رفتار اقتصادی ایران از عوامل مختلفی نشات می گیرد. تحریم، تورم، میزان نقدینگی، کرونا و غیره همگی بر رفتار حقیقی و روانی این کشور تاثیر می گذارد. قیمت سکه و طلا در سال جاری شیب افزایشی داشته و بازار ارز نیز همین روند را طی می‌کند. در سوی دیگر بازار، کالاهایی از لحاظ فشار ارز […]

پیش بینی بازار آهن آلات سال جدید

رفتار اقتصادی ایران از عوامل مختلفی نشات می گیرد. تحریم، تورم، میزان نقدینگی، کرونا و غیره همگی بر رفتار حقیقی و روانی این کشور تاثیر می گذارد. قیمت سکه و طلا در سال جاری شیب افزایشی داشته و بازار ارز نیز همین روند را طی می‌کند.

در سوی دیگر بازار، کالاهایی از لحاظ فشار ارز متحمل تورم پرفشاری می شوند. آهن از جمله آن ها بوده و پیش‌بینی بازار آهن آلات سال جدید به دغدغه ای بزرگ تبدیل شده است. افزایش قیمت آهن آلات بر افزایش قیمت مسکن و متقابلا کاهش آن، منافعی را به دنبال خواهد داشت. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

روند بازار آهن آلات در سال ۱۴۰۰

پیش بینی این موضوع به طور دقیق نبوده و امکان بروز هرگونه تغییر در آن وجود دارد. درصورت بازگشت ایران و کشور آمریکا به تعهدات برجامی، روند آرامی برای بازار آهن پیش ‌بینی می ‌شود. اما درصورت عدم قبول تعهدات، همچنان شاهد روند افزایش قیمت در بازار آهن خواهیم بود.

به علاوه، عوامل متعدد دیگری بر قیمت آهن یا هر کالای دیگری موثر واقع می شود. تغییر نمایندگان و عدم یکسان بودن عقاید آن ها با دولت فعلی از جمله آن ها است. اما به‌طورکلی، با کاهش تحریم‌ها، قیمت‌ها روند نزولی داشته و بازار اقتصادی ایران در حیطه آهن رشد چشمگیری خواهد داشت.

قیمت میلگرد در بازار

قیمت میلگرد در بازار

در بازار فولاد و قیمت میلگرد باوجود افزایش عرضه و تصمیمات کنترلی شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم. اما درمقابل رویکرد انبارداران و تجار جهت حفظ موجودی ریالی، مانع از کاهش چشمگیر قیمت‌ ها می‌ شود. به همین دلیل قیمت دقیقی برای آن تعیین نمی شود. برخی از فاکتورهای موثر بر قیمت میلگرد در بازار شامل وارد زیر می شود.

 • بازار ارز
 • بازار جهانی
 • کمبود مواد اولیه و مشکلات درارتباط با تولید

هریک از این موارد به تنهایی بر قیمت میلگرد بازار موثر خواهند بود. روند افزایش ارز در بازارهای جهانی، افزایش قیمت آهن و میلگرد را به دنبال دارد. از طرفی، مواد اولیه و کمبود آن نیز عرضه آن را با کاهش مواجه می کند. از همین جهت خریداران هنگام خرید میلگرد به این نکات توجه داشته باشند.

وضعیت بازار آهن آلات در این روزها

بازار ارز همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد. این بلاتکلیفی ناشی از عدم مشخص بودن موضوع مربوط به برجام است. روز گذشته، آمریکا بار دیگر به تعهدات خود عمل نکرده و شرط های جدیدی برای ایران مطرح کرد. درصورت عدم بازگشت ایران به تعهدات برجامی، این کشور با آزادی پول‌های مسدود‌شده ایران در کره‌جنوبی موافقت نخواهد کرد.

با توجه به این حرف، بازار ارز به آرامی روند صعودی خود را طی می کند. افزایش نرخ ارز، دلار را نیز افزایش داده و در پی آن آهن نیز افزایش خواهد داشت. اما در آستانه سال جدید، اغلب تولیدکنندگان و فروشندگان فروش آهن را متوقف کرده و به سال جدید موکول کردند.

به علاوه، بنگاه داران موظف به اعلام قیمت آهن و میلگرد قیمت ها را ثابت اعلام می کنند. به همین دلیل در روزهای اخیر شاهد بازار نسبتا آرامی در این حوزه هستیم. از طرفی، برخی از فروشندگان تخفیفات مناسبی را به مشتریان خود ارائه می دهند.

تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در پایان سال ۹۹

“تحلیل و پیش‌بینی قیمت آهن برای افراد در شرف آغاز پروژه ساخت‌وساز”، از اهمیت بالایی برخوردار است. همانطور که اشاره شد، در پیش‌بینی بازار آهن عوامل مختلفی در تعیین قیمت آن دخیل هستند. به علاوه، تنوع در این مناطق گسترده بوده و در عرضه و تقاضای محصول نیز شرایط متفاوتی وجود دارد.

با توجه به پیش‌بینی‌های انجام‌شده، سال ۹۹ سالی سخت برای فعالان اقتصادی بوده است. بازار آهن آلات و قیمت ورق های آهن نیز به سایر فعالیت های اقتصادی و صنعتی وابستگی دارد. تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در پایان سال ۹۹، با توجه به موارد خاصی صورت می گیرد. همچنین با توجه به پارامترهای موثر بر قیمت آهن، این حوزه روند افزایشی در قیمت ها داشته است.

تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در سال جدید

شرایط متفاوت و گستردگی تنوع در این مقاطع، نیازمند تحلیل و پیش‌بینی هر محصول به‌صورت جداگانه است. اما نخستین گام در تحلیل قیمت آهن در سال جدید به دو روش کلی تقسیم می شود. در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

تحلیل تکنیکال و تحلیل پایه

در تحلیل تکنیکال قیمت های عادی با توجه به روند قیمت و الگوی ثبت‌شده از آن، پیش‌بینی می شوند. در این تحلیل اوضاع سیاسی، اقتصادی و اخبار مربوط به هریک از آن‌ها بر تعیین قیمت‌ها دخیل نخواهند بود. اما تحلیل پایه براساس اخبار سیاسی انجام شده و این تحلیل نتایج بهتری نسبت به تکنیکال داشته است. اما به‌طورکلی جهت تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در سال جدید هردوی آن ها تاثیرگذار خواهند بود.

به علاوه، به جز عوامل سیاسی و اقتصادی عوامل دیگری بر قیمت آهن و فولاد موثر خواهد بود. در ادامه به بررسی هریک از آن ها خواهیم پرداخت.

بازار ارز 

نرخ ارز تاثیر بسزایی بر تعیین قیمت آهن و فولاد دارد. با افزایش قیمت ارز، کارخانه های تولیدکننده تمایل بیشتری به صادرات محصولات خواهند داشت. به همین دلیل صادرات و کاهش توزیع آهن در داخل کشور، موجب افزایش قیمت آن می شود.

تورم جهانی و داخلی 

سهم بزرگی از فولاد داخل کشور وارداتی بوده و تورم جهانی بر قیمت آن موثر است. به‌علاوه، انتقال کارخانه‌های فولاد از کشورهای توسعه‌یافته با کشورهای درحال‌توسعه از دیگر عوامل موثر بر تغییر قیمت آهن خواهدبود.

عرضه و تقاضا 

از دیگر عوامل مهم بر تعیین قیمت آهن ، میزان عرضه و تقاضای آن است. تحولات و میزان تقاضا در مسکن، خودرو و سایر صنایع نیز بر قیمت آن موثر خواهد بود. در سال ۹۹ این بازار به شدت متزلزل بوده و شرایط دشواری را رقم زد. درنتیجه، تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در سال جدید براساس موارد فوق صورت می گیرد.

سخن آخر

بازار آهن آلات و پیش بینی بازار آن در سال جدید با موارد خاصی صورت می گیرد. شرایط متفاوتی در تحلیل بازار آهن نیز موثر خواهد بود. تهران آهن، عرضه کننده انواع ورق، میلگرد، فولاد و غیره بوده و ارائه دهنده انواع خدمات به مشتریان عزیز است.

نوشته های مرتبط

 • 4 فروردین 1399
 • 495 بازدید
بهترین بازار سرمایه گذاری در سال ۹۹

بهترین بازار سرمایه گذاری در سال ۹۹

بهترین بازار سرمایه گذاری در سال ۹۹ بهترین بازار سرمایه گذاری در سال ۹۹ قسمتی از نقدینگی سرگردان بازارها طی چند ماه گذشته به صورت هدفمند توسط برنامه ریزی های صورت گرفته فولادسازان بزرگ کشور و با همراهی وزارت صمت به نوعی تلاش شد تا به سمت سودسازی این غول های بزرگ اقتصادی و در […]

 • 28 آبان 1399
 • 397 بازدید
وضعیت آهن قراضه در بازار جهانی و داخلی

وضعیت آهن قراضه در بازار جهانی و داخلی

وضعیت بازار  خرید و فروش  آهن قراضه در پاییز ۹۹ خرید و فروش آهن قراضه یکی از مهم‌ترین محصولات آهن آلات است که حجم بزرگی از معاملات را در بازار آزاد آهن به خود اختصاص داده است. همانطور که می‌دانید فولاد یکی از آلیاژهای پرکاربرد آهن می‌باشد و در صنعت فولاد استفاده از آهن قراضه، […]

 • 18 شهریور 1399
 • 459 بازدید
افزایش قیمت ورق آهن باز هم قربانی میگیرد!!

افزایش قیمت ورق آهن باز هم قربانی میگیرد!!

قیمت ورق آهن در بازار ایران در چند روز اخیر در بخش انواع ورق آهن، قیمت انواع ورق سیاه فولاد مبارکه، فولاد سبا، فولاد کاویان و اکسین با افزایش قیمت همراه بوده است. این افزایش قیمت در بازار میتواند به دلیل عدم عرضه ورق به بازار و همچنین بالا رفتن قیمت ارز باشد. به طور […]

 • 16 تیر 1398
 • 185 بازدید
حجم صادرات ذوب آهن اصفهان به ۴۷۶ هزار تن رسید/تولید ۲۰ هزار تن ریل U۳۳ تا شهریور امسال

حجم صادرات ذوب آهن اصفهان به ۴۷۶ هزار تن رسید/تولید ۲۰ هزار تن ریل U۳۳ تا شهریور امسال

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه حجم صادرات ۴۷۶ هزار تنی ذوب آهن در چهار ماهه نخست سالجاری، گفت: تولید ۲۰ هزار تن ریل U۳۳ در برنامه شهریور ذوب آهن قرار دارد و پس از آن نیز ۲۰ هزار تن دیگر تولید می شود. به گزارش خبرگزاری ایمنا احمد صادقی، ارزش محصولات […]

 • 25 اسفند 1397
 • 345 بازدید
کارخانجات قوطی پروفیل در مرز ورشکستگی

کارخانجات قوطی پروفیل در مرز ورشکستگی

کارخانجات قوطی پروفیل در مرز ورشکستگی  در حالی که در هفته گذشته قیمت شمش تحت تاثیر قیمت ارز دچار فراز و نشیب شده بود، قیمت قوطی و قیمت پروفیل نیز همگام با آن دچار نوسان گردید. در روز یک شنبه هفته گذشته متوسط قیمت قوطی در ابعاد ۲۰*۲۰ تا ۸۰*۴۰ در محدوده ی ۷۱۰۰ تا […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید