میلگرد spk یا همان فولاد spk از جمله فولادهای پرکاربرد و پرآلیاژ است. این فولاد آلیاژی سردکار بوده و به اشکال مختلف مانند ورق و میلگرد در صنایع مختلف استفاده می شود. همچنین این محصول به فولادهای آلیاژی با کربن بالا نیز معروف هستند. این دسته از فولادها استحکام بالایی داشته و مقاومت بالایی در […]

میلگرد spk

میلگرد spk یا همان فولاد spk از جمله فولادهای پرکاربرد و پرآلیاژ است. این فولاد آلیاژی سردکار بوده و به اشکال مختلف مانند ورق و میلگرد در صنایع مختلف استفاده می شود. همچنین این محصول به فولادهای آلیاژی با کربن بالا نیز معروف هستند. این دسته از فولادها استحکام بالایی داشته و مقاومت بالایی در برابر دما از خود نشان می دهند. 

میلگرد spk به ویژه در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این فولاد، مقاوم سازی ساختمان به بهترین شکل انجام می شود. اغلب ساختمان سازان از این فولاد در ساخت و ساز استفاده می کنند. امروزه فروش فولاد spk و خرید آن توسط برخی اصناف انجام می شود. در ادامه به معرفی بیشتر این محصول خواهیم پرداخت. 

فولاد spk و کاربرد آن

سختی فولاد spk بسیار بالا بوده و کاربردهای برشی آن در قالب صنعتی مقاومت آن را تعیین می کند، این محصول کاربردهای فراونی داشته و در مصارف متعدد مورداستفاده قرار می گیرد.

از جمله کاربردهای این فولاد به موارد زیر اشاره می شود که عبارت است از :

 • پره های صنعتی در قیچی، گیوتین ها و غیره 
 • بهره گیری از spk در لوازم خانگی 
 • تولید انواع پین 
 • استفاده در ساخت کلیه ابزارهای برشکاری صنعتی 
 • تولید پروفیل 
 • قالب های کششی سرد و گرم 
 • دستگاه لوله خم کن 
 • ماشین های غلتکی سرد 
 • قالب گیری سرامیکی و پودری 

قطعات مورد استفاده در ماشین آلات و وسایل نقلیه نیازمند دوام و استحکام طولانی هستند. استحکام، انعطاف پذیری و قدرت شکست بالا از جمله خصوصیات این فولاد است.

از دیگر کاربردهای این فولاد به ساخت “میل لنگ، چرخ دنده ها، شاسی اتومبیل و صفحه دیسک” اشاره می شود، فروش فولاد spk در سال های اخیر رشد فراوانی داشته است. 

ترکیبات و ویژگی های فولاد spk

این محصول با عنوان فولادی مستحکم شناخته می شود. cr موجود در این فولاد بالا بوده و مقاومت قابل قبولی در برابر سایش دارد. عملیات حرارتی این فولاد جهت سخت شدن در دمای ۹۳۰ درجه سانتی گراد انجام می شود. 

با ایجاد تفاوت کمی در عناصر پایه استیل و افزودن عناصری مانند وانادیوم فولاد spk تولید می شود. هریک از ترکیبات تشکیل دهنده این فولاد علاوه بر مقاومت در برابر سایش، ویژگی های خاص خود را دارند. به همین دلیل این محصول کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارد. به علاوه، قیمت میلگرد spk به عوامل متعددی بستگی خواهد داشت. 

حتما بخوانید : برای مشاهده قیمت میلگرد اهواز لطفا روی آن کلیک کنید.

مشخصات فنی و ویژگی های فولاد spk

سختی نسبی فولاد ابزار spk پس از آهنگری یا نورد در حدود ۴۰۰ برینل خواهد بود. جهت افزایش قابلیت ماشین کاری و دستیابی به مشخصات کاربری، عملیات زیر بر روی فولاد صورت می گیرد. هریک از این عملیات موجب بهبود خواص فولاد spk می شوند. 

 1. قطعات آهنگری از این فولاد پیش از ماشین کاری تحت عملیات حرارتی آنیل قرار می گیرند. ریزساختارها پس از بازپخت شامل کاربیدهای کروی یا توزیع یکسان در زمینه فریتی می شوند. این میکروساختارها از سختی پایین و قابلیت ماشین کاری مطلوبی برخوردار هستند. همین موضوع موجب کاهش سایش و افزایش عمر ابزارهای برشی می شود. 
 2. پس از ساخت ابزار، قالب یا سایر محصولات از فولاد spk فرآیند نهایی بر روی آن ها انجام می شود. این فرایند شامل عملیات سخت کاری بوده و نیازمند طی مراحل مخصوصی است. در ادامه به بررسی این مراحل خواهیم پرداخت. 

مراحل سخت کاری فولاد spk

 • ابتدا پیش گرم کردن تا دمای ۸۱۵ درجه سانتی گراد انجام می شود. این فولاد از هدایت حرارتی پایینی برخوردار بوده و جذب گرما به آن به آرامی صورت می گیرد. به همین دلیل شیب دمایی به راحتی موجب ترک این فولاد حین گرم یا سرد شدن آن می شود. به‌منظور جلوگیری از ایجاد ترک حین سخت‌کاری، پیش گرم‌کردن آن‌ها با افزایش دما به آهستگی تا دمای حدود ۸۱۵درجه سانتی‌گراد ضروری است. 
 • آستنیته کردن فولاد باید در دمای حدود ۹۷۰ تا ۹۶۰ درجه سانتی گراد در حمام مذاب نمک انجام شود. پس از آن در دمای ۹۰۰ تا ۹۸۰ درجه سانتی گراد در کوره اتمسفر به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه آستینه می شود. 
 • عملیات سردکردن در روغن در حدود ۶۳ تا ۶۵ راکول سی صورت می گیرد. سختی حاصل از کوئنچ تابعی از دمای آستینه کردن بوده و بیشترین مقدار آن در دمای ۹۸۰ درجه حاصل می شود. در دماهای آستینه کمتر یا بیشتر از این میزان، سختی کاهش خواهد یافت. 
 • در مرحله نهایی، تمپر یا بازگشت دادن به فولاد انجام می شود. هدف از انجام این فرایند عملیاتی حرارتی، دستیابی به میکروساختار مارتنزیت بازپخت شده است. 

یکی از ویژگی های مهم فولاد spk، تغییرات ابعادی پایین بر اثر سخت کاری است.

درصد تغییر خطی ابعاد کوئنچ در حدود ۰٫۰۷ بوده و پس از تمپر در حدود ۰٫۰۲ خواهد بود. این مقدار برای برخی از فولاد ابزارها کمتر و برای برخی دیگر بیشتر از این مقدار است. 

جمع بندی نهایی 

میلگرد یا فولاد spk یکی از ابزارآلات مورد نیاز در انواع صنایع است. این فولاد از ویژگی های خاصی برخوردار بوده و تحت عملیات خاصی سخت می شود. تهران آهن عرضه کننده میلگرد و فولاد spk با قیمت مناسب به هموطنان عزیز است ، خرید فولاد spk به صورت حضوری یا آنلاین انجام می شود و جهت کسب اطلاعات بیشتر، قیمت میلگرد spk و خرید این محصول با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید. 

نوشته های مرتبط

 • 19 بهمن 1399
 • 309 بازدید
روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

از آنجایی که استفاده از سازه های فلزی در ساختمان ها رو به افزایش است بنابراین باید برای محافظت از آنها نیز راهکاری انتخاب شود تا سازه های فلزی بتوانند استحکام بیشتری از خود نشان دهند. زنگ زدگی یکی از مشکلاتی است که در صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی، نیروگاهی، سازه ساختمانی و در کل […]

 • 7 بهمن 1396
 • 280 بازدید
ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه و نحوه ساخت این ورق ورق گالوانیزه که تاریخچه آن به سال ۱۷۴۲ ، زمانی که یک شیمیدان فرانسوی به نام ملوین در سمیناری روشی را برای پوشش آهن با فروبردن آن در مذاب روی ارایه کرد ، بر می گردد . در سال ۱۸۳۶ یک شیمیدان فرانسوی دیگر به نام سورل ، […]

 • 9 بهمن 1397
 • 240 بازدید
عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰کدام است؟

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰کدام است؟

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد  چیست ؟ قبل از بررسی قیمت هر محصولی باید در ابتدا به بررسی شرایط تولید و بررسی مواد خامی که باعث شکل گیری محصول می شود پرداخت که این مسئله شامل میلگرد و سایر محصولات فولادی نیز می شود.پس در ابتدا به بررسی شرایط تولید و اینکه محصول از چه مواد خامی تشکیل شده است، می پردازیم.

 • 13 شهریور 1396
 • 941 بازدید
بررسی انواع مختلف مقاطع ستون فلزی در ساختمان

بررسی انواع مختلف مقاطع ستون فلزی در ساختمان

مقطع مناسب برای ستون به عوامل مختلفی نظیر محاسبات، روش های اجرا و حتی شرایط بازار بستگی دارد، بنابراین نوع ستون ها را می توان از یک پروفیل تک مانند IPB و یا ترکیبی از چند پروفیل انتخاب نمود . ستون نیروهای وارد بر ساختمان را به فنداسیون منتقل می کند، صفحات تقویتی به منظور […]

 • 21 خرداد 1397
 • 316 بازدید
نشانه گذاری میلگرد ها و نوع بسته بندی میلگرد به چه صورت است؟

نشانه گذاری میلگرد ها و نوع بسته بندی میلگرد به چه صورت است؟

میلگرد های S240 ,S340,S400 با قطر ۱۲mm به صورت کلاف و یا به صورت شاخه مستقیم با طول های مساوی بسته بندی می شوند که نشانه گذاری میلگرد ها را در این مقاله توضیح می دهیم. قطر کلاف میلگرد های کلاف باید حداقل ۲۰۰برابر قطر میلگزد باشد . میلگرد های S240,S340,S400 با قطر ۱۴mm ، […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید