مزایا و معایب ساختمان های فلزی چیست ؟

  •  اجرای این نوع ساختمان ها خیلی سریع پیشرفت می نماید . در صورتی که برای ساختن ساختمان های بتنی یا آجری زمان بیشتری لازم است .
  • ستون ها و قطعات باربر ساختمان های فلزی فضای کمتری را اشغال می نماید و این خود باعث به وجود آمدن سطح مفید زیادتر در ساختمان های فلزی می گردد در صورتی که برای ساختمان های بتنی مرتفع ناچار به ایجاد ستون ها و دیوار های قطور می باشیم .
  • ساخت قطعات ساختمان های فلزی در خارج از محوطه کارگاه  ( مثلا در کارخانه های فلز کاری ) ممکن بوده و این خود از لحاظ دقت کار و کیفیت بهتر قطعات و همچنین از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد .
  • ساختن ساختمان های فلزی ( البتع فقط در قسمت فلز کاری ) کمتر تابع آب و هوا و عوامل جوی می باشد در صورتی که ادامه کار ساختمان های بتنی در هوای زیر صفر ممکن نیست، بعضی از آیین نامه های جوشکاری و چکش کاری را در هوای خیلی سرد اجازه نمی دهند .
  • امکان تقویت ساختمان بعد از اتمام کار و بالاخره نزدیک بودن فرضیات با عمل در ساختمان های فلزی از مزایای آن می باشد زیرا بعضی از فرضیاتی که در ساختمان های بتنی می کنیم به سختی با عمل وفق می دهد از جمله همگن بودن بتن و فولاد و مساوی بودن تنش و کرنش این دو ماده که عملا این دو ماده همگن نیستند ولی در ساختمان های فلزی چون از یک ماده استفاده می نماییم ( فولاد ) فرضیات به عمل نزدیکتر است .

حتما بخوانید : برای مشاهده جدول قیمت تیرآهن لطفا روی آن کلیک کنید

مزایا و معایب ساختمان های فلزی : تا به اینجا مزایای ساختمان های فلزی گفته شد و حالا بریم سراغ معایب آن

این ها از مزایای ساختمان های فلزی است و در عوض این نوع ساختمان ها در مقابل آتش سوزی بسیار ضعیف بوده و با کوچک ترین حریقی که در کنار ستون ها ایجاد شود فوری فولاد گداخته شده و در مقابل بار وارده کمانش نموده و به سرعت ممان های موجود در قطعات افزایش یافته و ساختمان خراب می شود .

معایب ساختمان های فلزی

به همین علت است که در بعضی از کشور ها سازندگان ساختمان های فلزی مجبور هستند برای ساختمان خود پله های بتنی ایجاد نمایند تا در موقع آتش سوزی ساکنان ساختمان بتوانند خود را نجات دهند .

ساختمان های فلزی در مقابل عوامل جوی و خوردگی بسیار ضعیف بوده و به همین علت دارای عمر کوتاه تری می باشند و بالاخره به علت نازکی دیوار ها ساختمان فلزی در مقابل حرارت و صوت عایق نیست .