درمورد کاربرد پروفیل چه میدانید؟

امروزه پروفیل های مختلفی وارد بازار شده که ضخامت، کیفیت، ابعاد و قیمیت آن ها با یکدیگر تفاوت دارد. حال این سوال پیش می آید که بهترین تولید کننده پروفیل برای کدام شرکت است و کاربرد انواع پروفیل در صنایع چیست؟ پاسخگویی به این سوال نیاز به بررسی تمامی جوانب دارد. پروفیل ها به نوع مکانی که مورد استفاده قرار می گیرد دارای ویژگی های خاصی هستند و شما باید پس از بررسی انواع شرکت های ساخت پروفیل، مناسب ترین پروفیل را خریداری کنید.

پروفیل چیست؟

از نظر لغتی پروفیل معنای ثابت بودن را می دهد. ولی شاید به این موضوع فکر کنید که این لغت در صنایع ساختمانی چه مفهومی می دهد. در واقع پروفیل در صنایع ساختمان سازی به تجهیزاتی اطلاق می گردد که ساخت لوله، درب، پنجره و یا نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در ساخت و ساز دو نوع پروفیل باز و پروفیل بسته داریم.

پروفیل های باز در ضخامت و ابعاد متنوع تولید شده و برای ساخت تیرآهن، تسمه، نبشی، ناودانی و … استفاده می شود و پروفیل های بسته برای ساخت و سازهای بزرگ تر به کار برده می شود. از جمله کاربردهای پروفیل های بسته می توان به سالن های ورزشی، سوله ها، پارکینگ های عمومی، انبارها و … اشاره کرد.

انواع پروفیل به چند دسته اصلی تقسیم می شوند؟

کاربرد پروفیل ساختمانی

  • پروفیل های ساختمانی به سه دسته پروفیل های مرکب، پروفیل های نورد گرم و پروفیل های نورد سرد تقسیم بندی می شود.
  • پروفیل های نورد گرم به شکل قوطی بوده و از نورد گرم شمش طلا تشکیل شده است.
  • پروفیل های نورد سرد ناودانی شکل بوده و از شکل دادن ورق فولادی به وسیله پرس و خم کردن ساخته شده است.
  • پروفیل مرکب پروفیلی است که از اتصال چند پروفیل سرد و گرم تولید می شود.

کاربرد پروفیل کامپوزیتی

امروزه استفاده از پروفیل های کامپوزیتی رواج زیادی در صنعت ساختمان سازی خصوصا در شرایط آب و هوایی مرطوب دارد. مزایا و دلیل استفاده از این پروفیل ها افزایش عمر سازه در مقابل زلزله و ارتعاشات و جلوگیری از خوردگی می باشد. استفاده از پروفیل های کامپوزیتی وزن نهایی ساختمان را کاهش می دهد.

کاربرد پروفیل آلومینیومی

پروفیل های آلومینیومی در قالب صنعتی و ساختمای تولید می گردد. در صنایع ساختمان سازی از این نوع پروفیل ها برای ساخت درب و پنجره مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیل های آلومینیومی رنگ روشن داشته و ظاهری جذاب تر دارد. همچنین این پروفیل ها مانع از هدر رفتن انرژی خواهند شد.

کاربرد پروفیل گالوانیزه

پروفیل های گالوانیزه نیز در صنایع ساختمان سازی جهت مقاوم سازی پنجره ها و درب های یو پی وی سی مورد استفاده قرار می گیرد. این پروفیل ها مانع از افتادگی بازشو و هرز رفتن پیچ ها می گردد. همچنین پروفیل های گالوانیزه مقاومت درب و پنجره ها را در برابر شرایط جوی افزایش خواهد داد.

کاربرد پروفیل ها در صنعت های گوناگون

پروفیل ها کاربردهای زیادی دارند که از جمله بخش اعظم کاربرد پروفیل ها در ساخت درب و پنجره های آهنی است. پروفیل ها به دو شکل مربع و مستطیل تولید می شوند که مقاطع کوچک آن ها برای راه پله ها، درب و پنجره ها، نرده کشب پیاده رو ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیل های با مقطع بزرگ تر ستونی هستند که برای ساخت اسکلت ساختمان به کار برده می شوند.

از جمله دیگر کاربردهای پروفیل ها عبارت است از:

  • در ساخت صندلی و پایه میز
  • در صنعت خودرو سازی
  • پوشش سقف سوله
  • ساخت کرکره های مغازه

قیمت انواع پروفیل

پروفیل های ساختمانی هر کدام از متریال های مختلفی تشکیل شده اند و از این رو قیمت ثابتی را نمی توان برای آن برآورد کرد. قیمت پروفیل ها به عوامل زیادی از جمله متراژ، ضخامت، شرکت تولید کننده و … بستگی دارد. امروزه با توجه به نوسانات قیمت ارز، قیمت پروفیل های ساختمانی نیز در حال تغییر است. جهت اطلاع از قیمت انواع پروفیل های ساختمانی موجود در سایت تهران آهن می توانید با این شرکت تماس گرفته تا کارشناسان ما شما را از قیمت روز این محصول مطلع کنند.

همچنین بخوانید: قیمت نبشی