پروفیل نبشی چیست ؟

پروفیل نبشی یکی از انواع پروفیل فلزی است ، سطح مقطع پروفیل نبشی شامل دو ضلع برابر یا نابرابر و عمود بر هم است که یک زاویه قائمه می سازند. ( توضیح در مورد پروفیل ناودانی در مقاله ی دیگری آورده ایم )

این پروفیل به شکل  L می باشد و در نقشه با این حرف نشان داده می شود.

یکی از پرکاربرد ترین انواع پروفیل است ، که به تنهایی و یا به صورت ترکیبی به کار می رود که این پروفیل در صنعت و ساختمان کاربرد دارد.

دوضلع نبشی، براساس مورد استفاده ممکن است برابر یا نابرابر باشد.

نبشی آهنی است که با روی پوشانده شده باشد. این آهن ، حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ می‌ماند.

نبشی مقطعی است که در سازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

این مقطع از مهم ترین پروفیل های ساختمانی می باشد که به صورت مرکب و منفرد در ساختمان ها به کار میرود.

نبشی ها جهت اتصالات پل ها به ستون ها و یا تیرآهن ها به بیم های باربر و اتصالات ستون ها به صفحات در فوندانسیون ، هم چنین برای ساختن ستون و خرپا به کار می رود.

کاربرد نبشی ها برای متصل کردن پل ها به ستون ها و یا تیرآهن ها به بیم های باربر و متصل کردن ستون ها به صفحات در فوندانسیون است.

همچنین برای ساختن ستون و خرپا کاربرد دارد. به علاوه در برخی سازه ها همانند سازه های مربوط به آسانسورها ، نبشی های خرد شده مورد استفاده قرار می گیرند که در اصطلاح به آن نبشی لقمه گفته می شود.

اگر ابعاد نبشی ۵۰ تا ۱۵۰ میلی متر باشد از آن برای اتصالات پل ها به ستون ها و یا تیرآهن ها به بیم های باربر و اتصالات ستون ها به صفحات در فندانسیون استفاده می شود.

مشخصه نبشی

اندازه اضلاع پروفیل نبشی و ضخامت آن ، دو مشخصه مهم نبشی محسوب می شود.
نبشی با علامت L نشان داده می شود، بعد ازآن اندازه بال ها و سپس ضخامت مقطع به این ترتیب نوشته می شود: L40*30*1.5

مثال :

مشخصه نبشی استیل

وقتی که شما میخواهید یک نبشی استیل را معرفی کنید یا اینکه یک نبشی را تشخیص دهید در واقع شما  سه پارامتر را دریافت خواهید کرد و یا به بیانی خواهید شنید دو مقدار پارامتر های اول شامل طول و عرض اندازه بال ها خواهد بود و عدد سوم نشان دهنده ضخامت هر بال خواهد بود.

به طور کلی اعداد از صفر شروع و به بیست می‌شوند. به عنوان مثال شما خواهید داشت ۴۰ * ۴۰ * ۴ بدین ترتیب دو مقدار ۴۰ مقادیر های طول و عرض نبشی خواهند بود و مقدار سوم یعنی ۴ هم ضخامت نبشی می باشد.

 

انواع نبشی

نبشی پرسی

با خم کردن یک ورق ۶ متری از عرض به دست می آید. اضلاع نبشی برابر است و جنس آن عموما از فولاد است.

نبشی فابریک

این محصول از ابتدا به صورت نبشی از دستگاه تولید خارج می شود. اضلاع آن ممکن است مساوی یا نامساوی باشند. نبشی آلومینیومی از این نوع است.

نبشی لقمه

یا نبشی خرد شده ، از قطعه قطعه کردن نبشی فابریک به دست می آید. کاربرد آن در سازه هایی مانند آسانسور می باشد.

محاسبه وزن نبشی

نحوه ی محاسبه یک متر بدین صورت است که: جمع طول بالها ضرب در ضخامت ضرب در وزن مخصوص (وزن مخصوص آلومینیوم ۲٫۷ میباشد).

چگونگی محاسبه وزن نبشی

برای محاسبه وزن نبشی شما باید اندازه بال نبشی استیل در طول آن و ضخامت نبشی ضرب کنیم و سپس در عدد ۷۸۵۰ ضرب کنید و در ۲ ضربدر بکنید تا در نهایت وزن نبشی به دست بیاید. واحد طول عرض و ضخامت نبشی بر حسب متر باشد و در انتها بر حسب کیلوگرم به شما وزن نبشی را خواهد داد.

 

جنس نبشی

جنس پروفیل نبشی بر اساس نوع کاربرد ازانواع فلز مثل فولاد ، آهن ، آلومینیوم ، استیل وغیره متفاوت است.

نبشی آلومینیوم

نبشی آلومینیوم به صورت اکستروژن و با استفاده از قالب تولید می شود، این محصول در سه کیفیت خام ، رنگ شده و آنودایز شده ارائه می شود. نبشی آلومینیوم بر اساس کاربرد مورد نظر از مواد بازیافتی (درجه ۲) یا مواد خام (درجه ۱) تولید می شود.با توجه به خواص فلزآلومینیوم ، مثل سبک ، مستحکم ، مقاومت به خوردگی ، قابلیت سوراخکاری و ماشین کاری ، قابلیت جوشکاری ، کاربرد آن بسیار وسیع و گسترده است.

صنعت ساختمان (قاب ها ، سازه ها ، نبشی لب پله ، لولای در و غیره ) صنعت هواپیما سازی ، صنعت خودروسازی از جمله کاربردهای نبشی است.

نبشی گالوانیزه

در نبشی گالوانیزه ، بین آهن و روی ، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود که در آن روی به جای آهن به عنوان آند بکار می‌رود و آهن به عنوان کاتد. روی در آند اکسید می‌شود چون فلزی پست‌تر یا فعالتر از آهن است و دارای پتانسیل احیاء کمتری از آهن است و پتانسیل اکسید بیشتری از آن دارد .

از نبشی گالوانیزه هر جا که احتمال خوردگی آهن و زنگ زدگی وجود دارد استفاده می شود .

نبشی استیل

پایه اصلی تولید نبشی استیل شمش استیل است که در نوع پرسی و فابریک تولید میشود در نوع پرسی با خم کردن ورق با دستگاه رول فرمینگ وطی مراحل برشکاری ورق ها به اشکال مختلف L ، V ( نبشی استیل ) تبدیل میکنند.

همچنین درتولید فابریک استیل گداخت در فرایندهای نورد گرم یا سرد به این محصولات تبدیل میشوند.

نبشی استیل به صورت دو ورق استیل عمود بر هم ساخته می شود ، این ورق های استیل دارای عرضی بسیار کمتر از طول خود می باشند و در ضخامت کم تولید می شوند.

نبشی استیل به دلیل خاصیت ضد زنگ و خوردگی در مکان ها و فضاهای باز مورد استفاده قرار میگیرد.

قیمت نبشی

قیمت محصول بر اساس کیفیت مواد اولیه و عملیات انجام شده بر روی محصول ، ابعاد و وزن کار متفاوت است.

برای دریافت قیمت نبشی و مشاوره با شرکت تهران آهن تماس بگیرید .