در و پنجره آلومینیومی پروفیلی

در و پنجره آلومینیومی : این مصنوعات از آلیاژ آلومینیوم ( آلیاژ آلومینیوم ، منیزیم ، سیلیسیم ) ساخته می شوند که به صورت پروفیل های ناودانی و قوطی شکل به همراه لبه ها و شیار هایی جهت دو راهه و نصب نوار های آب بند تزریق می شوند .

این پروفیل های ناودانی و قوطی شکل جداره نازک به آلومینیوم به عنوان پروفیل پنجره سازی و مقاومت و استحکام کافی می بخشند .

این فلز مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد .

آلیاژ آلومینیوم در مقابل خوردگی که می تواند به افت مقاومت منجر گردد مقاوم است و برای حفظ درخشش اولیه سطح این پنجره ها و در ها باید آن ها را در فواصل منظم با شست و شو تمیز کرد .

در و پنجره های آلومینیومی نسبت به در و پنجره های چوبی یا فولادی مشابه گران ترند .

مزایای در و پنجره های آلومینیومی عبارتند از از تنوع زیاد پروفیل های مورد نیاز و عدم وجود خوردگی تدریجی  و نقطه ضعف آن ها ضریب هدایت حرارتی بالای آلومینیوم است که به عنوان یک پل سرمائی در انتقال حرارت عمل می کند ، این خصوصیات در پروفیل های تو خالی اصلاح می شود .

چرا که فضای خالی درون پروفیل به مقدار قابل توجهی عایق بندی حرارتی را بهبود می بخشد .

روش ساخت چندان تفاوتی ندارد مثلا پنجره های لولایی آلومینیومی با ایجاد مقاومت  و استحکام ضروری از پروفیل های تزریقی تو خالی آلیاژ آلومینیوم ساخته می شوند .

و پس از فارسی پر کردن آن ها در گوشه های کار اتصال مکانیکی قطعات با استفاده از بسته های گوشه انجام می شود و درز اتصال نیز با مواد درزگیر مسدود می گردد .

پروفیل چهارچوب که به نوار هوابند نئوگرین مجهز است به عنوان شیار زهکش باران عمل می کند، پروفیل لنگه بازشو و زهوار های چفتی ( فنری) امکان شیشه  کاری یک یا دو جداره را فراهم می سازد، این پنجره های نسبتا گران قیمت رویه ای آلومینیوم طبیعی دارند که به جز تمیزکاری ادواری به هیچ نگهداری نیاز ندارد .

شاید خواندن این مقاله برای شما جذاب باشد : انواع لوله

لولا ها ، پشت بند ها و بازو های نگهدار همگش از آلومینیوم ریختگی ساخته می شوند و لولا در میان چهارچوب و لنگه باز شو پنهان می گردد .

در و پنجره آلومینیومی معمولا روی خرک های مخصوصی که برای این کار پیش بینی شده و یا میز مخصوص کار کلاف بندی و ساخته می شود .

محیط کار بسیار تمیز تر و سالم تر از کارگاه های ساخت در و پنجره های پروفیل آهنی است زیرا به علت عدم نیاز به جوشکاری در این حرفه محیط کار فاقد آلودگی های ناشی از سوختن الکترود و دود ناشی از آن است .

قطعات پروفیل پس از برش با اره های مخصوص ( اره صابونی) و فارسی بر کردن با توجه به نقشه کار پروفیل ها با اتصال مکانیکی توسط پرچ ، پیچ و مهره و غیره بهم متصل می شوند و پس از اتمام کار به جهت اینکه کار انجام شده در نقل و انتقال آسیب نبیند نوار پیچی شده و سپس انتقال داده می شود .

اندازه استاندارد لنگه در های داخلی عبارتست از ۲۰۴۰ میلیمتر ارتفاع و ۵۲۶ ، ۶۲۶، ۷۲۶ ،۸۲۶، ۹۰۶ میلیمتر پهنا و این اندازه ها برای در های خارجی عبارتند از ۱۹۴۴ میلیمتر ارتفاع و ۸۰۶ و ۹۰۶ میلیمتر  پهنا و ضخامت هر دو نوع در ۴۰ تا ۴۴ میلیمتر در نظر گرفته می شود .

روش ساخت ، کلاف گیری ، برش ، فرقی از نظراجرا با پروفیل های فولادی ندارد . تفاوت در نوع اتصال و گستردگی نوع پروفیل هایی است که در این رشته وجود دارد .

به عنوان مثال در و پنجره آلومینیومی بازشو و ریلی از ناودان در قسمت بالای کلاف و از ناودانی مشبک در کف  یا پایین کلاف و کلاف کف پنجره متحرک از نوع پروفیل تقریبا با مقطع  پی است که براحتی در شبکه پروفیل ناودانی قابل باز و بسته شدن است و علاوه بر آن در این رشته از نوع زوار و روکوب استفاده می شود .

مثلا برای نما از زوار سیاه یا همرنگ آلومینیوم استفاده می شود که به زیبایی قاب در می افزاید و برای نگهداری شیشه از زوار تقریبا مربع شکل استفاده می شود که با پیچ خودرو پس از ایجاد سوراخ در فاصله های مناسب نصب می شود .

برای نصب قفل مغزی روی درب نیز ابتدا جای جعبه و روکوب را درآورده و با پیچ مربوطه محکم می کنیم و سپس اندازه های زبانه قفل و زبانه فنری را با استفاده از صفحه روبند ( ضرب خور) مشخص و با استفاده از مته و درل و سوهان جای آن ها را خالی کرده و برای استفاده و بهره برداری آماده می کنیم و در های الومینیومی نیز همان وظایف در های فولادی را دارد که جهت اطلاع مجددا یاداوری می شود .

  • مقاومت
  • پایداری شکلی
  • حفط حریم  خصوصی
  • ایمنی
  • عایق بندی حرارتی و صوتی
  • اتشپادی
  • دورنگه داشتن باد و باران به عنوان بخشی از دیوار خارجی