میلگرد چگونه تولید میشود ؟

میلگرد چگونه تولید میشود ؟ و اینکه در مورد میلگرد چه می دانید؟

میلگرد به طور معمول از فولاد کربنی تشکیل شده است، زیرا این ماده میلگرد را مستحکم کرده و به آن قدرت کششی می بخشد.

اگرچه بتن یک ماده انعطاف‎پذیر است که می‎تواند وزن قابل توجهی را تحمل کند اما هر آنچه در قدرت تحمل بارداراست در قدرت کششی فاقد آن است که این اثر متضاد فشرده‎سازی است و گسترش بتن منجر به عدم تعادل می‎شود.

مواد اولیه مصرفی تولید میلگرد :

مواد اولیه مصرفی بسته به نوع محصول تولیدی فرق می کند.

قسمت های نورد تیرآهن ، ناودانی و نبشی از شمش های ۳sp و برای نورد میلگرد از شمش های ۵sp استفاده می کنند(شمش های ۳sp و ۵sp در آنالیز باهم تفاوت دارند).

اگر طول شمش ها ۱۲ متری باشد آنگاه در کارخانه شمش ها را به طول های مشخص متناسب با ظرفیت و ابعاد کوره برش می دهند.

شمش ها در ابعاد مختلف که بسته به طراحی و نوع کوره های پیشگرم و خطوط نورد دارند تولید می شوند معمولا شمش ها در ابعاد های ۶۰۰۰*۱۵۰*۱۵۰ یا ۶۰۰۰*۱۲۵*۱۲۵ می باشد.

 فرآیند تولید میلگرد :

 • فولاد وقتی  (کربن یا آلیاژ) با دریافت گرمای بسیار زیاد به شکل مایع ذوب می شود و هنگامی که ذوب شد فولاد مایع از طریق دهانه‎های کوچک دایره‎ای شکل کشیده می‎شود تا شکل آن مانند میلگرد شود.
 • در حالی که فولاد ناتمام ارزانترین نوع میلگرد موجود است، برخی از شغل‎ها نیاز به پوشش اپوکسی یا فولاد ضد زنگ دارند دلیل آن این است که زنگ‎زدگی زمانی رخ می‎دهد که میلگرد طولانی مدت در معرض آب نمک قرار بگیرد که در نهایت منجر به ایجاد فشار داخلی می‎شود که می‎تواند فرم بتن را از بین ببرد. از آنجایی که در بلندمدت این گزینه سودآور و امن نیست، اکثر توسعه‎دهندگان تصمیم به خرید مواد با درجه بالاتر می‎گیرند.
 • هنگامی که فولاد به درستی شکل گرفته است، سازنده پیچ و شیار را بر روی فلز می‎گذارد برای اطمینان از این که در داخل ساختار به‎طور محکم باقی خواهد ماند.
 • میلگرد معمولا مستقیم از تولید کننده به محل کار توزیع می‎شود و پیمانکاران میتوانند از این طریق میلگرد مورد نیاز خود را تهیه کنند. هنگامی که میلگرد در محل مورد نظر قرار می‎گیرد باید با مشخصات مناسب خم شود که این کار با هیدرولیک و برش‎های هیدرولیکی انجام می‎شود، فقط نوع خاصی از میلگرد می‎تواند جوش داده شود، به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‎های ساختمانی برای اتصال انتهای میلگرد با یکدیگر از سیم استفاده می کنند.

دستگاه های مورد استفاده جهت تولید میلگرد :

 1. کوره پیشگرم :  پخت شمش ها
 2. رول های کوره : انتقال شمش جهت نورد به طرف رافینگ
 3. رافینگ : جهت نورد و کاهش ابعاد شمش و افزایش طول آن
 4. رول های رافینگ : انتقال مواد به طرف استند
 5. قیچی سرزن
 6. استند : شامل موتور گیربکس ـ گاردان-غلطک های مونتاژ شده و گاید های ورودی و خروجی
 7. قیچی متراژ :  برش میلگرد در طول های معین
 8. شانه های بسته بندی : جهت خنک کاری و آماده سازی برای بسته بندی

میلگرد چگونه تولید میشود

روش های تولید میلگرد :

۱- نورد سرد

این فرآیند در واقع همان نورد گرم است که کار بیشتری بر روی قطعه مورد نظر صورت می گیرد.

در این حالت محصول در شرایط دمای پایین قرار می گیرد و تا دمای اتاق سرد می شود.

به عنوان تفاوتی مهم در مبحث تفاوت نورد سرد و نورد گرم باید گفت محصولاتی که با این روش تولید می شوند سطحی بهتر و صاف تر و ابعاد دقیق تری خواهند داشت.

با توجه به تفاوت نورد سرد و نورد گرم باید گفت که به صورت کلی افرادی که ویژگی های ظاهری محصول همچون سطح و ابعاد و کیفیت محصول برای آن ها اهمیت دارد از محصولات نورد سرد مانند ورق روغنی استفاده می کنند و برعکس افرادی که خصوصیات ظاهری محصول برایشان کم ارزش است و بیشتر بحث استحکام و ویژگی های مکانیکی محصول را با ارزش می دانند از محصولات نورد گرم مانند ورق سیاه استفاده می کنند. امیدواریم از مبحث تفاوت نورد سرد و نورد گرم استفاده برده باشید.

۲– نوردگرم

نورد گرم با استفاده از حرارت کوره ها، آغاز می گردد.

بدین صورت که شمش های آهنی مورد نظر را جهت شکل دهی، ابتدا در کوره ها و با حرارت ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد مذاب می کنند.

برای این کار شمش ها را توسط یک جک هیدرولیکی در ردیف های مشخص به داخل کوره ها هدایت می کنند و وقتی شمش ها در داخل کوره قرار گرفتند به وسیله ی جریانات گردآبی دردمای ۱۱۰۰ سانتی گراد جهت نورد آماده می شوند.

نورد ، درواقع عبور فلزات از میان غلتک ها و تغییر شکل دهی آنان به مقاطع فولادی می باشد که به دو صورت نورد سرد در دمای محیط و نورد گرم در دمای بالاتر از محیط و کمتر از ذوب فلزات صورت میگیرد.
نورد یکی از متداول ترین روش های ساخت میلگرد است زیرا که تولید آن بسیار زیاد و کنترل محصول نهایی با دقت بیشتری صورت می گیرد.

در نورد هم از نیروی های کششی ناشی از اصطکاک بین غلتک ها استفاده میگردد و هم از تنش های فشاری ناشی از غلتک ها جهت شکل دهی و تولیدات مقاطع مختلف استفاده می گردد.

 

۳- میکرو آلیاژی

میکروآلیاژی ، روشی است که با اضافه شدن مقداری تیتانیوم، نیوبیوم و وانادیوم به آرماتور معمولی ، میلگرد با مقاومت بالا تولید می کند.

در روش میکروآلیاژی، ذرات ریز مقاوم بوسیله کاربیدهای بین فلزی تولید می شوند که مقاومت آرماتور را افزایش می دهند و هرچه این ذرات ریز بیشتر باشند، مقاومت نیز افزایش پیدا میکند.

در این روش، شمش آهن مورد استفاده در دمای محیط سرد می شود لذا مقاومت بیشتری خواهد داشت و یا به اصطلاح مرغوب تر می باشد.

در این حالت میلگرد تولیدی از سطح بیرونی تا مرکز آن دارای خواص مکانیکی و مشخصات شیمیائی یکسان می باشد و در مواقع زلزله و فشار مقاومت یکنواخت و مناسب تری را از خود بروز می دهد به همین دلیل میلگرد تولید شده به روش میکروآلیاژی را مناسب برای استفاده در مناطق زلزله خیز می دانند.

به طور کلی در ایران این روش ساخت آرماتور مصطح تر بوده و تمامی سازندگان این محصول موظفند خریداران را از روش تولید میلگرد کارخانه خود مطلع سازند .

۴- ترمکس

در روش ترمکس فولاد حرارت دیده و مذاب شده را به سرعت بوسیله آب و روغن، سرد می کنند که موجب می شود ساختار آن سخت و شکننده گردد. فولادی که به سرعت سرد شده است، سطح آن سرد شده درحالی که مغز آن هنوز حرارت خود را دارد و این حرارت را به لایه های بیرونی منتقل می نماید و موجب افزایش شکل پذیری فولاد می گردد.

همین نقل و انتقال حرارت است که سختی و شکنندگی سطح را می گیرد و درواقع مقاومت و کیفیت میلگرد را افزایش می دهد.

در این روش به دلیل پایین بودن مقدار کربن نسبت به روش سردکاری، شکل پذیری میلگردهای تولید شده بیشتر خواهد بود.
از این رو سطح بیرونی میلگرد مقاومت پایین تری مثلا ۳۴۰ نسبت به مغز میلگرد که مقاومت ۴۰۰ دارد ، بدست می آورد. به همین دلیل برای سازه های تحت فشار و مناطق زلزله خیز مناسب نمی باشد و در صورت استفاده باید نهایت دقت را در افزایش مقاومت آن و محاسبات آن نمود.
تنها تفاوت میلگردهای ترمکس با میلگردهای میکروآلیاژی شده، در هزینه و قیمت تمام شده آنها می باشد. هزینه های تولید میلگرد میکروآلیاژی شده بسیار بیشتر از میلگرد ترمکس است.

همچنین میلگرد ترمکس بهترین جوش پذیری را در روش جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد دارا می باشد.

در مورد میلگرد آجدار چه می دانید ؟ برای دانستن از قیمت های روز میلگرد و قیمت میلگرد ساده و قیمت میلگرد آج دار کلیک کنید .