تغییرات قیمت آهن و قیمت میلگرد

در این مدت به دلیل افزایش نرخ ارز قیمت آهن و میلگرد روند افزایشی داشته و بسیاری از فعالان در عرصه ساختمان سازی را دچار نگرانی کرده است. به صورت کلی در اکثر روزهای اخیر روند بازار سرمایه نزولی بوده است. صنایع فولاد نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. همچنین اخبار ضد و نقیضی مبنی بر اینکه صنایع فولاد از بورس خارج میشود بسیار بر بازار تنش و التهاب وارد کرد.

از سوی دیگر قیمت جهانی شمش و بیلت در حال افزایش است پس در نتیجه قیمت محصولات صادراتی ایران نیز افزایش خواهد یافت. دوم اینکه چین خواستار واردات فولاد در حجم بالا است که این موضوع نیز میتواند باعث افزایش قیمت شود.

 

اخبار خروج صنایع فولاد از بورس

 

آیا قیمت میلگرد کاهش می‌یابد؟

در ۶ ماهه دوم سال ۲۰۲۰ یکی از معدود کشورهایی که رشد اقتصادی مثبت داشته اند چین بوده است. بعد از بیماری کرونا تمامی کشورها از نظر اقتصادی آسیب دیدند ولی چین به سرعت در حال بازگشت به نقطه اوج خود است.

امرزوه چین که یکی از بزرگترین صادر کننده های فولاد در جهان به حساب می آمد تبدیل به یکی از بزرگترین وارد کنندگان فولاد شده است. در حال حاظر شرکت های بزرگ منتظر عقد قرارداد با چین برای صادرات فولاد می باشند. این روند صادرات بازار فولاد به خصوص قیمت میلگرد را نیز همانند بازار طلا با افزایش قیمت مواجه خواهد کرد.

 

آیا قیمت میلگرد کاهش می‌یابد؟

 

آیا قیمت آهن در ماه محرم کاهش میابد ؟

هر سال در ماه محرم فعالیت های ساختمان سازی بسیار کاهش می یابد که به دنبال آن قیمت آهن نیز روند کاهشی پیدا میکند. امسال علاوه بر ماه محرم، بیماری کرونا نیز همانطور که بر بسیاری از کسب و کارها همچون ساخت و ساز تاثیر منفی گذاشته است. با آمدن ماه محرم فعالیت های خرید و فروش آهن آلات محدودتر از هرسال دیگری بوده است و موجب شده تا قیمت آهن با کاهش قیمت رو به رو بوده.

رییس اتحاده آهن فروشان در این رابطه اظهار داشتند که به دلیل کاهش فعالیت ساختمان سازی قیمت معاملات در حوزه آهن کاهش می یابد. از این رو قیمت اکثر ملک و خانه ها روند کاهش داشته است. بر اساس اظهارات ایشان قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان ۱۰ تا ۳۳۰ هزارتومان کاهش قیمت، قوطی پروفیل ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومن کاهش قیمت داشته است.