بورس آهن آلات

بورس آهن آلات با توجه به نوسانات ارزی غیرقابل پیش بینی بوده و نمی توان قیمت ثابتی را برای آن تعیین کرد. پیش بینی قیمت آهن آلات یکی از سوالات پرطرفدار برای فعالان حوزه آهن آلات و ساختمان سازان می باشد. امروزه پارامترهای بسیار زیادی بر روی قیمت آهن کیلویی تاثیرگذار بوده و پیش بینی قیمت آهن آلات  کار آسانی نیست. البته نمی توان تاثیر بورس را بر روی نمودار قیمت آهن آلات نادیده گرفت.

بورس آهن آلات و عرضه محصولات فولادی از جمله تاثیرگذارترین عامل بر روی قیمت آهن آلات می باشد. بورس مکانی بسیار امن برای معامله خریداران و فروشندگان محسوب می شود. بنابر مطابق با عقیده فعالان و متخصصان حوزه فولاد، افزایش و استمرار کالا در بورس می تواند در ثبات قیمت فولاد تاثیر زیادی بگذارد.

قیمت آهن آلات در ماه های اخیر سال ۹۹ رشد قابل توجهی کرده است. در ۶ ماه ابتدایی سال، انواع محصولات فولادی در بورس معادل ۶۴۱۰ هزارتن عرضه شد در صورتی که در سال های اخیر ظرف این مدت مشابه، میزان عرضه این محصولات ۳۸۲۰ هزار تن بود. عرضه محصولات فولادی در نیمه ابتدایی سال در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته رشد ۶۷ درصدی در پی داشته است ولی با این حال بازار آرامش پیدا نکرد زیرا به میزان عرضه محصولات فولادی، تقاضای آن نیز افزایش پیدا کرد.

بورس آهن آلات در پاییز سال ۹۹

محصولات فولادی و آهن آلات نیز مانند هر کالای دیگر تحت تاثیر عوامل متعددی از جمله قیمت دلار و بازار بورس قرار دارد. فصل پاییز از جمله فصل های افزایش فروش بازار محصولات فولادی محسوب می شود و تجار و فعالان حوزه آهن انتظار داشتند که قیمت آهن آلات در ماه های اخیر کاهش پیدا کند ولی افزایش ناگهانی قیمت دلار بر روی قیمت این محصول نیز تاثیرگذار بوده تا حدی که قیمت آن در هر کیلوگرم از مرز ۱۲ هزار تومان نیز گذشت و امکان افزایش مجدد این محصول نیز وجود دارد.

رشد  قیمت فلزات اساسی در بورس کالا

در بازار سهام بورس روندهای معاملاتی نسبت به دهه های قبل رشد بیشتری نسبت به سایر محصولات کرده است. به طور کلی در صورتی که بخواهیم تاریخ معینی جهت ورود فلزات اساسی در بورس تعیین نماییم با نتیجه دلخواهی مواجه نخواهیم شد. ورود فلزات در بورس سهامداران را نه تنها تشویق به توسعه و گسترش خط تولید فلزات کرد، بلکه آن ها را تشویق کرد که این فلزات را در بورس نیز عرضه نمایند. عرضه فلزات در بورس کالا به دلیل نوسانات قیمت ها کار را سخت کرد ولی با وارد شدن فلزات اساسی در بورس قیمت ها ثبات بیشتری پیدا کرد و خرید و فروش نیز افزایش یافت.

همین امر تولید فلزات در بورس را با افزایش چشمگیری مواجه کرد. افزایش روزانه نرخ فلزات اساسی سبب گردید تا سرمایه گذاران تمایل پیدا کنند که نقدینگی خود را در بازار محصولات فولادی سرمایه گذاری کنند. نتیجه تمامی این اتفاقات افزایش صادرات محصولات فولادی را در پی داشت. محصولات فلزی امروزه در بازار بورس کالا بسیار محبوب شده به طوری که فعالان حوزه بورس آینده روشنی را برای این نوع سرمایه گذاری پیش بینی کرده اند.

همچنین بخوانید: قیمت تیرآهن