کارخانجات قوطی پروفیل در مرز ورشکستگی  در حالی که در هفته گذشته قیمت شمش تحت تاثیر قیمت ارز دچار فراز و نشیب شده بود، قیمت قوطی و قیمت پروفیل نیز همگام با آن دچار نوسان گردید. در روز یک شنبه هفته گذشته متوسط قیمت قوطی در ابعاد ۲۰*۲۰ تا ۸۰*۴۰ در محدوده ی ۷۱۰۰ تا […]

کارخانجات قوطی پروفیل

کارخانجات قوطی پروفیل در مرز ورشکستگی

 در حالی که در هفته گذشته قیمت شمش تحت تاثیر قیمت ارز دچار فراز و نشیب شده بود، قیمت قوطی و قیمت پروفیل نیز همگام با آن دچار نوسان گردید.

در روز یک شنبه هفته گذشته متوسط قیمت قوطی در ابعاد ۲۰*۲۰ تا ۸۰*۴۰ در محدوده ی ۷۱۰۰ تا ۷۱۴۰ تومان اعلام گردید. این روند تا روز چهارشنبه ادامه داشت و در نیمروز چهارشنبه با افزایش قیمت دلار، قیمت قوطی به محدوده ی ۷۲۶۰ تا ۷۲۲۰ تومان رسید. این روند صعودی تاکنون ادامه داشته و قیمت قوطی با آغاز روز کاری در هفته جاری به میزان ۸۲۶۰ تومان رسید.

مشکل کمبود شمش از روز دوشنبه هفته قبل آغاز گردید و در روز سه شنبه با سخنرانی های رئیس جمهور بازار کمی آرام گرفت و کارخانه ها به دلیل کمبود شمش ناشی از عدم عرضه قراضه و آهن اسفنجی عرضه جدی نداشتند، اما در روز چهارشنبه با افزایش قیمت دلار و کمبود مواد اولیه مانند شمش، قیمت پروفیل و قیمت قوطی در بازار فولادی مجددا افزایش یافت.

قیمت پروفیل آلومینیوم نیز که در محدوده ی ۱۸۹۰۰ تومان قرار داشت، در روز چهارشنبه هفته گذشته به قیمت ۱۹۲۰۰ تومان رسید و این روند تاکنون ثابت و بدون تغییر ادامه داشته است.

شمش در هفته گذشته روزهای پر نوسانی را پشت سر گذاشت و دلیل اصلی آن بر اثر فراز و فرودهای قیمت ارز و ابهام موجود در بازار ذکر شده است. استدلال دولت برای تعیین قیمت شمش بر اساس فرمول رابطه گندله، آهن اسفنجی و شمش است. در حالی که تمامی مواد اولیه مورد نیاز تهیه شمش در داخل کشور تولید می شوند، پس قیمت آن نیز بایستی تابعی از قیمت مواد اولیه آن باشد و نه تابعی از قیمت دلار و به همین دلیل دولت برای تعیین قیمت شمش فشار زیادی را به فولادسازان وارد می کند تا قیمت آن را بر اساس معیار مواد اولیه تعیین نمایند.

ایجاد فضای دوگانه در بازار فولاد توسط سیاست های مداخله جویانه دولت

 براین اساس دولت آخرین عرضه شمش در بورس کالا را تا سقف ۵ درصد افزایش تعریف نمود و از سویی دیگر محدودیت عرضه محصولات ساخته شده از شمش را تشدید کرد که این خود سبب افزایش قیمت مقاطع فولادی مانند قیمت قوطی و قیمت پروفیل و سایر محصولات فولادی خواهد گردید.

در حالی که فولادسازان در تلاشند تا قیمت محصولات خود را بر اساس نرخ ارز بازار آزاد تنظیم نمایند اما سیاست های دولت به آنها این مجوز را نمی دهد و سبب ایجاد فضای دوگانه در بازار فولاد گردیده است.

از سویی دیگرخریدار بورس موظف است تا ۷۵ درصد محصولات خود را با سود ۱۵ درصد در بورس به فروش برساند، اما اگر قصد صادرات یا فروش در بازار داخلی داشته باشد، عملا برخلاف قوانین بورس اقدام نموده است؛ اما اگر پای تامین منابع ارزی در میان باشد با این کار عملا ضربه ای به اقتصاد کشور وارد شده و سبب ایجاد تورم خواهد گردید.

کمبود مواد اولیه برای تهیه پروفیل کارخانجات را به مرز ورشکستگی رساند

 یکی از تولید کنندگان لوله و پروفیل طی نامه از وزیر محترم وزارت صمت برای پیگیری های اخیر ایشان در تامین ورق مورد نیاز در تهیه پروفیل تشکر و قدردانی نمود و در ضمن اعلام کرد که متاسفانه تاکنون مواد اولیه مورد نیاز آنها به هیچ وجه تامین نشده و با ادامه این روند کارخانه های تولیدی لوله و پروفیل به دلیل کمبود عرضه مواد اولیه به تعطیلی و توقف عملیات تولید و یا حتی ورشکستگی رسیده اند.

البته در این میان سندیکای لوله وپروفیل طی بیانیه ای، آمادگی خود را برای تولید کارمزدی لوله و پروفیل ابراز داشته اند تا بدین طریق از ورشکستگی و توقف واحدهای تولیدی جلوگیری بعمل آمده و بدنبال آن قیمت پروفیل را در بازار کنترل نمایند، بر این اساس واحدهای تولیدکننده لوله و پروفیل، با تحویل ورق گرم اولیه از کارفرما، بعد از دریافت ۱۱ درصد کارمزد هزینه تولید نسبت به قیمت ورق، آن را تبدیل به پروفیل درخواستی کرده و تحویل می دهند.

بررسی دلایل کمبود عرضه ورق برای تولید لوله و پروفیل و تاثیر آن بر قیمت پروفیل

از آنجا که کارخانجات تولید کننده لوله و پروفیل به دلیل کمبود مواد اولیه ناچار به تولید کارمزدی شده اند، دلیل کاهش عرضه ورق گرم مورد نیاز در تولید محصولات خود را ناشی از اقدامات تبعیض آمیز از سوی بورس کالا می دانند. بر طبق این گفته سهمیه مواد اولیه این کارخانجات به دلالان، کارخانجات تعطیل شده، سرویس سنترهای نورچشمی و تعاونی های غیر تولیدی تحویل داده می شود و از همین رو این تولید کنندگان با مشکل کمبود مواد اولیه روبرو شده و حتی به مرز ورشکستگی رسیده اند.

البته از سویی دیگر عدم تحویل مستقیم ورق گرم به کارخانجات تولید کننده لوله و پروفیل و عرضه های قطره چکانی در بورس کالا را عامل اصلی در افزایش قیمت ورق گرم در بازار دانسته و همین عامل سبب افزایش ناگهانی قیمت قوطی و پروفیل در بازار فولاد گردیده است.

نوشته های مرتبط

  • 20 اسفند 1397
  • 477 بازدید
قبل از خرید پروفیل به این نکات توجه کنید

قبل از خرید پروفیل به این نکات توجه کنید

قبل از خرید پروفیل به این نکات توجه کنید پروفیل‌ها یکی از انواع مقاطع فولادی (آهنی) هستند که عموما از طریق نوردکاری (خمکاری) ورق ساخته می‌شوند.   قبل از خرید پروفیل به این نکات توجه کنید :  مشخصات ظاهری پروفیل پروفیل ها به دو دسته کلی دسته بندی می‌شوند : ۱_ پروفیل های باز مانند […]

  • 17 آذر 1398
  • 1438 بازدید
قیمت آهن در بازار جهانی

قیمت آهن در بازار جهانی

قیمت آهن در بازار جهانی ۲۰۱۹ قیمت آهن در بازار جهانی را در این مقاله بررسی میکنیم .شرکت تولیدکننده آهن آلات آلمانی تیسن کروپ پیش بینی  می کند به رغم نامشخص بودن شرایط تجارت جهانی فولاد تا پایان سال مالی جاری در ۳۰ سپتامبر، قیمت ها در سطوح بالا باقی مانده است. در سه ماهه […]

  • 26 اسفند 1399
  • 902 بازدید
پیش بینی بازار آهن آلات سال جدید

پیش بینی بازار آهن آلات سال جدید

رفتار اقتصادی ایران از عوامل مختلفی نشات می گیرد. تحریم، تورم، میزان نقدینگی، کرونا و غیره همگی بر رفتار حقیقی و روانی این کشور تاثیر می گذارد. قیمت سکه و طلا در سال جاری شیب افزایشی داشته و بازار ارز نیز همین روند را طی می‌کند. در سوی دیگر بازار، کالاهایی از لحاظ فشار ارز […]

  • 27 مرداد 1398
  • 148 بازدید
صادرات بی رویه سنگ آهن به ضرر صنعت فولاد کشور است

صادرات بی رویه سنگ آهن به ضرر صنعت فولاد کشور است

مدیرعامل یک شرکت فولادی بورسی با انتقاد از صادرات بی رویه سنگ آهن، کنسانتره و گندله گفت: اگر جلوی آن گرفته نشود،تبدیل به بحرانی طی یک تا دو سال آینده برای شرکت های فولادساز داخلی خواهد شد. مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه تولید فولاد خام در جهان در سال ۲۰۱۸ برابر با […]

  • 2 خرداد 1398
  • 277 بازدید
قیمت فولاد و قیمت آهن

قیمت فولاد و قیمت آهن

قیمت فولاد و قیمت آهن به ثبات رسید قیمت فولاد و قیمت آهن به گفته معاون وریز صنعت به ثبات رسید . معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت گفت : نقش نظارتی و کنترلی این وزارتخانه یک مساله جدی است و نمی توان مسئولیت خود را رها کنیم و بازار فولاد و آهن […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید