نحوه اجرای سقف شیروانی انواع مختلفی داشته و با زوایای متنوعی طراحی می شود. سقف شیروانی از جمله موارد مورد نیاز برای منازل شمال کشور است. اغلب خانه های موجود در نواحی شمالی کشور از این سقف استفاده می کنند. برخی از سقف های شیروانی به صورت ساده پیاده سازی شده و شیب آن ها […]

نحوه اجرای سقف شیروانی

نحوه اجرای سقف شیروانی انواع مختلفی داشته و با زوایای متنوعی طراحی می شود. سقف شیروانی از جمله موارد مورد نیاز برای منازل شمال کشور است. اغلب خانه های موجود در نواحی شمالی کشور از این سقف استفاده می کنند. برخی از سقف های شیروانی به صورت ساده پیاده سازی شده و شیب آن ها تنها دو درجه است. جهت مشاهده جدول قیمت ورق گالوانیزه میتوانید ازین بخش مراجعه کنید .

برخی دیگر به صورت چندطرفه بوده و به صورت پیچیده تر طراحی می شوند. یکی از نکات مهم در طراحی و اجرای سقف شیروانی، توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیم منطقه موردنظر است. در ادامه این مطلب به نحوه اجرای سقف های شیروانی می پردازیم.

اجرای سقف شیروانی و مراحل آن

در نحوه اجرای سقف شیروانی ابتدا باید نشیمنی مناسب جهت زیرسازی سقف شیبدار ایجاد کرد. جهت انجام این کار، اطراف فضای موردنظر را توسط پروفیل چوبی یا فلزی یک کلاف ایجاد می کنیم. کلاف باید توسط اتصالات مناسب کاملا به اسکلت سازه متصل شده تا در اثر باد از ساختمان جدا نشود.

کلاف موردنظر با توجه به وسط سقف، ارتفاع، طول، دهانه و مصالح پوششی روی آن قابل اجرا خواهد بود. مقاطع مورداستفاده در این زمینه توسط مهندسین محاسب تعیین می شود. پس از ساخت کلاف پیرامونی، باتوجه به نوع سقف، ابتدا بلندترین دهانه موردنیاز سقف ساخته و در محل تعیین‌شده قرار می گیرد. این کار تا پایان زیرسازی سقف شیب دار ادامه پیدا می کند.

پوشش روی زیرسازی

پس از پوشش زیرسازی سقف ها، پوشش اولیه ای برروی آن ها قرار می گیرد. جهت پوشش روی زیرسازی از جنس های مختلفی استفاده می شود. “جنس فلزی مانند ساندویچ پنل یا توری همراه با پشم شیشه” و سایر مصالح از جمله آن ها است. اجرای سقف با ورق گالوانیزه نیز از دیگر نمونه های آن شناخته می شود.

جهت اطلاع از قیمت ورق های گالوانیزه نیز با کارشناسان ما در تهران آهن درارتباط باشید. نکته مهم در پوشش انواع سقف ها، برآورد نیازهای موردنظر است. درصورت استفاده از ورق‌های فولادی در سقف، باید پوشش روی سازه زیرسازی اجرا شده تا عایق دمایی و رطوبتی را ایجادکند. درنتیجه، هنگام اجرای سقف شیروانی و پوشش آن به این موارد توجه داشته باشید.

مراحل نصب ورق گالوانیزه سقف چگونه است؟

مراحل نصب ورق گالوانیزه سقف

ورق گالوانیزه، اساس ساخت سقف های عرشه فولادی است. شیت های گالوانیزه به صورت نورد سرد و توسط دستگاه roll forming به صورت ذوزنقه فرم دهی می شود. اجرای این سقف ها ابتدا براساس استانداردهای آمریکایی و اروپایی صورت می گرفت.

با گذشت زمان و پیدایش کارخانه های فعال، مراکز ذیصلاح مامور تعیین استاندارد برای این سقف ها شدند. جهت ساخت این سقف ها اصولا از ورق های گالوانیزه با ضخامت ۰٫۸ تا  ۲٫۱ استفاده می شود. این سقف از جمله سبک ترین انواع سقف ها است. از این ورق در اجرای سقف به دو صورت زیر استفاده می شود.

 • عرشه فولادی یا دک متال
 • ورق گالوانیزه کرکره سینوسی

وسایل برش ورق گالوانیزه سقفی کدامند؟

دستگاه های مخصوص جهت برش این ورق، قادر به انجام عملیات در ضخامت های مختلف هستند. این دستگاه ها در استان های مشهد، خرم آباد و غیره وجود دارد. دستگاه برش ورق گالوانیزه، برش ورق گالوانیزه رنگی با ضخامت ۵ میل، خمکاری گالوانیزه و غیره از جمله آن‌ها است.

جهت مشاهده قیمت ورق کرکره میتوانید کلیک کنید .

