ورق ST52 به گونه ای از ورق سیاه اطلاق میشود که در صنعت کاربرد بسیار گسترده ای دارد، از عناصر متشکل در ورق st52 میتوان از عنصر سلیسیم و عنصر منگنز نام برد که از قابلیت پیچ و خمش و ارتجاعی برخوردار است. لازم به ذکر است که عموما بعد از عملیات جوشکاری به علت […]

ورق ST52

ورق ST52 به گونه ای از ورق سیاه اطلاق میشود که در صنعت کاربرد بسیار گسترده ای دارد، از عناصر متشکل در ورق st52 میتوان از عنصر سلیسیم و عنصر منگنز نام برد که از قابلیت پیچ و خمش و ارتجاعی برخوردار است.

لازم به ذکر است که عموما بعد از عملیات جوشکاری به علت حرارت بالا فولاد مقاومت خود را از دست می دهد ولی ورق ST52 در هنگام جوشکاری قدرت مقاومت بسیار بالایی دارد و اکثرا در تست ها موفقیت قابل قبولی رو نشان داده است .

کاربرد ورق ST52

از جلمه کاربرد های ورق ST52 در زمینه جرثقیل . ساخت ریل . دیوار قطعات صنعتی ، شاسی ماشین آلات سنگین میتوان اشاره کرد.

قیمت ورق st52

قیمت ورق st52 با توجه به کارخانه تولید کننده و ضخامت آن متغیر می باشد.

در سایت تهران آهن می توانید قیمت ورق ST52 به همراه کارخانه های تولید کننده از جمله کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، فولاد اکسین خوزستان و تولید کننده های خارجی از جمله اکراین را مشاهده کنید.

مشخصات ورق st52

در ورق st52 علاوه بر کربن ، آلیاژ نیکل ، آهن و منگنز نیز وجود دارد و با ترکیب این آلیاژ ها مقاومت فولاد هم افزایش پیدا می کند و تحت استاندارد DIN17100 آلمان قرار دارد.

عدد پس از ST نشان دهنده استحکام کششی نهایی فولاد می باشد و معمولا دارای ۳ گرید متفاوت است که با اعداد ۳ و ۲ و ۱ نمایش می دهند.

حتما بخوانید : برای مشاهده تمامی قیمت ورق ها لطفا روی آن کلیک کنید.

مزایای استفاده از منگنز ورق st52

منگنز باعث می‌شود سرعت خنک شدن بحرانی کاهش یابد و همین امر عاملی گردیده تا میزان استحکام ویژه‌ی این فولاد بهبود یابد .

همین امر سبب بهبود میزان استحکام و سختی‌پذیری در ورق ST52 می‌گردد، با افزودن این ماده به هر فولادی خاصیت جوش‌کاری و آهنگری مناسبی در فولاد به وجود می‌آورد.

مزایای استفاده از سیلیسیم ورق st52

استفاده از سیلیسیم ورق st52 در فولاد باعث بهبود استحکام فولاد می‌گردد. به همین منظور میزان سختی فولاد افزایش یافته است.

از خواص دیگری که حین استفاده از سیلیسیم به فولاد افزوده می شود مقاومت سایشی می‌باشد، هر چقدر میزان استفاده شده از این ماده در فولاد افزایش یابد استحکام‌پذیری و سختی آن فولاد را به مقدار قابل توجهی افزایش می‌دهد ولی مقادیر بالای سیلسیم باعث کاهش انرژی ضربه و شکل پذیری می گردد .

اکسیژن زدایی و گوگرد زدایی در ورق st52

به طور پیش فرض میزانی اکسیژن در فولادها وجود دارد، وجود اکسیژن در فولاد باعث تردی می‌شود بنابراین خاصیت شکنندگی در فولاد ایجاد می‌کند، بدین منظور برای کاهش اکسیژن در فولادهایی از عملیات اکسیژن زدایی استفاده می‌کنند.

شاید برای شما جذاب باشد : برای خواندن مقاله ورق st37 لطفا روی آن کلیک کنید.

فولادها پس از اکسیژن زدایی از نظر میزان اکسیژن موجود در آن‌ها در سه دسته‌ی کلی قرار می‌گیرند، که عبارتند از:

 1. فولاد کاملا آرام
 2. فولاد نیمه آرام
 3. فولاد ناآرام

اکسیژنی که در فولاد کاملا آرام قرار دارد را به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند، اکسیژن در فولاد نیمه آرام در حد متوسط می‌باشد ( به عبارتی میزان اکسیژن موجود در فولاد را تا حد متوسط کاهش داده‌اند).

اکسیژن  موجود در فولاد نا آرام زیاد است ( به عبارتی کیفیت فولاد از نظر میزان اکسیژن در سطح متوسط قرار گرفته است).

وجود گوگرد نیز مانند اکسیژن خاصیت شکنندگی و تردی را به فولاد افزوده است، بدین منظور عملیات گوگرد زدایی انجام می‌شود.

از عملیات مختلفی به منظور گوگردزدایی استفاده می‌شود، از جمله می‌توان به افزودن کاربید کلسیم یا سیلیسید کلسیم به آهن مذاب و یا فولاد اشاره کرد.

نوشته های مرتبط

 • 3 تیر 1397
 • 326 بازدید
ضوابط کلی طراحی دیوار

ضوابط کلی طراحی دیوار

ضوابط کلی طراحی دیوار ها ضوابط کلی طراحی دیوار که شامل ۸ مورد است و به توضیح آن ها در این مقاله می پردازیم: ۱ – در دیوار ها آرماتور های قائم و افقی نباید به ترتیب کمتر از مقادیر مندرج در بند های ( ۲) و (۳) اختیار شوند . در دیوار هایی که […]

 • 28 اردیبهشت 1397
 • 290 بازدید
مکان و کاربرد آرماتور در بتن

مکان و کاربرد آرماتور در بتن

مکان و کاربرد آرماتور در بتن آرمه مکان و کاربرد آرماتور در بتن : بتن جسمی شکننده است که در مقابل نیروهای فشاری ،مقاومتی قابل توجه دارد ،اما مقاومت آن در مقابل نیروی کششی ناچیز است ، به همین دلیل در محاسبات بتن آرمه این مقاومت در نظر گرفته می شود با توجه به اینکه […]

 • 5 اسفند 1398
 • 582 بازدید
ورق ST37 چیست | قیمت ورق st37 امروز + مشخصات ورق st37

ورق ST37 چیست | قیمت ورق st37 امروز + مشخصات ورق st37

ورق ST37 نوعی ورق سیاه به شمار می رود، این ورق سیاه که تحت استاندارد DIN 17100 آلمان است ، یکی از اصلی ترین فولاد های غیر آلیاژی می باشد که جزء فولادهای مورد استفاده در صنایع ساختمان سازی به حساب می آید. ورق های سیاه ST37 تحت عنوان فولاد نرمه نیز در صنعت شناخته […]

 • 17 مهر 1396
 • 2591 بازدید
پلان تیرریزی و سایز تیرآهن به همراه نکات مورد نیاز آن

پلان تیرریزی و سایز تیرآهن به همراه نکات مورد نیاز آن

پلانی است محاسباتی، که نوع پوشش سقف، تیرهای اصلی، جهت تیرچه ها و فاصله ی بین آن ها را در سقف نشان می دهد. در ساختمان های بنایی وزن سقف به وسیله دیوارهای باربر به پی انتقال می یابد. برای انجام تیرریزی دانستن سایز های مختلف تیرآهن نیز مهم است که از تیرآهن سایز ۸ […]

 • 28 مهر 1398
 • 412 بازدید
مزایای ورقهای گالوانیزه چیست؟

مزایای ورقهای گالوانیزه چیست؟

مزایای ورقهای گالوانیزه چیست + نکاتی که باید بدانید هزینه کمتر: برای انجام عملیات گالوانیزینگ، در مقایسه با سایر روشهای معمول جلوگیری از خوردگی، نیاز به هزینه کمتری خواهد بود.  هزینه کمتر برای تعمیرات و نگهداری: حتی در شرایطی که انجام عملیات گالوانیزینگ در مقایسه با سایر روشهای جلوگیری از خوردگی، هزینه برتر است، اجرای […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید