پوشش سوله برای سقف انبار ها ، اماکن عمومی و آشیانه ها استفاده می شود که با محاسبات و طراحی مهندس مسئول سوله شروع می شود که به وسیله آهن ورق ساخته می شود و در تقاطع آن ها از پیچ و مهره های فولادی استفاده می گردد . سپس روی خرپا با آهن های […]

پوشش سوله برای سقف

پوشش سوله برای سقف انبار ها ، اماکن عمومی و آشیانه ها استفاده می شود که با محاسبات و طراحی مهندس مسئول سوله شروع می شود که به وسیله آهن ورق ساخته می شود و در تقاطع آن ها از پیچ و مهره های فولادی استفاده می گردد .

سپس روی خرپا با آهن های ساخته شده به شکل z به فاصله حداکثر ۸۰ سانتی متر با پیچ و مهره نصب می گردد  .

پس از کنترل ابتدا یک لایه تور سیمی نازک روی آن ها بسته و از یک لایه کاغذ سفید شومیز یا زر ورق نقره ای رنگ روی تور را مسدود می نمایند .

در این هنگام یک لایه پشم شیشه ای که به منظور عایق استعمال می شود روی کاغذ پهن کرده و در خاتمه از ورق های ایرانیت یا ورق های فلزی زیگزاگ یا کرکره شده یا سوفال های مخصوص سقف استفاده نموده و همه لایه ها را به وسیله پیچ و مهره به پروفیل زد ها متصل می سازند .

لازم به تذکر است که وزن بار برف هر بنا قبل از عمل مورد محاسبه قرار می گیرد تا مقاومت سقف با سنگینی برف با قدرت سقف تطبیق داده شود .

علاوه بر سقف به صورت سوله سقف های دیگری نظیر سقف بتن و سقف های کاذب نیز هستند .

سوله چیست؟

سوله سازه ای فلزی است که سقفی شیب دار دارد و در سالن های ورزشی ، کارگاه ها ، سازه های ساختمانی و انبارها کاربرد زیادی دارد. ساخت سوله ها به دلیل کاربرد صنعتی با ساختارهای دیگر کمی متفاوت است. تفاوت سایبان ها با سایر سازه ها این است که قاب های استفاده شده در سایبان متمایل هستند و دهانه ها از سایر ساختارها بزرگتر هستند. همچنین لازم به ذکر است که از پروفیل های موجود در بازار نمی توان برای ساخت سوله استفاده کرد ، زیرا ابعاد ستون ها و تیرها بزرگتر است و بنابراین برای ساخت آنها باید از تیرهای ورق استفاده شود. در ساخت سوله ، محصولات برای پوشش سوله از اهمیت زیادی برخوردار است. برای پوشاندن سوله ها از محصولاتی مانند ساندویچ پانل و فایبرگلاس استفاده می شود.

مواردی که در پوشش سوله باید رعایت گردد

کاهش هزینه ها برای ساخت سوله بسیار مهم است. عناصری مانند سرعت مونتاژ سازه ، کاهش زمان اجرا ، کاهش هزینه های اجرا ، از جمله هزینه کارگران و مواد بسیار مهم است. همچنین عایق بندی سوله از نظر دما و صدا دارای اهمیت است. به دلیل موقعیت سایبان ، ممکن است خطر خوردگی وجود داشته باشد ، بنابراین پوشش سایبان در برابر خوردگی و رطوبت مقاوم است ، که باید به آن توجه شود.

استفاده از پوشش سوله با توجه به نوع کاربرد

لازم به ذکر است که انتخاب نوع پوشش سایبان با استفاده نهایی از سایبان تعیین می شود.

به عنوان مثال ، برای سایبان های مورد استفاده در زمینه بهداشت و غذا ، از سقف کارتن پلاست و پانل های ساندویچ یا ورق عایق سایبان استفاده می شود.

برای سوله های مورد استفاده در سردخانه ها ، پوشش سقف سوله باید ساندویچ پانل باشد.

پناهگاه هایی که باید به طور مرتب شستشو شوند ، مانند کشتارگاه ها ، سوله های دام و طیور ، بهتر است از پوشش سقف پلاستیکی و فایبرگلاس و ورق فلز استفاده شود.

از شیشه های فایبرگلاس ، پرندگان با ورق سینوسی برای سقف های خشک و کارگاه ها نیز استفاده می شود.

انواع سقف بتن

سقف بتن

امروزه بیشتر بنا ها از بتون مسلح ساخته می شود که پس از طراحی فونداسیون را با ستون پیاده و سپس شناژ و پوتر های بتونی را روی ستون ها قالب بندی می نمایند تا کل سقف  را کفراژ بندی نموده و کفرازژ بندی و آرماتور حمال ها و دال را طبق محاسبات به یکدیگر متصل سازند پس از کنترل و تائید مهندس محاسب و معماران مسئول روی قالب ها را از بتون سالم همانگونه که در بخش بتون گفته شده بتون ریزی می نمایند .

شایسته است متذکر شود ضخامت هر پوتر بتونی و دال بتونی بستگی به دهانه طولی و عرضی و فشار وارده به ساختمان دارد .

حتما مطالعه کنید : مشاهده قیمت قوطی پروفیل صنعتی

سقف های کاذب

سقف کاذب یعنی سقف دوم که در مقابل فشار ضعیف ساخته می شود و معمولا زیر طاق به وجود می آیصد زیرا کانال کشی ها ، لوله های برق و غیره از زیر سقف عبور می نمایند .

به این منظور میله های فلزی از سقف به پایین ارتباط داده می شود بعد از اتمام و کنترل کلیه کانال ها ، لوله ها و غیره با آهن های سپری یا نبشی یک سقف کاذب زیر کانال ها بوجود می آورند که آن ها نیز به نوبه خود به شاخه های پایین آمده متصل می گردد .

رابیتس

 

پس از کنترل آهن کشی ها تور فلزی مخصوص به نام رابیتس را با سیم های نرم آرماتور بندی به آهن کشی های سقف کاذب پیوسته می سازند در خاتمه روی آن را از یک قشر خاک و گچ به ضخامت حداقل یک سانتی متر می پوشانند در این صورت زیر سقف کاذب شمشه گیری می شود و سقف را برای سفیدکاری و گچ بری آماده می سازند و چنانچه فرمی مد نظر باد با مصالح گوناگون مثل گچبری ، خط کشی در گچ و ابزار زنی های مختلف به وجود خواهند آورد .

سقف اگوستیک

برای ایجاد سقف اگوستیک طاق دوم مطابق گفته های سقف رابیتس ابتدا میله های فلزی از سقف به پایین ارتباط می یایبد و سپس چوب هایی که باید از چوب روسی شخته شده تهیه گردد و اندازه تقریبی قطر آن ۵ در ۲ سانتی متر بریده شده باشد به زیر کانال ها با قطعات فلزی ارتباز می دهند .

سقف اگوستیک

چون اندازه تقریبی اگوستیک ها ۴۰ * ۴۰۹ سانتی متر می باشد لذا فاصله چوب ها از وسط تا آکس به اندازه آگوستیک ها تقسیم می گردد برای انجام این کار از چوب ها ریسمان کشی شده استفاده می شود .

پدر عمل خیلی دقت لازم است پس از کنترل آگوستیک ها که معمولا جنس آن ها از مقوا ، پلاستیک ، یونولیت و پلاستوفوم و غیره است و در اشکال گوناگون سوراخدار و یا نقشه های برجسته تهیه شده را با میخ های سنجاقی بی کله زیر چوب ها نیصب می نمایند .

نوشته های مرتبط

  • 28 مهر 1399
  • 456 بازدید
کاربرد آهن آلات ساختمانی و ویژگی های استفاده در ساختمان

کاربرد آهن آلات ساختمانی و ویژگی های استفاده در ساختمان

در صنعت ساختمان می توان از آهن به صورت محصولاتی مانند آرماتورها ، تیرها ، ورق ها ، لوله ها و زاویه ها و موارد دیگر استفاده کرد.همه موارد فوق فقط با فلز آهن قابل انجام است. این مواد از مهمترین ابزارها و تجهیزات صنعت ساختمان هستند که باید برای ساخت یک ساختمان استفاده شود […]

  • 24 فروردین 1400
  • 510 بازدید
ارزان ترین قیمت میلگرد + نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان

ارزان ترین قیمت میلگرد + نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان

میلگرد یکی از مصالح مهم و مورد نیاز در ساخت ساختمان است. از همین جهت بسیاری از افراد سازنده پیش از خرید آن ابتدا به قیمت آن توجه می کنند. ارزان ترین قیمت میلگرد بر اساس مواد سازنده، کارخانه و غیره تعیین می شود. میلگرد در دو نوع آجدار و ساده در بازار موجود است. […]

  • 23 شهریور 1396
  • 2299 بازدید
اتصالات ستون به صفحه زیر ستون

اتصالات ستون به صفحه زیر ستون

برحسب نوع اتصال ستون به فنداسیون ،از تیپ های مختلف اتصالات استفاده می شود. این تیپ ها معمولاً ترکیبی از نبشی ، لچکی، ناودانی و ورق های ضخیم در پای ستون می باشند.اتصال ستون به فنداسیون به صورت مفصلی و گیردار می باشد و اتصال ستون به صفحه زیرستون را نشان می دهد. وسایل اتصال در […]

  • 16 تیر 1397
  • 1166 بازدید
انواع خم کردن میلگرد و نکاتی که در مورد آن باید دانست؟

انواع خم کردن میلگرد و نکاتی که در مورد آن باید دانست؟

از مصالح ریز و درشت در ساخت و ساز استفاده می شود و بدون شک میله های تقویت کننده یکی از مهمترین آنها در سازه های بتونی است. میله های تقویت کننده در واقع نخ های فولادی هستند که برای افزایش مقاومت بتن یا به عبارت دیگر سازه ها استفاده می شوند. بسته به کاربرد […]

  • 24 دی 1396
  • 680 بازدید
انواع اتصالات میلگرد ها

انواع اتصالات میلگرد ها

اتصالات میلگرد + انواع آن ها   اتصال پوششی انواع اتصالات میلگرد ها : متداول ترین روش وصله کردن میلگرد ها روش پوششی است. برای این منظور دو میلگرد را روی یکدیگر قرار می دهند، به طوری که در طول معینی یکدیگر را بپوشانند؛ سپس آنها را به وسیله ی مفتول محکم می کنند. در […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید