تفاوت بین پروفیل سبک و پروفیل سنگین چیست ؟ پروفیل از جمله محصولات فولادی می‌باشد که در صنایعی مانند راه‌سازی ، ساختمان‌سازی و به ویژه در تولید در و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروفیل‌ها به طور کلی در دو گروه قرار می‌گیرند که عبارت است از : پروفیل باز پروفیل بسته پروفیل باز شامل […]

تفاوت بین پروفیل سبک و پروفیل سنگین

تفاوت بین پروفیل سبک و پروفیل سنگین چیست ؟ پروفیل از جمله محصولات فولادی می‌باشد که در صنایعی مانند راه‌سازی ، ساختمان‌سازی و به ویژه در تولید در و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروفیل‌ها به طور کلی در دو گروه قرار می‌گیرند که عبارت است از :

 1. پروفیل باز
 2. پروفیل بسته

پروفیل باز شامل مقاطع فولادی مانند تیرآهن ، ناودانی ، نبشی و میلگرد می‌باشد .

پروفیل‌ بسته شامل قوطی ، پروفیل و لوله می باشد .

شاید  در این حوزه با دو اصطلاح پروفیل سبک و پروفیل سنگین برخورد داشته‌اید، در این مطلب سعی کرده ایم تا اطلاعاتی جامع در رابطه با این مفاهیم در اختیار شما قرار دهیم .

پروفیل سبک

به پروفیل سبک ، پروفیل مبلی نیز می‌گویند، در ساخت این پروفیل از دو استاندارد DIN 2394 و  EN 10 219-2 استفاده می‌کنند.

ورق‌های مورد استفاده در فرآیند تولید این نوع پروفیل ها ورق روغنی می‌باشد، همان ‌طور که می‌دانید این ورق‌ها از طریق فرآیند نورد سرد تولید می‌شوند.

پروفیل مبلی در صنایعی مانند لوازم خانگی ، دوچرخه‌ سازی ، کانتینر و مبلمان کاربرد فرآوان دارد.

این نوع پروفیل ویژگی‌های زیادی دارد همین امر سبب استفاده‌ی گسترده از آن گردیده است.

در ادامه سعی شده تا به برخی از این موارد اشاره نماییم.

ویژگی‌های پروفیل سبک

ویژگی‌های پروفیل سبک

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم این نوع پروفیل ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که در این قسمت به برخی از این موارد به صورت خلاصه اشاره خواهیم نمود:

 • در ابعاد گوناگونی موجود می‌باشد.
 • شکل‌پذیری مطلوبی را دارا می‌باشد.
 • خاصیت آبکاری دارد.
 • کیفیت سطحی مطلوبی دارند.

پروفیل‌های نبشی که بال آن‌ها ۲۰ تا ۵۰ میلی‌متر می‌باشد و ناودانی ها با سایز ۱۰، ۱۲ و ۱۸ شامل این گروه می‌باشند.

پروفیل سبک از طریق فرآیند سرد حاصل می‌شود استفاده از کشش سرد در این صنعت باعث شده تا مقاطع تولید شده، با هزینه و انرژی کمتری تولید شوند، از نظر کیفیت سطحی در شرایط مطلوبی باشند و تولید آن‌ها با سرعت بالایی صورت گیرد.

استفاده از خاصیت کشش سرد سبب گردیده تا پروفیل سبک کاربرد فراوانی در صنایع مختلفی مانند صنعت کشاورزی ، صنعت خودروسازی و اسلحه سازی داشته باشد.

تعیین قیمت پروفیل سبک

قیمت اعلامی برای پروفیل سبک در واحد وزن اعلام می‌شود.

برای مثال اگر قیمت اعلامی برای یک کیلو پروفیل برابر ۳۲۱۰ تومان باشد در این صورت یک تن پروفیل سبک قیمتی معادل با ۳۲۱۰۰۰۰ خواهد داشت.

قیمت پروفیل به عوامل مختلفی وابسته می‌باشد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به قیمت دلار، قیمت ورق نورد سرد و تعرفه‌های گمرکی اشاره نمود.

قیمت پروفیل سبک در واحد وزن مقداری از پروفیل سنگین بیشتر می‌باشد اما هزینه‌ی آن در واحد طول از پروفیل سنگین کمتر می باشد و علت آن ضخامت و وزن کمتر پروفیل‌های مبلی می‌باشد.

پروفیل‌های سبک ضخامت و وزن کمتری در مقایسه با پروفیل‌های سنگین دارند.

پروفیل سنگین

به پروفیل‌های سنگین ، پروفیل صنعتی و پروفیل ساختمانی می‌گویند.

این پروفیل‌ها از طریق فرآیند نورد گرم تولید می‌شوند در نظر داشته باشید که به منظور تولید این پروفیل‌ها از ورق‌هایی با ضخامت بالاتر از ۱٫۵ میلی‌متر استفاده می‌نمایند.

پروفیل سنگین در تولید شاسی ماشین آلات، دستگاه‌های صنعتی، استفاده در ساخت ستون‌ها کاربرد دارد.

ویژگی‌های پروفیل سنگین

همان‌طور که در قسمت بالا اشاره نمودیم، قیمت پروفیل سنگین نیز در واحد وزن محاسبه می‌شود.