مناسب ترین ورق برای سقف شیروانی

امروزه استفاده از ورق های شیروانی، جایگزین ورق سفالی در گذشته شده است. ورق های شیروانی به صورت گالوانیزه تولید شده و فلز بر روی آن ها قرار می گیرد. فلز سقف را مقاوم کرده و از ترک یا شکستگی آن جلوگیری می کند. به علاوه، ورق شیروانی در برابر آب و رطوبت نیز مقاومت بالایی دارد.

از همین جهت در مناطق باران خیز مانند شمال ایران از سقف های فلزی استفاده می شود. این محصول علاوه بر دوام طولانی، از ظاهری مناسب برای اجرا در سقف برخوردار است. بنابراین، استاندارد بالا همراه با طراحی مفید از جمله ویژگی های آن محسوب می شود. به طور کلی مناسب ترین ورق برای سقف شیروانی دو دسته هستند.

فرم سفال 

 • ورق سفال پالرمو
 • طرح سفال چینی
 • ورق سفال ژنوا
 • ورق سفال پرچین

فرم شادولاین 

 • ورق فرم ذوزنقه ای
 • ورق فرم سینوسی یا کرکره ای
 • ورق فرم لمبه یا دامپا

البته برای اجرای هریک از این سقف ها باید به اقلیم جغرافیایی توجه داشته باشید. ورق مناسب برای نواحی شمالی کشور ایران به دلیل بارش باران در اغلب فصول، فلزی یا فولادی است. این ورق ها عمر طولانی داشته و از مقاومت بالاتری برخوردار هستند. در مقابل ورق های سفالی برای مناطق دیگر مناسب بوده و از ویژگی هایی را به ارمغان می آورند.

جمع بندی نهایی 

نحوه اجرای سقف شیروانی و انواع ورق های سقفی شامل موارد مختلفی می شود. هنگام اجرای سقف و خرید انواع ورق گالوانیزه حتما موارد فوق را در نظر داشته باشید. گروه صنعتی تهران آهن، ارائه دهنده انواع ورق و روکش سقف بوده و راهنمای شما در این زمینه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما درارتباط باشید.

 

نوشته های مرتبط

 • 8 اردیبهشت 1400
 • 315 بازدید
استفاده از لوله گازی در صنعت/ انواع لوله های انتقال گاز 

استفاده از لوله گازی در صنعت/ انواع لوله های انتقال گاز 

یکی از موارد مهم در لوله کشی ساختمان ها، انتقال گاز است. اهمیت انتقال گاز در ساختمان ها به صورت اصولی، جهت ایجاد گرمایش یا پخت‌وپز را نباید نادیده گرفت. درصورت عدم توجه به این مساله خسارت های جبران ناپذیری به بار آورده می شود. از همین جهت به منظور جلوگیری از وقوع حادثه، باید […]

 • 30 دی 1399
 • 293 بازدید
برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟

برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟

برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟ اول از هر چیزی باید دانست که سوله چیست : سوله سازه ای فلزی می باشد که سقف آن شیب دار است. این نوع سقف سوله در بسیاری از ساختمان هایی که در طول روز در اطراف خود میبینیم، استفاده شده است؛ برای مثال تعمیرگاه ها، […]

 • 23 فروردین 1400
 • 116 بازدید
میلگرد spk + مشخصات فنی و ویژگی های فولاد spk در تهران آهن

میلگرد spk + مشخصات فنی و ویژگی های فولاد spk در تهران آهن

میلگرد spk یا همان فولاد spk از جمله فولادهای پرکاربرد و پرآلیاژ است. این فولاد آلیاژی سردکار بوده و به اشکال مختلف مانند ورق و میلگرد در صنایع مختلف استفاده می شود. همچنین این محصول به فولادهای آلیاژی با کربن بالا نیز معروف هستند. این دسته از فولادها استحکام بالایی داشته و مقاومت بالایی در […]

 • 6 اردیبهشت 1400
 • 131 بازدید
فورجینگ جوش سر به سر میلگرد را به طور کامل بشناسید

فورجینگ جوش سر به سر میلگرد را به طور کامل بشناسید

وصله آرماتورها در اجرای اسکلت های بتنی از موارد مهم محسوب می شود. هنگام اجرای اسکلت های بتنی، طول میلگرد تمام شده یا نیازمند تطویل میلگرد بریده شده است. در این موارد میلگردهای جدید به میلگردهای قدیمی متصل می شوند.  وصله آرماتورها به یکدیگر از طریق اورلپ، فورجینگ کوپلینگ انجام می شود. به علاوه، اتصال […]

 • 4 اردیبهشت 1400
 • 177 بازدید
مقدار آهن آلات مصرفی مورد نیاز برای ساخت خانه

مقدار آهن آلات مصرفی مورد نیاز برای ساخت خانه

همانطور که از عنوان مطلب مشخص است، قصد داریم در این مقاله، به مقدار آهن آلات مصرفی مورد نیاز برای ساخت خانه و مشتقات آن که در ساخت مسکن به شکل های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند، بپردازیم. روند ساخت و ساز خانه داخل کشورمان، با توجه به استان و شهرهای گوناگون، رو به افزایش […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید