دسترسی آسان به فهرست مطالب

سقف تیرآهن و توضیح آن

انواع سقف در سازه های فولادی کدامند؟ سقف تیرآهن ، سقف تیرچه بلوک ، سقف های مجوف ، سقف مشبک لانه زنبوری ، سقف پیش ساخته بتنی ، سقف مرکب با استفاده از عرشه های فولادی

سقف تیرآهن : برای ساخت این سقف باید از تیرآهن های محاسبه شده مناسب بر هر دهانه را به فاصله حداکثر یک متر به اسکلت فلزی متصل یا روی دیوار های آجری نصب نمایند .

قبل از هر گونه اقدام می بایستی تیر آهن ها تمیز گردیده و پس از زنگ گیری از ضد زنگ رزین کرومات یا سورنج رنگ امیزی شود که بهترین رنگ برای تیرآهن ضد زنگ سورنج خشک است که با روغن الیف یا جلا یا بزرگ مخلوط می شود و با قلم موئی به وسیله کارگران عزیز روی تیرآهن ها کشیده می شود .

سپس تیرآهن ها نصب خواهد شد و به وسیله اتصالات جوشی یا پیچ و مهره ای با یکدیگر ارتباط پیدا می کند و به وسیله استادکاران بنا طاق به داخل آهن زده می شود .

سپس با دوغ آب گچ تنها چشمه های آجر را پوشانده و برای اندود خاک و گچ و سفید کاری و بام سازی و ایزولاسیون آماده می گردد .

طاق تیرچه بلوک

طاق تیرچه بلوک

برای اجراء سقف تیرچه بلوک ابتدا تیرچه های ساخته شده از میلگرد آجدار ۳A را که ۴۲% آن خشکه می باشد و زیر آن از فوندوله های سفال یا بتون پوشیده و در کارخانجات تیرچه بلوک سازی تولید می شود و محاسبات مقاومت آن نیز به وسیله مسئولین کارگاه تولید کننده انجام می گیرد را به بالای ساختمان حمل می نمایند .

حتما بخوانید: مشاهده قیمت میلگرد آجدار

سپس زیر تیرچه ها به فاصله های حداکثر ۱۲۰ سانتی متر چوب کشی می شود و به وسیله شمع ها فلزی یا چوبی بار سقف به زمین منتقل می شود .

سپس بلوک هایی که از سفال یا سیمان و ماسه تهیه شده است در فواصل تیرچه ها چیده و وسط دهانه را مقداری که نباید از ۲% کل عرض دهانه کمتر باشد بالا گرفته این بالا زدگی به منظور خستگی بتون سقف در نظر گرفته می شود و آن را در اصطلاح معماری چتر می گویند ، شک نیست چتر فوق پس از گذشت چند سال خستگی بتون و تحمل فشار بار بصورت خنثی در خواهد آمد .

حتما بخوانید: تیرآهن هاش (H) چیست؟

در خاتمه آرماتور تقسیم فشار در جهت خلاف تیرچه روی بلوک ها با فاصله حداقل ۴۰ سانتی متر نصب و روی سقف را از بتون سالم پر می سازند تا موقعی که حداقل ۵ سانتی متر روی بلوک ها بتون ریزی شود .

هنگام بتون ریزی نیز ویبراتور برای ارتعاش و دفع هوای بتن الزامی است و اگر نبود با قطعه چوبی به صورت تخماق به بتون ضربه می زنند تا هوای بتن خارج شود و نیز فشرده گردد .

بتون نامبرده تا ۱۲ روز نیاز مبرم به آب پاشی دارد و چنانچه ترک های سطحی روییی بتون دیده شود بوسیله دوغاب سیمان پر می شود .

ترک ها نیز به مقاومت سقف آسیبی نمی رسانند ولی چنانچه ترک ها عمقی بود معمار کار باید عیب را جسته و در رفع آن اقدام نماید .

برای گرفتن قیمت تیر آهن و میلگرد آجدار با سایت تهران آهن همراه باشید .