میلگرد های کف پی

میلگرد های کف پی

میلگرد های کف پی : اصولا بتن نیز مانند سایر  مصالح ساختمانی در مقابل نیرو های کششی ضعیف بوده و در محل تار های کششی ترک هایی در آن ایجاد می شود ، لذا برای جلوگیری از ترکیدن بتن ، در محل تار های کششی میلگرد های فولادی قرار می دهند .

فولاد آلیاژی است که از دو عنصر اصلی آهن و کربن و عناصر فرعی دیگری تشکیل گردیده است .

مقدار کربن این آلیاژ  بر حسب نوع فولاد آن از ۰٫۲ الی ۰٫۳  درصد در آهن متغیر می باشد .

در بتن فولاد به صورت میلگرد های ساده به یک علامت  و یا میلگرد های آجدار با یک علامت مصرف می شود .

میلگرد را با قطر آن می خوانند .

با سیستم متریک میلگرد با قطر های ۲ و ۳ و۴ و ۵ و ۶و ۸ و۱۰ و ۱۲ و ۱۴ و ۱۶ و … و ۵۰ وجود دارد .

تار های کششی در پی های نقطه ای در کف پی بوده و میلگرد ها را در دو جهت به صورت مشبک ( در حدود ۵ سانتی متر بالاتر از کف )روی بتون مگر قرار می دهند .

میلگرد های کف پی به چه صورت انجام میشود ؟

این ارماتور های شبکه ای را که قبل به اندازه متناسب ( در حدود ۵ سانتی متر کوچکتر از ابعاد پی ، ۲٫۵ سانتی متر از هر طرف ) بافته شده است در کف پی قرار داده و زیر آن را با تکه های کوچک شن و یا تکه های بتن قدری بالاتر از کف پی قرار می دهند به طوری که در موقع بتن ریزی این شبکه کاملا در بتن غرق بشود و یا می توان ابتدا در حدود ۵ سانتی متر در کف پی بتن ریخت و بعد این آرماتور ها روی آن قرار داده و بتن ریزی را تا ضخامت تعیین شده در نقشه ادامه داد ولی این کار همیشه ممکن نیست زیرا اغلب مواقع وجود شبکه های شناژ مانع این کار می گردد .

باید توجه داشت که سر کلیه ارماتور ها به صورت چنگک خم شده و یا به صورت گونیا برگردانده شود .

باید دقت شود که کلیه محل های برخورد میلگرد های چپ و راست با مفتول بسته شود .

طول d و شعاع R نسبت به نمره میلگرد های مختلف متفاوت است و طبق آیین نامه و محاسبه برای میلگرد های مختلف تعیین می گردد .

باید توجه داشت که هیچ وقت میلگرد هایی که در داخل بتن قرار می گیرد نباید رنگ آمیزی شده و یا به روغن آغشته شود زیرا در این صورت رنگ روی میلگرد مانع چسبیدن بتن و فولاد به یکدیگر می گردد .

باید دقت نمود میلگرد های مصرفی صاف و بدون انحنای موضعی باشد .

فاصله میلگرد ها باید یکنواخت باشد ( در حدود ۱۰ سانتی متر ) به طوری که بزرگترین دانه بتن به راحتی از داخل آن عبور کند .

در موقع بتن ریزی باید دقت شود که بتن پی یا ستون و یا دال بتنی کاملا یکپارچه و توپر و متراکم بوده و در آن حفره های خالی وجود نداشته باشد ( کرمو نباشد ) .برای این کار اغلب از ویبراتور استفاده می نمایند .

ویبراتور موتور برقی یا بنزینی کوچکی است که در بتن تولید ارتعاش نموده و بتن را به تمام گوشه های قالب هدایت می نماید و در نتیجه مانع ایجاد فضای خالی در داخل بتن میگردد ولی باید توجه داشت که اگر بتنی را بیش از حد لازم ویبره نماییم دانه های درشت تر آن در زیر قرار گرفته و دانه های ریز تر و همچنین دوغ آب سیمان در رو قرار می گیرند که اصن خود باعث غیر یکنواختی و ضعف قطعه بتنص می گردد .

بهتر است در صورت امکان همزمان با بتن ریزی با تکه ای میلگرد و یا سر تیر باریکی از جنس چوب بتن کوبیده شود و یا با نواختن ضربه های ملایم به پشت قالب چوبی بتن را ویبره نماییم .

قبل از بتن ریزی باید محل پی را قالب بندی نمود .

این قالب بندی که به آن کفراژ هم گفته می شود ممکن است از چوب ( تخته به ضخامت ۲ الی ۲٫۵ سانتی متر که در بازار به چوب روسی معروف است ) یا فلز باشد .

در بعضی از ساختمان ها قالب را با تیغه های آجری می سازند .

قالب های اجری از لحاظ سرعت کار و اقتصادی بودن مقرون به صرف می باشد .

ولی به علت آنکه اجر اب بتن مجاور خود را بخه سرعت مکیده و آن را خشک کرده و مانع فعل و انفعالات شیمیایی تدریجی آن گشته و در نتیجه بتن مجاور قالب به استقامت دلخواه نمیرسد بدین لحاظ باید در موقع استفاده از قالب آجری ابعاد پی را در حدود ۵ سانتی متر از هر طرف بیشتر از ابعاد محاسبه شده انتخاب نمود و یا روی آجر را با ورقه های پلاستیک پوشانید تا آجر مستقیما با بتن در تماس نباشد .

در صورت اخیر باید دقت شود که لبه های ورقه پلاستیک روی کف فونداسیون قرار نگیرد زیرا در این صورت این پلاستیک مانع چسبیدن و یکپارچگی بتن جدید به بتن مگر می گردد .

ممکن است چنین تصور شود که می توان بالافاصله قبل از بتن ریزی به وسیله اب پاشی دیوار آجری را سیراب نموده در نتیجه مانع آن بشویم که آجر اب بتن مجاور خود را بمکد و آن را پوک نماید .

ولی چون در اثر این کار همیشه مقدار زیادی آب در محل پی جمع می شود و حجم این آب مقداری از فضای پی را اشغال کرده و مانع رسیدن بتن به تمام نقاط پی شده و پس از خشک شدن فضای خالی در کف پی بوجود آمده و در نتیجه نقطه ضعفی در آن ایجاد می نماید .

یاد اور می گردد که بواسطه وجود آرماتور های کف پی جمع آوری اب ریخته شده در کف پی بسیار مشکل بلکه غیر ممکن می باشد .

چنانچه برای بتن ریزی از قالب چوبی استفاده شود بهتر است قبل از بتن ریزی سطح تماس قالب با بتن را با نفت سیاه و یا روغن های دیگر چرب نمود تا در موقع باز کردن قالب به راحتی از بتن جدا شود .پاین روغن مالی و هم چنین سایر روغن مالی های کفراژ انجام شود .

زیرا اگر بعد از بستن قالب بخواهیم آن را روغن مالی کنیم ممکن است میلگرد های بسته شده به روغن آغشته گردد که این خود مانع چسبیدن بتن و فولاد و یکپارچگی آن ها می گردد .

لطفا به این مطلب رای دهید
[جمع رای ها: 1 امتیاز: 4]

میلگرد-های-کف-پی

میلگرد های کف پی

میلگرد های کف پی

لطفا به این مطلب رای دهید
[جمع رای ها: 0 امتیاز: 0]