برخی دیگر از ویژگی‌های پروفیل سنگین عبارتند از:

 • پایداری پیچشی و خمشی در سطح بالا
 • جوش‌پذیری بالا
 • سختی سطحی
 • دارا بودن قیمت مساعد.

بررسی تفاوت بین پروفیل سبک و پروفیل سنگین

اولین تفاوت بین این دو نوع پروفیل در ورقی می باشد که به منظور تولید از آن استفاده می‌نمایند.

به منظور تولید پروفیل سبک از ورق روغنی استفاده می‌شود در حالی که در تولید پروفیل سنگین از ورق‌ سیاه استفاده می‌نمایند.

دومین تفاوت این دو نوع پروفیل در ضخامت تولیدی هر یک از آن‌ها می‌باشد، ضخامت پروفیل‌های سبک از ۱/۵ میلی‌متر کمتر می‌باشد در حالی که پروفیل‌های سنگین با ضخامت بالاتر از۱/۵ میلی‌متر تولید می‌شوند.

بیش‌ترین کاربرد پروفیل سنگین در شرایطی می باشد که نیاز داریم توان زیادی تحمل شود ولی پروفیل سبک برعکس این شرایط را دارد.

از لحاظ قیمت نیز پروفیل‌ سبک قیمت بیش‌تری دارد اما چون به منظور محاسبه‌ی قیمت، وزن را مد نظر قرار می‌دهند بدین منظور قیمت پروفیل سنگین از پروفیل سبک کم‌تر می‌باشد زیرا از نظر وزنی، وزن پروفیل سبک کمتر از وزن پروفیل سنگین می باشد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله دو نوع پروفیل سبک و سنگین مورد بررسی قرار گرفت. طبق بررسی انجام شده پروفیل سنگین را در شرایطی مورد استفاده قرار می‌دهند که نیاز به تحمل نیروی زیادی می باشد.

قیمت این دو نوع پروفیل با در نظر گرفتن واحد وزن محاسبه می‌گردد همین امر عاملی گردیده تا قیمت پروفیل سبک کمتر از قیمت پروفیل سنگین باشد.

برای مشاوره در رابطه با قیمت پروفیل روز در بازار لطفا روی آن کلیک کنید.

نوشته های مرتبط

 • 12 دی 1397
 • 1700 بازدید
سقف تیرآهن | انواع سقف تیرآهن های برتر در سازه های فولادی

سقف تیرآهن | انواع سقف تیرآهن های برتر در سازه های فولادی

برای ساخت سقف تیرآهن باید از تیرآهن های محاسبه شده مناسب بر هر دهانه را به فاصله حداکثر یک متر به اسکلت فلزی متصل یا روی دیوار های آجری نصب نمایند . قبل از هر گونه اقدام می بایستی تیر آهن ها تمیز گردیده و پس از زنگ گیری از ضد زنگ رزین کرومات یا […]

 • 9 مرداد 1396
 • 2494 بازدید
آشنایی با اعضای سازه های فلزی + مزایای آن

آشنایی با اعضای سازه های فلزی + مزایای آن

در این مقاله در رابطه با مزایای سازه های فلزی و  آشنایی با اعضای سازه های فلزی توضیح می دهیم سیستم سازه های فلزی به دلایل مختلفی از جمله انعطاف پذیری، هزینه اقتصادی ، سرعت ساخت بالا و نصب راحت  با بقیه سازه ها قابل مقایسه نیست. همچنین سازه های فلزی و فولادی برعکس سازه […]

 • 3 تیر 1397
 • 141 بازدید
ضوابط کلی طراحی دیوار

ضوابط کلی طراحی دیوار

ضوابط کلی طراحی دیوار ها ضوابط کلی طراحی دیوار که شامل ۸ مورد است و به توضیح آن ها در این مقاله می پردازیم: ۱ – در دیوار ها آرماتور های قائم و افقی نباید به ترتیب کمتر از مقادیر مندرج در بند های ( ۲) و (۳) اختیار شوند . در دیوار هایی که […]

 • 28 آذر 1397
 • 923 بازدید
نصب ستون فلزی چگونه است + نحوه اتصال ستون فلزی

نصب ستون فلزی چگونه است + نحوه اتصال ستون فلزی

برای نصب ستون فلزی ، ستون ها را می توان از تیر آهن بال پهن صنعتی با ضخامت های بارکش به صورت یک تکه ابتیاع نمود و یا از دو قطعه تیرآهن ساختمانی یا آهن ، ناودانی محاسبه شده با جوش دادن تکه های ارتباطی بین دو قطعه آهن در دو طرف به وجود آورد […]

 • 3 مهر 1396
 • 571 بازدید
قوطی پروفیل

قوطی پروفیل

امتداد دادن ستون ساختمان های اسکلت فلزی معمولاً در چندین طبقه طراحی و احداث می شوند. ولی طول نیم رخ های نورد شده ایی که در ساخت ستون مورد استفاده قرار می گیرند محدود بوده، بنابراین برای ساخت ستون های بلند ناچار به اتصال پروفیل های ستون به یکدیگر می باشیم. همچنین در یک ساختمان […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید