ورق گالوانیزه رنگی چیست ؟

به ورق های آهن و فولاد که با یک لایه از روی پوشانده شده باشند و به عبارتی با غوطه ور شدن در حوضچه های روی عمل گالوانیزاسیون روی آن ها انجام گرفته باشد ورق گالوانیزه می گویند.

این پوشش روی برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی و بالا بردن عمر مفید محصولات آهن و فولاد می باشد که امروزه در سازه های ساختمانی و سایر سازه های فولادی از آن به وفور استفاده می شود و محبوبیت خاصی نزد پیمان کاران و سازندگان دارد.

حال سوال اینجاست که چرا و چگونه این ورق ها تبدیل به ورق گالوانیزه رنگی میشود؟

برای افزایش مقاومت ورق های گالوانیزه در مقابل خوردگی و زنگ زدگی و همچنین برای افزودن زیبایی ظاهری به این ورق ها می توان آن ها را با روش های مختلف رنگ آمیزی کرد.

در شرایط معمول رنگ آمیزی ورق های گالوانیزه ضرورت خاصی ندارد اما در شرایط محیطی نامناسب که احتمال خوردگی و زنگ زدگی در اثر تماس با مواد مختلف زیاد باشد پیشنهاد می شود که حتما از ورق گالوانیزه رنگی استفاده شود.

مراحل آماده سازی ورق گالوانیزه رنگی

ابتدا ورق های گالوانیزه را از هر گونه آلودگی و گرد و غبار پاک نموده، کاملا با مواد حلال آلی چربی زدایی مینمایند و هر گونه ضایعاتی را به خوبی پولیش میکنند. استفاده از مواد اسیدی و قلیایی در این مرحله مجاز نمیباشد.

حتما بخوانید : در مورد ورق سیاه چه می دانید ؟ 

سپس ورق ها را با استفاده از غلطک های مخصوص برس کاری کرده و بعد از شستشوی ورق ها با آب آن ها را خشک مینمایند و با پاشش مواد قلیایی به سطح آن اطمینان حاصل میکنند که ورق چسبندگی لازم را برای جذب رنگ و تبدیل شدن به ورق گالوانیزه رنگی دارا میباشد.

سپس برای افزایش مقاومت و جلوگیری از پوسته پوسته شدن ورق ها آن ها را آغشته به کروم میکنند.

پس از آن پرایمر را روی سطح بالا و زیرین ورق می پاشند و با حرارت کوره پخت میکنند.

ورق ها را از کوره خارج کرده و زمان می دهند تا سرد شود رنگ اصلی که می تواند از جنس پی وی سی، پلی اورتان، اپوکسی یا پلی استر باشد با غلطک روی ورق می پاشند و مجددا در کوره جهت ثبات رنگ پخت می کنند.

حتما بخوانید : مشاهده جدول به روز قیمت ورق

کاربردهای ورق گالوانیزه رنگی

ورق رنگی در صنایع ساختمانی برای مصارفی مانند :

  • سقف و بدنه انبارها
  • کارگاه ها و سوله ها
  • سقف کاذب
  • سقف های شیروانی
  • حصار های دور زمین یا ساختمان
  • سایبان
  • نمای داخلی و خارجی ساختمانها
  • در بخش صنایع فلزی برای مصارفی همچون : کابینت ، تجهیزات اداری ، پارتیشن ، بدنه کامپیوتر
  • در صنایع حمل ونقل برای  ساخت کانتینر ، سردخانه ها و کاروان های ثابت و متحرک کاربرد دارد .

همچنین از ورق رنگی برای ساخت لوازم خانگی همچون بدنه خارجی یخچال ، آبگرمکن ، اجاق گاز ، ماشین لباس شویی و وسایلی از این دست استفاده می کنند.

این ورق ها از تنوع رنگ و طراحی بالایی برخوردارند که میتوانند بر اساس سازه مورد نظر و با توجه به سلیقه و نیاز مشتری انتخاب شود.

از جمله طرح های معروف کاربردی این ورق ها میتوان به ورق طرح سفال ، طرح ذوزنقه ، شادولاین و طرح کرکره سینوسی اشاره کرد.

برای مشاوره ، انتخاب و خرید ورق گالوانیزه رنگی میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.