ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه چیست؟ و کاربرد های ورق سیاه . ورق ها به دو صورت وارد بازار می شوند : رول فرم و شیت . انواع ورق ها شامل ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی می باشند . تکنولوژی ساخت ورق های فلزی با یکدیگر کاملا متفاوت است ، ورق سیاه معمولی بیشتر برای ساختمان ها و سوله ها مورد استفاده قرار می گیرد . از ورق های صنعتی هم در صنایع سد سازی و پتروشیمی و … استفاده می کنند .

انواع ورق

انواع ورق با نورد گرم و نورد سرد تولید می شوند . اگر ورق خروجی از نورد گرم تولید شود محصول تولید شده ورق سیاه است و اگر ورق خروجی از نورد سرد تولید شود محصول خروجی ورق روغنی می باشد . نام شناخته شده ورق های سیاه hot rolled sheet می باشد .

ورق گالوانیزه نیز تولید نورد گرم است که از نوعی فولاد کم کربن ( ۳۶A و ۱۰۱۱A ) ساخته شده . نوع ۳۶A آن خاصیت جوش پذیری بالایی دارد و نوع ۱۰۱۱A آن از استکام بالایی برخوردار است ، که یکیاز موارد استفاده این نوع ورق ساختن ظروف است .

ورق نورد گرم سطح نازک تری نسبت به نورد سرد دارند . ورق سیاه در دمای بالایی در کارخانه تولید می شود وقتی که دمای تختال به ۱۲۸۰ درجه سانتی گراد رسید در کوره پیش گرم کن در نورد های اولیه و نهایی ضخامت به مرور کم می شود و به ۱۶ میل می رسد و در نهایت به صورت کویل به بازار عرضه می شود . عملیات تکمیلی نورد گرم شامل :

 1. کم کردن وزن کلاف
 2. برش سبک ورق
 3. برش سنگین ورق
 4. بهبود خواص مکانیکی
 5. تسطیح کردن ورق می باشد .

 

چرا به ورق سیاه ورق نورد گرم می گویند؟

به دلیل ذوب شدن اجزای تشکیل دهنده ورق سیاه در دمای بالا رنگ ورق به شکل مات در می آید ، به همین دلیل در بازار به آن ورق سیاه می گویند .

 

ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه

 

کاربرد ورق سیاه چیست؟

با توجه به نوع استاندارد خاصی که در ساخت دارد کاربرد های متفاوتی از جمله :

 • صنعت ساختمان
 • تانکر سازی
 • خودرو
 • مخازن خاص کشتی سازی
 • صنایع سنگین فلزی

و… دارد .

 

ضخامت ورق

ورق سیاه با ضخامت ، و همچنین ابعاد مختلف و متفاوتی از ۱٫۵ تا ۱۰۰ میل در بازار وجود دارد . علاوه بر استانداردهای خاصی که وجود دارد دلایل مختلفی روی قیمت ورق سیاه تاثیر گذار است مثل ضخامت و وزن آن . همچنین ابعاد متفاوتی نیز دارد و از نظر طول می توانید اندازه دلخواه خود را سفارش دهید و هیچ گونه محدودیتی ندارد ، عرض آن نیز به صورت زیر می باشد :

 • ۱۰۰ سانت
 • ۱۲۵ سانت
 • ۱۵۰ سانت
 • ۲۰۰ سانت

نکته : ورق سیاه را به طور معمول در بازار با استاندارد ST37 می شناسند.

 

مراحل تولید ورق سیاه

برای تولید ورق سیاه اول از همه تختال ها را حرارت می دهند ( در کوره های پیش گرم ) و بعد یک پوسته اکسیدی روی آن شکل می بندد . برای این که پوسته اکسیدی از بین برود عملیات پوسته شویی را روی تختال ها انجام می دهند . در مرحله بعدی یعنی نورد خشن ، قطعات از بین غلتک ها عبور میکنند ( این مرحله برای کاهش ضخامت تختال ها می باشد ) و در مرحله آخر ورق های تولید شده به مرحله نورد نهایی انتقال می یابند .

در خط نورد نهایی ( که از ۵ تا ۷ قفسه تشکیل شده است ) ورق ها برای کم شدن ضخامتشان به این قفسه ها انتقال پیدا می کنند . کاهش ضخامت ورق ها در این مرحله به ۱٫۸ تا ۳ میل می رسد ، و در نهایت ورق های سیاه تولید شده با ضخامت بین ۱٫۵ تا ۱۰۰ میلی متر وارد بازار می شوند .

 

چگونگی تولید ورق سیاه

بعد از تولید تختال فولادی با عبور دادن آن ها از بین غلتک ورق های گرم تولید می شوند . برای ساختن تیرها و ستون های مورد نیاز در ساختمان ها همچنین بدنه خودرو و هواپیما ها و … از آلیاژهایی مثل تیتانیوم و آلومینیوم استفاده می کنند .

قبل از اینکه قطعات مورد شکل گیری برای محصول نهایی قرار بگیرند تحت فرایند نورد قرار می گیرند . پس از انجام فرایند نورد محصولات به یک محصول واسطه برای تولید محصول نهایی مورد استفاده قرار می گیرند .

 

شکل شمش های تولید شده در کارخانه تولید فولاد به چه صورتی می باشند؟

بعد از نورد گرم ، شمش ها به شکل ورق، مفتول، میلگرد و دیگر مقاطع فولادی تبدیل می شوند. شمشال یکی از محصولاتی است که به این واسطه مورد تولید قرار می گیرد ، عرض شمشال و ضخامت آن یک اندازه است که به تختال تبدیل می شوند و بعد از این مرحله برای تولید کردن محصولات دیگر از آن استفاده می کنند .

 

نکته : یکی از محصولاتی که از تختال ها تولید می شود ورق سیاه است و ضخامت آن ۰٫۲۵ اینچ می باشد . 

 

نورد تخت در تولید ورق سیاه چیست؟

در نورد تخت ، با استفاده از غلتک های مخصوص در خط تولید ضخامت قطعه های فولادی کم می شود . کار این غلتک ها به این صورت می باشد که بر خلاف یکدیگر و با فشار زیادی که وارد می کنند ضخامت قطعه مورد نظر کاهش پیدا می کند . در طول این فرایند خواص فلز مثل خواص مکانیکی و متالوژی تغییر می کند .

 

ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه

 

اجزای اصلی خط نورد گرم به شکل زیر می باشند :

 • کوره پیش گرم

دمای کوره های پیش گرم که تختال ها را حرارت می دهند ۱۲۵۰ درجه سانتی گراد می باشد . این فرایند به دلیل از بین بردن عیب های احتمالی در ساختار فولاد است . همچنین میزان حرارت درست برای گرم کردن تختال ها علاوه بر صرفه جویی در هزینه باعث تشکیل نشدن رسوب سخت نیز می شود .

 • قفسه های نورد خشن

تختال ها برای وارد شدن به قفسه های نورد خشن اول پوسته زدایی و خنک کاری می شوند . بعد از وارد شدن به قفسه ها از طریق غلتک ها ضخامت آن ها کاهش پیدا می کند .

 • جعبه کلاف

قطعات بعد از نورد خشن به جعبه کلاف انتقال پیدا می کنند . همچنین ظرفیت تولید با استفاده از جعبه کلاف افزایش پیدا می کند . از دیگر مزایای استفاده از کناف شکسته شدن پوسته ها و ایجاد خواص مکانیکی یکنواخت ورق ها از طریق همگن سازی دما می باشد ، و در آخر ورق ها از حالت کناف خارج می شوند و پوسته زدایی شده سپس به مرحله آخر انتقال پیدا می کند .

 • مرحله نهایی نورد

قفسه های خط نهایی نورد بین ۵ تا ۷ قفسه هستند و ورق ها با سرعت بین ۱۰ تا ۲۰ متر بر ثانیه از این قفسه ها عبور میکنند . در این مرحله چیزی حدود ۱ تا ۴ میل ضخامت ورق ها کاهش پیدا می کند . در مرحله نهایی نورد از قفسه های چهار غلطکه استفاده می شود و از طریق یک سیستم اتوماتیک کنترل ضخامت ، ضخامت ورق ها کنترل می شوند ،

 • خنک کاری

بعد از عبور از قفسه ها از خط نهایی نورد دمای ورق ها به ۵۸۰ درجه سانتی گراد می رسد . برای انجام کلاف پیچی در این مرحله کاهش دما انجام می شود .

 • کلاف پیچی

ورق سیاه تولید شده بعد از گذراند ن مراحل گفته شده ، به شکل کلاف در می آیند و برای استفاده به بازار یا به کارخانه های دیگر فرستاده می شوند .