بهترین نوع تیرآهن در بازار آهن چیست؟ بهترین نوع تیرآهن در بازار آهن توسط ذوب آهن اصفهان تولید می شود . در ابتدا توضیحی در مورد تیرآهن و مشخصات آن می آوریم و سپس در مورد تیراهن ذوب آهن اصفهان صحبت می کنیم . تیرآهن از جمله مهم ترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت […]

بهترین نوع تیرآهن در بازار آهن

بهترین نوع تیرآهن در بازار آهن چیست؟

بهترین نوع تیرآهن در بازار آهن توسط ذوب آهن اصفهان تولید می شود . در ابتدا توضیحی در مورد تیرآهن و مشخصات آن می آوریم و سپس در مورد تیراهن ذوب آهن اصفهان صحبت می کنیم .

تیرآهن از جمله مهم ترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و ساز به شمار می‌آید.

به همین علت باید در خرید این محصول دقت زیادی به خرج داد و به طور کلی تیرآهن‌ها مشخصات ظاهری و فنی مختلفی دارند.

همچنین تیرآهن‌ها علاوه بر مشخصات ظاهری و فنی مختلف، استانداردها و کشورهای تولید کننده متفاوتی نیز دارند که هر یک برای پروژه خاصی استفاده می‌شوند و برخی در داخل کشور از محبوبیت بیشتری برخوردارند، که توجه به آن‌ها می‌تواند در امر خرید و انتخاب بهترین نوع تیرآهن با توجه به کاربرد مورد نیازتان کمک شایانی به شما کابران گرامی کند.

ازاین‌رو به شما توصیه می‌کنیم پیش از انتخاب و خرید این محصول به نکات ذکر شده در این مقاله توجه کنید.

شما عزیزان می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در خصوص قیمت تیرآهن و بررسی بازار با کارشناسان تهران آهن تماس بگیرید.

 

در انتخاب بهترین نوع تیرآهن به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 1. مشخصات ظاهری تیرآهن

قبل از خرید باید اطلاعاتی در مورد مشخصات ظاهری تیرها داشته باشیم.

تیرآهن‌ها ظاهری شبیه به حرف H برعکس دارند. “بال” تیر به قسمت بالا و پایین آن گفته می‌شود و به قسمتی که دو بال را به هم متصل می‌کند “تیغه” آن اطلاق می‌شود.

فاصله پشت به پشت بال‌ها نیز “جان” تیر نامیده می‌شود و سایز تیر بر اساس طول “جان” اعلام می‌گردد.

مشخصات ظاهری تیرآهن

 1. استانداردهای تیرآهن

برای تولیدی این محصول سه استاندارد IPE ،INP و IPB وجود دارد که قبل از خرید باید با تفاوت‌های این سه آشنا باشید؛ چون هر یک از استانداردها کاربرد خاص خود را دارند.

تیر INP (استاندارد چین و روسیه)

تیرآهن INP براساس استاندارد کشورهای روسیه و چین تولید می‌شود و برای تشخیص آن چنانچه به تیر نگاه کنید بال‌ها در ابتدا نازک بوده و در انتهای آن ضخیم می‌شود.

تیر INP

تیر IPE  (استاندارد اروپا و ایران)

تیر IPE بیشترین کاربرد را در کشور ایران دارد و طبق استاندارد اروپا تولید می‌شود.

در این نوع تیر ضخامت بال‌ها در ابتدا و انتهای محصول یکسان می‌باشد ، همچنین طول هر بال نصف طول جان تیر می‌باشد.

این نوع تیرآهن در ایران از محبوبیت بیشتری برخوردار است و اکثر نقشه‌های ساختمانی در ایران معمولا براساس تیرآهن IPE تهیه می‌شوند.

از معروفترین کارخانجات تولید کننده این نوع تیر می‌توان ذوب آهن اصفهان را نام برد.

تیرها از سایز ۱۲ تا ۳۰ در ایران تولید می‌شود و سایر سایزها با نام ترک، روس و اوکراین به صورت وارداتی در بازار ایران عرضه می‌گردد.

تیر IPE

تیر IPB (بال پهن)

تیرآهن‌ها با استاندارد IPB با نام عریض، بال پهن یا H نیز شناخته می‌شوند و طول بال‌ها نسبت به استاندارد IPE بیشتر است.

 1. مشخصات فنی

در هنگام خرید تیرآهن به این موضوع توجه کنید که اگر پس از نام استاندارد تولیدی حرف V نوشته شده باشد به معنای سنگین بودن آن و چنانچه حرف L نوشته شده باشد به معنای سبک بودن آن می‌باشد.

 

مشخصات فنی

معرفی کارخانجات تولید تیرآهن

بعد از شناخت مشخصات ظاهری ، فنی و استانداردهای محصول باید کارخانجات تولیدی تیرآهن‌ها را شناسایی کنید و آن‌ها را از نظر قیمت و کیفیت بررسی کنید.

در حال حاضر بهترین و با کیفیت‌ترین تولیدکننده این محصول کارخانه ذوب آهن اصفهان است و مشخصات فنی تیرآهن ذوب آهن اصفهان مطابق جدول اشتال است، همچنین تیرآهن تولیدی آن دارای مرغوب ترین کیفیت و بیشترین وزن می‌باشد.

برای تشخیص تیرآهن تولیدی اصفهان لازم است بدانید که این محصول وزن زیادی دارد و به آرم ESCO که به فاصله هر دو متر روی آن درج شده است دقت کنید.

همچنین دقت  داشته باشید که برخی محصولات وارداتی با وزنی کمتر از تیرآهن اصفهان و قیمت پایین‌تر به فروش می‌روند ولی کیفیت پایین تری دارند.

معرفی کارخانجات تولید تیرآهن

بهترین تیرآهن موجود در بازار ایران کدام است؟

با توجه به مطالب ذکر شده در بالا می توان گفت در حال حاضر بهترین نوع تیر موجود در بازار تیرآهن ذوب آهن اصفهان می باشد که در نوع استاندارد موجود بوده و وزن آن مطابق جدول اشتال می باشد و دلیل گران بودن قیمت آن نیز همین نکته است.

تیرهای وارداتی کشور ترکیه و کره از نظر وزنی تقریبا مشابه تولیدات ذوب آهن اصفهان بوده ولی ارزان تر می باشند.

همچنین محصول کارخانجات یزد، فایکو ، ناب و آرین سبک بوده و از سایر محصولات ارزان تر می باشد.

در صورتی که در بازار برای خرید محصول ذوب آهن اصفهان قیمتی کمتر به شما پیشنهاد دادند بایستی به اصالت این محصول شک کنید.

اولین تفاوت تیر ذوب آهن اصفهان با دیگر تیرها وجود نشانه ESCO بر روی بال این محصول است.

نوشته های مرتبط

 • 19 اسفند 1397
 • 926 بازدید
نبض تولید لوله و پروفیل ساوه به کندی می زند

نبض تولید لوله و پروفیل ساوه به کندی می زند

نبض تولید لوله و پروفیل ساوه به کندی می زند ایرنا – ساوه به عنوان قلب تپنده صنعت استان مرکزی و بهره گیری از مزیت ریشه دارترین شهرصنعتی ایران (کاوه) همواره یکی از بنیان های اقتصادی کشور به شمار می رود و اینک نبض تولید انواع لوله و قوطی و پروفیل در این شهرستان به […]

 • 3 آذر 1398
 • 169 بازدید
افزایش تعرفه صادراتی بر کنسانتره مس به بهانه افزایش قیمت سنگ آهن

افزایش تعرفه صادراتی بر کنسانتره مس به بهانه افزایش قیمت سنگ آهن

بخشنامه وزارت صمت مبنی بر اعمال تعرفه صادراتی بر کنسانتره مس به بهانه افزایش قیمت سنگ آهن باعث حیرت کارشناسان شد اعمال تعرفه صادراتی بر مواد معدنی و کنسانتره مس به بهانه افزایش قیمت سنگ آهن، کنسانتره و گنداله آهن در بازارهای جهانی و تامین نیاز فولادسازان داخلی باعث حیرت کارشناسان شده است، زیرا کنسانتره […]

 • 11 آبان 1398
 • 227 بازدید
بلاتکلیفی در بازار آهن فروشان/ ارزان فروشی فولاد در بازارهای صادراتی

بلاتکلیفی در بازار آهن فروشان/ ارزان فروشی فولاد در بازارهای صادراتی

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن با بیان اینکه در حال حاضر هر تن فولاد ایران در بازارهای صادراتی ۳۶۰ دلار اما هر تن فولاد ترکیه ۳۹۰ دلار به فروش می‌رسد، گفت: از دولت می خواهیم یک برنامه روشن برای صنعت فولاد به کار گیرد تا قیمت ها در این بخش متعادل شود وضعیت صنعت فولاد مشخص […]

 • 6 مهر 1398
 • 172 بازدید
سیاست دولت بازار سنگ آهن را بهم ریخت

سیاست دولت بازار سنگ آهن را بهم ریخت

رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ آهن ایران با بیان اینکه از ابتدای امسال دولت با اعمال عوارض بازدارنده و ممنوعیت صادرات فعالیت معادن را با تهدید مواجه کرد، گفت: دولت عوارض پلکانی که در سال ۹۸ به ۱۰درصد می‌رسید را با ۲۵درصد نقض کرد. مهرداد اکبریان در خصوص روند شکل گیری زنجیره ارزش افزوده فولاد […]

 • 27 مرداد 1398
 • 148 بازدید
صادرات بی رویه سنگ آهن به ضرر صنعت فولاد کشور است

صادرات بی رویه سنگ آهن به ضرر صنعت فولاد کشور است

مدیرعامل یک شرکت فولادی بورسی با انتقاد از صادرات بی رویه سنگ آهن، کنسانتره و گندله گفت: اگر جلوی آن گرفته نشود،تبدیل به بحرانی طی یک تا دو سال آینده برای شرکت های فولادساز داخلی خواهد شد. مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه تولید فولاد خام در جهان در سال ۲۰۱۸ برابر با […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید