در این مقاله به محاسبه میلگرد دورپیچ و آنچه که در رابطه با ضوابط طراحی میلگرد دورپیچ باید در نظرگرفت صحبت خواهیم کرد ، تاثیر کاربرد مارپیچ ها در ستون ها در افزایش مقاومت بتن داخل هسته ، زمانیکه پوسته بتنی خارج از هسته در اثر تغییر شکل و یا بار زیاد خرد شده و […]

میلگرد دورپیچ

در این مقاله به محاسبه میلگرد دورپیچ و آنچه که در رابطه با ضوابط طراحی میلگرد دورپیچ باید در نظرگرفت صحبت خواهیم کرد ، تاثیر کاربرد مارپیچ ها در ستون ها در افزایش مقاومت بتن داخل هسته ، زمانیکه پوسته بتنی خارج از هسته در اثر تغییر شکل و یا بار زیاد خرد شده و جدا شود ، بخوبی مشاهده شده است .

حداقل آرماتور مارپیچ ارائه شده در این بند از آیین نامه به این منظور است که مقاومت باربری اضافی برای ستون های بارگذاری شده بدون خروج از محور ، چنان تامین شود که در صورت خرد شدن پوسته بتنی مشکلی برای ان ها ایجاد نشود .

آزمایش ها نشان داده اند که ستون هایی با مقدار آرماتور پیچ ارائه شده در آیین نامه ، مقاومت و شکل پذیری قابل توجهی دارند .

حتما بخوانید : برای مشاهده قیمت میلگرد امروز روی آن کلیک کنید.

ضوابط طراحی میلگرد دورپیچ

در طراحی میلگرد دورپیچ های اعضای فشاری علاوه بر مراعات ضوابط مقالات گذشته باید ضوابط زیر را هم در نظر گرفت :

 • دورپیچ ها باید از میلگرد پیوسته ساخته شود و روش ساخت آن ها طوری باشد که جا به جایی و نصب آن ها بدون اعوجاج و تغییر ابعاد میسر باشد .
 • قطر میلگرد های مصرفی در دورپیچ نباید از ۶ میلی متر کمتر باشد .
 • در هر گام دورپیچ فاصله آزاد بین میلگرد ها نباید از ۷۵ میلی متر بیشتر و از ۲۵ میلی متر کمتر باشد .
 • گام میلگرد دورپیچ نباید از یک ششم قطر هسته بتنی داخل دورپیچ تجاوز کند .
 • در هر طبقه ، دورپیچ باید از روی پی یا دال تا تراز پایین ترین میلگرد های طبقه فوقانی ادامه یابد.
 •  در صورتی که تیر ها یا دستک هایی از همه طرف به ستون اتصال نداشته باشد ، باید از محل توقف دورپیچ تا کف دال یا کتیبه سر ستون تعدادی خاموت قرار داد .
 • در ستون های قارچی با سر ستون ، دورپیچ باید تا ارتفاعی ادامه یابد که در آن قطر یا پهنای سرستون دو برابر قطر یا پهنای ستون باشد .
 • دورپیچ باید با فاصله نگهدار های مناسب در جای خود تنظیم و تثبیت شود .
 • مهار کردن دورپیچ با ۱٫۵ دور پیچیدن اضافی میلگرد در انتهای قطعه تامین می شود .
 • نسبت حجمی آرماتور دورپیچ به حجم کل هسته

در صورتی که قطر میلگرد دورپیچ کمتر از ۱۶ میلی متر باشد ،تعداد فاصله نگهدار ها نباید کمتر از از مقادیر الف تا پ این بند ، اختیار شود :

الف ) دو عدد برای دورپیچ با قطر کمتر از ۵۰۰ میلی متر

ب ) سه عدد برای دورپیچ با قطر ۵۰۰تا ۷۵۰ میلی متر

پ)چهار عدد برای دورپیچ با قطر بیشتر از ۷۵۰ میلی متر

در صورتی که قطر میلگرد دورپیچ کمتر از ۱۶ میلی متر نباشد ، تعداد فاصله نگهدار ها نباید کمتر از مقادیر الف و ب این بند ، اختیار شود :

الف ) سه عدد برای دورپیچ با قطر مساوی یا کمتر از ۶۰۰ میلی متر

ب ) چهار عدد برای دورپیچ با قطر بیشتر از ۶۰۰ میلی متر

محاسبه میلگرد دورپیچ

برای محسابه میلگرد دورپیچ و نحوه متره آرماتور بندی دورپیچ ها در حین اجرا از فرمول زیر که در عکس آورده ایم استفاده خواهیم کرد :

نحوه متره آرماتور بندی دورپیچ ها در حین اجرا

برای خرید و مشاوره رایگان در رابطه با قیمت میلگرد نیشابور لطفا روی آن کلیک کنید و یا با شماره ۰۲۱۸۶۰۷۳۰۰۰ تماس بگیرید.

نوشته های مرتبط

 • 21 فروردین 1400
 • 51 بازدید
نحوه اجرای سقف شیروانی 

نحوه اجرای سقف شیروانی 

نحوه اجرای سقف شیروانی انواع مختلفی داشته و با زوایای متنوعی طراحی می شود. سقف شیروانی از جمله موارد مورد نیاز برای منازل شمال کشور است. اغلب خانه های موجود در نواحی شمالی کشور از این سقف استفاده می کنند. برخی از سقف های شیروانی به صورت ساده پیاده سازی شده و شیب آن ها […]

 • 28 فروردین 1400
 • 15 بازدید
هنگام خرید ورق به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

هنگام خرید ورق به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

بدون شک، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که هر مهندسی، با آن روبه‌ رو خواهد شد خرید ورق فولادی است. جای نگرانی نیست، چرا که کلید حل این چالش در آگاهی بودن به یک سری نکات کلیدی، قبل از خریداری این محصول است. در این مقاله، ما سعی کردیم به شفاف‌سازی یک‌سری نکات که به انتخاب […]

 • 19 بهمن 1399
 • 227 بازدید
روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

از آنجایی که استفاده از سازه های فلزی در ساختمان ها رو به افزایش است بنابراین باید برای محافظت از آنها نیز راهکاری انتخاب شود تا سازه های فلزی بتوانند استحکام بیشتری از خود نشان دهند. زنگ زدگی یکی از مشکلاتی است که در صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی، نیروگاهی، سازه ساختمانی و در کل […]

 • 20 دی 1399
 • 201 بازدید
کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان

کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان

تیرآهن ها یکی از اصلی ترین و اساسی ترین پروفیل های ساختمانی می‌باشند وظیفه یکی را هم به عهده دارد تحمل وزن و باری که از نیروها و تنش‌ها و وارد میشود می باشد تیرآهن ها در معماری و مهندسی سازه این‌گونه تعریف می شوند که عضوی بلند  منشوری و مستقیم می‌باشند برای ساختن تیر […]

روش های ایمن سازی ساختمان

روش های ایمن سازی ساختمان امروزه جمیعت رو به گسترش است و همین عامل سبب شده که ساختمان های زیادی در گوشه و اطراف شهرها ساخته شوند. اما به نظر شما همین که یک مجتمع آپارتمانی ساخته شود کافی است و یا مسائل جانبی دیگری نیز وجود دارند که باید به آنها توجه زیادی مبذول […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید