*در این مقاله قصد داریم موارد مصرف پروفیل ها را خدمت شما توضیح دهیم ، قسمت بزرگی از پروفیل ها به منظور ساختن در و پنجره ها بکار می رود. پروفیل ها که به صورت گروهی از شماره۱ تا ۷ (از لحاظ اندازه و مشخصات) تقسیم بندی شده اند ،می توانند در ساخت پنجره ها و […]

موارد مصرف پروفیل ها

*در این مقاله قصد داریم موارد مصرف پروفیل ها را خدمت شما توضیح دهیم ، قسمت بزرگی از پروفیل ها به منظور ساختن در و پنجره ها بکار می رود.

پروفیل ها که به صورت گروهی از شماره۱ تا ۷ (از لحاظ اندازه و مشخصات) تقسیم بندی شده اند ،می توانند در ساخت پنجره ها و چهارچوب آنها مورد استفاده قرار بگیرند.

*پروفیل های مربع و مستطیل با مقاطع کوچک به عنوان نرده های فلزی برای در و پنجره منازل، کناره راه پله ها و همچنین نرده کشی اطراف دیوارهای کارخانجات ، زمینهای محصور شده ، حفاظ پل های عابر هوایی و خیابانها بکار می روند.

*پروفیل های مربع و مستطیل با مقاطع بزرگتر که معروف به ستونی می باشند موارد استفاده متعددی در صنعت و ساختمان سازی دارند . این پروفیل ها که در مقاطع مربع از ۶۰*۶۰ میلی متر تا ۲۷۰*۲۷۰ میلی متر . مقطع مستطیل از ۴۰*۱۰۰ میلی متر تا ۱۳۵*۳۰۰ میلی متر ساخته می شوند و ضخامت آنها از ۵/۲ تا ۸ میلی متر می باشند می توانند در ساختن ستون و اسکلت فلزی ساختمانها بکار روند. همچنین اگر این پروفیل ها با مشخصات فیزیکی قابل اطمینانی ساخته شوند می توانند در ساختن شاسی تریلرها و نفت کش ها استفاده شوند.

استفاده از پروفیل در صنعت ساختمان سازی ، صنایع بزرگ ، اتومبیل و ماشین آلات سنگین ، در و پنجره و برخی اهداف شهری ، انواع پروفیل ها را به یکی از مهمترین و کاربردی ترین مواد در صنعت ساختمان و سایر صنایع بزرگ تبدیل کرده است. در اینجا می خواهیم ابتدا مشخصات و مطالب سازنده آن را ارائه دهیم و سپس در مورد استفاده و مصرف حساب به شما بگوییم.

پروفایل ها در هر صنعت کاربردهای متفاوتی دارند. از جمله آنها می توان به انواع پروفیل های گوشه ای ، اتصالات انبساطی ، نوارهای گوشه ای و یا حتی موارد دیگر استفاده از پروفیل ها در تولید کفپوش های خطی ، مربع ، مثلث و سایر موارد اشاره کرد.

برای مشاهده آخرین به روز رسانی قیمت پروفیل لطفا روی آن کلیک نمایید.

انواع موارد مصرفی پروفیل ها

 1. استفاده از پروفیل در ساخت و ساز
  همانطور که از نام آن پیداست ، پروفیل های ساختمان در صنعت ساختمان و در و پنجره ها استفاده می شود. انواع مختلفی از پروفیل های ساختمانی وجود دارد که به عنوان پروفیل نورد گرم ، پروفیل نورد سرد و پروفیل کامپوزیت شناخته می شوند. استفاده از نورد گرم ، سرد و کامپوزیت پروفیل ها متفاوت است. غلتک سرد معمولاً برای کارهای سبک ساخت و ساز ، از جمله گل میخ ، تیرهای سقفی معلق و قاب درها استفاده می شود.
 2. استفاده از پروفایل در صنعت
  از پروفیل های صنعتی در صنایع سنگین مانند کاربردهای نظامی و خودرویی استفاده می شود. بنابراین ، پروفیل ها به عنوان قطعات صنعتی شناخته می شوند و دارای خصوصیات الکتریکی و مکانیکی خاصی هستند.پروفیل های صنعتی معمولاً در ترکیب با پروفیل های نورد گرم و سرد ساخته می شوند. دلیل محبوبیت پروفیل های کامپوزیت در صنایع سنگین به دلیل دوام و مقاومت در برابر ضربه و لرزش است.
 3. پروفیل های گالوانیزه
  استفاده از پروفیل های گالوانیزه به دلیل طول عمر بیشتر و مقاومت بالا در صنعت درب و پنجره است. به دلیل استحکام ، از این پروفیل ها برای جلوگیری از از بین رفتن پیچ درها و پنجره ها ، باز شدن دهانه های درب و پنجره ها و موارد مشابه استفاده می شود.

در برج های بلند و ساختمانهای بلند مسکونی و اداری ، این نوع استفاده از پروفیل به خوبی قابل مشاهده است ، زیرا در ساختمانهای بلند باد شدت بیشتری می وزد و می تواند فشار زیادی به پنجره ها وارد کند. از طرف دیگر ، طبقات پایین نیز با رده غرق شدن تحت فشار هستند. در نتیجه ، پروفیل های گالوانیزه به دلیل استحکام بالا ، بهترین گزینه برای درب و پنجره در برج ها هستند و از ضخامت کافی برخوردار هستند.

مصارف دیگر پروفیل ها

علاوه بر همه موارد فوق ، حساب ها برنامه های دیگری نیز دارند که در گروه فوق قرار نمی گیرند. بر این اساس می توان استفاده از پروفیل ها را ساخت نرده های فلزی ، پله ها و حصارهای فلزی در وسط برخی خیابان ها دانست که با پروفیل های مستطیل و مربع شکل با مقطع کوچکتر ساخته می شوند.

نرده های فلزی اطراف کارخانه ها ، زمین های محافظ پل های عابر پیاده برای پروفیل در شهر و در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود.

جالب است بدانید که از پروفیل های مربع شکل در ساخت پایه های میز و صندلی استفاده می شود. اگر پروفیل ها با مقاومت بالا ساخته و آماده شوند ، می توان از آنها برای مخازن و تریلرها نیز استفاده کرد.

پروفیل های مربع و مستطیل نیز کاربردهای زیادی در صنعت خودرو دارند.

برخی از پروفیل ها نیز به صورت z تولید می شوند که برای سقف در سوله ها و انبارهای کارخانه ها و موارد مشابه استفاده می شود.

*از پروفیلهای قوطی مربع و مربع مستطیل در صنایع خودروسازی نیز استفاده می شود.

*از پروفیل های قوطی مربع در ساختن پایه میز و صندلی نیز استفاده می گردد.

* پروفیل هایی که به صورت z ( پروفیل z  ) تهیه می شوند اکثراً برای پوشش سقف سوله ها بکار می روند.

*پروفیل های نبشی و ناودانی با روش نورد سرد نیز تولید می شوند. پروفیل نبشی از بال ۲۰ تا ۵۰ میلی متر و پروفیل های ناودانی ۱۰، ۱۲، ۱۸ در این دسته از محصولات قرار می گیرند. از پروفیل های نبشی می توان در ساختن چهارچوب درهای بزرگ آهنی و انواع قالب های فلزی بکار رفته در ماشین آلات استفاده کرد. ناودانی های کوچک در مواردی نظیر در کرکره ای مغازه ها بکار می روند.

نوشته های مرتبط

 • 23 فروردین 1400
 • 25 بازدید
میلگرد spk + مشخصات فنی و ویژگی های فولاد spk در تهران آهن

میلگرد spk + مشخصات فنی و ویژگی های فولاد spk در تهران آهن

میلگرد spk یا همان فولاد spk از جمله فولادهای پرکاربرد و پرآلیاژ است. این فولاد آلیاژی سردکار بوده و به اشکال مختلف مانند ورق و میلگرد در صنایع مختلف استفاده می شود. همچنین این محصول به فولادهای آلیاژی با کربن بالا نیز معروف هستند. این دسته از فولادها استحکام بالایی داشته و مقاومت بالایی در […]

 • 19 بهمن 1399
 • 204 بازدید
نبشی دم موشی چیست + انواع نبشی از نظر تولید و ظاهری

نبشی دم موشی چیست + انواع نبشی از نظر تولید و ظاهری

برای آنکه بتوان نبشی دم موشی را در اختیار داشت، ابتدا نبشی ها توسط دستگاهی به نام گیوتین برش می خورند و سپس یک میلگرد به آنها جوش داده می شود. البته هر میلگردی را نمی توان برای این کار در نظر داشت و میلگرد مورد نظر باید بر طبق استانداردهای ساختمان انتخاب و جوش […]

 • 20 دی 1399
 • 201 بازدید
کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان

کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان

تیرآهن ها یکی از اصلی ترین و اساسی ترین پروفیل های ساختمانی می‌باشند وظیفه یکی را هم به عهده دارد تحمل وزن و باری که از نیروها و تنش‌ها و وارد میشود می باشد تیرآهن ها در معماری و مهندسی سازه این‌گونه تعریف می شوند که عضوی بلند  منشوری و مستقیم می‌باشند برای ساختن تیر […]

 • 19 بهمن 1399
 • 227 بازدید
روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

از آنجایی که استفاده از سازه های فلزی در ساختمان ها رو به افزایش است بنابراین باید برای محافظت از آنها نیز راهکاری انتخاب شود تا سازه های فلزی بتوانند استحکام بیشتری از خود نشان دهند. زنگ زدگی یکی از مشکلاتی است که در صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی، نیروگاهی، سازه ساختمانی و در کل […]

 • 28 فروردین 1400
 • 15 بازدید
هنگام خرید ورق به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

هنگام خرید ورق به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

بدون شک، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که هر مهندسی، با آن روبه‌ رو خواهد شد خرید ورق فولادی است. جای نگرانی نیست، چرا که کلید حل این چالش در آگاهی بودن به یک سری نکات کلیدی، قبل از خریداری این محصول است. در این مقاله، ما سعی کردیم به شفاف‌سازی یک‌سری نکات که به انتخاب […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید