استفاده از لوله گازی در صنعت/ انواع لوله های انتقال گاز 

یکی از موارد مهم در لوله کشی ساختمان ها، انتقال گاز است. اهمیت انتقال گاز در ساختمان ها به صورت اصولی، جهت ایجاد گرمایش یا پخت‌وپز را نباید نادیده گرفت. درصورت عدم توجه به این مساله خسارت های جبران ناپذیری به بار آورده می شود.

از همین جهت به منظور جلوگیری از وقوع حادثه، باید از لوله‌های گازی با دقت و ایمنی بیشتری استفاده شود. امروزه اغلب نمایندگی های فعال این محصول را به افراد عرضه می کنند. اما شناسایی نمونه مرغوب آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله به بررسی بهترین لوله برای گازکشی و انواع آن می پردازیم.

لوله گازی چیست؟

لوله گازی به لوله ای از جنس پلی اتیلن یا فولاد گفته می شود. هریک از این لوله‌ها، جهت انتقال گاز از محل پالایشگاه‌ها تا ایستگاه افت فشار گاز در ورودی شهرها کاربرد دارند. به علاوه، لوله گاز در “نیروگاه‌ها، ساختمان ها، پالایشگاه، صنایع پتروشیمی و سوله های صنعتی” استفاده می شود.

به علاوه، در لوله کشی سیستم هوای فشرده نیز این لوله ها مورد استفاده قرار می گیرند. در بخش توزیع، خطوط لوله گاز به دو دسته، لوله تغذیه و لوله شبکه توزیع تقسیم می شود. لوله های تغذیه گاز را از طریق ایستگاه های تقلیل فشار به داخل شهرها انتقال می دهند. پس از این مرحله، شبکه توزیع گاز طبیعی را در خطوط لوله شهری توزیع می کند.

انواع لوله انتقال گازی

لوله گازی انواع مختلفی داشته که API از پرفروش ترین آن ها و بهترین لوله برای گازکشی است. این لوله در شاخه های ۶ متری در بازار به فروش می رسد. به طور کلی، در پروژه های صنعتی انواع لوله انتقال گازی به دو نوع “توکار و روکار” تقسیم می شوند. در هر دو مدل طول شاخه ۶ متر بوده و کاربرد آن با توجه به محل استفاده متفاوت خواهد بود.

 • API: این لوله گاز، به جای لوله های بدون درز در لوله کشی توکار استفاده می شوند.
 • توکار: جهت انتقال گاز در صنعت به‌عنوان خط لوله گاز در مسافت‌های طولانی جهت انتقال گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • روکار: در ساختمان ها جهت انشعابات لوله گاز، از لوله گازی روکار استفاده می شود.

بهترین لوله گازی کدام است؟

انتخاب بهترین نوع لوله گازی به عوامل و مولفه های گسترده ای بستگی دارد. هر شخص باید با توجه به موقعیت، به لوله های خاصی را خریداری کند. در انتخاب بهترین لوله برای گازکشی، عوامل متعددی تاثیرگذار خواهند بود. در ادامه به بررسی این عوامل می پردازیم.

 • بررسی فشار گاز داخلی 

در پالایشگاه های گاز، فشار گاز مایع بیشتر از شبکه های گاز شهری است. هنگام انتقال گاز از پالایشگاه به شهر، فشار آن در نزدیکی شهر کم شده و به لوله گاز شهری انتقال می‌یابد. اغلب از لوله‌های فولادی یا کربن‌استیل جهت انتقال گاز پرفشار و از پلی‌اتیلن جهت انتقال گاز کم‌فشار استفاده می‌شود.

 • قطر لوله گازی 

از دیگر عوامل موثر در انتخاب بهترین لوله، قطر مورد نیاز است. لوله های گازی در تاسیسات و شبکه های گازرسانی شهری، عموما یک قطر مشابه دارند. در حالیکه در پالایشگاه یا کارخانه ها، لوله های گازی با قطرهای بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع جنس لوله گازی و مزیت استفاده از آن

جنس فولاد سیاه، از رایج ترین جنس های انواع لوله انتقال گازی است. اما جهت تولید لوله گاز فولادی، از مس و برنج نیز استفاده می شود. البته محل استفاده لوله گازی، جنس آن را تعیین می کند. زیرا در برخی مناطق استفاده از لوله گازی از جنس مس ممنوع اعلام شده است.

به همین دلیل پیش از انتخاب لوله گاز، ابتدا باید به منطقه خود توجه کنید. برای مثال، لوله های فولادی اغلب همراه با اتصالات آهنی منعطف هستند. نخستین لوله های گازی پر استفاده، لوله هایی از جنس پلی اتیلن بودند. این لوله ها از ابتدا برای گازرسانی منازل مورد استفاده قرار می گرفت. همزمان با پیشرفت مواد پلی  اتیلنی، بهره گیری از این جنس لوله ها گسترش پیدا کرد.

انتخاب بهترین نمونه لوله گاز، نسبت به “فشار گاز و اندازه آن” متفاوت خواهد بود. اما در خطوط اصلی انتقال گاز، لوله های فلزی کربن استیل مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه، در تقسیم گاز شهری، روستایی و غیره تجربه استفاده از لوله های پلی اتیلن مطلوب گزارش شده است.

در ایران، برای انشعابات خانگی از لوله های فولادی استفاده می شود. قیمت لوله گاز نیز به دلیل استفاده فراوان از آن مناسب است. از جمله مزیت استفاده از لوله گازی شامل موارد زیر می شود.

 • اتصال آسان
 • انعطاف پذیری
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • طول عمر

موارد استفاده از لوله گازی

این لوله در مصارف متعدد مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله کاربردها و موارد استفاده از لوله گازی به شرح زیر است.

 • ساختمان های مسکونی و اداری
 • نیروگاه ها
 • پالایشگاه ها
 • کارخانه های پتروشیمی
 • سوله های صنعتی
 • سیستم هوای فشرده و هیدرولیک

ابعاد لوله گازی

ابعاد لوله گازی با توجه به موارد استفاده آن ها متغیر خواهد بود. انواع معمولی گرید لوله گازی، در سایزهای ۲/۱ الی ۶ اینچ و لوله های API از سایز ۲/۱ الی ۴ اینچ تولید و عرضه می شود. از همین جهت، خرید انواع لوله انتقال گازی با توجه به محل موردنظر صورت می گیرد.

جمع بندی نهایی

لوله گازی انواع مختلفی داشته و بهترین لوله برای گازکشی انواع مختلفی دارد. انواع لوله انتقال گازی جهت رساندن گاز به مراکز مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت لوله گاز نیز با توجه به مصارف مورد استفاده تقریبا مناسب است. تهران آهن، عرضه کننده انواع لوله انتقال گازی با توجه به نیاز مشتری است. درصورت تمایل با کارشناسان تهران آهن در ارتباط باشید.

فورجینگ جوش سر به سر میلگرد را به طور کامل بشناسید

وصله آرماتورها در اجرای اسکلت های بتنی از موارد مهم محسوب می شود. هنگام اجرای اسکلت های بتنی، طول میلگرد تمام شده یا نیازمند تطویل میلگرد بریده شده است. در این موارد میلگردهای جدید به میلگردهای قدیمی متصل می شوند. 

وصله آرماتورها به یکدیگر از طریق اورلپ، فورجینگ کوپلینگ انجام می شود. به علاوه، اتصال آن ها از طریق کوپلر و اتصال اتکایی صورت می گیرد. فورجینگ یا جوش سر به سر میلگرد در بسیاری از مواقع مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به بررسی میلگرد فورجینگ و معرفی آن خواهیم پرداخت. 

انواع روش های اتصال میلگرد

میلگرد محدودیت طولی داشته و جهت ایجاد عملکرد کششی میلگردها را به یکدیگر متصل می کنند.
انجام تمام مراحل وصله میلگردها با دقت و رعایت جزئیات لازم صورت می گیرد. به همین دلیل با توجه به آیین‌نامه‌ها، وصله میلگرد باید مطابق با نقشه های طراحی و مشخصات فنی اجرا گردد. انواع روش های اتصال میلگرد شامل موارد زیر می شود. 

 • وصله مکانیکی 
 • وصله پوششی 
 • وصله جوشی همراه با قوس الکتریکی 
 • وصله جوشی تحت فشار همراه با گاز 

فورجینگ ماشینی

عملیات و فرآیند مربوط به فورجینگ ماشینی “توسط دستگاه” انجام می شود. این ماشین ها توسط انسان مورد استفاده قرار گرفته و تنظیم و کنترل می شوند. امروزه اغلب افراد از فورجینگ ماشینی به جای نمونه دستی آن استفاده می کنند. 

فورجینگ دستی

در فورجینگ دستی، قطعه فولادی پس از گرم شدن در کوره توسط انبر بر روی سندان نگه داشته می شود.
پس از این مرحله ضربه ای به آن وارد شده و شکل و اندازه لازم را به خود می گیرد. از همین جهت به آن فورجینگ دستی گفته می شود. قیمت جوش فورجینگ دستی و ماشینی نیز با یکدیگر متفاوت است. 

بیشتر بدانید : نحوه بستن میلگرد در آرماتور بندی ساختمان

مزایای فورجینگ

این روش از مزایای بسیاری برخوردار بوده که از جمله آن ها به موارد زیر اشاره می شود. 

 • میزان مواد مصرفی در این جوشکاری کم بوده و از همین جهت هزینه حمل و نقل کاهش فراوانی دارد. 
 • در محل اتصال دو سر میلگرد یکپارچگی آنالیز مربوط به بار حفظ می شود. 
 • با استفاده از این روش، امکان برقراری اتصال با حداقل میزان طول وجود دارد. 
 • در فورجینگ اورلپ حذف شده و وزن سازه کاهش پیدا می کند. 
 • اجرای این جوشکاری نیازمند برق سه فاز نخواهد بود. 
 • تجهیزات مورد استفاده برای این جوشکاری به راحتی قابل استفاده و قابل حمل توسط کارگر است. 
 • اعمال این جوشکاری با هزینه کم و مدت زمان کوتاه امکان پذیر است. 
 • این روش موجب کاهش خطاهای انسانی در چیدمان میلگرد و آرماتوربندی می شود. 
 • در جوش فورجینگ، آرماتورها خواص متالوژی خود را حفظ می کنند. 
 • قیمت جوش فورجینگ و قیمت میلگرد فورجینگ نسبت به سایر روش ها کمتر است. 
 • جوشکاری فورجینگ موجب افزایش مقاومت سازه در برابر عواملی نظیر زلزله می شود. 
 • این روش در هر قسمت از سازه مورد استفاده قرار می گیرد. 
 • جوشکاری فورجینگ مطابق با استاندارد های بین المللی بوده و خطای انسانی را کاهش می دهد. 

معایب جوش فورجینگ

معایب جوش فورجینگ نیز شامل موارد متعددی شده که در مقایسه با مزایای آن کمتر است. 

 • امکان کنترل حرارت هنگام اتصال میلگرد وجود نداشته و بر روی کیفیت آن تاثیرگذار خواهد بود. 
 • کار با دستگاه فورجینگ نیازمند افراد باتجربه در این زمینه است. 
 • مدت زمان موردنیاز برای گرما و حرارت در این روش کاملا تقریبی است. این عمل در کیفیت نهایی کار موثر است. 
 • تغییرات آب و هوایی نیز بر روی آن تاثیر گذشته و آب و هوای سرد موجب کاهش کیفیت آن ها می شود. 
 • از دیگر معایب جوش فورجینگ، میزان فشار اعمال شده بر آن است. درصورت کم و زیاد شدن فشار، جوش خوردن میلگردها در تمام نقاط یکسان نبوده و از استحکام آن ها کاسته می شود. 

روش فورجینگ یا جوش سر به سر

در این روش ۲ سر میلگرد با قرارگرفتن در برابر شعله به حالت خمیری درمی‌آیند.
پس از خمیری شدن میلگردها از طریق اعمال فشار به یکدیگر متصل می شوند. از همین جهت روش جوش سر به سر نام دارد. معایب روش فورجینگ یا جوش سر به سر بسیار کمتر از سایر روش ها است. 

به علاوه، مقطع حاصل در این روش، مقاومت بسیار بالایی خواهد داشت. “صرفه جویی در مصرف میلگرد” از جمله خصوصیات روش فورجینگ یا جوش سر به سر محسوب می شود. حرارت لازم هنگام فرآیند فورجینگ سر به سر، توسط سوختن گاز استیلن فراهم می گردد. 

این گاز از جمله انواع رایج در بین جوشکاری ها است. در این روش از دو گاز اکسیژن و استیلن استفاده شده که در ۲ مخزن جداگانه قرار می گیرد. پس از مشتعل شدن ترکیب حاصل و تنظیم آن بر روی محل موردنظر ذوب می شود. پس از آمیخته شدن آن ها و سردی یکپارچه قطعه، فرآیند جوشکاری به پایان خواهد رسید. قیمت جوش فورجینگ و قیمت میلگرد فورجینگ نیز در مقایسه با سایر روش ها کمتر است. 

مقدار آهن آلات مصرفی مورد نیاز برای ساخت خانه

همانطور که از عنوان مطلب مشخص است، قصد داریم در این مقاله، به مقدار آهن آلات مصرفی مورد نیاز برای ساخت خانه و مشتقات آن که در ساخت مسکن به شکل های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند، بپردازیم.

روند ساخت و ساز خانه داخل کشورمان، با توجه به استان و شهرهای گوناگون، رو به افزایش است. این روند افزایشی میتواند دلایل گوناگونی از جمله افزایش جمعیت کشور، بازسازی خانه‌هایی با بافتهای قدیمی، سود به نسبت مناسبی که در ساخت و ساز مسکن وجود دارد و … داشته باشد.

یکی از نکات بسیار مهمی که قبل از شروع به ساخت خانه و بطور کلی ساختمان‌سازی، باید به آن توجه کرد، میزان مصالح مورد نیاز و البته هزینه‌های این مصالح است که بهتر است بدقت اندازه‌گیری و محاسبه شود تا در خلال کار، با کمبود بودجه مواجه نشویم.

حتما بخوانید : برای مشاهده قیمت تیرآهن کارخانجات لطفا بر روی آن کلیک نمایید.

میزان آهن مصرفی در ساختمان چقدر است؟

برای محاسبه مقدار آهن آلات مصرفی  مورد نیاز ساختمان مسکونی چند اصل زیر را در نظر داشته باشید:

مقدار آهن آلات مصرفی برای ساخت اسکلت فلزی

در صورتیکه از اسکلت فلزی استفاده کنیم، میتوانیم برای هر یک از حالتهای ممکن، مقدار آهن آلات مصرفی را جداگانه مورد محاسبه قرار دهیم، در ادامه با هر یک از این حالات، آشنا خواهید شد:

چنانچه اسکلت فلزی با مهاربندی هم‌مرکز باشد، بدون در نظر گرفتن وزن آرماتور سقف، وزن آهن‌آلات مصرفی در سازه حدودا ۷۰-۴۰ کیلوگرم به ازای هر مترمربع در نظر گرفته میشود.

در حالت دیگر، چنانچه اسکلت فلزی بصورت مهاربندی غیر هم‌ مرکز باشد، بدون در نظر گرفتن وزن آرماتور سقف میزان آهن‌آلات مصرفی در سازه فلزی حدودا ۷۵-۵۰ کیلوگرم به ازای هر مترمربع است.

چنانچه اسکلت فلزی با قاب خمشی متوسط و معمولی باشد، بدون لحاظ کردن وزن آرماتوربندی سقف میزان آهن‌آلات مصرفی حدودا ۱۰۵-۶۵ کیلوگرم به ازای هر مترمربع می شود.

همچنین در سازه های فولادی با قاب خمشی ویژه و معمولی بدون در نظر گرفتن وزن آرماتور سقف حدودا ۱۱۵-۷۰ کیلوگرم آهن آلات به ازای هر مترمربع سازه مورد نیاز خواهد بود.

باید در این بخش متذکر شویم که برای ساختمان‌های بلندتر و دارای سیستم‌های دوگانه نمی‌توان میزان مشخصی از مقدار آهن‌آلات مصرفی تعیین کرد، چرا که این ساختمان‌ها دارای کاربردهای ویژه‌ای هستند.

ولی اگر بخواهیم در مورد میزان آهن‌آلات مصرفی برای این ساختمان‌ها نیز، مقداری را مشخص کنیم، به میزان ۱۲۰-۷۰ کیلوگرم به ازای هر مترمربع در نظر گرفته میشود.

مقدار آهن آلات مصرفی مورد نیاز برای ساخت خانه

مقدار میلگرد موردنیاز برای انواع اسکلت‌ ساختمانی

پس از تخمین و محاسبه میلگرد موردنیاز برای هر یک از بخش‌های پی، ستون‌ها و سقف در یک ساختمان، می‌توان به‌طور تقریبی مقدار میلگرد مصرفی در هر مترمربع برای اسکلت فلزی یا بتنی را نیز تخمین زد.

می‌توانیم بگوییم برای اسکلت‌های فولادی در هر مترمربع تقریباً بین ۴۵ تا ۶۵ کیلوگرم میلگرد نیاز خواهیم داشت. البته اگر قاب خمشی در اسکلت فولادی مورد استفاده قرار گرفته باشد این مقدار به ۶۵ تا ۹۰ کیلوگرم در هر مترمربع هم میتواند برسد.

برای اسکلت‌های بتنی نیز مقدار ۴۰ تا ۵۵ کیلومتر در هر مترمربع میلگرد نیاز خواهیم داشت که با استفاده از قاب خمشی و دیوار برشی این مقدار به حدود ۳۵ تا ۴۵ کیلوگرم خواهد رسید.

حتما بخوانید : برای مشاهده قیمت میلگرد کارخانجات لطفا بر روی آن کلیک نمایید.

مقدار آهن آلات مصرفی برای ساخت اسکلت بتنی

اگر بخواهیم مقدار آهن آلات مصرفی و میلگردهای مصرفی برای ساخت اسکلت بتنی را محاسبه کنیم، باید این موضوع را مانند اسکلت فلزی، در حالات مختلفش بررسی نماییم:

وزن آهن آلات مصرفی در سازه‌ای با اسکلت بتنی و با قاب خمشی بعلاوه دیوار برشی(بدون سقف) حدودا مقداری بین ۳۵ تا ۶۰ کیلوگرم به ازای هر مترمربع است.

برای سازه بتنی قاب خمشی متوسط بدون لحاظ کردن وزن آرماتور سقف، چیزی حدود حدود ۵۵-۴۰ کیلوگرم به ازای هر مترمربع آهن آلات احتیاج خواهیم داشت.

برای اسکلت بتنی قاب خمشی ویژه بدون آرماتور، ۴۵ تا ۷۰ کیلوگرم به ازای هر مترمربع، آهن‌آلات مورد نیاز خواهد بود.

همانطور که حتما متوجه شده‌اید، در این بخش از محاسبات، آرماتورها را در حساب و کتاب خود وارد نکردیم، اما این موضوع به این معنی نیست که نباید در محاسبات ما، لحاظ شوند. وزن آرماتور سقف نیز طبق محاسبات زیر به صورت جداگانه حساب می شود.

 1.     اگر سقف کامپوزیت باشد: ۸ الی ۱۲ کیلوگرم بر مترمربع
 2.     اگر سقف تیرچه بلوک باشد: ۵ الی ۷ کیلوگرم بر مترمربع
 3.     اگر سقف دال بتنی توپر باشد: ۱۰ الی ۱۶ کیلوگرم بر مترمربع

در هر مترمربع چقدر میلگرد نیاز خواهد بود؟

به جرأت می‌توان گفت اگر نخواهیم میلگرد را مهم‌ترین مقطع فولادی در ساخت‌وساز بدانیم، قطعا باید بگوییم که یکی از مهم‌ترین مقاطع در این صنعت به شمار می‌رود.

 در این بخش به سراغ محاسبه میزان میلگرد مورد نیاز برای هر مترمربع میرویم و اعداد مربوط به این موضوع را اعلام میکنیم.

تخمین میلگرد موردنیاز برای ساختمان‌سازی و روش صحیح متره کردن

پیش از شروع یک پروژه ساختمانی باید مقدار مصالح ساختمانی موردنیاز برای ساخت‌وساز ازجمله میلگرد را تخمین زده و طبق آن خریدهای خود را انجام دهیم. به این کار «متره کردن» گفته میشود.

طبیعی است که هرچه این تخمین به مقدار واقعی نزدیک‌تر باشد، برای شما مقرون ‌به‌ صرفه‌تر خواهد بود؛ زیرا اگر مقدار میلگرد سفارشی شما بیش‌ازاندازه باشد هزینه بیشتری را برای بار اضافی متحمل خواهید شد و اگر میلگرد کمتر از حد نیاز تهیه کنید علاوه بر هزینه حمل‌ونقل اضافی، ممکن است در خرید دوم با افزایش قیمت میلگرد مواجه شوید.

در صورتیکه از قبل پروژه‌های مشابه را انجام داده باشید، محاسبه و تخمین مصالح موردنیاز برای شما آسان‌تر خواهد بود؛ اما اگر تجربه چندانی در این کار نداشته باشید باید از مشاوران مربوط به این حوزه کمک بگیرید یا اطلاعات خود در این زمینه را بالا ببرید تا در نهایت سرمایه شما دچار ضررهای پیش‌بینی نشده نشود.

 شیوه های تخمین زدن میلگرد مورد نیاز برای ساختمان

معمولا به ازای هر مترمربع، حدود ۶۰ تا ۶۷ کیلوگرم میلگرد در نظر گرفته می‌شود؛ اما برای محاسبه دقیق میلگرد موردنیاز برای هر پروژه باید میزان میلگرد مصرفی در پی‌ریزی یا فوندانسیون، ستون‌ها و سقف‌ها را در نظر گرفت.

محاسبه میلگرد موردنیاز برای فوندانسیون

در اغلب مواقع میلگرد به شکل طولی، عرضی و تقویتی در پی‌ریزی ساختمان به کار برده میشود. میلگردهای طولی در طول محور پی اجرا شده و در ردیف‌های بالا و پایین فونداسیون قرار خواهند گرفت.

برای محاسبه وزن میلگرد باید طول آن را بدانیم. برای اندازه‌گیری طول میلگرد باید طول محور پی، کاور و خم قسمت انتهایی و ابتدایی میلگرد را در نظر داشته باشیم. اگر بخواهیم توضیح دهیم که کاور چیست باید بگوییم کاور فاصله ایست که میلگرد باید برای جلوگیری از زنگ‌زدگی و خوردگی از قسمت خارجی بتن داشته باشد.

درنهایت طول میلگرد موردنیاز از رابطه زیر به دست می‌آید:

(طول کاور ضربدر ۲)- (طول خم ضربدر ۲)+ طول محور = طول میلگرد

این رابطه نحوه محاسبه طول میلگردهای طولی و عرضی به‌کار رفته در ساختمان را به شما خواهد داد.

همچنین برای محاسبه وزن میلگردهای تقویتی مورد استفاده در فوندانسیون، باید طول میلگرد را در تعداد و وزن واحد طول آن ضرب نمایید.

محاسبه میلگرد مورد نیاز برای ستون‌ها و سقف

در این بخش نوبت به محاسبه مقدار میلگرد مورد استفاده در ستون‌ها و سقف‌ها میرسد که به نوع اسکلت ساختمان بستگی دارد. به‌طور معمول برای ساختمان‌هایی با اسکلت بتنی ۱۲ تا ۱۸ کیلوگرم، میلگرد برای هر ستون مورد نیاز است. البته اگر سقف به‌صورت دال دوطرفه باشد این میزان به حدود ۶۰ تا ۸۵ کیلوگرم افزایش پیدا می‌کند.

 مقدار میلگردهای مصرفی برای سقف‌های مختلف متفاوت است:

 •       میزان میلگرد مورد نیاز برای هر مترمربع در سقف تیرچه بلوک : ۵ تا ۷ کیلوگرم
 •       میزان میلگرد مورد نیاز برای هر مترمربع در سقف کامپوزیتی : ۸ تا ۱۲ کیلوگرم
 •       میزان میلگرد مورد نیاز برای هر مترمربع در سقف دال بتنی توپر: ۱۰ تا ۱۶ کیلوگرم

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما زوایای مختلف محاسبه آهن مورد نیاز برای ساخت خانه را ببینید و از نزدیک با برخی از محاسبات موجود برای تخمین آهن مورد نیاز اشنا شوید.

تفاوت تیرآهن اصفهان و اهواز در چی می باشد؟

تیرآهن و میلگرد از نیازهای اساسی در ساختمان سازی هستند و تفاوت تیرآهن اصفهان و اهواز این محصولات از نظر ظاهری به دو صورت I شکل و H شکل در بازار موجود می‌باشند.

محصولات I شکل سری INP و IPE محبوبیت بالایی در ساختمان‌سازی دارند. کم کم ساختمان سازان با توجه به ارتفاع ساختمان‌ها، فشار و وزن وارده به تیرهای سخت و محکم‌تری نیاز پیدا کردند که اتصال تیرهای IPE  به یکدیگر و همراه شدن با ورق‌های فولادی باعث شکل گرفتن مقطع سخت و محکمی شد و این نیاز را به خوبی پاسخ داد اما محصول IPE از یک زاویه، کشش مقاومت را دارد به همین دلیل محصولات H شکل روانه بازار شدند که توانایی تحمل کشش در دو زاویه را دارا هستند.

با توجه به این که تیرآهن‌های متفاوتی در بازار وجود دارد ما سعی داریم شما را با تفاوت‌های این تیرآهن‌ها آشنا کنیم. پس شما را به مطالعه این مطلب دعوت می‌کنیم.

تفاوت تیرآهن اصفهان و اهواز در چیست؟

از میان انواع کارخانه‌های تولید تیرآهن، تیرآهن‌های ساخت اصفهان و اهواز دارای کیفیت بالاتری هستند اما باز هم میان قیمت تیرآهن اصفهان و اهواز تفاوتهایی وجود دارد که بر اساس همین تفاوتها برخی می‌گویند تیرآهن اصفهان کیفیت بالاتری دارد و برخی این فرضیه را قبول نداشته و بر عکس این فرضیه می‌اندیشند.همانطور که می‌دانید دو مکان اصلی تولید آهن و فولاد در کشور، اصفهان و اهواز می‌باشد که در اصفهان دو کارخانه بزرگ به نام‌های ذوب آهن  و فولاد مبارکه وجود دارد. در اهواز هم کارخانه های بزرگی مانند اکسین و کاویان احداث شده است.

برای شناخت هرچه بهتر تولیدات دو کارخانه که در اصفهان و اهواز وجود دارند بهتر است که تمام تولیدات آن‌ها را به خوبی شناخته و ویژگی‌های آن‌ها بطور کامل بدانیم. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که تفاوت‌های بین محصولات این دو کارخانه، بسیار جزئی و کم است و در واقع نمی‌توان تفاوت فاحشی را بین این دو کارخانه در نظر گرفت.  تفاوت تیرآهن اصفهان و اهواز شاید بتوان گفت تنها تفاوتی که بین محصولات این کارخانه‌ها وجود دارد تفاوت در ورق‌های فولادی است که توسط آنها تولید می‌شود.

به عبارت دیگر می‌توان گفت چون تمام محصولات کارخانه‌ها بر اساس استاندارد تولید می‌شوند  تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و تنها در ورقه‌های فولادی که در دو کارخانه تولید می‌شود می‌توان تفاوت‌های فاحشی را پیدا کرد. در ادامه ویژگی‌های ورق‌های فولادی هر دو کارخانه را بررسی خواهیم کرد.

برای مطالب بیشتر در مورد کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان کلیک کنید

سه دسته اصلی تیرآهن‌ها

تیرآهن‌ها را می‌توانیم در سه دسته اصلی جای دهیم:

 1.     تیرآهن IPE (تیرآهن‌های معمولی): این دسته از تیرآهن‌ها به شکل I هستند و مطابق با استانداردهای اروپایی ساخته می‌شوند.
 2.     تیرآهن‌IPB   (تیرآهن‌های عریض): این تیرآهن‌ها به شکل H هستند و لبه‌های بزرگتری نسبت به بقیه دارند.
 3.     تیرآهنINP  : این دسته از تیرآهن‌ها شبیه به تیرآهن‌های معمولی هستند که لبه‌ها با فاصله گرفتن از مرکز کاهش می‌یابند و مطابق با استانداردهای روسیه و چین ساخته می‌شوند.

نکته‌ای که در این قسمت خوب است به آن توجه شود در مورد وزن تیرآهن‌ها است. اگر وزن زیادی داشته باشند علامت اختصاری  V و اگر وزن کمی داشته باشند علامت اختصاری L را به آن‌ها اختصاص می‌دهند.

به طور کلی وزن تیرآهن‌های کارخانه ذوب آهن اصفهان از تیرآهن‌های مشابه خود بیشتر است و دارای قیمت‌های مشخصی هم می‌باشد.

یکی از راه‌های تشخیص محصولات تولید شده توسط ذوب آهن اصفهان علامت اختصاری ESCO است که بر روی تمامی محصولات این کارخانه حک شده است. استانداردی که ذوب آهن اصفهان برای تولید تیرآهن از آن پیروی می‌کند IPE است و در سایزهای ۱۴ تا ۳۰ روانه بازار می‌کند.

قیمت تیرآهن اصفهان و قیمت تیرآهن اهواز

قیمت تیرآهن هم مانند بسیاری از کالاهای موجود در بازار تابع موارد متعددی است. بنابراین هر زمان که بخواهیم قیمت دقیق هر نوع تیرآهن را بدست بیاوریم باید همان روز با افرا معتمد تماس گرفته تا قیمتها را به بهترین شکل برآورد کنیم. بنابراین برای بدست آوردن قیمت تیرآهن اصفهان و قیمت تیرآهن اهواز هم باید بصورت روزانه از منابع معتبر و موثق استعلام قیمت گرفته شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم دسته‌های اصلی تیرآهن را معرفی و پس از آن بررسی کنیم. سپس در مورد تفاوت تیرآهن اصفهان با تیرآهن اهواز صحبت کردیم و ورق‌های فولادی هر یک از این شهرها را معرفی کردیم و خصوصیات دقیق هر یک را توضیح دادیم. در انتها هم به قیمت تیرآهن اصفهان و تیرآهن اهواز پرداختیم و توضیح دادیم که بنا به چه دلیلی برای اطلاع از بهترین قیمت باید روزانه از منابع موثق استعلام قیمت گرفته شود.

ویژگی‌های ورق‌های فولادی شرکت فولاد مبارکه اصفهان

 •       وزن هر ورق حدود ۱۷۷تا ۲۸۲۶ کیلوگرم می‌باشد.
 •       طول هر ورق حدود ۶ متر و عرض ۱٫۲۵ تا ۱٫۵ متر و ضخامت ۳ تا ۴۰ میلیمتر است.
 •       هر ورق مطابق با کاربردش دارای استانداردی متفاوت است.
 •       ورق ها به دو گروه سرد و گرم تقسیم می‌شوند.

  ویژگی‌های ورق‌های فولادی شرکت فولاد کاویان و فولاد اکسین اهواز

شرکت فولاد کاویان تفاوت بارزی با فولاد مبارکه اصفهان ندارد. تنها تفاوتی که شرکت اکسین با فولاد مبارکه دارد این است که ضخامت هر ورق آهنی بین ۱۰ تا ۷۰ میلیمتر و عرض تمام آن ها ۲ متر و وزن آن بین ۹۴۲ تا ۶۵۹۴ کیلوگرم به طول ۶ متر می‌باشد. ورق‌های این کارخانه به سه روش نورد معمولی، ترمودینامکی و کنترل شده تولید می‌شود.

هنگام خرید ورق به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

بدون شک، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که هر مهندسی، با آن روبه‌ رو خواهد شد خرید ورق فولادی است. جای نگرانی نیست، چرا که کلید حل این چالش در آگاهی بودن به یک سری نکات کلیدی، قبل از خریداری این محصول است. در این مقاله، ما سعی کردیم به شفاف‌سازی یک‌سری نکات که به انتخاب و خرید هوشمندانه‌تر و دقیق‌تر شما کمک بسیاری خواهد کرد، بپردازیم.

یک‌سری از نکاتی که در این مقاله، مورد بررسی قرار خواهیم ‌داد :

*معرفی انواع ورق فولادی و معرفی ویژگی هرکدام

 *تفاوت انواع ورق‌های فولادی

*مقایسه انواع مختلف ورق‌ها

*استعلام قیمت ورق‌های فولادی و…

حتما بخوانید : برای مشاهده کامل انواع قیمت ورق لطفا برروی آن کلیک کنید.

آشنایی با انواع ورق‌های فولادی

قطعا اولین اقدام برای خرید ورق ‌های فولادی، آشنایی با انواع مختلف این محصول است؛ اما سوال اینجاست که این آشنایی، به مفیدتر شدن جریان خرید ما چه کمکی می‌کند؟ اصلا فایده این‌کار در چیست؟ همه‌ ما خوب می‌دانیم که یکی از ملاک‌های ضروری یک خرید مفید، انتخاب محصول بر اساس نیازهای ضروری ماست. هرچقدر که محصولات مورد نیاز خود را بیشتر و بهتر بشناسیم، راه‌حل‌های هوشمندانه‌تر و موثرتری پیدا می‌کنیم. به‌ عنوان مثال برای خرید ورق‌ فولادی، باید به این نکته توجه داشته باشیم که به‌کدام نوع از ورق‌های فولادی، احتیاج داریم؛ قابل ‌ذکر است که رسیدن به پاسخ این سوال، بدون شناخت این کالا و درمرحله بعد شناخت نیاز خودمان، امری غیرممکن است. در ادامه این مطلب، سعی داریم شما را با انواع ورق‌های فولادی و ویژگی‌ آنها، آشنا کنیم.

انواع ورق های فولادی سرد و گرم

انواع ورق های فولادی

به‌طور کلی، ورق‌های فولادی بر اساس روش تولید به دو نوع سرد و گرم، تقسیم می‌شوند.

۱-ورق فولاد نورد گرم

ورق فولاد نورد گرم یا همان ورق سیاه، به ورق‌هایی گفته می‌شود که در دمای بسیار بالا، تهیه و تولید می‌شوند. این نوع ورق‌ها، معمولا بیشتر از ورق‌های سرد(که در ادامه مطلب معرفی خواهیم کرد) به‌فروش می‌رسند، چرا که از انرژی و نیروی کمتری در تهیه این محصول نسبت به ورق‌های سرد، استفاده می‌شود؛ اما این دلیلی برای برتری خرید ورق‌ های گرم نسبت به ورق‌های سرد، نیست.

موارد استفاده از ورق‌های فولادی نورد گرم

واضح است که این ورق‌های فولادی از اهمیت بالایی برخوردار هستند و در مواردی همچون قاب‌های کامیون، راه‌آهن، درب و قفسه‌بندی، ساخت و سازها، لوله‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

روش تهیه ورق‌های فولادی نورد گرم

یکی از تفاوت‌های مهم نورد گرم و سرد در روش تهیه آنها می‌باشد.

از مهم‌ترین مراحل در تهیه نورد گرم، کنترل دما است؛ به‌طوری‌که دما می‌بایست به ‌مقدار دقیق تنظیم شود و برای مدتی طولانی، قطعه موردنظر در حرارت قرار بگیرد. قطعه می‌بایست از بین دو غلتک که فاصله بین‌شان از ضخامت ورق، کمتر است و برخلاف جهت یکدیگر می‌چرخند، عبور کند. این غلتک‌ها، قطعه‌ی فلزی را جلو برده و به ازای کم کردن ضخامت آن، به طولش، می‌افزایند.

۲-ورق فولاد نورد سرد

ورق سرد، روشی است که از لحاظ ظاهری از کیفیت ورق‌های گرم، پیشی گرفته ‌است. یکی از دلایل برتری خرید ورق‌‌ سرد ها نسبت به ورق های گرم، مقاومت بالا دربرابر فشار می‌باشد که استفاده از این نوع ورق را افزایش داده ‌است. خوب است بدانید که این نوع ورق فولادی در اندازه‌های متفاوت تولید می‌شود؛ اما اکثر آنها عرضی حدود ۱۲۰ میلی‌متر و ضخامتی ۳/۰ میلی‌متری، دارند. ورق روغنی و ورق گالوانیزه، دو نمونه از ورق های سرد،  هستند. نکته قابل توجه درمورد ورق های روغنی، مقاومت در برابر زنگ‌زدگی می‌باشد که این ویژگی، یک پوئن مثبت برای ورق روغنی، نسبت به مابقی خرید ورق ‌ها محسوب میشود.

موارد استفاده از ورق‌های ‌فولادی نورد سرد

از ورق فولادی نورد سرد در مبلمان‌های فلزی، قطعات سازه‌ای، لوازم خانگی، آبگرم‌کن، ظروف‌فلزی، تیغه‌های فن و… استفاده‌ می‌شود.

روش تهیه ورق‌های ‌فولادی نورد سرد

این ورق‌ها، درواقع از همان ورق‌های نورد گرم که طی فرایندهایی همچون اسیدشویی از ضخامت‌شان کاسته شده‌است، تهیه می‌شوند.

آشنایی با ویژگی‌ها و خواص هرکدام از ورق های‌فولادی

گام بعدی جهت خرید ورق فولادی، آشنایی با ویژگی‌ها آن است. شناخت ویژگی‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا جنس مرغوب‌تری را انتخاب کرده و همچنین مورد کلاهبرداری عده‌ای از افراد، قرار نگیرید.

خواص و ویژگی‌های ورق‌های گرم

یکی از ویژگی‌های ورق‌‌ گرم که با چشم به‌راحتی قابل رویت است، آسیب‌های زیادی است که نتیجه فرایندهای سختی است که به ورق ها، وارد می‌شود؛ البته این آسیب‌ها با برخی از دستگاه‌ها بهبود می‌یابند؛ اما به‌طور کامل، رفع نمی‌شوند.

