از مدت ها قبل مشخص شده بود که فلزات در صنعت و ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و روزانه در حال افزایش هستند. برای اینکه فلزات به شکل دلخواه درآیند ، عملیات مختلفی از جمله جوشکاری و برشکاری انجام می شود که عمده فعالیت ها بر روی فلزات است. تیرها یکی از پروفیل […]

برش تیرآهن

از مدت ها قبل مشخص شده بود که فلزات در صنعت و ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و روزانه در حال افزایش هستند. برای اینکه فلزات به شکل دلخواه درآیند ، عملیات مختلفی از جمله جوشکاری و برشکاری انجام می شود که عمده فعالیت ها بر روی فلزات است.

تیرها یکی از پروفیل های ساختمانی است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این پرتوها در استانداردهای مختلفی مانند IPB ، INP ، IPE ، CNP و سایر موارد تولید می شوند.

هر کدام از آنها از لحاظ ظاهری و استحکام متفاوتی برخوردار هستند تیرآهن های IPE عمدتا در ساخت و سازهای ایرانی مورد استفاده قرار می گیرند.
در ظاهر ، اگر می خواهیم اکتشاف کنیم ؛ دو بال در ابتدا و انتها به یک اندازه هستند. برای استفاده از این محصول ، در بیشتر موارد ما نیاز به برش داریم.

تیرها معمولاً در شاخه های ۱۲ متری تولید می شوند اما قیمت تیرها بر اساس وزن شاخه اعلام می شود. برخی از مشتریان مجبور به خرید تیرآهن با طول و مساحت دلخواه می شوند که اصطلاحاً تیرچه ای معمولی نامیده می شود و باید برای آن طول پروفیل کاهش یابد. .

علت برش تیرآهن چیست؟

تیرآهن معمولا در شاخه های مختلف تولید می شودو نحوه ی قیمت گذاری تیرآهن در اساس وزن محصول تعیین میشود و برخی از مشتریان تیرآهن می خواهند سایز های مشخصی را خریداری بکنند اصطلاحا به این نوع تیرآهن،تیرآهن نرمال میشود و برای این کار لازم است طول پروفیل کوتاه شود و بنا بر این نیاز است تیرآهن برش بخورد و برای ستون گذاری در ساختمان سازی کاربرد دارد

برش تیرآهن و روش های مختلف برش تیرآهن به روش کوپال و برش به روش برنول می باشد شرکت تهران آهن عرضه کننده انواع تیرآهن و تیرهای لانه زنبوری می باشد که به توضیح آن ها می پردازیم :

حتما بخوانید: کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان

روش های متفاوت برای برش تیرآهن

۱) برش تیرآهن به روش کوپال

با استفاده ازدستگاه قطع کن سنگین که به گیوتین مخصوص مجهز است ، تیرآهن به شکل سرد در امتداد خط منکسر قطع میشود .

۲ ) برش به روش برنول

برش در این حالت به صورت گرم انجام میگیرد ، به این صورت که کارگر ماهر برش را با شعله بنفش رنگ قوی حاصل از گاز استیلن و اکسیژن ، به وسیله لوله برنول انجام میدهد .

بریدن تیر های سبک به وسیله ماشین های برش اکسیژن شابلن دار نسبتا ساده است .

در ایران تیر های لانه زنبوری را بیشتر با دست تهیه می کنند .

۴)برش تیرآهن با اره آتشی

روش دیگر برش تیر ، اره آتش سوزی یا اره پروفیل است. این ماشین ها معمولاً برای برش در کارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. با این برش می توان با استفاده از میز کار این نوع اره ها در زاویه مورد نظر برش داد. یک مزیت مهم این دستگاه کلید ایمنی خودکار است که در صورت شکستن تیغه در هنگام کار ، دستگاه به طور خودکار متوقف می شود. مقدار نیروی برشی در دست اپراتور است ، بنابراین او باید تجربه کافی را داشته باشد تا نیروی زیادی وارد نکند و تیغه را بشکند. اره آتش سوزی به طور گسترده ای برای برش تیرها ، زاویه ها ، خوشه ها استفاده می شود.

۵)برش تیرآهن با اره نواری

این دستگاه دارای اره های دوار است که برش باریک تری نسبت به اره های دیگر دارد و باعث پرتاب کمتر کار می شود. معمولاً به دلیل برس قطعات ضخیم ، عمل با مشاهده آب و صابون خنک کننده انجام می شود.

۶)برش تیرآهن توسط لیزر

برش لیزر با تحریک مواد مولد لیزر توسط تخلیه الکتریکی یا تابش یک لامپ در محفظه بسته انجام می شود. این روش در کارگاه ها معمول نیست و اغلب برای برش دقیق در آزمایشگاه ها و صنایع استفاده می شود. برش لیزری با کمک پرتوهای لیزر از یک خروجی قوی روی اجسامی که می خواهند برش داده شوند ، انجام می شود. به طور کلی ، از تکنولوژی لیزر به دلیل دقت بالا در حفاری و ایجاد الگوهای روی ورق استفاده می شود.

روش ساخت تیر لانه زنبوری و تقویت آن

برای تهیه تیر های لانه زنبوری ، ابتدا در جان تیرآهن نورد شده با استفاده از الگو که به صورت نصف شش ضلعی از ورق آهن سفید یک میلی متری ( شابلن ) با توجه به استاندارد ساخته شده علامت گذاری می شود ، سپس تیرآهن را در نقاط مختلف ان برای جلوگیری از تاب برداشتن بر روی یک شاسی افقی با زدن تک خال جوش مستقر می کنند .

انگاه با استفاده ازدستگاه برش گرمایی ( برنول ) در امتداد خط منکسر اقدام به برش میکنند تا پروفیل به دو قسمت ۱ و۲ تقسیم شود .

حال باید قسمت ۱ را به اندازه یک دندانه جابجا کرده و دندانه های دو قسمت را با دقت مقابل هم قرار دهیم و از دو طرف ، کارگر ماهر ان را جوشکاری کند .

استفاده از جوش قوسی نیمه اتوماتیک برای اتصال دو نیمه ی بریده شده ، یک جوش خوب ، بی عیب ، سریع و مقرون به صرفه ایجاد خواهد کرد .

همانطور که گفته شد ، تیر ساخته شده در محل تکیه گاه با توجه به حفره های خالی ان در مقابل تنش های برشی ضعیف میشود .

برای جبران این نقیصه ، با توجه به منحنی نمایش نیروی برشی بایستی در محل ضعف ، حفره ها با ورق تقویتی پر شود .

لازم به ذکر است که حداقل باید یک حفره در تکیه گاه با ورق به وسیله جوش کامل پرشود .

نوشته های مرتبط

  • 13 آبان 1396
  • 1193 بازدید
روش ساخت تیرهای لانه زنبوری + روش ترسیم تیرآهن لانه زنبوری

روش ساخت تیرهای لانه زنبوری + روش ترسیم تیرآهن لانه زنبوری

برای روش ساخت تیرهای لانه زنبوری ابتدا جان تیرآهن نورد شده را به صورت زیگزاگ بریده، سپس قطعات به دست آمده به اندازه یک دندانه نسبت بهم جابجا می شوند. در نهایت با جوش نفوذی کامل اتصال را کامل می کنند و جوش دوطرفه با نفوذ کامل را نشان می دهد. در روش ساخت تیرهای […]

  • 30 مهر 1399
  • 148 بازدید
هر آنچه که باید درمورد کاربرد پروفیلها بدانید

هر آنچه که باید درمورد کاربرد پروفیلها بدانید

درمورد کاربرد پروفیل چه میدانید؟ امروزه پروفیل های مختلفی وارد بازار شده که ضخامت، کیفیت، ابعاد و قیمیت آن ها با یکدیگر تفاوت دارد. حال این سوال پیش می آید که بهترین تولید کننده پروفیل برای کدام شرکت است و کاربرد انواع پروفیل در صنایع چیست؟ پاسخگویی به این سوال نیاز به بررسی تمامی جوانب […]

  • 6 اردیبهشت 1400
  • 252 بازدید
فورجینگ جوش سر به سر میلگرد را به طور کامل بشناسید

فورجینگ جوش سر به سر میلگرد را به طور کامل بشناسید

وصله آرماتورها در اجرای اسکلت های بتنی از موارد مهم محسوب می شود. هنگام اجرای اسکلت های بتنی، طول میلگرد تمام شده یا نیازمند تطویل میلگرد بریده شده است. در این موارد میلگردهای جدید به میلگردهای قدیمی متصل می شوند.  وصله آرماتورها به یکدیگر از طریق اورلپ، فورجینگ کوپلینگ انجام می شود. به علاوه، اتصال […]

  • 21 فروردین 1400
  • 2881 بازدید
قیمت آهن کیلویی چند؟

قیمت آهن کیلویی چند؟

در شرایط اقتصادی ایران یکی از عوامل تاثیر گذار بر روند و توسعه صنعت ساختمان سازی و پل سازی ، افزایش و کاهش قیمت انواع آهن آلات نظیر قیمت تیر آهن ، قیمت پروفیل ، قیمت میلگرد و غیره است نمودار قیمت کیلویی آهن به طور روزانه در حال تغییر است با توجه به این […]

  • 28 اردیبهشت 1397
  • 248 بازدید
مکان و کاربرد آرماتور در بتن

مکان و کاربرد آرماتور در بتن

مکان و کاربرد آرماتور در بتن آرمه مکان و کاربرد آرماتور در بتن : بتن جسمی شکننده است که در مقابل نیروهای فشاری ،مقاومتی قابل توجه دارد ،اما مقاومت آن در مقابل نیروی کششی ناچیز است ، به همین دلیل در محاسبات بتن آرمه این مقاومت در نظر گرفته می شود با توجه به اینکه […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید