این لوله ها برای انتقال آب ، گاز ، روغن و … استفاده می شوند. از یک نقطه به نقطه دیگر ، لوله ها استوانه ای هستند و مایعات از آنها عبور می کنند. لوله ها مواد مختلفی دارند ، یکی از پرکاربردترین آلیاژهای لوله ، آلیاژ فولاد است که ظاهری سیاه دارد و در […]

لوله مانیسمان چیست

این لوله ها برای انتقال آب ، گاز ، روغن و … استفاده می شوند. از یک نقطه به نقطه دیگر ، لوله ها استوانه ای هستند و مایعات از آنها عبور می کنند.

لوله ها مواد مختلفی دارند ، یکی از پرکاربردترین آلیاژهای لوله ، آلیاژ فولاد است که ظاهری سیاه دارد و در شاخه های ۶ و ۱۲ متری تولید می شود ، البته شاخه ۶٫ ابزار اندازه گیری بسیار رایج تر است.

در قرن نوزدهم ، دانشمند آلمانی به نام مانیسمان ابتدا لوله ای بدون درز ساخت که بعداً به لوله مانیسمان معروف شد.

او فکر نمی کرد که محصولش در مدت کوتاهی در سراسر جهان پخش شود و مصرف کنندگان زیادی را در سراسر جهان پیدا کند.

حدود ۱۳۰ سال از آن زمان می گذرد ، اما شیپور مانسمان هنوز طرفداران زیادی دارد.

این لوله از نظر علمی به عنوان لوله بی سیم یا بی سیم شناخته می شود ، یعنی. لوله بدون جوشکاری

شاید خواندن  مقاله انواع لوله برای شما مخاطبین عزیز جذاب باشد .

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان که با نام های بدون درز نیز شناخته میشوند در اصطلاح علمی به آنها سیمی لس گفته میشود؛به آن دسته از لوله های فولادی گفته میشود که در فرآیند تولید آنها از انواع روشهای جوش فلزات استفاده نمیشود .

تفاوت دیگر آنها در ماده اولیه محصولات میباشد اما در لوله ای درزدار فرآیند تولید از برش ورق و شکل دهی و جوش و سرانجام غلطک استفاده میشود ولی در تولید از مقاطع فولادی به شکل شمش و از طریق حرارت و کشش و غلطک و عبور از زره و همچنین نیروهای گریز از مرکز استفاده میشود که در صنایع مختلف به لحاظ متریال و مواد اولیه سازنده آن بالتر و با کییت بهتر و همچنین یکنواختی بیشتر را به همراه دارد و عدم جوش و آسیب پذیری و عمل فشار بیشتر بیشتر مورد استفاده فراوان قرار میگیرد.

لوله مانیسمان

وله مانیسمان از شمش های فولادی تولید میشوند. آنها عموما با کشش و نورد شمش های گرد فولادی تولید می شوند البته تولید لوله مانیسمان از مقاطع چهار گوش نیز امکان پذیر است اما باعث بالا رفتن هزینه تولید می گردد نکته جالب در باره روش تولید لوله مانیسمان این است که تولید از سایزهای بزرگتر به کوچکتر در لوله مانیسمان می باشد. وسایزهای۲/۱و۴/۳و۱اینچ معمولا” به روش سرد می باشد یعنی برای تولید سایز۲/۱اینچ ابتدا باید شمش ۷۶ پس از حرارت سوراخ ۲/۱ایجاد می شود وپس از نورد وکشش درخط تولید لوله مانیسمان ۴/۱ ۱اینچ تولید شده وپس از آن باروش سرد لوله ۴/۱ ۱کشیده شده وپس از اسید کاری وطی چند مرحله کشش به سایز موردنظر۲/۱اینچ می رسند این روش اولین بار توسط مهندسی آلمانی بنام مانیسمان بکاررفت و فقط در ایران به این نام خوانده می شود.

مراحل تولید لوله های بدون درز

اصولا تولید لوله های مانیسمان مستلزم فرایندی است که طی آن یک شمش فولادی تبدیل به لوله می گردد و در صنایع لوله های گاز پالایشگاهها، کارخانجات پتروشیمی و بسیاری صنایع کاربرد فراوان دارد و گسترش روز افزون آن اجتناب ناپذیر است که مراحل تولید آن به شرح زیر است:

 •  برش:

در مرحله اول شمش فولادی را بنابه خواسته سفارش دهنده به ابعاد گوناگون برش می دهند (ممکن است این شمش تولید داخلیا تولید کشورهایی چون اکراین باشد)

 •  مرحله گرمادهی:

شمش را داخل کوره های قوسی که با استفاده از سوخت گاز گرمادهی می شوند گرم می کنند تا به مرحله سرخ شدن برسد.