خواص و ویژگی‌های ورق سرد

ورق سرد در سایزهای مختلف و باتوجه به نیاز کاربران، ساخته می‌شود از ویژگی‌های دیگر این ورق‌ها، می‌توانیم به ظاهر صاف و صیقلی‌شان اشاره کنیم. لازم به ذکر است که رنگ کاری برروی این ورق‌ها، به‌راحتی صورت می‌گیرد. همچنین از قابلیت خمش و برش بسیار خوبی برخوردار هستند. برای خرید ورق سرد ما با در ارتباط باشید.

تفاوت ورق های سرد و گرم

به‌احتمال زیاد تا کنون متوجه دو نمونه از تفاوت‌هایی در این دو نوع فرایند شده‌اید که یکی از آنها مراحل تولید و دیگری شکل ظاهری آنهاست. ورق‌های سرد، ظاهری صاف‌تر از ورق‌های گرم دارند. اما تفاوت مهمی که قابل تامل است، قیمت این دو نوع محصول است؛ قیمت ورق‌ سرد تقریبا دوبرابر قیمت ورق گرم است؛ همچنین از ورق‌های گرم در تولید محصولات بزرگ و از ورق‌های سرد در تولید محصولات کوچک‌تر که نیازمند قابلیت انعطاف‌پذیری هستند، استفاده می‌شود.

می‌خواهید از ورق‌های آهنی در چه کاری استفاده کنید؟

پرسش بعدی که می‌بایست قبل از خرید ورق‌ های فولادی از خودتان بپرسید، این است که در چه موردی می‌خواهید از این ورق‌ها استفاده کنید؟ آن‌گاه باتوجه به ویژگی‌هایی که در قسمت‌های قبلی برایتان نام بردیم، ورق موردنظر خود را انتخاب کنید. برای مثال اگر می‌خواهید از ورق در ساخت قطعات خودرو استفاده کنید، خرید ورق ‌های سرد به‌دلیل مقاومت بالا دربرابر زنگ‌زدگی و ظاهر مناسب، بهترین گزینه برای شما هستند.

استعلام قیمت ورق‌های آهن

یکی از الزامات قبل از خریداری ورق‌های آهن، دانش کامل نسبت به قیمت‌های روز و دقیق این محصول می‌باشد، در غیر این‌صورت احتمال روبه‌رو شدن با گران‌فروشان، افزایش می‌یابد.

آگاهی کامل نسبت به سلامت محصول

پیشنهاد می‌شود که حتما قبل از خرید ورق ‌ها، آنهارا از نزدیک مشاهده کرده و از وجود نداشتن مواردی همچون زنگ‌زدگی، خوردگی و… مطمئن شوید.

مشاوره قبل از خرید ورق

خوب است بدانید که برای تکمیل کردن سیر خرید مفید نه تنها ورق آهنی، بلکه هر محصولی، باید از تجربه قبلی افراد مربوط به آن حوزه، استفاده کنید. مشورت با افراد باتجربه و مهندسان مربوطه، به انتخاب دقیق‌تر و هوشمندانه‌تر شما، کمک بسیار زیادی خواهد کرد و باعث جلوگیری از اشتباهات رایج و تکراری که در طول این مسیر رخ خواهند داد، می‌شود.

سخن پایانی

با در نظر گرفتن اهمیت بالا و کاربرد فراوان ورق آهن، به مرور زمان تعداد کارخانه‌جات تولید ورق ‌آهن افزایش می‌یابد و قابل درک است که این نکته کمی انتخاب ما را سخت‌تر می‌کند؛ اما انتظار می‌رود که با به‌کارگیری نکات ذکر شده در این مقاله، همانند مراجعه به منابع و افراد آگاه، اطمینان از نوع و کیفیت و برند، مشخص کردن ویژگی‌های مورد نیاز و… از ضرر و زیان احتمالی جلو‌گیری و راه درست برای انتخاب محصول را پیش بگیرید.

ارزان ترین قیمت میلگرد + نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان

میلگرد یکی از مصالح مهم و مورد نیاز در ساخت ساختمان است. از همین جهت بسیاری از افراد سازنده پیش از خرید آن ابتدا به قیمت آن توجه می کنند. ارزان ترین قیمت میلگرد بر اساس مواد سازنده، کارخانه و غیره تعیین می شود. میلگرد در دو نوع آجدار و ساده در بازار موجود است. قیمت هریک از آن ها نیز تفاوت هایی با یکدیگر دارد. 

میلگرد a1 یا ساده جهت عملیات آهنگری مناسب بوده و میلگردهای آجدار برای سیویل صنعتی و غیره مناسب هستند. کارخانه های بسیاری در ایران عرضه کننده ارزان ترین قیمت میلگرد بوده که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. 

ارزان ترین قیمت میلگرد ها و کارخانجات کدام اند؟

قیمت میلگرد برای اغلب افراد فعال در زمینه خرید و فروش آهن، از اهمیت بالایی برخوردار است. اغلب آن ها طرفدار کیفیت بالا همراه با قیمت مناسب هستند. در ادامه این مطلب به بررسی برخی از کارخانه های تولیدکننده میلگرد ارزان می پردازیم. 

کارخانه فولاد سرمد ابرکوه یزد 

این کارخانه در سال ۱۳۹۱ در جاده ابرکوه یزد تاسیس شده است. کارخانه سرمد با بهره برداری از واحد نورد، ظرفیت تولید ۴۵۰ هزار تن میلگرد در سال را دارد. میلگردهای این کارخانه در سایز ۸ تا ۳۲ میلی متر و در گرید A3 تولید می شوند. تمام استانداردهای ملی در این کارخانه رعایت شده و میلگردهای آن با کیفیت مرغوب به بازار عرضه می شود. 

مجتمع فولاد میانه 

این مجتمع در سال ۱۳۶۸ در شهرستان میانه تاسیس گردید. کارخانه فولاد میانه در سال ۱۳۷۹ با هدف تولید سالانه ۵۵۰ هزار تن از مقاطع فولادی مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این کارخانه انواع میلگرد، ناودانی، تسمه و مفتول را تولید و به بازار عرضه می کند. محصولات تولیدشده توسط این مجتمع علاوه بر برخورداری از کیفیت بالا، از ارزان ترین قیمت میلگرد نیز برخوردار است. 

مجتمع فولاد خراسان 

مجتمع فولاد خراسان به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مقاطع فولادی در کشور شناخته می شود. این کارخانه در سال ۱۳۸۱ در خراسان تاسیس شد. “میلگرد ساده و آجدار، شمش، بریکت و آهن اسفنجی” از جمله محصولات این کارخانه است. تمام افراد فعال در زمینه آهن آلات میلگردهای این کارخانه را با عنوان “میلگرد نیشابور” می شناسند. میلگرد این کارخانه از کیفیت بالا و از ارزان ترین قیمت میلگرد  نیز برخوردار است. 

مجتمع آریان فولاد

مجتمع آریان فولاد میلگردهای باکیفیت با مناسب ترین قیمت را در اختیار مشتریان قرار می دهد. این مجتمع در سال ۱۳۸۵ در شهرستان بویین زهرا استان قم تاسیس شد. این کارخانه یکی از بزرگترین مجتمع های تولیدکننده مقاطع فولادی بوده و به صورت خصوصی اداره می شود. کیفیت بالای محصولات این مجتمع، مشتریان بسیاری در بازار شمال شرقی کشور را به خود جذب کرده است. 

حتما بخوانید : برای مشاهده قیمت میلگرد اهواز لطفا روی آن کلیک کنید

نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان

هنگام خرید میلگردهای ارزان با کیفیت مناسب باید به نکاتی توجه داشته باشید. خرید میلگرد باکیفیت به دلیل تنوع بالا و حساسیت در استفاده از اهمیت بالایی برخوردار است. به منظور جلوگیری از بروز خسارت و صرف هزینه به نکات زیر توجه کنید. 

وزن میلگرد 

نخستین نکته مهم هنگام خرید میلگرد توجه به وزن آن است و جهت آگاهی از وزن انواع میلگرد حتما جدول اشتال میگرد را مطالعه کنید، امروزه بسیاری از سایت ها امکان محاسبه آنلاین وزن میلگرد را به صورت دقیق فراهم کرده اند. 

قیمت 

قیمت میلگرد اغلب براساس ترکیبات تشکیل دهنده، سایز، طول، ویژگی و نوسانات بازار تعیین می شود. به همین دلیل پیش از خرید آن آخرین به روزرسانی قیمت های میلگرد را مطالعه کنید. با توجه به کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در ایران، امکان تهیه با قیمت مناسب و کیفیت بالا برای خریداران وجود دارد. 

سایز 

سایز میلگردها از دیگر نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان است. میلگردها سایزهای متنوعی داشته و هریک براساس کاربرد خود مورد استفاده قرار می گیرند. نکته موردتوجه در این زمینه، تغییر سایز میلگردها با توجه به کشور تولیدکننده است. به همین دلیل پیش از خرید ابتدا نوع کار و موارد مصرف را مشخص کرده تا متحمل ضررهای احتمالی نشوید. 

بسته بندی 

میلگردها به صورت شاخه ای و کلاف بسته بندی شده که در اصطلاح به آن بندیل گفته می شود. این مرحله نیازمند دقت و تمرکز بالایی بوده و عدم رعایت ایمنی خساراتی را به بار می آورد. در برخی موارد عدم بسته بندی صحیح جان انسان ها را نیز به خطر می اندازد.

بنابراین پیش از خرید میلگرد ابتدا به بررسی فعالیت کارخانه یا بنگاه مورد نظر بپردازید. پس از اطمینان از نحوه بسته بندی و بارگیری میلگردها، محصول مورد نظر را سفارش دهید. اغلب کارخانه های معتبر از مراحل بسته بندی میلگردها، ویدیوهایی در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند. 

هنگام خرید میلگرد ارزان قیمت به نحوه ارسال آن نیز دقت کنید. میلگردهای ارسال شده توسط بنگاه قیمت بالاتری نسبت به کارخانه خواهند داشت زیرا انبارداری شامل هزینه هایی شده و بخشی از آن از مشتری دریافت می شود. 

سخن آخر 

ارزان ترین قیمت میلگرد به نحوه خرید و انتخاب کارخانه موردنظر بستگی دارد و در صورت انتخاب هریک از کارخانه های فوق، قیمت مناسبی از این محصول را خریداری خواهید کرد به علاوه، به نکات مهم هنگام خرید میلگرد ارزان نیز توجه داشته باشید. 

نمودار قیمت آهن آلات در سال جدید ۱۴۰۰

در این مطلب قصد داریم در مورد نمودار قیمت آهن آلات سال جدید ۱۴۰۰ و نمودار قیمت آهن سال ۱۳۹۹ صحبت کنیم . در سال ۹۹ قیمت آهن آلات روزهای خوش و با ثباتی نداشت که دلیل اصلی آن نابه سامانی هایی بود که در ارز ، طلا ، تورم ، تحریم هایی که از سمت امریکا و … گریبان گیر ما شده بود . به نظر شما در سال جدید آیا قیمت آهن آلات کاهش می یابد ؟ آیا نمودار قیمت آهن آلات در سال جدید نزولی خواهد بود یا افزایشی ؟

نمودار قیمت آهن سال ۱۴۰۰ چگونه است ؟

برای جواب این سوال میتوان گفت که پیش بینی کردن قیمت آهن آلات سال جدید کمی سخت است و بهتر است در زمان خود نتیجه گیری کرد . در سال جدید با توجه به نتایج برجام و وضعیت تورم به وجود امده و انتخابات پیش رو خرید را برای خریداران داخلی دشوار کرده است .

وضعیت نمودار قیمت آهن آلات در اسفند سال ۹۹

توانایی پیش بینی وضعیت نمودار قیمت آهن آلات به یکی از مهارت های لازم برای بسیاری از فعالان اقتصادی تبدیل شده است.

چرا که افرادی که در حوزه مسکن و خودرو فعالیت میکنند، با آگاهی از روند صعودی و نزولی قیمت آهن میتوانند بهترین زمان خرید آهن آلات را مشخص کنند.

همچنین این را به خاطر داشته باشید که با توجه به شرایط کنونی کشور ضرورت استفاده از چنین نمودارهایی برای اتخاذ بهترین تصمیم از اهمیت بالایی برخودار هستند.

نکته :  آخرین  قیمت تیرآهن را می توانید در صفحه مورد نظر و  هم در قسمت پایین همین صفحه مشاهده کنید.

نمودار قیمت آهن آلات در تیر سال ۹۹

آهن آلات و مشتقات آهن بدون شک یکی ازکالاهای حیاتی و تاثیر گذار برای صنعت های خودرو سازی،پتروشیمی و مسکن است.

بنابراین تغییرات نمودار قیمت آهن آلات تاثیر مستقیمی بر روند افزایش و کاهشی رونق این صنایع دارد.

به صورت کلی در اواخر تیر سال ۹۹ حوزه مقاطع فولادی یک جهش افزایش را در نمودار قیمت آهن آلات تجربه کرد. چنین روند افزایش تحت تاثیر عواملی همچون افزایش نرخ ارز، بورس کالا و کمبود محصولات فولاد و آهن بوده است.

افزایش قیمت شمش در بورس کالا موجب شد تا عرضه و فروش نمودار قیمت آهن آلات با افت شدیدی رو به رو شود، که خود به روند صعود قیمت ها دامن زند. به گزارش کارشناسان با این اتفاق قیمت ورق گالوانیزه با رشد قیمتی بی سابقه ای رو به رو شد.

بدون شک کمبود محصولاتی همچون انواع تیرآهن و ورق های نازک فولادی به دلیل عدم عرضه آنها از سوی تولید کنندگان، یکی دیگر از عوامل موثر در افرایش نمودار قیمت آهن آلات در اوایل تابستان ترقی شده است.

در روزهای اخیر، افزایش قیمت دلار و کاهش رونق بازار تاثیر چشمگیری در بالا اومدن قیمت آهن و کاهش معاملات داشت. نوسانات شدید ارز از مهم ترین دلایل به ثباتی بازار داخلی محسوب میشود.

تغییرات نمودار قیمت تیر آهن

در نوسانات نمودار قیمت آهن آلات، تیرآهن یکی از پر تقاضا ترین محصولات در صنعت مسکن و ساخت و ساز است.

در میان انواع تیرآهن دو محصول تیراهن ۱۴ و ۱۶ به دلیل مصرف و کاربرد بیشتر، ممکن است گاهی با کمبود عرضه در بازار مواجه شوند و خود نقش تعیین کننده ای در قیمت تیرآهن دارد. همچنین به طور کلی، این دو مدل تیر آهن از لحاظ قیمتی نیز باهم متفاوت هستند.

نمودار قیمت میلگرد در سال ۹۹

تورم و نرخ دلار از عوامل جدانشدنی در تعیین قیمت میلگرد در بازار آهن است.

افزایش نمودار قیمت میلگرد بر روی تقاضا کننده های حوزه مسکن بیشترین تاثیر را دارد. تحلیل تکنیکال قیمت آهن و میلگرد در ادامه سال ۹۹ به پیش بینی روند نمودار آنها کمک زیادی میکند.

جهت مشاهده نمودار قیمت میلگرد بناب کلیک کنید .

در سخن پایانی باید گفت این روز ها که  نبض نمودار قیمت آهن آلات با نوسانات شدید ارز و میزان تقاضا می تپد، مجموعه تهران آهن با به بروز ترین جداول قیمتی و مشاوره رایگان در زمینه خرید و فروش آهن همراه شما خواهد بود.

تیرآهن ترک

 • اکسل
ردیف
محصول
محصول
سایز
طول شاخه
واحد
محل تحویل
وزن تقریبی
قیمت
1
تیرآهن8 IPE
تیرآهن8 IPE(12 متری)
8
12 متری
شاخه
بنگاه تهران
-
up1.76%
17,300,000ریال
2
تیرآهن 10 IPE
تیرآهن 10 IPE(12 متری)
10
12 متری
شاخه
بنگاه تهران
100
down-1.67%
29,500,000ریال
3
تیرآهن 10 IPE
تیرآهن 10 IPE(12 متری)
10
12 متری
شاخه
بنگاه تهران
75
تماس بگیرید
4
تیرآهن 10 IPE
تیرآهن 10 IPE(12 متری)
10
12 متری
شاخه
بنگاه تهران
65
down-4.11%
19,300,000ریال
5
تیرآهن 12 IPE
تیرآهن 12 IPE(12 متری)
12
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
80
down-4.11%
350,000ریال
6
تیرآهن 33 IPE
تیرآهن 33 IPE(12 متری)
33
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
590
down-4.11%
350,000ریال
7
تیرآهن 36 IPE
تیرآهن 36 IPE(12 متری)
36
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
680
down-4.11%
350,000ریال
8
تیرآهن40 IPE
تیرآهن40 IPE(12 متری)
40
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
780
down-4.11%
350,000ریال
9
تیرآهن45 IPE
تیرآهن45 IPE(12 متری)
45
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
930
down-4.11%
350,000ریال
10
تیرآهن50 IPE
تیرآهن50 IPE(12 متری)
50
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
1080
down-4.11%
350,000ریال
11
تیرآهن55 IPE
تیرآهن55 IPE(12 متری)
55
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
1280
down-4.11%
350,000ریال
12
تیرآهن60 IPE
تیرآهن60 IPE(12 متری)
60
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
1430
down
350,000ریال

تیرآهن (ذوب آهن اصفهان)بنگاه تهران

 • اکسل
ردیف
محصول
محصول
کارخانه
سایز
واحد
قیمت(ریال)
1
تیرآهن ۱۲ متر IPE
تیرآهن ۱۲متر IPE
تهران
12
شاخه
up1.03%
19,700,000ریال
2
تیرآهن 14متر IPE
تیرآهن 14متر IPE
تهران
14
شاخه
down-0.38%
26,200,000ریال
3
تیرآهن 16متر IPE
تیرآهن 16متر IPE
تهران
16
شاخه
down-0.31%
32,200,000ریال
4
تیرآهن 18متر IPE
تیرآهن 18متر IPE
تهران
18
شاخه
down-0.24%
41,200,000ریال
5
تیرآهن 20متر IPE
تیرآهن 20متر IPE
تهران
20
شاخه
down-1.17%
50,700,000ریال
6
تیرآهن 22متر IPE
تیرآهن 22متر IPE
تهران
22
شاخه
up1.38%
66,200,000ریال
7
تیرآهن 24متر IPE
تیرآهن 24متر IPE
تهران
24
شاخه
up1.20%
76,200,000ریال
8
تیرآهن 27متر IPE
تیرآهن 27متر IPE
تهران
27
شاخه
down-1.34%
81,200,000ریال
9
تیرآهن 30متر IPE
تیرآهن 30متر IPE
تهران
30
شاخه
down-0.10%
96,200,000ریال

تیرآهن ناب تبریز

 • اکسل
ردیف
محصول
محصول
سایز
کارخانه
محل بارگیری
قیمت(ریال)
1
تیرآهن 14 ناب تبریز
تیرآهن 14 ناب تبریز
14
130
30
کیلوگرم
تبریز
انبار
تماس بگیرید
2
تیرآهن 14 ناب تبریز
تیرآهن 14 ناب تبریز
14
170
27
شاخه
تبریز
کارخانه
تماس بگیرید
3
تیرآهن 16 ناب تبریز
تیرآهن 16 ناب تبریز
16
210
24
شاخه
تبریز
انبار
تماس بگیرید
4
تیرآهن 16 ناب تبریز
تیرآهن 16 ناب تبریز
16
210
24
کیلوگرم
تبریز
انبار
تماس بگیرید

تیرآهن ماهان

 • اکسل
ردیف
محصول
محصول
کارخانه
سایز
وزن تقریبی
قیمت(ریال)
1
تیرآهن ماهان ۱۲ متر
تیرآهن ماهان 14 (شاخه 12 متری)
بنگاه تهران
14
120
down-0.45%
22,200,000ریال
2
تیرآهن ماهان ۱۲ متر
تیرآهن ماهان 16 (شاخه 12 متری)
بنگاه تهران
16
170
down-0.33%
30,200,000ریال
3
تیرآهن ماهان ۱۲ متر
تیرآهن ماهان 18 (شاخه 12 متری)
بنگاه تهران
18
210
down-0.28%
36,200,000ریال

تیرآهن فایکو

 • اکسل
ردیف
محصول
سایز
طول شاخه
واحد
محل تحویل
وزن تقریبی
قیمت
1
تیرآهن 14فایکو
14
12متر
شاخه
بنگاه تهران
140
23700000
2
تیرآهن 16فایکو
16
12متر
شاخه
بنگاه تهران
170
30700000
3
تیرآهن 18فایکو
18
12متر
شاخه
بنگاه تهران
210
تماس بگیرید
4
تیرآهن 20فایکو
20
12متر
شاخه
بنگاه تهران
260
47300000
5
تیرآهن 22فایکو
22
12متر
شاخه
بنگاه تهران
310
تماس بگیرید
6
تیرآهن 24فایکو
24
12متر
شاخه
بنگاه تهران
360
تماس بگیرید

تیرآهن اهواز

 • اکسل
ردیف
نام محصول
نام محصول
سایز
برند
طول شاخه(متر)
واحد
محل تحویل
قیمت
1
تیرآهن اهواز 14
تیرآهن اهواز 14(12 متری)
14
اهواز
12 متر
شاخه
بنگاه تهران
تماس بگیرید
2
تیرآهن اهواز16
تیرآهن اهواز16(12 متری)
16
اهواز
12 متر
شاخه
بنگاه تهران
up1.07%
30,700,000ریال
3
تیرآهن اهواز18
تیرآهن اهواز18(12 متری)
18
اهواز
12 متر
شاخه
بنگاه تهران
up
37,700,000ریال

تیرآهن کرمانشاه

 • اکسل
ردیف
نام محصول
نام محصول
سایز
برند
طول شاخه(متر)
واحد
محل تحویل
وزن تقریبی
قیمت
1
تیرآهن
تیرآهن کرمانشاه14 (شاخه 12متری)
14
کرمانشاه
12 متر
شاخه
بنگاه تهران
140
up1.36%
22,300,000ریال

میلگرد spk + مشخصات فنی و ویژگی های فولاد spk در تهران آهن

میلگرد spk یا همان فولاد spk از جمله فولادهای پرکاربرد و پرآلیاژ است. این فولاد آلیاژی سردکار بوده و به اشکال مختلف مانند ورق و میلگرد در صنایع مختلف استفاده می شود. همچنین این محصول به فولادهای آلیاژی با کربن بالا نیز معروف هستند. این دسته از فولادها استحکام بالایی داشته و مقاومت بالایی در برابر دما از خود نشان می دهند. 

میلگرد spk به ویژه در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این فولاد، مقاوم سازی ساختمان به بهترین شکل انجام می شود. اغلب ساختمان سازان از این فولاد در ساخت و ساز استفاده می کنند. امروزه فروش فولاد spk و خرید آن توسط برخی اصناف انجام می شود. در ادامه به معرفی بیشتر این محصول خواهیم پرداخت. 

فولاد spk و کاربرد آن

سختی فولاد spk بسیار بالا بوده و کاربردهای برشی آن در قالب صنعتی مقاومت آن را تعیین می کند، این محصول کاربردهای فراونی داشته و در مصارف متعدد مورداستفاده قرار می گیرد.

از جمله کاربردهای این فولاد به موارد زیر اشاره می شود که عبارت است از :

 • پره های صنعتی در قیچی، گیوتین ها و غیره 
 • بهره گیری از spk در لوازم خانگی 
 • تولید انواع پین 
 • استفاده در ساخت کلیه ابزارهای برشکاری صنعتی 
 • تولید پروفیل 
 • قالب های کششی سرد و گرم 
 • دستگاه لوله خم کن 
 • ماشین های غلتکی سرد 
 • قالب گیری سرامیکی و پودری 

قطعات مورد استفاده در ماشین آلات و وسایل نقلیه نیازمند دوام و استحکام طولانی هستند. استحکام، انعطاف پذیری و قدرت شکست بالا از جمله خصوصیات این فولاد است.

از دیگر کاربردهای این فولاد به ساخت “میل لنگ، چرخ دنده ها، شاسی اتومبیل و صفحه دیسک” اشاره می شود، فروش فولاد spk در سال های اخیر رشد فراوانی داشته است. 

ترکیبات و ویژگی های فولاد spk

این محصول با عنوان فولادی مستحکم شناخته می شود. cr موجود در این فولاد بالا بوده و مقاومت قابل قبولی در برابر سایش دارد. عملیات حرارتی این فولاد جهت سخت شدن در دمای ۹۳۰ درجه سانتی گراد انجام می شود. 

با ایجاد تفاوت کمی در عناصر پایه استیل و افزودن عناصری مانند وانادیوم فولاد spk تولید می شود. هریک از ترکیبات تشکیل دهنده این فولاد علاوه بر مقاومت در برابر سایش، ویژگی های خاص خود را دارند. به همین دلیل این محصول کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارد. به علاوه، قیمت میلگرد spk به عوامل متعددی بستگی خواهد داشت. 

حتما بخوانید : برای مشاهده قیمت میلگرد اهواز لطفا روی آن کلیک کنید.

مشخصات فنی و ویژگی های فولاد spk

سختی نسبی فولاد ابزار spk پس از آهنگری یا نورد در حدود ۴۰۰ برینل خواهد بود. جهت افزایش قابلیت ماشین کاری و دستیابی به مشخصات کاربری، عملیات زیر بر روی فولاد صورت می گیرد. هریک از این عملیات موجب بهبود خواص فولاد spk می شوند. 

 1. قطعات آهنگری از این فولاد پیش از ماشین کاری تحت عملیات حرارتی آنیل قرار می گیرند. ریزساختارها پس از بازپخت شامل کاربیدهای کروی یا توزیع یکسان در زمینه فریتی می شوند. این میکروساختارها از سختی پایین و قابلیت ماشین کاری مطلوبی برخوردار هستند. همین موضوع موجب کاهش سایش و افزایش عمر ابزارهای برشی می شود. 
 2. پس از ساخت ابزار، قالب یا سایر محصولات از فولاد spk فرآیند نهایی بر روی آن ها انجام می شود. این فرایند شامل عملیات سخت کاری بوده و نیازمند طی مراحل مخصوصی است. در ادامه به بررسی این مراحل خواهیم پرداخت. 

مراحل سخت کاری فولاد spk

 • ابتدا پیش گرم کردن تا دمای ۸۱۵ درجه سانتی گراد انجام می شود. این فولاد از هدایت حرارتی پایینی برخوردار بوده و جذب گرما به آن به آرامی صورت می گیرد. به همین دلیل شیب دمایی به راحتی موجب ترک این فولاد حین گرم یا سرد شدن آن می شود. به‌منظور جلوگیری از ایجاد ترک حین سخت‌کاری، پیش گرم‌کردن آن‌ها با افزایش دما به آهستگی تا دمای حدود ۸۱۵درجه سانتی‌گراد ضروری است. 
 • آستنیته کردن فولاد باید در دمای حدود ۹۷۰ تا ۹۶۰ درجه سانتی گراد در حمام مذاب نمک انجام شود. پس از آن در دمای ۹۰۰ تا ۹۸۰ درجه سانتی گراد در کوره اتمسفر به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه آستینه می شود. 
 • عملیات سردکردن در روغن در حدود ۶۳ تا ۶۵ راکول سی صورت می گیرد. سختی حاصل از کوئنچ تابعی از دمای آستینه کردن بوده و بیشترین مقدار آن در دمای ۹۸۰ درجه حاصل می شود. در دماهای آستینه کمتر یا بیشتر از این میزان، سختی کاهش خواهد یافت. 
 • در مرحله نهایی، تمپر یا بازگشت دادن به فولاد انجام می شود. هدف از انجام این فرایند عملیاتی حرارتی، دستیابی به میکروساختار مارتنزیت بازپخت شده است. 

یکی از ویژگی های مهم فولاد spk، تغییرات ابعادی پایین بر اثر سخت کاری است.

درصد تغییر خطی ابعاد کوئنچ در حدود ۰٫۰۷ بوده و پس از تمپر در حدود ۰٫۰۲ خواهد بود. این مقدار برای برخی از فولاد ابزارها کمتر و برای برخی دیگر بیشتر از این مقدار است. 

جمع بندی نهایی 

میلگرد یا فولاد spk یکی از ابزارآلات مورد نیاز در انواع صنایع است. این فولاد از ویژگی های خاصی برخوردار بوده و تحت عملیات خاصی سخت می شود. تهران آهن عرضه کننده میلگرد و فولاد spk با قیمت مناسب به هموطنان عزیز است ، خرید فولاد spk به صورت حضوری یا آنلاین انجام می شود و جهت کسب اطلاعات بیشتر، قیمت میلگرد spk و خرید این محصول با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید. 

قیمت آهن کیلویی چند؟

در شرایط اقتصادی ایران یکی از عوامل تاثیر گذار بر روند و توسعه صنعت ساختمان سازی و پل سازی ، افزایش و کاهش قیمت انواع آهن آلات نظیر قیمت تیر آهن ، قیمت پروفیل ، قیمت میلگرد و غیره است نمودار قیمت کیلویی آهن به طور روزانه در حال تغییر است با توجه به این شرایط به نظر شما قیمت آهن کیلویی بهتره یا شاخه ای ؟

با توجه به درجه کیفیت محصولات آهن آلات، میزان خرید و فروش در بازار بورس ، تقاضا و خریدار واقعی و همچنین سیاست های دولت برای تولید شمش آهن باعث عدم ثبات در قیمت خرید و قروش آهن شده است.

قیمت آهن کیلویی دست دوم در تهران آهن

برای خرید و اطلاع از قیمت آهن کیلویی دست دوم و اینکه بفهمیم آهن کیلویی چند حتما با کارشناسان متخصصین ما با شماره ۰۲۱۸۶۰۷۳۰۰۰ تماس حاصل فرمایید و یا به قسمت پایین صفحه مراجعه نمایید.

قیمت آهن کیلویی بهترین انتخاب برای خریدار

در بازار آهن وقتی اسم آهن را می آورند مقصود تمام محصولاتی است که از آهن ساخته شده است ، قیمت آهن کیلویی بهتره یا شاخه ای قبل از توضیح در این مورد به این محصولات آهنی اشاره میکنیم :

 • قوطی و پروفیل
 • انواع تیر آهن و هاش
 • انواع ورق
 • انواع میلگرد
 • انواع لوله
 • ناودانی
 • نبشی
 • تسمه و سپری
 • قوطی پروفیل صنعتی
 • و …

این محصولات در صنایع مختلف به ویژه در ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارند.

همانطور که می دانید آهن به صورت وزنی فروخته می شود می شود، در نتیجه قیمت آهن کیلویی درست و به صرفه تر است .

شاید الان که این جمله را گفتیم بگویید که جاهایی را سراغ دارید که این محصولات را به صورت شاخه ای می فروشند این موضوع کاملا درست است اما خرید کیلویی آهن مناسب تر و ارزان تر از خرید شاخه ای آن می باشد.

سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید این است که  آهن کیلویی چند هستش و برای خرید آهن کیلویی ، خرید از کارخانه بهتر است یا خرید از نماینده رسمی کارخانه ؟

به دلیل نوسانات قیمت در بازار آهن تهران حتما قبل از خرید و سفارش از همکاران ما در تهران آهن مشاوره و راهنمایی بگیرید، همچنین میتوانید از آخرین قیمت روز آهن کیلویی اطلاع پیدا کنید و خرید خود را به صورت کیلویی از کارشناسان ما بگیرید . در این مقاله قصد داریم به تمامی این پرسش ها پاسخ دهیم.

نکته : برای مشاهده جدول های قیمت تیرآهن به قسمت پایین صفحه مشاهده کنید.

 تهران آهن نماینده رسمی آهن در کارخانه معتبر و قابل اعتماد 

قیمت آهن کیلویی در شرکت تهران آهن

این موضوع برای ما مشخص شد که نماینده رسمی کارخانه فروش آهن ، آهن را با قیمت مناسب تر به ما می دهند.

اکنون باید بهترین نماینده را پیدا کنیم، در بین این نمایندگان هم گاهی با این موضوع رو به رو می شوید که بعضی از آن ها به طور قابل ملاحظه ای قیمت را کمتر از قیمت بازار حساب می کنند.

اما این ارزانی بی دلیل نیست، ممکن است با شما کمتر حساب کنند اما بعد وزن کردن کامیون بار در باسکول و صدور بارنامه مقداری از بار را کم می کنند تا آن مقدار ارزانی را جبران کنند.

اما نمایندگان رسمی کارخانه معتبر مانند تهران آهن برای این که حسن نیت خود را به مشتریان خود ثابت کند کامیون را یکبار در مبدا و یکبار در مقصد بر روی باسکول وزن می کند و دو بارنامه برای مشتری صادر می کند که بارنامه ی آخر در حضور مشتری هم می باشد .

خرید از کارخانه یا نماینده رسمی کارخانه ! مساله این است

قبل پاسخ به این سوال باید نیاز خود را مشخص کنید اگر نیاز شما فقط در حد ساخت یک پل برای درب ورودی منزلتان یا در حد ساخت یک آلاچیق کوچک در حیاط منزلتان می باشد این نیاز را می توانید از خرده فروش تهیه کنید و در بعضی مواقع هم خود آهنگرتان این مقدار آهن را همراه خود می آورد. در هر صورتی قیمت آهن کیلویی مناسب تر است .

اگر نیازتان بیشتر از این مقدار است باید از نمایندگان رسمی کارخانه یا کارخانه تهیه کنید.

شاید با خود فکر کنید که خرید آهن از کارخانه ها به دلیل خریدی مستقیم  ارزان تر باشد، اما حقیقت برعکس این موضوع می باشد احتمالا از شنیدن این موضوع تعجب کرده باشید اما برای گفته خود دلیل داریم.

اولین دلیل این است که کارخانه زیر ۲ تن آهن نمی فروشد و الباقی وزن را که به طور مثال نیم تن می باشد را یا به شما نمیدهند و یا اگر هم بدهند با قیمت بالاتری میفروشند و این اصلا برای خریدار به صرفه در نمیاید .

دلیل بعدی این است که کارخانه ها به نمایندگان رسمی خود به قیمت پایین تری می فروشند ولی به شخص با قیمت بالاتری می فروشند.

همچنین آهن آلات در کارخانه ها به صورت پک های یک تنی یا دو تنی بسته بندی می شوند و می فروشند در نتیجه مقدار معینی است و اگر کمتر از آن بخواهید به هیچ عنوان بسته بندی خود را ناقص نمی کنند و یا با قیمت بالاتری میتوانید خریداری کنید .

اغلب اوقات به این صورت است که شما برای کار خود نیاز به آهن آلات مختلف دارید و هر کارخانه تولید کننده نوع خاصی از آهن می باشند و منطقی نیست که به همه این کارخانه ها مراجعه کنید.

اما نمایندگان رسمی فروش آهن مانند تهران آهن با کارخانه ها قرار داد می بندند و بار خود را به صورت عمده از آن ها دریافت می کنند که این کار هزینه کمتری هم در قیمت تمام شده و هم در هزینه حمل و نقل برای آن ها دارد. و از طرفی هم چون قیمت آهن کیلویی حساب میشود برای خریدار انتخاب مناسبی است .

این موضوع باعث می شود تا این نمایندگان رسمی ، قیمت آهن کیلویی به روز شده را با قیمت مناسب تر در اختیار افراد قرار دهند.

امیدوارم که این مطلب شما را برای خرید آهن راهنمایی کرده باشد و از شما برای وقتی که برای خواندن این مطلب گذاشتید کمال تشکر را داریم.

تیرآهن ترک

 • اکسل
ردیف
محصول
محصول
سایز
طول شاخه
واحد
محل تحویل
وزن تقریبی
قیمت
1
تیرآهن8 IPE
تیرآهن8 IPE(12 متری)
8
12 متری
شاخه
بنگاه تهران
-
up1.76%
17,300,000ریال
2
تیرآهن 10 IPE
تیرآهن 10 IPE(12 متری)
10
12 متری
شاخه
بنگاه تهران
100
down-1.67%
29,500,000ریال
3
تیرآهن 10 IPE
تیرآهن 10 IPE(12 متری)
10
12 متری
شاخه
بنگاه تهران
75
تماس بگیرید
4
تیرآهن 10 IPE
تیرآهن 10 IPE(12 متری)
10
12 متری
شاخه
بنگاه تهران
65
down-4.11%
19,300,000ریال
5
تیرآهن 12 IPE
تیرآهن 12 IPE(12 متری)
12
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
80
down-4.11%
350,000ریال
6
تیرآهن 33 IPE
تیرآهن 33 IPE(12 متری)
33
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
590
down-4.11%
350,000ریال
7
تیرآهن 36 IPE
تیرآهن 36 IPE(12 متری)
36
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
680
down-4.11%
350,000ریال
8
تیرآهن40 IPE
تیرآهن40 IPE(12 متری)
40
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
780
down-4.11%
350,000ریال
9
تیرآهن45 IPE
تیرآهن45 IPE(12 متری)
45
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
930
down-4.11%
350,000ریال
10
تیرآهن50 IPE
تیرآهن50 IPE(12 متری)
50
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
1080
down-4.11%
350,000ریال
11
تیرآهن55 IPE
تیرآهن55 IPE(12 متری)
55
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
1280
down-4.11%
350,000ریال
12
تیرآهن60 IPE
تیرآهن60 IPE(12 متری)
60
12 متری
کیلوگرم
بنگاه تهران
1430
down
350,000ریال

تیرآهن (ذوب آهن اصفهان)بنگاه تهران

 • اکسل
ردیف
محصول
محصول
کارخانه
سایز
واحد
قیمت(ریال)
1
تیرآهن ۱۲ متر IPE
تیرآهن ۱۲متر IPE
تهران
12
شاخه
up1.03%
19,700,000ریال
2
تیرآهن 14متر IPE
تیرآهن 14متر IPE
تهران
14
شاخه
down-0.38%
26,200,000ریال
3
تیرآهن 16متر IPE
تیرآهن 16متر IPE
تهران
16
شاخه
down-0.31%
32,200,000ریال
4
تیرآهن 18متر IPE
تیرآهن 18متر IPE
تهران
18
شاخه
down-0.24%
41,200,000ریال
5
تیرآهن 20متر IPE
تیرآهن 20متر IPE
تهران
20
شاخه
down-1.17%
50,700,000ریال
6
تیرآهن 22متر IPE
تیرآهن 22متر IPE
تهران
22
شاخه
up1.38%
66,200,000ریال
7
تیرآهن 24متر IPE
تیرآهن 24متر IPE
تهران
24
شاخه
up1.20%
76,200,000ریال
8
تیرآهن 27متر IPE
تیرآهن 27متر IPE
تهران
27
شاخه
down-1.34%
81,200,000ریال
9
تیرآهن 30متر IPE
تیرآهن 30متر IPE
تهران
30
شاخه
down-0.10%
96,200,000ریال

تیرآهن ناب تبریز

 • اکسل
ردیف
محصول
محصول
سایز
کارخانه
محل بارگیری
قیمت(ریال)
1
تیرآهن 14 ناب تبریز
تیرآهن 14 ناب تبریز
14
130
30
کیلوگرم
تبریز
انبار
تماس بگیرید
2
تیرآهن 14 ناب تبریز
تیرآهن 14 ناب تبریز
14
170
27
شاخه
تبریز
کارخانه
تماس بگیرید
3
تیرآهن 16 ناب تبریز
تیرآهن 16 ناب تبریز
16
210
24
شاخه
تبریز
انبار
تماس بگیرید
4
تیرآهن 16 ناب تبریز
تیرآهن 16 ناب تبریز
16
210
24
کیلوگرم
تبریز
انبار
تماس بگیرید

تیرآهن ماهان

 • اکسل
ردیف
محصول
محصول
کارخانه
سایز
وزن تقریبی
قیمت(ریال)
1
تیرآهن ماهان ۱۲ متر
تیرآهن ماهان 14 (شاخه 12 متری)
بنگاه تهران
14
120
down-0.45%
22,200,000ریال
2
تیرآهن ماهان ۱۲ متر
تیرآهن ماهان 16 (شاخه 12 متری)
بنگاه تهران
16
170
down-0.33%
30,200,000ریال
3
تیرآهن ماهان ۱۲ متر
تیرآهن ماهان 18 (شاخه 12 متری)
بنگاه تهران
18
210
down-0.28%
36,200,000ریال

تیرآهن فایکو

 • اکسل
ردیف
محصول
سایز
طول شاخه
واحد
محل تحویل
وزن تقریبی
قیمت
1
تیرآهن 14فایکو
14
12متر
شاخه
بنگاه تهران
140
23700000
2
تیرآهن 16فایکو
16
12متر
شاخه
بنگاه تهران
170
30700000
3
تیرآهن 18فایکو
18
12متر
شاخه
بنگاه تهران
210
تماس بگیرید
4
تیرآهن 20فایکو
20
12متر
شاخه
بنگاه تهران
260
47300000
5
تیرآهن 22فایکو
22
12متر
شاخه
بنگاه تهران
310
تماس بگیرید
6
تیرآهن 24فایکو
24
12متر
شاخه
بنگاه تهران
360
تماس بگیرید

تیرآهن اهواز

 • اکسل
ردیف
نام محصول
نام محصول
سایز
برند
طول شاخه(متر)
واحد
محل تحویل
قیمت
1
تیرآهن اهواز 14
تیرآهن اهواز 14(12 متری)
14
اهواز
12 متر
شاخه
بنگاه تهران
تماس بگیرید
2
تیرآهن اهواز16
تیرآهن اهواز16(12 متری)
16
اهواز
12 متر
شاخه
بنگاه تهران
up1.07%
30,700,000ریال
3
تیرآهن اهواز18
تیرآهن اهواز18(12 متری)
18
اهواز
12 متر
شاخه
بنگاه تهران
up
37,700,000ریال

تیرآهن کرمانشاه

 • اکسل
ردیف
نام محصول
نام محصول
سایز
برند
طول شاخه(متر)
واحد
محل تحویل
وزن تقریبی
قیمت
1
تیرآهن
تیرآهن کرمانشاه14 (شاخه 12متری)
14
کرمانشاه
12 متر
شاخه
بنگاه تهران
140
up1.36%
22,300,000ریال

نحوه اجرای سقف شیروانی 

نحوه اجرای سقف شیروانی انواع مختلفی داشته و با زوایای متنوعی طراحی می شود. سقف شیروانی از جمله موارد مورد نیاز برای منازل شمال کشور است. اغلب خانه های موجود در نواحی شمالی کشور از این سقف استفاده می کنند. برخی از سقف های شیروانی به صورت ساده پیاده سازی شده و شیب آن ها تنها دو درجه است. جهت مشاهده جدول قیمت ورق گالوانیزه میتوانید ازین بخش مراجعه کنید .

برخی دیگر به صورت چندطرفه بوده و به صورت پیچیده تر طراحی می شوند. یکی از نکات مهم در طراحی و اجرای سقف شیروانی، توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیم منطقه موردنظر است. در ادامه این مطلب به نحوه اجرای سقف های شیروانی می پردازیم.

اجرای سقف شیروانی و مراحل آن

در نحوه اجرای سقف شیروانی ابتدا باید نشیمنی مناسب جهت زیرسازی سقف شیبدار ایجاد کرد. جهت انجام این کار، اطراف فضای موردنظر را توسط پروفیل چوبی یا فلزی یک کلاف ایجاد می کنیم. کلاف باید توسط اتصالات مناسب کاملا به اسکلت سازه متصل شده تا در اثر باد از ساختمان جدا نشود.

کلاف موردنظر با توجه به وسط سقف، ارتفاع، طول، دهانه و مصالح پوششی روی آن قابل اجرا خواهد بود. مقاطع مورداستفاده در این زمینه توسط مهندسین محاسب تعیین می شود. پس از ساخت کلاف پیرامونی، باتوجه به نوع سقف، ابتدا بلندترین دهانه موردنیاز سقف ساخته و در محل تعیین‌شده قرار می گیرد. این کار تا پایان زیرسازی سقف شیب دار ادامه پیدا می کند.

پوشش روی زیرسازی

پس از پوشش زیرسازی سقف ها، پوشش اولیه ای برروی آن ها قرار می گیرد. جهت پوشش روی زیرسازی از جنس های مختلفی استفاده می شود. “جنس فلزی مانند ساندویچ پنل یا توری همراه با پشم شیشه” و سایر مصالح از جمله آن ها است. اجرای سقف با ورق گالوانیزه نیز از دیگر نمونه های آن شناخته می شود.

جهت اطلاع از قیمت ورق های گالوانیزه نیز با کارشناسان ما در تهران آهن درارتباط باشید. نکته مهم در پوشش انواع سقف ها، برآورد نیازهای موردنظر است. درصورت استفاده از ورق‌های فولادی در سقف، باید پوشش روی سازه زیرسازی اجرا شده تا عایق دمایی و رطوبتی را ایجادکند. درنتیجه، هنگام اجرای سقف شیروانی و پوشش آن به این موارد توجه داشته باشید.

مراحل نصب ورق گالوانیزه سقف چگونه است؟

مراحل نصب ورق گالوانیزه سقف

ورق گالوانیزه، اساس ساخت سقف های عرشه فولادی است. شیت های گالوانیزه به صورت نورد سرد و توسط دستگاه roll forming به صورت ذوزنقه فرم دهی می شود. اجرای این سقف ها ابتدا براساس استانداردهای آمریکایی و اروپایی صورت می گرفت.

با گذشت زمان و پیدایش کارخانه های فعال، مراکز ذیصلاح مامور تعیین استاندارد برای این سقف ها شدند. جهت ساخت این سقف ها اصولا از ورق های گالوانیزه با ضخامت ۰٫۸ تا  ۲٫۱ استفاده می شود. این سقف از جمله سبک ترین انواع سقف ها است. از این ورق در اجرای سقف به دو صورت زیر استفاده می شود.

 • عرشه فولادی یا دک متال
 • ورق گالوانیزه کرکره سینوسی

وسایل برش ورق گالوانیزه سقفی کدامند؟

دستگاه های مخصوص جهت برش این ورق، قادر به انجام عملیات در ضخامت های مختلف هستند. این دستگاه ها در استان های مشهد، خرم آباد و غیره وجود دارد. دستگاه برش ورق گالوانیزه، برش ورق گالوانیزه رنگی با ضخامت ۵ میل، خمکاری گالوانیزه و غیره از جمله آن‌ها است.

جهت مشاهده قیمت ورق کرکره میتوانید کلیک کنید .

مناسب ترین ورق برای سقف شیروانی

امروزه استفاده از ورق های شیروانی، جایگزین ورق سفالی در گذشته شده است. ورق های شیروانی به صورت گالوانیزه تولید شده و فلز بر روی آن ها قرار می گیرد. فلز سقف را مقاوم کرده و از ترک یا شکستگی آن جلوگیری می کند. به علاوه، ورق شیروانی در برابر آب و رطوبت نیز مقاومت بالایی دارد.

از همین جهت در مناطق باران خیز مانند شمال ایران از سقف های فلزی استفاده می شود. این محصول علاوه بر دوام طولانی، از ظاهری مناسب برای اجرا در سقف برخوردار است. بنابراین، استاندارد بالا همراه با طراحی مفید از جمله ویژگی های آن محسوب می شود. به طور کلی مناسب ترین ورق برای سقف شیروانی دو دسته هستند.

فرم سفال 

 • ورق سفال پالرمو
 • طرح سفال چینی
 • ورق سفال ژنوا
 • ورق سفال پرچین

فرم شادولاین 

 • ورق فرم ذوزنقه ای
 • ورق فرم سینوسی یا کرکره ای
 • ورق فرم لمبه یا دامپا

البته برای اجرای هریک از این سقف ها باید به اقلیم جغرافیایی توجه داشته باشید. ورق مناسب برای نواحی شمالی کشور ایران به دلیل بارش باران در اغلب فصول، فلزی یا فولادی است. این ورق ها عمر طولانی داشته و از مقاومت بالاتری برخوردار هستند. در مقابل ورق های سفالی برای مناطق دیگر مناسب بوده و از ویژگی هایی را به ارمغان می آورند.

جمع بندی نهایی 

نحوه اجرای سقف شیروانی و انواع ورق های سقفی شامل موارد مختلفی می شود. هنگام اجرای سقف و خرید انواع ورق گالوانیزه حتما موارد فوق را در نظر داشته باشید. گروه صنعتی تهران آهن، ارائه دهنده انواع ورق و روکش سقف بوده و راهنمای شما در این زمینه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما درارتباط باشید.

 

ناودانی سبک و سنگین چه تفاوت هایی دارند ؟

در صنعت ساختمان سازی، ابزارآلات متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از پراستفاده ترین قطعات در ساختمان سازی، ناودانی نام دارد. ناودانی یک پروفیل صنعتی و ساختمانی بوده که به شکل U طراحی شده است. تولید این محصول توسط نورد بیلت با جنس فولاد کربنی انجام می شود. جهت مشاهده قیمت ناودانی بورس آهن کلیک کنید .

ناودانی در دو نوع مشبک و ساده به بازار عرضه شده است. ناودانی سبک و سنگین نیز از انواع این محصول شناخته می شوند. هریک از این دو نوع تفاوت هایی با یکدیگر داشته و خریداران باید از آن ها آگاهی داشته باشند. در ادامه به بررسی ناودانی سبک و سنگین و تفاوت های این دو محصول می پردازیم.

ناودانی سبک چیست؟

ناودانی سبک و انواع آن به موارد مختلفی تقسیم می شود. به طور کلی ناودانی به مقاطع فولادی به شکل U گفته شده و در دسته پروفیل قرار می گیرد. ناودانی به سه روش فابریک نورد سرد، فابریک نورد گرم و پرسی به تولید می رسد. ناودانی سبک، وزن کمتری از وزن تعریف شده در جدول اشتال دارد. 

یعنی وزن و ابعاد ناودانی سبک با اندازه های درج شده در جداول مهندسی مطابقت ندارد. این ناودانی اصولا وزنی پایین تر از مقدار استاندارد دارد. ناودانی سبک در بسیاری از کارخانجات کشور روسیه و ایران تولید می شود. یکی از سایز های ناودانی سبک ، ناودانی ۸ سبک هست جهت مشاهده قیمت ناودانی ۸ سبک و دیگر نادانی ها کلیک کنید .

کاربرد ناودانی سبک و انواع آن

کاربرد ناودانی سبک و انواع آن

ناودانی اغلب در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله کاربردهای این محصول به موارد زیر اشاره می شود.

 • ساخت نمای ساختمان
 • ساخت چهارچوب
 • اسکلت ماشین
 • پایه انواع ماشین آلات
 • انواع بناهای معماری
 • تشکیلات دریایی

ناودانی سبک و انواع آن به اندازه و ابعاد آن بستگی دارد. ناودانی سبک عمدتا در ابعاد ۶ و ۱۲ تولید می شوند.

ناودانی سنگین چیست؟

ناودانی سنگین از لحاظ وزن و ابعاد دقیقا با اعداد قید شده در جدول اشتال مطابقت دارد. این محصول در برخی از کارخانه های ایران تولید شده و برخی از تولیدکنندگان اروپایی نیز آن را تولید می‌کنند. از همین جهت ناودان سنگین تولیدشده در اروپا شامل ناودان اروپایی و هم وزن اروپایی می شود.

ناودانی سنگین و انواع آن تحت استاندارد بوده و از سایز ۴۰ الی ۴۰۰ است. استاندارد ملی این محصول سایز آن را از ۸۰ الی ۱۸۰ بیان می کند. این محصول از وزن سنگین تری نسبت به سایر محصولات برخوردار است. ناودانی سنگین جهت ساخت “بادبند، تیر، خرپا و ستون” استفاده می شود.

کاربرد ناودانی سنگین

این ناودانی مانند ناودانی سبک در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به بررسی کاربردهای این محصول خواهیم پرداخت.

 • ناودانی سنگین به صورت دوبل یا تکی در ساخت تیرها استفاده می شود.
 • این ناودانی به صورت جفتی و مانند فرم قوطی در ستون ها به کار برده می شود.
 • ناودان سنگین به صورت تکی و جفتی در بادبندها استفاده می شود.
 • این محصول یه صورت جفتی در تولید خرپا کاربرد دارد.
 • ساخت اسکلت های فلزی، کامیون و ماشین آلات سنگین توسط ناودان سنگین انجام می شود.
 • تولید لوله در سیستم پایپینگ و پایپ لاین با استفاده از ناودان سنگین امکان پذیر است.

برندهای ناودانی سبک و سنگین

کارخانجات مختلفی در ایران، روسیه و اروپا ناودانی سبک و سنگین را تولید می کنند. برخی از کارخانه‌های تولیدکننده ناودانی شامل ماهان، ابهر، زنجان، یزد، فولاد تهران، کارخانه‌های مختلف در اصفهان و مشهد می‌شود. ناودانی تحت لیسانس اروپا در هریک از کارخانه های فوق به تولید می رسد. کیفیت، طول عمر و قیمت ناودانی تا حدود بسیاری به برند تولیدکننده آن بستگی دارد. در ادامه برخی از برندهای معروف تولیدکننده انواع ناودانی سبک و سنگین را بررسی می کنیم.

 • فولاد ناب تبریز
 • شرکت فایکو
 • فولاد البرز غرب ابهر
 • صنایع فولاد توس
 • شرکت فولاد کوهپایه
 • صنایع فولاد مگا استیل
 • ذوب آهن اصفهان

ناودانی سبک و سنگین چه تفاوت هایی دارند؟

به طور کلی این محصولات براساس وزن و ابعاد به دو دسته “سبک و سنگین” تقسیم می شوند. اغلب کارخانه های موجود در ایران ناودانی سبک را تولید می کنند. ناودانی سبک وزنی کمتر از وزن قیدشده در جدول اشتال دارد. ابعاد ناودانی سبک محاسباتی نبوده و پایین تر از مقدار استاندارد است. به همین دلیل به آن ناودانی سبک گفته می شود.

آیا تفاوت نبشی و ناودانی را میدانید ؟

در سوی دیگر، ابعاد و وزن ناودانی سنگین دقیقا با اعداد جدول اشتال برابری می کند. این محصول در برخی از کارخانه های ایران و اروپا تولید می شود. بنابراین، تفاوت های ناودانی سبک و سنگین به طور کلی مطابق با موارد زیر است.

 • ابعاد محصول
 • وزن محصول
 • استانداردهای رعایت شده حین تولید
 • الگوی اشتال
 • کارخانه های تولیدکننده و برندهای آن
 • کاربرد هریک از ناودانی های سبک و سنگین
 • قیمت ناودانی سبک و سنگین

سخن آخر 

ناودانی سبک و سنگین یکی از موارد پراستفاده در صنعت ساختمان سازی است. این محصول در ایران، اروپا و کشور روسیه تولید می شود. برخی از کارخانه های ایران هردوی این محصولات را تولید می کنند. به علاوه، ناودانی سبک و سنگین تفاوت هایی با یکدیگر داشته و باید از آن ها آگاهی داشته باشید.

پیش بینی بازار آهن آلات سال جدید

رفتار اقتصادی ایران از عوامل مختلفی نشات می گیرد. تحریم، تورم، میزان نقدینگی، کرونا و غیره همگی بر رفتار حقیقی و روانی این کشور تاثیر می گذارد. قیمت سکه و طلا در سال جاری شیب افزایشی داشته و بازار ارز نیز همین روند را طی می‌کند.

در سوی دیگر بازار، کالاهایی از لحاظ فشار ارز متحمل تورم پرفشاری می شوند. آهن از جمله آن ها بوده و پیش‌بینی بازار آهن آلات سال جدید به دغدغه ای بزرگ تبدیل شده است. افزایش قیمت آهن آلات بر افزایش قیمت مسکن و متقابلا کاهش آن، منافعی را به دنبال خواهد داشت. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

روند بازار آهن آلات در سال ۱۴۰۰

پیش بینی این موضوع به طور دقیق نبوده و امکان بروز هرگونه تغییر در آن وجود دارد. درصورت بازگشت ایران و کشور آمریکا به تعهدات برجامی، روند آرامی برای بازار آهن پیش ‌بینی می ‌شود. اما درصورت عدم قبول تعهدات، همچنان شاهد روند افزایش قیمت در بازار آهن خواهیم بود.

به علاوه، عوامل متعدد دیگری بر قیمت آهن یا هر کالای دیگری موثر واقع می شود. تغییر نمایندگان و عدم یکسان بودن عقاید آن ها با دولت فعلی از جمله آن ها است. اما به‌طورکلی، با کاهش تحریم‌ها، قیمت‌ها روند نزولی داشته و بازار اقتصادی ایران در حیطه آهن رشد چشمگیری خواهد داشت.

قیمت میلگرد در بازار

قیمت میلگرد در بازار

در بازار فولاد و قیمت میلگرد باوجود افزایش عرضه و تصمیمات کنترلی شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم. اما درمقابل رویکرد انبارداران و تجار جهت حفظ موجودی ریالی، مانع از کاهش چشمگیر قیمت‌ ها می‌ شود. به همین دلیل قیمت دقیقی برای آن تعیین نمی شود. برخی از فاکتورهای موثر بر قیمت میلگرد در بازار شامل وارد زیر می شود.

 • بازار ارز
 • بازار جهانی
 • کمبود مواد اولیه و مشکلات درارتباط با تولید

هریک از این موارد به تنهایی بر قیمت میلگرد بازار موثر خواهند بود. روند افزایش ارز در بازارهای جهانی، افزایش قیمت آهن و میلگرد را به دنبال دارد. از طرفی، مواد اولیه و کمبود آن نیز عرضه آن را با کاهش مواجه می کند. از همین جهت خریداران هنگام خرید میلگرد به این نکات توجه داشته باشند.

وضعیت بازار آهن آلات در این روزها

بازار ارز همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد. این بلاتکلیفی ناشی از عدم مشخص بودن موضوع مربوط به برجام است. روز گذشته، آمریکا بار دیگر به تعهدات خود عمل نکرده و شرط های جدیدی برای ایران مطرح کرد. درصورت عدم بازگشت ایران به تعهدات برجامی، این کشور با آزادی پول‌های مسدود‌شده ایران در کره‌جنوبی موافقت نخواهد کرد.

با توجه به این حرف، بازار ارز به آرامی روند صعودی خود را طی می کند. افزایش نرخ ارز، دلار را نیز افزایش داده و در پی آن آهن نیز افزایش خواهد داشت. اما در آستانه سال جدید، اغلب تولیدکنندگان و فروشندگان فروش آهن را متوقف کرده و به سال جدید موکول کردند.

به علاوه، بنگاه داران موظف به اعلام قیمت آهن و میلگرد قیمت ها را ثابت اعلام می کنند. به همین دلیل در روزهای اخیر شاهد بازار نسبتا آرامی در این حوزه هستیم. از طرفی، برخی از فروشندگان تخفیفات مناسبی را به مشتریان خود ارائه می دهند.

تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در پایان سال ۹۹

“تحلیل و پیش‌بینی قیمت آهن برای افراد در شرف آغاز پروژه ساخت‌وساز”، از اهمیت بالایی برخوردار است. همانطور که اشاره شد، در پیش‌بینی بازار آهن عوامل مختلفی در تعیین قیمت آن دخیل هستند. به علاوه، تنوع در این مناطق گسترده بوده و در عرضه و تقاضای محصول نیز شرایط متفاوتی وجود دارد.

با توجه به پیش‌بینی‌های انجام‌شده، سال ۹۹ سالی سخت برای فعالان اقتصادی بوده است. بازار آهن آلات و قیمت ورق های آهن نیز به سایر فعالیت های اقتصادی و صنعتی وابستگی دارد. تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در پایان سال ۹۹، با توجه به موارد خاصی صورت می گیرد. همچنین با توجه به پارامترهای موثر بر قیمت آهن، این حوزه روند افزایشی در قیمت ها داشته است.

تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در سال جدید

شرایط متفاوت و گستردگی تنوع در این مقاطع، نیازمند تحلیل و پیش‌بینی هر محصول به‌صورت جداگانه است. اما نخستین گام در تحلیل قیمت آهن در سال جدید به دو روش کلی تقسیم می شود. در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

تحلیل تکنیکال و تحلیل پایه

در تحلیل تکنیکال قیمت های عادی با توجه به روند قیمت و الگوی ثبت‌شده از آن، پیش‌بینی می شوند. در این تحلیل اوضاع سیاسی، اقتصادی و اخبار مربوط به هریک از آن‌ها بر تعیین قیمت‌ها دخیل نخواهند بود. اما تحلیل پایه براساس اخبار سیاسی انجام شده و این تحلیل نتایج بهتری نسبت به تکنیکال داشته است. اما به‌طورکلی جهت تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در سال جدید هردوی آن ها تاثیرگذار خواهند بود.

به علاوه، به جز عوامل سیاسی و اقتصادی عوامل دیگری بر قیمت آهن و فولاد موثر خواهد بود. در ادامه به بررسی هریک از آن ها خواهیم پرداخت.

بازار ارز 

نرخ ارز تاثیر بسزایی بر تعیین قیمت آهن و فولاد دارد. با افزایش قیمت ارز، کارخانه های تولیدکننده تمایل بیشتری به صادرات محصولات خواهند داشت. به همین دلیل صادرات و کاهش توزیع آهن در داخل کشور، موجب افزایش قیمت آن می شود.

تورم جهانی و داخلی 

سهم بزرگی از فولاد داخل کشور وارداتی بوده و تورم جهانی بر قیمت آن موثر است. به‌علاوه، انتقال کارخانه‌های فولاد از کشورهای توسعه‌یافته با کشورهای درحال‌توسعه از دیگر عوامل موثر بر تغییر قیمت آهن خواهدبود.

عرضه و تقاضا 

از دیگر عوامل مهم بر تعیین قیمت آهن ، میزان عرضه و تقاضای آن است. تحولات و میزان تقاضا در مسکن، خودرو و سایر صنایع نیز بر قیمت آن موثر خواهد بود. در سال ۹۹ این بازار به شدت متزلزل بوده و شرایط دشواری را رقم زد. درنتیجه، تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در سال جدید براساس موارد فوق صورت می گیرد.

سخن آخر

بازار آهن آلات و پیش بینی بازار آن در سال جدید با موارد خاصی صورت می گیرد. شرایط متفاوتی در تحلیل بازار آهن نیز موثر خواهد بود. تهران آهن، عرضه کننده انواع ورق، میلگرد، فولاد و غیره بوده و ارائه دهنده انواع خدمات به مشتریان عزیز است.

روش های ایمن سازی ساختمان

روش های ایمن سازی ساختمان

امروزه جمیعت رو به گسترش است و همین عامل سبب شده که ساختمان های زیادی در گوشه و اطراف شهرها ساخته شوند. اما به نظر شما همین که یک مجتمع آپارتمانی ساخته شود کافی است و یا مسائل جانبی دیگری نیز وجود دارند که باید به آنها توجه زیادی مبذول داشت؟

از جمله این موارد جانبی که اهمیت زیادی دارد و می توانیم به جرأت بیان کنیم که از هر فاکتور دیگری در ساختمان سازی باید بیشتر به آن توجه کرد، ایمنی ساختمان است. همان طوری که می دانید ایران یک کشور زلزله خیز است، بنابراین کسانی که به صورت انبوه مشغول به ساخت مجتمع های آپارتمانی هستند باید به این مساله توجه کافی داشته باشند و تنها برای آنکه هزینه ساخت یک بنا برایشان مقرون به صرفه انجام شود نسبت به موضوع ایمنی ساختمان بی تفاوت نباشند.

البته برای آنکه بتوان یک ساختمان را ایمن نامید، تنها نباید به اصولی که برای ساخت و ساز رعایت شده توجه کرد. گاهی خود ما نیز به دلیل اشتباهاتی که در چیدمان دکوراسیون منازل آن را مرتکب می شویم می توانیم به صورت ناخودآگاه کاری کنیم که محیط داخلی به شدت ایمنی خود را از دست دهد و زمانی که یک زلزله کوچک اتفاق می افتد ما بیشترین خسارت های مالی و جانی برایمان اتفاق افتد.

البته ما با طرح این مسائل قصد نداریم نگرانی ها شما را زیاد کنیم و باعث استرس بیش از حدتان شویم و به همین دلیل در ادامه متن اصولی را ذکر خواهیم کرد که می توان با استفاده از آنها در خانه های قدیمی و مدرن فضایی بسیار امن و ایمن در اختیار داشت و بدون استرس و نگرانی به روزهایی خوبی که در حال آمدن هستند فکر کرد.

استفاده از تکنولوژی در ساختمان سازی

امروزه صنعت ساختمان به نحو چشمگیری تغییر کرده و مصالح قدیمی جای خود را به مصالحی داده اند که می توانند کارکردهای خوبی از خود نشان دهند، در گذشته اغلب خانه با استفاده از آجر و خشت بنا می شد و به همین دلیل وقوع یک سیل و یا زلزله کافی بود تا کل خانه با تخریب مواجه شود.

کارشناسانی که در حوزه ساخت بنا فعالیت می کنند اعتقاد دارند که خانه هایی که با استفاده از آجر بنا شده اند بیشترین آسیب پذیری را برای کسانی که در آن منزل زندگی می کنند دارند و همین امر باعث شده که در ساخت خانه های مدرن از این متریال استفاده نشود.

از دیگر امکاناتی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد تا امنیت در یک ساختمان را به طرز چشمگیری افزایش دهد استفاده از تجیهزاتی مانند سیستم اطفاء حریق و آسانسورها است، این موارد نیز از قدرت خوبی برای افزایش میزان ایمنی ساختمان ها برخوردارند.

روش های رفع زنگ زدگی سازه + راه های برطرف کردن زنگ زدگی

از آنجایی که استفاده از سازه های فلزی در ساختمان ها رو به افزایش است بنابراین باید برای محافظت از آنها نیز راهکاری انتخاب شود تا سازه های فلزی بتوانند استحکام بیشتری از خود نشان دهند. زنگ زدگی یکی از مشکلاتی است که در صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی، نیروگاهی، سازه ساختمانی و در کل هرجایی که یک فلز وجود داشته باشد اتفاق می افتد و عدم توجه به این مساله و ممانعت از بروز آن، می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. اگر با مشکل زنگ زدگی مواجه هستید پس وقت را تلف نکرده و ادامه متن را مطالعه کنید. ما در ادامه قصد داریم در مورد روش های رفع زنگ زدگی سازه و راه هایی که می تواند مانع از بروز آن شود را ذکر کنیم.

زنگ زدگی به زبان ساده

زنگ زدگی یک فرآیند الکترو شیمیایی است که طی آن آهن الکترون های خود را به اکسیژن انتقال می دهد. معمولا برای آنکه فرایند زنگ زدگی رخ دهد هم اکسیژن و هم آب باید حضور داشته باشند. به زبان ساده می توان این طور بیان کرد که میزان و درصد خوردگی و یا زنگ زدگی به میزان رطوبت و اکسیژن موجود در هوا و خاک بستگی دارد.

مهم ترین عاملی که در کاهش یا افزایش مدت زمانی زنگ زدگی تاثیر می گذارد به شدت تماس با عاملی بر می گردد که باعث زنگ زدگی شده است. به این موضوع دقت داشته باشید که اگر در نگهداری از فلزات دقت صورت نگیرد زنگ زدگی به وجود خواهد آمد و می تواند شدت پیدا کند.

حتما بخوانید : برای استعلام قیمت تیرآهن لطفا روی آن کلیک کنید.

راه های برطرف کردن زنگ زدگی

یکی از بهترین راه هایی که می تواند زنگ زدگی را برطرف کند، روش هایی است که از این فرایند جلوگیری می کند. در ادامه به برخی از روش های رفع زنگ زدگی سازه که می توانید با استفاده از آنها میزان زنگ زدگی سازه را کاهش داد اشاره خواهیم کرد.

الف) رنگ کردن زنگ زدگی

یکی از بهترین روش های رفع زنگ زدگی سازه و  راهکارهای جلوگیری از زنگ زدگی، رنگ کردن سطح مورد نظر است. در این روش ابتدا باید سطح مورد نظر را به صورت کامل خشک کرد تا هیچ گونه رطوبتی بر روی آن وجود نداشته باشد و سپس با کمک یک برس سیمی دستی آلودگی ها و آثار زنگ زدگی موجود را از بین برد.

رنگ هایی که برای رنگ کردن سطح فلزی استفاده می شوند به رنگ های ضد زنگ معروف هستند. مناطقی که قرار است بر روی آنها جوشکاری صورت گیرد و قسمت هایی از سازه که درون بتن قرار می گیرند نباید رنگ آمیزی شوند. البته بعد از آنکه عمل جوشکاری تمام شد حتما مناطق مورد نظر باید رنگ شوند و دقت داشته باشید که این موضوع را فراموش نکنید.

نکته دیگری که باید در رنگ آمیزی مورد توجه قرار گیرد، زمانی است که شما برای رنگ کردن انتخاب می کنید. اگر هوای اطرافتان مه آلود است، رنگ آمیزی را به زمان دیگری واگذار کنید. چون احتمال آنکه قطرات شبنم و رطوبت بر روی سطح مورد نظرقرار گیرد و بعدها زنگ زدگی در همین ناحیه ایجاد شود وجود دارد. هر چند وقت یک بار نیز مناطقی که بدین وسیله از زنگ زدگی محافظت شده اند را باید مورد بررسی و بازدید قرار داد و در صورت نیاز یک لایه دیگر به عنوان لایه آستر نیز بر روی سطوح رنگ شده استفاده کرد. از آنجایی که ممکن است رنگ کمتری به لبه های تیز و درزها نفود کند، لایه آستر می تواند به کاهش میزان زنگ زدگی کمک کند.

شاید از خواندن این مقاله هم خوشتان بیاید : قیمت میلگرد امروز در بازار 

ب ) استفاده از پوشش هایی از جنس فلز در زنگ زدگی

یکی از دیگر  از روش های رفع زنگ زدگی سازه که می تواند مانع از ایجاد زنگ زدگی بر روی فلزات شود، استفاده از پوشش هایی موسوم به پوشش های فلزی هستند. در این روش فلز روی، به روش مذاب، گالوانیزه شده و روی سازه پاشیده می شود. البته در برخی محیط های صنعتی که میزان آلودگی در آنها زیاد است ممکن است به جای روی، از فلز آلومینیوم برای محافظت کردن از فولاد استفاده شود. استفاده از این روش نتایج خوبی را به بار آورده است.

پ ) پوشش های پلاستیکی

پوشش های پلاستیکی نیز از دیگر روش های رفع زنگ زدگی سازه هستند که برای جلوگیری از زنگ زدن و خوردگی آهن مورد استفاده قرار می گیرند. در این روش مواد خمیری به کمک غلتک پخش شده و بر روی فلز چسبانده می شوند و برای چسباندن نیز از حرارت یا چسب استفاده می کنند. پوشش هایی که بدین صورت ایجاد می شوند مقاومت شیمیایی بالایی دارند.

ت ) اصلاح محیط

از دیگر متدهایی که می توان به عنوان یک روش پیش گیرنده برای زنگ زدگی استفاده کرد، اصلاح محیطی است که سازه در آن قرار دارد. همان طوری که عنوان کردیم، زنگ زدگی در اثر وجود آب و اکسیژن در محیط صورت می گیرد و هر چه میزان این دو فاکتور بیشتر باشد احتمال آنکه زنگ زدگی بیشتر اتفاق بیفتد نیز بالاتر می رود. برای آنکه بتوان از این مساله جلوگیری کرد باید محیط را اصلاح کرده و فاکتورهایی که باعث افزایش زنگ زدگی می شوند را از بین برد.

ث ) استفاده از پوشش های قیری در زنگ زدگی

از آنجایی که پوشش های قیری در سه لایه استفاده می شوند، می توانند مقاومت بالایی را در برابر زنگ زدگی ایجاد کنند. البته در قسمت هایی از سازه که در برابر نور خورشید قرار دارند این روش مناسب نیست؛ زیرا باعث ایجاد ترک بر روی سطح می شود و باز هم شرایط برای زنگ زدگی سازه فراهم خواهد شد. برای برطرف کردن این عیب، لایه رویی با استفاده از مواد قیری آلومینیوم دار پوشانده می شود.

جمع بندی

برای آنکه مضرات و مشکلات ناشی از خوردگی آهن را به مقدار زیادی کاهش داد باید قبل از هر کاری سازه را به صورت  کاملا حرفه ای و جزئی با استفاده از روش هایی که ذکر کردیم در برابر خوردگی حفاظت کرد.

رعایت هر یک از راه های برطرف کردن زنگ زدگی عنوان شده در فوق، می تواند مانع از بروز این زنگ زدگی سازه شود.

بنابراین بهترین راهی که برای رفع زنگ زدگی سازه می توان پیشنهاد کرد، پیشگیری است.

نبشی دم موشی چیست + انواع نبشی از نظر تولید و ظاهری

برای آنکه بتوان نبشی دم موشی را در اختیار داشت، ابتدا نبشی ها توسط دستگاهی به نام گیوتین برش می خورند و سپس یک میلگرد به آنها جوش داده می شود. البته هر میلگردی را نمی توان برای این کار در نظر داشت و میلگرد مورد نظر باید بر طبق استانداردهای ساختمان انتخاب و جوش داده شود.

برای تولید نبشی دم موشی ، ابتدا بال نبشی به صورت ساده برش داده و تولید می شود. مرحله بعدی، جوش دادن میلگرد ها به نبشی است که برای انجام این عمل، نبشی ساده به کارخانه هایی که در آن میلگرد به نبشی جوش داده می شوند فرستاده شده و سپس در آنجا با توجه به جزئیاتی که مشتری برای نوع میلگرد تعیین کرده است، فرآیند جوش دادن انجام می شود. همان طوری در خطوط بالاتر به آن اشاره کردیم سایز میلگرد بسیار مهم است و این نکته را فردی که درخواست نبشی دم موشی کرده است مشخص می کند.

نبشی دم موشی

یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی که هم به صورت تنها و هم در ترکیب با دیگر اجزاء موجود در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد نبشی ها هستند. از نبشی ها در پروژه های مختلف مانند پروژه های ساختمانی، عمرانی و حتی صنعتی نیز استفاده می شود و دو فاکتور مهم یعنی اندازه بال ها و ضخامت بال ها در دسته بندی آنها تاثیر گذار است.

وقتی شما یک نبشی را در دست می گیرید، دو ضلع عمود بر هم را ملاحظه می کنید، در واقع زاویه ای که این دو ضلع با هم تشکیل می دهند ۹۰ درجه است. نبشی ها معمولا برای تقویت سازه، تکیه گاه تاقچه ها و نگه داری لوله ها و اجزای متفاوت موجود در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

شاید برایتان جالب باشد، اما خوب است بدانید که نبشی دم موشی ها در تولید مبلمان و یا قفسه هایی که برای تزئین استفاده می شوند نیز ممکن است به کار گرفته شوند.

نبشی ها در صنعت، ساخت خرپا، ماشین های صنعتی و دکل انتقال نیرو نیز کاربرد دارند.

حتما بخوانید : برای استعلام قیمت نبشی لطفا روی آن کلیک کنید.

انواع نبشی از نظر تولید

نبشی ها از نظر تولید به دو دسته تقسیم می شوند: نببشی پرسی و فابریک

در نبشی پرسی یک ورق فولادی که ۶ متر طول را دارد انتخاب کرده و از ناحیه عرض آن را به دو قسمت مساوی تقسیم و از همین نقطه آن را خم می کنند. اما در نبشی فابریک، در واقع شما تنها محصول نهایی که همان نبشی ها هستند را مشاهده خواهید کرد که از خط تولید خارج می شوند.

انواع نبشی از نظر ظاهری

از نظر ظاهری نیز نبشی ها را به دو نوع نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم می کنند.

نبشی بال مساوی

همان طوری که از نام نبشی بال مساوی مشخص است دو بالی که به صورت عمود در کنار هم قرار گرفته اند، از نظر اندازه با هم برابر بوده و تنها یک عدد بر روی آن حک شده است. در این مواقع شما با دیدن حرف L متوجه خواهید شد که یک اندازه در تولید دو بال در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال L300 بیان گر این قضیه است که نبشی مورد نظر، بال مساوی بوده و اندازه آن نیز ۳۰۰ میلی متر است.

نبشی بال نامساوی

در نبشی بال نامساوی نیز یک اندازه در تولید بال ها رعایت نشده و معمولا در جاهایی که نمی توان از نبشی بال مساوی استفاده کرد این نوع نبشی به کار برده می شود.

برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟

برای سقف سوله از چه ورقی باید استفاده کرد؟

اول از هر چیزی باید دانست که سوله چیست : سوله سازه ای فلزی می باشد که سقف آن شیب دار است. این نوع سقف سوله در بسیاری از ساختمان هایی که در طول روز در اطراف خود میبینیم، استفاده شده است؛ برای مثال تعمیرگاه ها، ورزشگاه ها، انبار ها و یا حتی سازه های ساختمانی. ساخت این نوع سازه ها به سبب کابرد آن که معمولا صنعتی است، با سایر سازه ها مقدار اندکی متفاوت است.

همان طور که گفته شد، تفاوت این سازه با دیگر سازه ها در این موضوع است که قاب هایی که در ساخت سوله استفاده می شوند دارای شیب می باشند و همچنین از دهانه با شعاع بیشتری برخوردار هستند برای سوله ها نمی توان از پروفیل هایی که در بازار موجود است بهره یاب شد چرا که ابعاد ستون و تیر ها بزرگتر است و می بایست از تیر ورق استفاده کرد.

سقف سوله

سقف سوله از پر اهمیت ترین بخش های ساخت این سازه است و همیشه مهندسان به آن توجه خاص و ویژه‌ای داشته اند، به منظور ساخت این بخش انواع مختلفی از پوشش ها تولید می شود که افراد با توجه به نوع سازه و خدماتی که در آن ارائه می شود بهترین مورد را انتخاب می کنند.

بخش بسیاری از امر ساخت سوله بسته به پوشش مورد استفاده در سقف آن است که پس از ساخت اسکلت باید به آن توجه داشت و به بیان دقیق تر، بعد از نصب و اجرای فوندانسیون و اسکلت نوبت به پوشش سقف سوله می‌رسد و در پوشش سقف سوله متریال های متنوعی به کار گرفته می شود که به عواملی از جمله منطقه جغرافیایی و یا کاربرد سوله بستگی دارد به همین علت سقف تأثیر زیادی در وزن یک سوله دارد.

انواع پوشش سقف سوله

 • استفاده از ساندویچ پنل
 • استفاده از پنل از جنس ورق گالوانیزه
 • استفاده از پلی کربنات

ساندویچ پنل

از رایج ترین و پرطرفدار ترین پوشش های مورد استفاده برای سقف سانویچ پنل می باشد. در واقع، این پوشش در پروژه های ساخت سوله های سبک بسیار پرکاربرد است، دلیل نامگذاری این نوع پوشش به شیوه ساخت و ساختار آن مربوط می شود؛ به این گونه که مواد عایق مانند یک ساندویچ در میان دو ورق به شکل لایه قرار می‌گیرند و به اصطلاحا به آن ساندویچ گفته می شود.

سقف هایی که با استفاده از این پوشش ساخته می شوند در برابر حوادث خارجی و یا زلزله از استحکام بالایی برخوردار می باشند، همچنین چون در آن مواد عایق با کیفیت و دو لایه فولادی مستحکم به کار رفته است، عموما عایق های خوبی برای حرارت، صدا و رطوبت هستند. لازم به ذکر است این نوع پوشش بسیار سریع تر و آسان تر از همتایان خود قابل نصب و راه اندازی است و این سرعت سبب کاهش زمان اجرا و در نهایت موجب کمتر شدن هزینه مورد نیاز برای ساخت می شود.

از این نوع پوشش یعنی ساندویچ پنل در سازه هایی اعم از سوله های صنعتی، سردخانه ها، آشیانه هواپیماها، سالن های ورزشی و چندین نوع سازه دیگر استفاده می شود.

ورق های گالوانیزه

آهن و فولاد از عناصری هستند که به سادگی به خوردگی و زنگ زدگی دچار می شوند. خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و فناوری، به منظور محافظت از فولاد به کار رفته در سازه ها، ماده ای به اسم آهن گالوانیزه تولید شده است و این روش بهترین و کاربردی ترین روش برای مقابله با مشکل زنگ زدن آهن می باشد. برای ساخت این ورق پوششی از جنس فلز روی، بر روی ورقه های فولادی قرار می دهند. در این صورت حتی اگر فلز روی شکسته شود و یا حتی از بین برود، این ورق به هیچ عنوان زنگ نمی زند.

از مزایای این نوع پوشش نسبت به سایرین می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • با دوام بودن این پوشش و طول عمر نسبتا زیاد
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی، پوسیدگی و زنگ زدگی
 • قابلیت محافظت خودکار در برابر آسیب ها و صدمات حاصل از محیط اطراف خود (به این معنی است که نیازی نیست برای محافظت از آن اقدام دیگری انجام داد)
 • قیمت مناسب و نه چندان زیاد و همچنین هزینه تعمیر و نگهداری پایین

ورق های گالوانیزه در صنایع گوناگون مصارف زیادی دارند و به طور کلی هنگامی از این پوشش استفاده می شود که هدف کنترل و محافظت سازه در مقابل خوردگی فولاد و آهن باشد. از جمله این مصارف می توان به صنایع فلزی، لوازم خانگی، ساختمان ها، خودرو سازی و غیره اشاره کرد.

ورق پلی کربنات

در حقیقت می توان گفت که پلی کربنات سخت ترین ماده شفاف موجود در بازار است. همین موضوع باعث شده که این ماده برای شیشه یک جایگزین فوق العاده تلقی شود. استفاده از این پوشش شفاف به مصرف انرژی و بهینه سازی و بهبود هزینه مصرف آن کمک می کند زیرا که موجب استفاده بهینه از نور و انرژی طبیعی خورشید می شود. همچنین از دیگر خصوصیات آن می توان مقاومت بالا و ضد ضربه بودن آن را نام برد.

ورق های پلی کربنات غالبا در ساخت سازه هایی که به نور نیاز دارند کاربرد دارد؛ سازه هایی مانند انبار ها، گلخانه ها، سالن های ورزشی، پارکینگ های عمومی، سوله های فروشگاهی، نورگیر های مورد استفاده در سقف دامداری ها و غیره.

جمع بندی و نکات پایانی

همان طور که گفته شد سقف از مهم ترین اجزا در ساخت هر سوله است و انواع گوناگونی دارد؛ پوشش مورد استفاده در سقف سوله با توجه به عوامل مختلفی همچون شرایط محیطی منطقه، کاربرد سازه و از این دست موارد، متفاوت است. حال که با انواع پوشش مورد استفاده در سقف های سوله ها و بهترین آن ها آشنا شدید شما می توانید پروژه های ساختمانی آینده بهترین کیفیت را با کمترین هزینه اجرا کنید.

کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان

تیرآهن ها یکی از اصلی ترین و اساسی ترین پروفیل های ساختمانی می‌باشند وظیفه یکی را هم به عهده دارد تحمل وزن و باری که از نیروها و تنش‌ها و وارد میشود می باشد تیرآهن ها در معماری و مهندسی سازه این‌گونه تعریف می شوند که عضوی بلند  منشوری و مستقیم می‌باشند برای ساختن تیر آهن از فولاد استفاده می شود استفاده از تیراهن پایه اصلی ساختمان سازی می باشد و کشور ایران جزو کشورهای پر مصرف می‌باشد. تیرآهن ها دارای سایز های متفاوت با کارایی های متفاوت و هم چنین قیمت تیرآهن ها مختلف می باشد این سایز ها عبارتند از ۸ ، ۱۰ ،۱۲ ،۱۴،۱۶، ۱۸ ،۲۲ ، ۲۴ ، ۲۸ ، ۳۰ و …

به قسمت میانی تیرآهن «جان» گفته می‌شود و دو لبه موازی تیرآهن نیز  «بال»  نام دارد

مزایای استفاده از تیرآهن در ساختمان

یکی از مزایای تیرآهن آماده بودن آن‌ها می‌باشد زیرا باعث می‌شود سرعت انجام عملیات ساختمانی سازی زیاد بشود و با سرعت بسیار زیادی نسبت تیرآهن ها صورت بگیرد برای ساختمان های بلند نیز استفاده از تیراهن ساده تر است یکی دیگر از مزایای خیلی مهم استفاده از پیراهن این است که ساختمان هایی که دارای اسکلت فلزی می‌باشند نسبت به ساختمان هایی با سازه بتنی فضای کمتری را اشغال می‌کنند و باعث صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود

معایب استفاده از تیرآهن در ساختمان

استفاده از تیرآهن همانگونه که مزایای زیادی را در بر دارد دارای معایب نیز می‌باشد از معایب تیرآهن می‌توان به نداشتن مقاومت بالای آن در برابر خوردگی اشاره کرد تیرآهن فلز است و فلزات در برابر جو واکنش نشان می‌دهند این موضوع یکی دیگر از معایب تیرآهن ها می‌باشد یکی از اصلی ترین روش های استفاده از تیرآهن برای استفاده از اسکلت ساختمانی نداشتن کنترل کافی بر روی اتصالات قطعات به یکدیگر می باشد یکی دیگر از معایب تیر آهن این است که مقاومت تیر آهن در دماهای بالا کاهش پیدا می‌کند

استاندارد تیرآهن

استاندارد تیرآهن

تیرآهن ها از نظر استاندارد به سه دسته

تیرآهن های IPE تیرآهن های INP و تیرآهن های IPB یا همان تیرآهن های هاش تقسیم می‌شوند

تیرآهن ها چگونه ساخته می شوند

ابتدا تخته های آهنی به کمک دستگاه در کنار یکدیگر قرار گرفته تا شکلی مانند H درست شود و سپس آنها را به یکدیگر جوش می‌دهیم . روش دیگری که برای ساخت تیرآهن وجود دارد با استفاده از شمش های فولادی است شمش های فولادی را داخل کوره ریخته و زمانی که به درجه حرارت ۱۱۰۰ رسید شمش ها را به کمک جک های هیدرولیک به داخل کوره می‌رسانند و پس از پخته شدن رافتینگ می‌شود سپس شمش‌ها را زیر غلتک برده بعد از کم شدن قطر شمش به آن آب سرد اضافه می‌کنند و در آخر با قیچی های مخصوص به آن‌ها شکل می‌دهند

انواع تیرآهن های ساختمانی

تیرآهن های ساختمانی انواع مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را نام برده و کاربرد هر یک را در ساختمان بیان می‌کنیم

 تیر آهن های IPE

این تیرآهن ها به شکل حرف هایی انگلیسی می باشد و مطابق استانداردهای اروپا تولید می شود ویژگی این نوع تیرآهن یکسان بودن بال ها می باشد به دلیل اینکه متخصصین و مهندسین ایرانی تیراهن ها را به این صورت طراحی می‌کنند این نوع از تیرآهن ها محبوبیت زیادی میان مشتریان دارد

تیر آهن های IPN

این نوع نیز مانند تیرآهن های IPE شبیه به حرف I می باشد با این تفاوت که طبق استانداردهای چین و روسیه ساخته می‌شود این تفاوت در ضخامت بال ها می‌باشد  در تیرآهن های INP با ضخامت در بال ها فاصله از جان کم می‌شود

انواع تیرآهن

تیرآهن های بال پهن

تیرآهن بال پهن که به آن هاش هم گفته می‌شود تیراهنی است که در آن اندازه بال و جان برابر باشد تیرآهن های هاش سایت های متفاوتی دارند این سایت ها بین (۱۰۰_۱۰۰۰) می باشد اما به تازگی کارخانه ذوب آهن اصفهان برای تولید تیرآهن هایی با سایز های ۲۰۰، ۱۸۰ ،۱۶۰ در نظر دارد تا خط تولید جدیدی را راه‌اندازی کند.

تیرآهن های هاش به صورت سبک سنگین و فوق سنگین می‌باشند

تیرآهن بال پهن سبک HEA

تیرآهن بال پهن سنگین HEB

تیر آهن سنگین TPB

تفاوت تیرآهن HEB با تیرآهن HEA در ضخامت آن‌هاست و تیرآهن بال پهن سنگین ضخامت بیشتری دارد.

تیرآهن های لانه زنبوری

در تیر آهن های لانه زنبوری برای تحمل بیشتر لنگر خمشی توسط تیرآهن جان را شکل ذوزنقه برش می‌دهند.

از مزایای استفاده از تیرآهن لانه زنبوری می‌توان به  سبک بودن آن اشاره کرد که باعث می‌شود از نظر اقتصادی به صرفه تر باشد و یکی دیگر از مزیت های این نوع تیرآهن این است که به علت داشتن حفره هایی که دارد می‌توان به راحتی کابل های برق و تاسیسات را عبور داد .

تیر آهن های لانه زنبوری معایبی نیز دارد که می‌توان به این که برای یکپارچه کردن نیازمند به جوشکاری سرتاسری دارد اشاره نمود یکی دیگر از عیب های این نوع تیرآهن این می‌باشد که در مکان‌هایی که محل اتصال پل می‌باشد به علت وجود حفره در جان مقاومت کمتری را دارا می‌باشد

نتیجه گیری نهایی:

تیرآهن‌ها سازه هایی با جنس فولاد می‌باشند که به طور کل در ساختمان از تیرآهن برای اسکلت سازی ساختمان , کفی ستون ها و صفحات فولادی استفاده کرد اگر تیرآهن را با سطح مقطع مربع داشته باشیم می‌توانیم به عنوان ستون در ساختمان از تیرآهن نوع هاش استفاده کنید تیرهای اصلی یا شاه تیر که بر روی ستون ها با استفاده از پلیت به هم متصل می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد تیرهای میانی که از شاه تیرها کوچکتر می‌باشند و نام دیگر آن‌ها تیرآهن کوچک نیز می‌باشد.  تیرهای باریک کرومیت از تیرک ها نیز باریک‌تر است ولی دارای طولی بسیار بلند می‌باشد و خرپاها از خرپا ها برای ساختن سقف سوله ها انبارها و غیره استفاده می شود

سخن آخر:

تیرآهن ها در اسکلت ساختمان‌ها ساخت ستونها و خرپاها و بیمه‌ای کار شده در سخت در زیرساخت‌های پل مورد استفاده قرار می گیرد محبوب ترین نوع تیرآهن تیرآهن های IPE می‌باشد

 

و در آخر به یاد داشته باشید تیرآهن های INP و IPE شباهت های بسیار زیادی به یکدیگر دارند از این رو در هنگام خرید دقت کافی را داشته باشید تا خرید اشتباهی انجام ندهید.

وضعیت آهن قراضه در بازار جهانی و داخلی

وضعیت بازار  خرید و فروش  آهن قراضه در پاییز ۹۹

خرید و فروش آهن قراضه یکی از مهم‌ترین محصولات آهن آلات است که حجم بزرگی از معاملات را در بازار آزاد آهن به خود اختصاص داده است. همانطور که می‌دانید فولاد یکی از آلیاژهای پرکاربرد آهن می‌باشد و در صنعت فولاد استفاده از آهن قراضه، بیشتر از آهن نو کاربرد دارد. تجارت ضایعات فولادی، در بین سایر فلزات جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. این روزها با وجود وضعیت اقتصادی نابسامان، نوسانات شدید در قیمت ارزها و تحریم‌ها، بازار آهن قراضه با وضعیت چالش برانگیزی رو به رو شده است و اکثر تولید کنندگان و کارخانجات با کمبود مواد اولیه آهنی مواجه شده‌اند.

ضایعات آهنی یکی از مهم‌ترین مواد اولیه است و کمبود آن در روند تولید محصولات فولادی اختلال ایجاد کرده است. کمبود قراضه آهن از یک سو و نوسانات قیمت آن از سوی دیگر، این بازار را با چالش‌های زیادی رو به رو کرده است. قیمت آهن قراضه به صورت کیلویی محاسبه میشود و در ۴ کیفیت مختلف آهن قراضه روغنی، آهن قراضه سبک و سنگین و آهن قراضه سوپر به فروش میرسد.

 

قیمت آهن قراضه

 

آهن قراضه چیست؟

آهن قراضه یا Scrap iron، به ضایعات فلزاتی گفته می‌شود که در اثر شکستگی، پوسیدگی و اصطکاک دچار تغییرات شکل به صورت شیمیایی یا فیزیکی شده‌اند طوری که دیگر مانند حالت قبل خود قابل استفاده نیستند اما قابلیت برگشت پذیری دارند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که آهن قراضه همان اضافات به درد نخور و بازیافتی از محصولات فلزی است که دیگر قابل استفاده نیستند. این ضایعات آهنی در صنایع مختلف و کارخانجات به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع تأمین شناخته می‌شود.

دلایل اهمیت آهن قراضه

 • قابل بازیافت بودن آهن: آهن خاصیت برگشت پذیری دارد و بازیافت آن را تا چندین بار می‌توان تکرار کرد.
 • صرفه جویی ۷۵ درصدی در منابع انرژی: با بازیافت کردن آهن دیگر نیازی به استخراج سنگ آهن و خالص‌سازی آن نیست.
 • پتانسیل بالا برای جمع آوری آهن قراضه: در کشور حدود ۳ میلیون تن آهن قراضه جم آوری می‌شود اما با این حال باز هم پتانسیل جمع‌آوری دارد.
 • به صرفه بودن و درآمدزایی بیشتر: شاید از دید مردم عادی، آهن قراضه اهمیتی نداشته باشد اما طبق نظر کارشناسان، ۹۵ درصد فلزات تولیدی در دنیا، از آهن ساخته می‌شوند.

  انواع آهن ضایعاتی

طبقه بندی‌های مختلفی برای قراضه‌های آهنی تعریف شده است و در بازار آهن می‌توانید انواع و اقسام طبقه‌بندی‌ها به گوشتان بخورد. ما در اینجا به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم. طبق استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، در یک طبقه بندی، قراضه آهن را به صورت درجه بندی می‌کنند:

قراضه ویژه: این نوع ضایعات ضخامت و خلوص بیشتر کیفیت بالایی دارند و بدون زنگ زدگی می‌باشند. مانند: تسمه‌های آهنی ضخیم، لوله سیاه ضخیم، میلگردها و… .

درجه یک: درصد خلوص این ضایعات حداقل ۹۷ درصد است مانند: آبگرمکن یا اجاق گازهای بدون زنگ زدگی، موتورها، ابزارآلات برقی، شوفاژهای از کار افتاده و… .

درجه دو: این ضایعات حداقل ۹۴ درصد آهن خالص دارند، مانند: میلگردهایی که حالت کلاف دارند، فنرهایی که در بانداژ و بسته بندی به کار می‌روند، ورق‌ها و لوله‌های گالوانیزه و… .

درجه سه: درصد خلوص این قراضه‌ها حداقل ۹۲ درصد می‌باشد یعنی ۹۲ درصد آهن دارند. حلب‌ها، ورق‌های گالوانیزه کهنه و… در قراضه‌های درجه سه جای دارند.

درجه چهار: لازم به ذکر است که در مصوبه موسسه تحقیقات و استاندارد صنعتی، قراضه‌هایی با درجه های تعریف نشده‌اند اما در بازار زیاد شنیده شده و کاربرد دارد. قراضه‌های درجه ۴ مانند: پلیسه‌های بدون رنگ.

این دسته‌بندی‌ها با توجه به کیفیت، ضخامت، ابعاد و … تعریف می‌شوند. برای هر کدام از این دسته‌ها قیمت خاصی معین می‌گردد. بعضی از قراضه‌ها که بیش از یک متر ابعاد دارند، باید برش بخورند و معمولا هزینه برش را هم اضافه می‌کنند. مانند تمام محصولات و مقاطع فولادی، قیمت هر کیلو آهن قراضه از نوسات قیمتی شدید برخودار است.

 

قیمت اهن قراضه امروز

 

منابع عمومی برای جمع آوری آهن قراضه

ضایعات فلزی به جا مانده از تخریب پل‌ها، سیل و زلزله، ساختمان قدیمی، ریل‌های کهنه راه آهن، خودروهای فرسوده یا مستهلک شده و… یکی از مهم‌ترین منابع جمع‌آوری آهن قراضه محسوب می‌شوند. ای فلزات بعد از تخریب دیگر کاربرد ندارند اما بعد از بازیافت در مصارف گوناگون کاربرد خواهند داشت.

منابع خانگی برای تولید آهن قراضه

فلزات دور ریخته شده از مصارف خانگی مانند قوطی‌های فلزی، قوطی‌های نوشابه و سایر بسته‌بندی‌هایی که حاوی آهن هستند، یک منبع خوب و قابل دسترس برای جمع‌آوری قراضه‌های آهنی است.

منابع صنعتی برای تولید و جمع آوری آهن

گاهی پیش می‌آید که در کارخانجات و مجتمع‌های صنعتی، پروفیل‌ها یا ورق‌های تولید شده، کیفیت خوبی و کافی ندارند و قابل استفاده در بخش‌های دیگر نیستند. بنابراین به عنوان قراضه مورد بازیافت قرار می‌گیرند.

وضعیت فعلی آهن قراضه در جهان

بازار قراضه آهن و ضایعات بازیافتی، یکی از مهم‌ترین بازارهای مهم جهانی است و به عنوان سرمایه ملی به حساب می‌آید. برخی کشورهای مانند آمریکای شمالی و اروپایی، با فروش آهن قراضه رونق و گسترش زیادی برای اقتصاد خود داشته‌اند. طبق آمارهای بین المللی، برای تجارت قراضه آهن در جهان، چیزی بیش از ۱۵۰ میلیون تن برآورد شده است. علاوه بر آن، برزیل، آلمان، انگلستان و آمریکا بزرگترین صادرکنندگان آهن قراضه به شمار می‌آیند، طوری که حدود ۴۶ درصد از صادرات آهن قراضه را به خود اختصاص داده اند و در این میان کشورهایی مانند کره جنوبی و ایتالیا، بزرگترین وارد کنندگان آهن قراضه بودند (حدود درصد واردات جهانی).

وضعیت فعلی آهن قراضه در ایران

بازار بازیافت ضایعات آهنی در ایران رونق گسترده دارد و می‌توان گفت که ذاتاً پولساز است. بعضاً خریداران و فروشندگان این بازار، درآمد بالایی دارند. طبق آمارهای به دست آمده، حدود ۳۰ هزار نفر در ایران در بازار قراضه آهن فعالیت می‌کنند. اما یا این وجود نیاز بازار داخلی به آهن، به صورت متناسب تأمین نمی‌شود چرا که افرادی که در این حوزه کار می‌کنند سواد آنچنانی ندارند و این بازار بیشتر حالت دوره گردی و دلالی دارد. مطالعات نشان می‌دهد که تا سال ۱۴۰۴، نیاز کشور به قراضه آهن حدود ۵ میلیون تن در سال خواهد بود. در حالی که تولید فعلی کشور در آهن، حدود ۲ میلیون تن در سال است که طبق چشم انداز پیش بینی شده، این میزان تولید باید دو برابر شود.

آهن گالوانیزه چیست؟

آهن گالوانیزه چیست و چه کاربردی دارد؟

آهن و فلز دو عنصر بسیار کاربردی برای انسان است که نقش مهمی را در زندگی ایفا می کند ولی این دو محصول به مرور فرسوده شده و آن ها را آسیب پذیر می نماید به همین دلیل مهندسین برای افزایش استقامت فلز و آهن و مقاوم کردن آن ها راه حلی اندیشیده اند که نتیجه تحقیقات آن ها تولید آهن هایی روکش دار تحت عنوان آهن گالوانیزه یا همان ورق گالوانیزه می باشد.

حتما اسم آهن های گالوانیزه را بسیار شنیده باشید ولی ندانید که آهن گالوانیزه چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله می خواهیم به طور کامل شما را با آهنگ گالوانیزه و کاربرد آن آشنا کنیم. برای این کار در ابتدا تعریف مختصری از آهن گالوانیزه خواهیم داشت.

آهن گالوانیزه چیست؟

آهن گالوانیزه ورقی فولادی یا آهنی است که توسط یک لایه روی پوشانده شده تا این محصول در برابر زندگ زدگی مقاوم شود به گونه ای که حتی در صورتی که این لایه روکش از بین برود، آهن به هیچ عنوان زنگ نخواهد زد. از این پوشش برای لوله های آب و امثال آن مورد استفاده قرار می گیرد.

روش گالوانیزاسیون آهن چگونه است؟

در روش گالوانیزاسیون، فلزی که فاسد می شود را به داخل مذاب یک فلز فاسد نشدنی فرو کرده و بیرون می آورند تا سطح آن را یک لایه فلز فاسد نشدنی فرا بگیرد. به عنوان مثال ورقه های آهنی نازک را درون مذاب فلز روی فرو برده و سپس خارج می کنند تا سطح آن با استفاده از فلز روی پوشانده شده و آهن گالوانیزه بدست بیاید.

کاربرد آهن گالوانیزه

در هنگام بیان کاربردهای آهن گالوانیزه باید مهم ترین ویژگی این آهن ها که همان مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی هستند را مورد توجه قرار دهید بنابراین این آهن در مکان هایی که خطر زنگ زدگی دارند مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله مکان هایی که آهن گالوانیزه کاربرد بسیاری دارد می توان به لوله های آب، لوله های بخاری، کابینت ها و … اشاره کرد.

کاربرد آهن گالوانیزه چه مزیتی دارد؟

 • هزینه تولید پایین

برای گالوانیزه کردن ورقه های فولادی نیاز به ابزاری خاصی نیست به همین دلیل می توان گفت که هزینه تولید آهن گالوانیزه در مقایسه با سایر روش های مقاوم کردن آهن در مقابل خوردگی و زنگ زدگی پایین تر می باشد.

 • افزایش طول عمر

تمامی مراحل تبدیل ورق های فولادی به آهن گالوانیزه برای این است که طول عمر این آهن افزایش یابد. به همین دلیل می توان گفت که عمر طولانی و دوام بالا از اصلی ترین ویزگی های آهن های گالوانیزه به شمار می رود.

 • مقاوم در برابر ضربه

پوشش گالوانیزه می تواند از آهن در برابر ضربه و فرو رفتگی محافظت کرده و حتی زاویه ها و گوشه های آن را نیز پوشش دهد. به همین دلیل آهن های گالوانیزه مقاومت فوق العاده بالایی دارند.

 • شستشوی راحت

آهن های گالوانیزه را می توانید به راحتی و با اسپری کردن آب قلیایی و یا یک پارچه آغشته به آن کاملا پاک کنید که این ویژگی آهن های گالوانیزه از جمله مهم ترین مزیت های این محصول محسوب می شود.

عمر ورق های گالوانیزه چقدر است؟

آهن های گالوانیزه در صورتی که در معرض آب و اسیدهای قلیایی باشند عمر مفید آن ها بین ۲۰ تا ۳۰ سال می باشد ولی چنانچه در محیط به دور از باران های اسیدی باشد، تا بی نهایت عمر می کند. ولی چنانچه قیمت ورق گالوانیزه را با استفاده از این محصول درون مذاب روی قرار گیرد عمری تا حدود ۷۰ سال دارد.

قیمت آهن گالوانیزه

آهن های گالوانیزه نیز مانند هر محصول دیگری تحت تاثیر قیمت ارز می باشد و دارای نوسانات قیمت بوده و نمی توان قیمت ثابتی را برای آن تعیین کرد. آهن های گالوانیزه کاربردهای زیادی داشته و برای استعلام قیمت آنلاین و روز این محصول می توانید با مشاورین تهران آهن تماس حاصل نمایید.

خرید آهن گالوانیزه

میزان کیفیت آهن های گالوانیزه و عمر آن ها به کیفیت روی ذوب شده و نحوه گالوانیزاسیون آن بستگی دارد و در هنگام خرید این آهن ها باید توجه بسیار زیادی به کیفیت این محصول کرده تا عمر آن طولانی باشد به همین دلیل توصیه می شود آهن های گالوانیزه را از سایت ها و مراکز معتبر خریداری کنید. جهت سفارش باکیفیت ترین آهن گالوانیزه با تهران آهن تماس بگیرید.

همچنین بخوانید: قیمت تیرآهن

وضعیت بورس آهن آلات چگونه است؟

بورس آهن آلات

بورس آهن آلات با توجه به نوسانات ارزی غیرقابل پیش بینی بوده و نمی توان قیمت ثابتی را برای آن تعیین کرد. پیش بینی قیمت آهن آلات یکی از سوالات پرطرفدار برای فعالان حوزه آهن آلات و ساختمان سازان می باشد. امروزه پارامترهای بسیار زیادی بر روی قیمت آهن کیلویی تاثیرگذار بوده و پیش بینی قیمت آهن آلات  کار آسانی نیست. البته نمی توان تاثیر بورس را بر روی نمودار قیمت آهن آلات نادیده گرفت.

بورس آهن آلات و عرضه محصولات فولادی از جمله تاثیرگذارترین عامل بر روی قیمت آهن آلات می باشد. بورس مکانی بسیار امن برای معامله خریداران و فروشندگان محسوب می شود. بنابر مطابق با عقیده فعالان و متخصصان حوزه فولاد، افزایش و استمرار کالا در بورس می تواند در ثبات قیمت فولاد تاثیر زیادی بگذارد.

قیمت آهن آلات در ماه های اخیر سال ۹۹ رشد قابل توجهی کرده است. در ۶ ماه ابتدایی سال، انواع محصولات فولادی در بورس معادل ۶۴۱۰ هزارتن عرضه شد در صورتی که در سال های اخیر ظرف این مدت مشابه، میزان عرضه این محصولات ۳۸۲۰ هزار تن بود. عرضه محصولات فولادی در نیمه ابتدایی سال در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته رشد ۶۷ درصدی در پی داشته است ولی با این حال بازار آرامش پیدا نکرد زیرا به میزان عرضه محصولات فولادی، تقاضای آن نیز افزایش پیدا کرد.

بورس آهن آلات در پاییز سال ۹۹

محصولات فولادی و آهن آلات نیز مانند هر کالای دیگر تحت تاثیر عوامل متعددی از جمله قیمت دلار و بازار بورس قرار دارد. فصل پاییز از جمله فصل های افزایش فروش بازار محصولات فولادی محسوب می شود و تجار و فعالان حوزه آهن انتظار داشتند که قیمت آهن آلات در ماه های اخیر کاهش پیدا کند ولی افزایش ناگهانی قیمت دلار بر روی قیمت این محصول نیز تاثیرگذار بوده تا حدی که قیمت آن در هر کیلوگرم از مرز ۱۲ هزار تومان نیز گذشت و امکان افزایش مجدد این محصول نیز وجود دارد.

رشد  قیمت فلزات اساسی در بورس کالا

در بازار سهام بورس روندهای معاملاتی نسبت به دهه های قبل رشد بیشتری نسبت به سایر محصولات کرده است. به طور کلی در صورتی که بخواهیم تاریخ معینی جهت ورود فلزات اساسی در بورس تعیین نماییم با نتیجه دلخواهی مواجه نخواهیم شد. ورود فلزات در بورس سهامداران را نه تنها تشویق به توسعه و گسترش خط تولید فلزات کرد، بلکه آن ها را تشویق کرد که این فلزات را در بورس نیز عرضه نمایند. عرضه فلزات در بورس کالا به دلیل نوسانات قیمت ها کار را سخت کرد ولی با وارد شدن فلزات اساسی در بورس قیمت ها ثبات بیشتری پیدا کرد و خرید و فروش نیز افزایش یافت.

همین امر تولید فلزات در بورس را با افزایش چشمگیری مواجه کرد. افزایش روزانه نرخ فلزات اساسی سبب گردید تا سرمایه گذاران تمایل پیدا کنند که نقدینگی خود را در بازار محصولات فولادی سرمایه گذاری کنند. نتیجه تمامی این اتفاقات افزایش صادرات محصولات فولادی را در پی داشت. محصولات فلزی امروزه در بازار بورس کالا بسیار محبوب شده به طوری که فعالان حوزه بورس آینده روشنی را برای این نوع سرمایه گذاری پیش بینی کرده اند.

همچنین بخوانید: قیمت تیرآهن

هر آنچه که باید درمورد کاربرد پروفیلها بدانید

درمورد کاربرد پروفیل چه میدانید؟

امروزه پروفیل های مختلفی وارد بازار شده که ضخامت، کیفیت، ابعاد و قیمیت آن ها با یکدیگر تفاوت دارد. حال این سوال پیش می آید که بهترین تولید کننده پروفیل برای کدام شرکت است و کاربرد انواع پروفیل در صنایع چیست؟ پاسخگویی به این سوال نیاز به بررسی تمامی جوانب دارد. پروفیل ها به نوع مکانی که مورد استفاده قرار می گیرد دارای ویژگی های خاصی هستند و شما باید پس از بررسی انواع شرکت های ساخت پروفیل، مناسب ترین پروفیل را خریداری کنید.

پروفیل چیست؟

از نظر لغتی پروفیل معنای ثابت بودن را می دهد. ولی شاید به این موضوع فکر کنید که این لغت در صنایع ساختمانی چه مفهومی می دهد. در واقع پروفیل در صنایع ساختمان سازی به تجهیزاتی اطلاق می گردد که ساخت لوله، درب، پنجره و یا نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در ساخت و ساز دو نوع پروفیل باز و پروفیل بسته داریم.

پروفیل های باز در ضخامت و ابعاد متنوع تولید شده و برای ساخت تیرآهن، تسمه، نبشی، ناودانی و … استفاده می شود و پروفیل های بسته برای ساخت و سازهای بزرگ تر به کار برده می شود. از جمله کاربردهای پروفیل های بسته می توان به سالن های ورزشی، سوله ها، پارکینگ های عمومی، انبارها و … اشاره کرد.

انواع پروفیل به چند دسته اصلی تقسیم می شوند؟

کاربرد پروفیل ساختمانی

 • پروفیل های ساختمانی به سه دسته پروفیل های مرکب، پروفیل های نورد گرم و پروفیل های نورد سرد تقسیم بندی می شود.
 • پروفیل های نورد گرم به شکل قوطی بوده و از نورد گرم شمش طلا تشکیل شده است.
 • پروفیل های نورد سرد ناودانی شکل بوده و از شکل دادن ورق فولادی به وسیله پرس و خم کردن ساخته شده است.
 • پروفیل مرکب پروفیلی است که از اتصال چند پروفیل سرد و گرم تولید می شود.

کاربرد پروفیل کامپوزیتی

امروزه استفاده از پروفیل های کامپوزیتی رواج زیادی در صنعت ساختمان سازی خصوصا در شرایط آب و هوایی مرطوب دارد. مزایا و دلیل استفاده از این پروفیل ها افزایش عمر سازه در مقابل زلزله و ارتعاشات و جلوگیری از خوردگی می باشد. استفاده از پروفیل های کامپوزیتی وزن نهایی ساختمان را کاهش می دهد.

کاربرد پروفیل آلومینیومی

پروفیل های آلومینیومی در قالب صنعتی و ساختمای تولید می گردد. در صنایع ساختمان سازی از این نوع پروفیل ها برای ساخت درب و پنجره مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیل های آلومینیومی رنگ روشن داشته و ظاهری جذاب تر دارد. همچنین این پروفیل ها مانع از هدر رفتن انرژی خواهند شد.

کاربرد پروفیل گالوانیزه

پروفیل های گالوانیزه نیز در صنایع ساختمان سازی جهت مقاوم سازی پنجره ها و درب های یو پی وی سی مورد استفاده قرار می گیرد. این پروفیل ها مانع از افتادگی بازشو و هرز رفتن پیچ ها می گردد. همچنین پروفیل های گالوانیزه مقاومت درب و پنجره ها را در برابر شرایط جوی افزایش خواهد داد.

کاربرد پروفیل ها در صنعت های گوناگون

پروفیل ها کاربردهای زیادی دارند که از جمله بخش اعظم کاربرد پروفیل ها در ساخت درب و پنجره های آهنی است. پروفیل ها به دو شکل مربع و مستطیل تولید می شوند که مقاطع کوچک آن ها برای راه پله ها، درب و پنجره ها، نرده کشب پیاده رو ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیل های با مقطع بزرگ تر ستونی هستند که برای ساخت اسکلت ساختمان به کار برده می شوند.

از جمله دیگر کاربردهای پروفیل ها عبارت است از:

 • در ساخت صندلی و پایه میز
 • در صنعت خودرو سازی
 • پوشش سقف سوله
 • ساخت کرکره های مغازه

قیمت انواع پروفیل

پروفیل های ساختمانی هر کدام از متریال های مختلفی تشکیل شده اند و از این رو قیمت ثابتی را نمی توان برای آن برآورد کرد. قیمت پروفیل ها به عوامل زیادی از جمله متراژ، ضخامت، شرکت تولید کننده و … بستگی دارد. امروزه با توجه به نوسانات قیمت ارز، قیمت پروفیل های ساختمانی نیز در حال تغییر است. جهت اطلاع از قیمت انواع پروفیل های ساختمانی موجود در سایت تهران آهن می توانید با این شرکت تماس گرفته تا کارشناسان ما شما را از قیمت روز این محصول مطلع کنند.

همچنین بخوانید: قیمت نبشی

سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید