مثال قطعه ساخته شده با آرماتور و بتن

مثال قطعه ساخته شده با آرماتور و بتن که در این مقاله آورده ایم :

  • تیر بتونی چراغ برق
  • یک قطعه دال

۱-تیر بتونی چراغ برق

برای تهیه یک تیر بتونی مورد استفاده در سیم کشی برق قابل بهره برداری در جاده ها و خیابان ها ابتدا فشار وارده به تیر مورد محاسبه مجریان قرار خواهد گرفت سپس ۶ تا ۸ شاخه آرماتور آجدار در خاموت ها به فاصله ۲۵ سانتی متر به طورمخروطی یا زاویه ای با سیم های آرماتور بندی اتصال می یابند سپس قالب های فلزی یا چوبی را روغن زده و اماده برای بتون ریزی می نمایند .

قالب ها که به شکل مورد نظر ساخته شده روی باند مخصوص قرار می گیرد .

ضلع بالای قالب باز است آرماتور به داخل قالب سه جانبی جای گرفته و بتونی که با میکسر ها و عیار بالا تهیه شده به داخل آن می ریزند و با ماله و شمشه های صاف روی سطح فوقانی قالب را صیقل می دهند .

پس از ۴۸ ساعت قالب طرفین تیر را برداشته تا امکان آب گیری را به بتون بدهند .

در خاتمه تا ۲۸ روز آب پاشی و پس از ۲۸ روز برای نصب در خیابان ها آماده می گردد و چنان که سوراخی مورد نظر باشد هنگام بتون ریزص پیش بینی خواهند نمود که بتوان از لوله های فلزی یا پلیکا در تیر سوراخ به وجود آورد .

تردید نیست برای ارتعاش وجود ویبراتور الزامی است.

حتما بخوانید : بتن چیست

۲-یک قطعه دال

دیوار بتنی مورد استفاده در ساختمان های پیش ساخته که می توان تا ۳۲ طبقه روی هم قرار گیرند .

پس از محاسبه و طراحی و تعیین اندازه باندی مخصوص آماده و قالب ها روی باند قرار می گیرد و پس از تهیه آرماتور و ساخت آن اندازه و شکل مورد دلخواه فولاد را داخل قالب قرار داده و چهار چوب فلزی و قوطی و لوله ها و ادوات برقی و لوازم مورد نیاز دیگر را در قالب جای داده و بتون تهیه شده با ماشین را پس از آزمایش به داخل قالب ها می ریزند و با ویبراتور آن را مرتعش می نمایند و پس از ۲۸ روز اب پاشی و نگهداری قطعات ساخته شده بر روی فونداسیون یکپارچه نصب می گردد .

عمل آن قدر تکرار می شود تا بزیر سقف برسد .

قطعات ساندویچ پانل سقف روی دیوار قرار گرفته آرماتور های فلزی بهم اتصال داده و فاصله را از بتون پر و طبقات دیگر را روی آن تکرار می نمایند .