کاهش قیمت مقاطع فولادی

خبرها حاکی از این است که معاون وزارت صنعمت اذعان داشته که از هفته آینده صادرات میلگرد و شمش ممنوع می شود، مگر اینکه کف عرضه رعایت شود. همچنین افزود که قیمت میلگرد ، قیمت ورق و محصولات فولادی در کمتر از یک ماه به شدت کاهش خواهد یافت. وی عنوان کرد که فولاد باید ۶۰% از تولید خود را به بورس کالا بدهد که این کار سبب کاهش قیمت در بازار خواهد شد.

بررسی قیمت شمش، میلگرد، تیرآهن در چند ماه گذشته

نرخ عرضه فولاد داخلی رابطه مستقیمی با نرخ ارز دارد، با این حساب نرخ میلگرد پایان سال تابعی از افزایش نرخ ارز است. تا به امروز میلگرد ۱۱هزار تومانی منطبق بر افزایش نرخ ارز در ۶ ماهه اول بوده است. با افزایش بیشتر نرخ ارز، رکوردهای جدیدی را در بازار داخلی شاهد خواهیم بود. با افزایش دو برابری قیمت از ابتدای سال با کاهش تقاضا در بازار مواجه هستیم و تمام لایه های فعال در بازار داخلی این کاهش مصرف را به خوبی احساس می کنند. اما این کاهش مصرف مثل بسیاری از بازارها موجب کاهش قیمت نخواهد شد.

در اولین عرضه شمش سال ۹۹ در تاریخ ۱۷ فروردین امسال:

  • نرخ پایه شمش بلوم ۳۶۴۱۴
  • نرخ پایه میلگرد ۴۶۶۲۳ بوده است

در آخرین عرضه شمش سال ۹۹ در هفته قبل :

  • نرخ پایه شمش ۷۹۲۶۷
  • نرخ پایه میلگرد۹۰۶۲۶بوده است

با این اعداد و ارقام میتوان نتنیجه گرفت که افزایش نرخ پایه شمش از ابتدای سال ۱۱۷درصد و افزایش نرخ پایه مقاطع فولادی ۹۴درصد بوده است. نرخ دلار نیما در اوایل فروردین امسال در حدود ۱۳هزار تومان و این نرخ در هفته قبل حدود ۲۱هزار تومان بوده است. دلار نیما از ابتدای سال حدود ۶۲ درصد افزایش داشته است. همانطور که گفته شد این افزایش رابطه مستقیم با افزایش قیمت فولاد دارد.

میانگین نرخ سبد تیرذوبی از ۶۵۰۰ هزار تومان در ابتدای سال به حدود ۱۴هزار تومان در این هفته افزایش یافته و رشد ۱۱۵درصدی در شش ماه داشته است. رشد بیشتر سبد تیرآهن ذوب آهن نسبت به سبد میلگرد ناشی از مازاد عرضه میلگرد داخلی و مازاد تقاضای تیرآهن در بازار داخلی است. ادامه این روند فعلی باعث افزایش فشار بر نوردکاران داخلی میشود.

همچنین  بخوانید:

قیمت پروفیل صنعتی

قیمت پروفیل