پروفیل سپری ( Iron Tripetalous ) یا پروفیل T یکی از مقاطع مورد استفاده در صنعت و ساختمان سازی می باشد ، که عمدتاً جهت ساخت انواع درب و پنجره ، اتصالات پل ها به ستون ها، ساخت سازه های فلزی ، ستون و خرپا (سازه های صلب از واحدهای مثلثی شکل ، که از […]

پروفیل سپری

پروفیل سپری ( Iron Tripetalous ) یا پروفیل T یکی از مقاطع مورد استفاده در صنعت و ساختمان سازی می باشد ، که عمدتاً جهت ساخت انواع درب و پنجره ، اتصالات پل ها به ستون ها، ساخت سازه های فلزی ، ستون و خرپا (سازه های صلب از واحدهای مثلثی شکل ، که از اتصال اجزای باریک و بلند ساخته شده است . اسکلت گلخانه ها ، سقف های شیشه ای و موارد دیگر به کار می رود. ( برای دانستن تفاوت بین پروفیل سپری و پروفیل نبشی مقاله مرتبط با پروفیل نبشی را مطالعه بفرمایید . )

پروفیل های لنگه دری دارای مقطعی با ابعاد مختلفی هستند که در طول ۶ متر ساخته می شوند.

عمدتا ضخامت این پروفیل ها بین ۰٫۹ تا ۲٫۵ میلیمتر میباشد که ضخامت ۲ میلیمتر بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

پروفیل سپری چیست

برای مشاهده قیمت سپری در شرکت تهران آهن کلیک کنید.

اندازه لبه سپری بر حسب میلیمتر می باشد که بطور معمول اندازه آن با اندازه دیواره آن برابر می باشد بعنوان مثال اگر اندازه لبه سپری ۱۰۰ میلیمتر باشد به آن سپری نمره ۱۰ می گویند.

این مقطع که به شکل ظاهری T تولید میشود همانند محصولات دیگر مانند نبشی و ناودانی به صورت فابریک و پرسی تولید میشود اما گاها در بازار در صورت موجود نبودن تولیدات فابریک و پرسی روند مرسومی برای تولید بعضی از سپری ها وجود دارد که بدین ترتیب تیرآهن از قسمت وسط وب ( web ) به صورت طولی برش خورده و از آن سپری تولید میکنند.

به طور مثال برای تولید سپری سایز ۱۰۰ تیرآهن ۲۰۰ را برش داده و دو سپری از آن استخراج میکنند.

سپری ها از لحاظ شکل ظاهری به دو شکل لبه گرد و لبه تیز تولید می گردند که اندازه سپری لبه گرد۳۰ تا ۱۴۰ میلیمتر و سپری لبه تیز ۲۰ تا ۴۰ میلیمتر می باشد که در ایران در اندازه های مختلف تولید می گردد. استاندارد طول سپری ها ۶ تا ۱۲ متر بوده که سایر طول بر حسب درخواست مشتری تولید می گردد.

ابعاد پروفیل سپری

سپری ها معمولاً دارای ضخامت ۰٫۹ تا ۲٫۵ میلیمتر بوده که ضخامت ۲ میلیمتر آن کاربرد بیشتری دارد. معیار نامگذاری سپری ها ، اندازه لبه این مقطع بر حسب میلیمتر بوده که معمولاً اندازه آن با اندازه دیواره آن برابر می باشد.

به عنوان مثال اگر اندازه لبه این مقطع ۱۰۰ میلیمتر باشد به آن سپری نمره ۱۰ گفته می شود.

طول استاندارد این مقطع ۶ تا ۱۲ متر بوده که سایر طولها نیز بر حسب تقاضا تولید میگردد.

پروفیل سپری ها از لحاظ شکل ظاهری به دو شکل لبه گرد و لبه تیز تولید می گردند.

بر اساس استاندارد اشتال ، برای مقطع لبه گرد ، اندازه لبه ۳۰ تا ۱۴۰ میلیمتر و برای مقطع لبه تیز ۲۰ تا ۴۰ میلیمتر تعیین شده ، که در ایران همه اندازه ها تولید میشوند.

در این فعالیت سپری نمره ۲ تا ۱۴ و به روش نورد گرم ( Hot Rolling ) تولید میشوند؛ نورد گرم یکی از روشهای متداول شکل دهی فلزات میباشد.

مشخصات سپری

ضخامت سپرها معمولاً ۰٫۹ تا ۲٫۵ میلی متر است که ۲ میلی متر از آنها مفیدتر هستند. اندازه لبه سپر بر حسب میلی متر است که معمولاً برابر با اندازه دیوار است ، به عنوان مثال اگر اندازه لبه سپر ۱۰۰ میلی متر باشد. گذر از ارزیابی ۱۰ نامیده می شود.
طبق استاندارد استال ، سپرها از نظر شکل ظاهری به دو شکل تولید می شوند: لبه گرد و تیز ، اندازه سپر با لبه گرد ۳۰ تا ۱۴۰ میلی متر و سپر با لبه تیز ۲۰ تا ۴۰ میلی متر است که تولید می شود در ایران در اندازه های مختلف طول استاندارد سپرها از ۶ تا ۱۲ متر است و طول های دیگر مطابق با خواسته مشتری تولید می شود.

استانداردهای سپری

استانداردهای متعارف سپری ها عبارت است از:

 • DIN EN 10055
 • DIN59051
 • DIN1022

تولید سپری آهنی

یکی از روش های متداول شکل دهی فلزات از طریق نورد گرم می باشد که ابتدا شمش فولادی از نوع بلوم ( Bloom ) (شمشه یا بلوم دارای سطح مقطع بزرگ تر از ۲۳۰ سانتیمتر مربع است و سطح مقطع آن مربع با عرض بیشتر از ۱۵ سانتیمتر و کمتر از ۳۰ سانتیمتر می باشد که برای ساخت تیرآهن ، نبشی ، ناودانی ، سپری و ریل و غیره استفاده می شود.) را با مقطع و طول مشخص را به درون کوره های حرارتی نورد ریخته و پس از رسیدن به درجه حرارت مورد نظر و عبور از قفسه های نورد ابتدایی، مقطع آن را کاهش و طول آن را افزایش می دهند و در پایان با عبور از قفسه های نورد میانی و پایانی به شکل سپری تبدیل می شود و سپس توسط دستگاه برش در طول های مورد نیاز برش داده می شود.

کارخانه تولیدکنندگان سازنده سپری

 • کیان پرشیا
 • جهان پروفیل پارس
 • نبشی شکفته مشهد
 • شرکت مجتمع توس حجت
 • صدرا پروفیل تهران و  غیره

کاربردهای سپری

از این مقطع عموماً برای ساخت درب و پنجره های گوناگون ، برای متصل کردن پل ها به ستون ها، ساخت سازه های فلزی، ستون و خرپا که سازه‌ای مستحکم از واحدهای مثلثی شکل می باشد که از متصل شدن اجزای باریک و بلند تولید می شود، استفاده می کنند.

همچنین پروفیل سپری در اسکلت گلخانه ها ، سقف و نما های شیشه ای ، در نورگیری زیرزمین ها برای آجرهای شیشه ای در فضای بالا و به عنوان مهار کننده در ساختمان ها و همین طور در صنایع سدسازی کاربرد دارد.

در ساخت و سازها ، به ویژه در مناطق در معرض خطر زلزله ، باید مطابق با استاندارد برای طراحی ساختمانهای مقاوم در برابر زلزله مطابق با مقررات ۲۸۰۰ ساخته شوند.

دیوارها باید از نظر ارتفاع و طول (بخصوص درهای درب و پنجره) با استفاده از سیم پیچ های استیل یا بتونی ثابت شوند.

نوشته های مرتبط

 • 16 اردیبهشت 1397
 • 275 بازدید
بازار آهن آلات در سال ۹۷

بازار آهن آلات در سال ۹۷

وضعیت بازار آهن آلات در سال ۹۷در شرکت تهران آهن بازار آهن آلات در سال ۹۷ به گزارش تهران آهن در تحلیل بازارآهن ؛ با توجه به رشد قابل توجه قیمت دلار و تک نرخی شدن قیمت ارز، پیش بینی می شود در سال ۹۷ با رشد قیمت آهن آلات مواجه باشیم اگرچه هر ساله […]

 • 7 مرداد 1399
 • 377 بازدید
خرید قوطی پروفیل سبک در تهران آهن با قیمت استثنایی

خرید قوطی پروفیل سبک در تهران آهن با قیمت استثنایی

پروفیل ها از پرکاربرد ترین قطعات آهنی می باشند که در صنعت استفاده زیادی دارند و به قطعه ای گفته می شود که دارای سطح مقطع ثابت در طول معین است ، به همین دلیل است که برای خرید قوطی پروفیل سبک بایستی دقت و نکات لازم را رعایت نمود . پروفیل ها از دیرباز […]

 • 21 دی 1396
 • 2086 بازدید
فاصله و بستن میلگرد ها از هم

فاصله و بستن میلگرد ها از هم

 فاصله ی میلگردها از یکدیگر در قطعات بتنی فاصله و بستن میلگرد ها از هم : در یک قطعه ی بتنی، باید فاصله ی میلگرد ها از یکدیگر به اندازه ای باشد که مصالح تشکیل دهنده ی بتن بتوانند از بین انها عبور کرده، در نتیجه بتن «کرمو» نشود. فاصله ی آزاد بین دو میلگرد […]

 • 23 آبان 1396
 • 704 بازدید
موارد مصرف پروفیل و کاربرد انواع پروفیل صنعتی چیست

موارد مصرف پروفیل و کاربرد انواع پروفیل صنعتی چیست

*در این مقاله قصد داریم موارد مصرف پروفیل ها را خدمت شما توضیح دهیم ، قسمت بزرگی از پروفیل ها به منظور ساختن در و پنجره ها بکار می رود. پروفیل ها که به صورت گروهی از شماره۱ تا ۷ (از لحاظ اندازه و مشخصات) تقسیم بندی شده اند ،می توانند در ساخت پنجره ها و […]

 • 18 شهریور 1397
 • 1235 بازدید
آرماتور های برشی و انواع آرماتورهای برشی(خاموت)

آرماتور های برشی و انواع آرماتورهای برشی(خاموت)

آرماتور های برشی می توانند شامل انواع زیر باشد : الف ) خاموت های عمود بر محور عضو ب )خاموت هایی با زاویه ۴۵ درجه یا بیشتر نسبت به میلگرد های کششی طولی به نحوی که ترک های قطری احتمالی را قطع کنند . در صورت احتمال تغییر زاویه ترک در اثر تغییر نوع بارگذاری […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید