کارخانجات قوطی پروفیل در مرز ورشکستگی  در حالی که در هفته گذشته قیمت شمش تحت تاثیر قیمت ارز دچار فراز و نشیب شده بود، قیمت قوطی و قیمت پروفیل نیز همگام با آن دچار نوسان گردید. در روز یک شنبه هفته گذشته متوسط قیمت قوطی در ابعاد ۲۰*۲۰ تا ۸۰*۴۰ در محدوده ی ۷۱۰۰ تا […]

کارخانجات قوطی پروفیل

کارخانجات قوطی پروفیل در مرز ورشکستگی

 در حالی که در هفته گذشته قیمت شمش تحت تاثیر قیمت ارز دچار فراز و نشیب شده بود، قیمت قوطی و قیمت پروفیل نیز همگام با آن دچار نوسان گردید.

در روز یک شنبه هفته گذشته متوسط قیمت قوطی در ابعاد ۲۰*۲۰ تا ۸۰*۴۰ در محدوده ی ۷۱۰۰ تا ۷۱۴۰ تومان اعلام گردید. این روند تا روز چهارشنبه ادامه داشت و در نیمروز چهارشنبه با افزایش قیمت دلار، قیمت قوطی به محدوده ی ۷۲۶۰ تا ۷۲۲۰ تومان رسید. این روند صعودی تاکنون ادامه داشته و قیمت قوطی با آغاز روز کاری در هفته جاری به میزان ۸۲۶۰ تومان رسید.

مشکل کمبود شمش از روز دوشنبه هفته قبل آغاز گردید و در روز سه شنبه با سخنرانی های رئیس جمهور بازار کمی آرام گرفت و کارخانه ها به دلیل کمبود شمش ناشی از عدم عرضه قراضه و آهن اسفنجی عرضه جدی نداشتند، اما در روز چهارشنبه با افزایش قیمت دلار و کمبود مواد اولیه مانند شمش، قیمت پروفیل و قیمت قوطی در بازار فولادی مجددا افزایش یافت.

قیمت پروفیل آلومینیوم نیز که در محدوده ی ۱۸۹۰۰ تومان قرار داشت، در روز چهارشنبه هفته گذشته به قیمت ۱۹۲۰۰ تومان رسید و این روند تاکنون ثابت و بدون تغییر ادامه داشته است.

شمش در هفته گذشته روزهای پر نوسانی را پشت سر گذاشت و دلیل اصلی آن بر اثر فراز و فرودهای قیمت ارز و ابهام موجود در بازار ذکر شده است. استدلال دولت برای تعیین قیمت شمش بر اساس فرمول رابطه گندله، آهن اسفنجی و شمش است. در حالی که تمامی مواد اولیه مورد نیاز تهیه شمش در داخل کشور تولید می شوند، پس قیمت آن نیز بایستی تابعی از قیمت مواد اولیه آن باشد و نه تابعی از قیمت دلار و به همین دلیل دولت برای تعیین قیمت شمش فشار زیادی را به فولادسازان وارد می کند تا قیمت آن را بر اساس معیار مواد اولیه تعیین نمایند.

ایجاد فضای دوگانه در بازار فولاد توسط سیاست های مداخله جویانه دولت

 براین اساس دولت آخرین عرضه شمش در بورس کالا را تا سقف ۵ درصد افزایش تعریف نمود و از سویی دیگر محدودیت عرضه محصولات ساخته شده از شمش را تشدید کرد که این خود سبب افزایش قیمت مقاطع فولادی مانند قیمت قوطی و قیمت پروفیل و سایر محصولات فولادی خواهد گردید.

در حالی که فولادسازان در تلاشند تا قیمت محصولات خود را بر اساس نرخ ارز بازار آزاد تنظیم نمایند اما سیاست های دولت به آنها این مجوز را نمی دهد و سبب ایجاد فضای دوگانه در بازار فولاد گردیده است.

از سویی دیگرخریدار بورس موظف است تا ۷۵ درصد محصولات خود را با سود ۱۵ درصد در بورس به فروش برساند، اما اگر قصد صادرات یا فروش در بازار داخلی داشته باشد، عملا برخلاف قوانین بورس اقدام نموده است؛ اما اگر پای تامین منابع ارزی در میان باشد با این کار عملا ضربه ای به اقتصاد کشور وارد شده و سبب ایجاد تورم خواهد گردید.

کمبود مواد اولیه برای تهیه پروفیل کارخانجات را به مرز ورشکستگی رساند

 یکی از تولید کنندگان لوله و پروفیل طی نامه از وزیر محترم وزارت صمت برای پیگیری های اخیر ایشان در تامین ورق مورد نیاز در تهیه پروفیل تشکر و قدردانی نمود و در ضمن اعلام کرد که متاسفانه تاکنون مواد اولیه مورد نیاز آنها به هیچ وجه تامین نشده و با ادامه این روند کارخانه های تولیدی لوله و پروفیل به دلیل کمبود عرضه مواد اولیه به تعطیلی و توقف عملیات تولید و یا حتی ورشکستگی رسیده اند.

البته در این میان سندیکای لوله وپروفیل طی بیانیه ای، آمادگی خود را برای تولید کارمزدی لوله و پروفیل ابراز داشته اند تا بدین طریق از ورشکستگی و توقف واحدهای تولیدی جلوگیری بعمل آمده و بدنبال آن قیمت پروفیل را در بازار کنترل نمایند، بر این اساس واحدهای تولیدکننده لوله و پروفیل، با تحویل ورق گرم اولیه از کارفرما، بعد از دریافت ۱۱ درصد کارمزد هزینه تولید نسبت به قیمت ورق، آن را تبدیل به پروفیل درخواستی کرده و تحویل می دهند.

بررسی دلایل کمبود عرضه ورق برای تولید لوله و پروفیل و تاثیر آن بر قیمت پروفیل

از آنجا که کارخانجات تولید کننده لوله و پروفیل به دلیل کمبود مواد اولیه ناچار به تولید کارمزدی شده اند، دلیل کاهش عرضه ورق گرم مورد نیاز در تولید محصولات خود را ناشی از اقدامات تبعیض آمیز از سوی بورس کالا می دانند. بر طبق این گفته سهمیه مواد اولیه این کارخانجات به دلالان، کارخانجات تعطیل شده، سرویس سنترهای نورچشمی و تعاونی های غیر تولیدی تحویل داده می شود و از همین رو این تولید کنندگان با مشکل کمبود مواد اولیه روبرو شده و حتی به مرز ورشکستگی رسیده اند.

البته از سویی دیگر عدم تحویل مستقیم ورق گرم به کارخانجات تولید کننده لوله و پروفیل و عرضه های قطره چکانی در بورس کالا را عامل اصلی در افزایش قیمت ورق گرم در بازار دانسته و همین عامل سبب افزایش ناگهانی قیمت قوطی و پروفیل در بازار فولاد گردیده است.

نوشته های مرتبط

  • 5 آبان 1399
  • 77 بازدید
وضعیت بورس آهن آلات چگونه است؟

وضعیت بورس آهن آلات چگونه است؟

بورس آهن آلات بورس آهن آلات با توجه به نوسانات ارزی غیرقابل پیش بینی بوده و نمی توان قیمت ثابتی را برای آن تعیین کرد. پیش بینی قیمت آهن آلات یکی از سوالات پرطرفدار برای فعالان حوزه آهن آلات و ساختمان سازان می باشد. امروزه پارامترهای بسیار زیادی بر روی قیمت آهن کیلویی تاثیرگذار بوده […]

  • 24 شهریور 1399
  • 80 بازدید
صادرات میلگرد و شمش ممنوع شد!

صادرات میلگرد و شمش ممنوع شد!

کاهش قیمت مقاطع فولادی خبرها حاکی از این است که معاون وزارت صنعمت اذعان داشته که از هفته آینده صادرات میلگرد و شمش ممنوع می شود، مگر اینکه کف عرضه رعایت شود. همچنین افزود که قیمت میلگرد ، قیمت ورق و محصولات فولادی در کمتر از یک ماه به شدت کاهش خواهد یافت. وی عنوان کرد […]

  • 18 شهریور 1399
  • 159 بازدید
افزایش قیمت ورق آهن باز هم قربانی میگیرد!!

افزایش قیمت ورق آهن باز هم قربانی میگیرد!!

قیمت ورق آهن در بازار ایران در چند روز اخیر در بخش انواع ورق آهن، قیمت انواع ورق سیاه فولاد مبارکه، فولاد سبا، فولاد کاویان و اکسین با افزایش قیمت همراه بوده است. این افزایش قیمت در بازار میتواند به دلیل عدم عرضه ورق به بازار و همچنین بالا رفتن قیمت ارز باشد. به طور […]

  • 12 شهریور 1399
  • 180 بازدید
ایا قیمت اهن کاهش میابد ؟ قیمت میلگرد چطور ؟

ایا قیمت اهن کاهش میابد ؟ قیمت میلگرد چطور ؟

در سال جدید ایا قیمت اهن کاهش میابد ؟ این سوالی است که ذهن خیلی از ما را به خود درگیر کرده است . در این شرایطی که ما در آن قرار داریم پیش بینی کردن درست فیمت آهن آلات کار درستی نیست و نمیتوان هیچ گونه حدسی در این باره زد . نتیجه ی […]

  • 4 فروردین 1399
  • 303 بازدید
بهترین بازار سرمایه گذاری در سال ۹۹

بهترین بازار سرمایه گذاری در سال ۹۹

بهترین بازار سرمایه گذاری در سال ۹۹ بهترین بازار سرمایه گذاری در سال ۹۹ قسمتی از نقدینگی سرگردان بازارها طی چند ماه گذشته به صورت هدفمند توسط برنامه ریزی های صورت گرفته فولادسازان بزرگ کشور و با همراهی وزارت صمت به نوعی تلاش شد تا به سمت سودسازی این غول های بزرگ اقتصادی و در […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید