نبشی دم موشی چیست

برای آنکه بتوان نبشی دم موشی را در اختیار داشت، ابتدا نبشی ها توسط دستگاهی به نام گیوتین برش می خورند و سپس یک میلگرد به آنها جوش داده می شود. البته هر میلگردی را نمی توان برای این کار در نظر داشت و میلگرد مورد نظر باید بر طبق استانداردهای ساختمان انتخاب و جوش داده شود.

برای تولید نبشی دم موشی، ابتدا بال نبشی به صورت ساده برش داده و تولید می شود. مرحله بعدی، جوش دادن میلگرد ها به نبشی است که برای انجام این عمل، نبشی ساده به کارخانه هایی که در آن میلگرد به نبشی جوش داده می شوند فرستاده شده و سپس در آنجا با توجه به جزئیاتی که مشتری برای نوع میلگرد تعیین کرده است، فرآیند جوش دادن انجام می شود. همان طوری در خطوط بالاتر به آن اشاره کردیم سایز میلگرد بسیار مهم است و این نکته را فردی که درخواست نبشی دم موشی کرده است مشخص می کند.

یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی که هم به صورت تنها و هم در ترکیب با دیگر اجزاء موجود در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد نبشی ها هستند. از نبشی ها در پروژه های مختلف مانند پروژه های ساختمانی، عمرانی و حتی صنعتی نیز استفاده می شود و دو فاکتور مهم یعنی اندازه بال ها و ضخامت بال ها در دسته بندی آنها تاثیر گذار است.

وقتی شما یک نبشی را در دست می گیرید، دو ضلع عمود بر هم را ملاحظه می کنید، در واقع زاویه ای که این دو ضلع با هم تشکیل می دهند ۹۰ درجه است. نبشی ها معمولا برای تقویت سازه، تکیه گاه تاقچه ها و نگه داری لوله ها و اجزای متفاوت موجود در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

شاید برایتان جالب باشد، اما خوب است بدانید که نبشی ها در تولید مبلمان و یا قفسه هایی که برای تزئین استفاده می شوند نیز ممکن است به کار گرفته شوند. نبشی ها در صنعت، ساخت خرپا، ماشین های صنعتی و دکل انتقال نیرو نیز کاربرد دارند.

انواع نبشی از نظر تولید

نبشی ها از نظر تولید به دو دسته تقسیم می شوند: نبشی پرسی و فابریک

در نبشی پرسی یک ورق فولادی که ۶ متر طول را دارد انتخاب کرده و از ناحیه عرض آن را به دو قسمت مساوی تقسیم و از همین نقطه آن را خم می کنند. اما در نبشی فابریک، در واقع شما تنها محصول نهایی که همان نبشی ها هستند را مشاهده خواهید کرد که از خط تولید خارج می شوند.

انواع نبشی از نظر ظاهری

از نظر ظاهری نیز نبشی ها را به دو نوع نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم می کنند.

نبشی بال مساوی

همان طوری که از نام نبشی بال مساوی مشخص است دو بالی که به صورت عمود در کنار هم قرار گرفته اند، از نظر اندازه با هم برابر بوده و تنها یک عدد بر روی آن حک شده است. در این مواقع شما با دیدن حرف L متوجه خواهید شد که یک اندازه در تولید دو بال در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال L300 بیان گر این قضیه است که نبشی مورد نظر، بال مساوی بوده و اندازه آن نیز ۳۰۰ میلی متر است.

نبشی بال نامساوی

در نبشی بال نامساوی نیز یک اندازه در تولید بال ها رعایت نشده و معمولا در جاهایی که نمی توان از نبشی بال مساوی استفاده کرد این نوع نبشی به کار برده می شود.