورد .

زیمنس و مارتن یا کوره باز

کوره بسمر

فولاد چیست ؟ این عامل توسط مبتکری به نام اقای بسمر در سال ۱۸۵۵ در انگلستان اختراع شد .

این سیستم نیز دارای دو روش قلیایی و اسیدی است که فقط روش اسیدی آن متداول است .

در این طریقه آهن خام مذاب را که قبلا تهیه شده ( مانند انچه در طریقه زیمنس و مارتن گفته شد ) به کوره گلابی شکل می رسانند و به آن هوای سرد می افزایند .

در این کوره هیچگونه سوختی مصرف نمی شود زیرا پس از دمیدن هوا در آن اکسیژن هوا با کربن اضافی آهن خام ترکیب شده و در اثر سوختن کربن حرارت لازم ایجاد می گردد و باعث می شود شعله های حرارتی با صدای زیاد از دهانه کوره خارج گردد .

هنگامی که آخرین ذرات کربن می سوزد شعله خارج شده بخوبی نمایان می شود در این موقع که تمام کربن آهن خام سوخت با افزودن فرو منگنز مذاب در کوره مقداری کربن مجددا به آن اضافه می شود تا کربن فولاد به اندازه لازم برسد .

جدار کوره بسمر از آجر نسوز اسیدی است و  چون تفاله این کوره دارای منگنز می باشد براص تهیه مجدد آهن به کوره های آهن گدازی منتقل می شود .

کوره بسمر

فولاد ریخته

فولاد مذاب را عینا نظیر آنچه که در مورد چدن گفته شده در قالب میریزند ولی چون فولاد سرد شده خود را جمع می کند لذا لازم است که قالب ها را از هر طرف به اندازه ۲ درصد حجم کل قطعه فولاد بزرگتر از اندازه مورد نظر تهیه نمود که در این صورت پس از سرد شدن قطعه فولادی به اندازه دلخواه در قالب باقی مانده است .

فولاد ریخته شده دارای معایب کمتری هستند .

برای دانستن قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد با شرکت تهران آهن همراه باشید.