 •  سامانه لخ پرس:

در این مرحله شمش رابوسیله لخ پرس سوراخ می کنند.

 •  دستگاه اللنگاتور:

فولاد گرم شده رابا دستگاه اللنگاتور گرد میکنند.

 •  مرحله شلیک سمبه:

میتوان گفت این مرحله جالب ترین مرحله تولید می باشد این مرحله مرحله شلیک سمبه به داخل م فولادی می باشدکه با سرعتی بالا سمبه ای به طول ۱۲ متر راداخل شمش فولادی میکنند.

 •  جداسازی سمبه:

در مرحله آزاد سازی سمبه،سمبه داخل لوله از آن جدا می گردد.

 •  مرحله کروی:

در این مرحله سروته لوله گرفته می شودو لوله به حالت گرد در می آید (قبل از این مرحله سروته لوله حالت تیز وبرنده داشته است)

 •  مرحله کشش:

در این مرحله لوله را به اندازه های گوناگون تا ۲۴ مترتحت کشش قرار می دهد.

 •  مرحله سرد کردن:

لوله را با آب وبافرایندی مخصوص خنک می کنند.

 •  مرحله اندازه گیری:

لوله خنک شده بهانتخاب مشتری برش داده میشود(معمولا ۶متری)

 •  مرحله آزمایش یا تست:

با کامپیوتر لوله را تست می کنند تا ضایعات از مابقی جدا گردد.

 •  مرحله کونیک شدن دو سر لوله:

در این مرحله سر و ته لوله با دستگاه کونیک و صاف می شود (بخاطر تسهیل امر جوشکاری)

 • پالیش زدن:

این مرحله که تنها مختص مشتریان از کشورهای خارجی می باشد لوله بوسیله روغنی مخصوص پالیش می گردد (این عمل برای جلو گیری از زنگ زدن می باشد)

 •  بستن لوله ها:

در مرحله پایانی لوله سیاه بسته بندی می شوند شکل بسته بندی شش ضلعی می باشد و با تسمه محکم بسته و آماده بارگیری می گردد.

نوشته های مرتبط

 • 8 اردیبهشت 1397
 • 284 بازدید
قاب های فلزی

قاب های فلزی

قاب های فلزی شیب دار قاب های فلزی شیب دار (سوله ها) نوعی سازه ی قابی هستند که در آن تیر های باربر به صورت مایل نصب می شود این قاب ها عموماً به صورت یک طبقه، جهت پوشش دهانه های بزرگ ، در ساختمان های صنعتی مانند، کارخانه ها، سالن های ورزشی، آشیانه ی […]

 • 17 آذر 1397
 • 574 بازدید
پروفیل لوله

پروفیل لوله

پروفیل لوله و موارد مصرف ان پروفیل لوله یا همان لوله پروفیل دارای موارد مصرف های مختلف و کاربرد های مختلف میباشد که در مقاله ذیل آورده ایم . لوله چیست؟ لوله مقطعی هست به صورت دایره ای توخالی (شامل قطر، ضخامت و طول ) که بیشتر برای جابه جایی و انتقال سیالات و غیره […]

 • 10 خرداد 1399
 • 1045 بازدید
سوله چیست ؟

سوله چیست ؟

سوله چیست ؟ مواردی که بدون شک در مورد سوله نمیدانستید !!! در ابتدا به تعریفی از سوله میپردازیم ( سوله چیست ) ، سوله به سازه یا مکانی در خصوص ایجاد و ساختن مکان های ورزشی و یا صنعتی گفته می شود. برای ساختن سالن های صنعتی از سازه هایی با سطح مقطع متغیر […]

 • 14 اسفند 1397
 • 375 بازدید
انواع پروفیل و کاربرد آن ها

انواع پروفیل و کاربرد آن ها

انواع پروفیل و کاربرد آن ها   در واقع پروفیل به طور کلی در دو نوع ساختمانی و صنعتی وجود دارد که در رابطه با انواع پروفیل و کاربرد آن ها توضیح مختصری میدهیم . پروفیل ساختمانی به آن دسته از پروفیل هایی اطلاق می شود که در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارند مانند در و […]

 • 10 آذر 1397
 • 305 بازدید
پروفیل نبشی

پروفیل نبشی

پروفیل نبشی چیست ؟ پروفیل نبشی یکی از انواع پروفیل فلزی است ، سطح مقطع پروفیل نبشی شامل دو ضلع برابر یا نابرابر و عمود بر هم است که یک زاویه قائمه می سازند. ( توضیح در مورد پروفیل ناودانی در مقاله ی دیگری آورده ایم ) این پروفیل به شکل  L می باشد و […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید