برای نصب ستون فلزی ، ستون ها را می توان از تیر آهن بال پهن صنعتی با ضخامت های بارکش به صورت یک تکه ابتیاع نمود و یا از دو قطعه تیرآهن ساختمانی یا آهن ، ناودانی محاسبه شده با جوش دادن تکه های ارتباطی بین دو قطعه آهن در دو طرف به وجود آورد […]

نصب ستون فلزی

برای نصب ستون فلزی ، ستون ها را می توان از تیر آهن بال پهن صنعتی با ضخامت های بارکش به صورت یک تکه ابتیاع نمود و یا از دو قطعه تیرآهن ساختمانی یا آهن ، ناودانی محاسبه شده با جوش دادن تکه های ارتباطی بین دو قطعه آهن در دو طرف به وجود آورد و یا با جوش دادن دو لبه دو قطعه اهن ناودانی به یکدیگر ستونی به اندازه و مقاومت مورد نیاز به دست آورد .

به­‌طور کلی با اندکی دانش در مورد ساختمان‌سازی می‌­توان متوجه این نکته شد که ستونها و اسکلت فلزی ساختمان مهمترین رکن و قسمت یک ساختمان است. در حالت کلی ممکن است ستونها از مواد اولیه متفاوت و با کارکردهای مختلفی ساخته شده باشند اما اصلی‌­ترین ماده تشکیل دهنده ستون، آهن و فلز است و مهمترین کارکرد ستونها طراحی اسکلت ساختمان و نگهداری مصالح است. با اتصال ستونهای عمودی و افقی فولادی به صفحات فلزی اسکلت ساختمان به‌­وجود می‌­آید و اسکلت ساختمان کار انتقال نیرو و فشار به فونداسیون و سپس زمین را بر عهده دارد. در این مقاله قصد داریم تا به شکل مختصر به چگونگی اجرای نصب ستون فلزی بپردازیم و نحوه اتصال ستون فلزی به فونداسیون را بررسی کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

نصب ستون فلزی چگونه است ؟

معمولا طول ستون همه طبقات اسکلت فلزی به صورت یک تکه در نظر گرفته می شود تا پس از آماده شدن کلیه قطعات ستونی مورد نیاز هر ساختمان روی زمین به صورت خوابیده اندازه گیری و محل ارتباط پل های بارکش خط کشی و از تکه آهن نبشی های قوی قطعه اتصالی نزدیک خط به وجود آید و می توانند قطعات آهن نبشی را اتصال داده و کاملا جوش زنجیری داده شده تا آماده گردد  .

در این صورت هنگامی که نصب ستون فلزی  روی پلیت استاده می شود محل نصب پل های بارکش هر طبقه نیز آماده گردیده است .

در این هنگام پل ها یا به صورت تیر آهن کست یعنی تیرآهن سوراخ نشده مقاوم داخل آهن نبشی هایی که قبلا به ستون جوش داده شده است قرار می دهند تا با جوش زنجیری متصل شود پس از کنترل امور فنی قطعات تیر آهن طاق به اندازه های مورد نیاز می شود که می توان هم داخل پل ها ریخته و به وسیله آهن نبشی به پل ها جوش داد و هم آهن های طاق را از روی پل ها عبور داد و تقاطع ها را به روی پل ها محکم جوش نمایند .

پس از خاتمه یافتن عملیات جوشکاری هر طبقه همانگونه که در بخش رنگ آمیزی کلیه آهن ها از ضد زنگ سرنج یا رزینکرمات پوشیده می شود تا در هوا از زنگ زدن مصون بماند و دهانه ها با مصالح ساختمانی طبیعی یا مصنوعی به وسیله استادکار بنا طاق زده می شود تا امکان آهن کشی طبقات بالا به وجود آید .

هم چنین می توانید تمام اتصالات پلیت و نصب ستون فلزی و پل و غیره را به جای جوش از پیچ و مهره مطلوب تر است ولی هزینه بیشتری در بردارد .

منظور از فونداسیون در ساختمان‌ سازی چیست؟

پی یا فونداسیون به مجموعه‌­ای از بخشهای یک ساختمان گفته می‌­شود که در تماس مستقیم با خاک قرار دارد و نیرو و فشار ساختمان را به شکل یکسان به زمین منتقل می‌­کند. در اجرای فونداسیون یک ساختمان از میلگرد استفاده می‌­گردد و هدف اصلی از ایجاد فونداسیون انتقال نیرو به شکل یکسان به زمین و جلوگیری از لغزش، واژگونی و نشست است.

نحوه اتصال ستون فلزی به فونداسیون

همانطور که گفته شد ستونها کار نگهداری مصالح را در داخل ساختمان برعهده دارند و معمولا از فلز و یا مواد دیگر ساخته می‌­شوند. ستونهای فلزی بخش اصلی اسکلت فلزی یک ساختمان هستند و به وسیله صفحه ستونها به فونداسیون ساختمان متصل می‌­شوند و این اتصالات معمولا به کمک پیچ و مهره، جوش دادن، نبشی و ورق‌های اتصال فلزی انجام می‌­شوند. در داخل هر ساختمان نیرو و فشار به‌­وجود آمده ناشی از وزن، ابتدا در تیرچه­‌ها به وجود می‌­آید و از آنجا به ستونها و سپس به صفحه ستونها می‌­رسد، این نیرو سپس به فونداسیون و از آنجا به زمین منتقل می‌­شود. پس می‌­توان تعیین کرد که کاربرد صفحه ستون اتصال ستون به فونداسیون و انتقال نیرو از ستون به فونداسیون است.

به دلیل نقش بسیار حساس صفحه ستون در ساختمان فلزی و اتصال ستون به فونداسیون باید در انتخاب نوع صفحه ستون و ویژگی‌­های آن دقت کرد و در صورت عدم توجه می­‌تواند موجب شکستگی بتون و خم شدن صفحه ستونها و وارد شدن خسارت جدی به ساختمان شود. به عنوان مثال می‌­توان گفت در ساختمانها یا سازه­‌هایی بزرگ معمولا از شابلون صفحه ستون با قابلیت نگهداری نیروی زیاد استفاده می‌­شود.

آموزش ساخت اسکلت فلزی ساختمان

به منظور اجرای اسکلت فلزی ساختمان در ابتدا باید آزمایشات مربوط به مقاومت خاک انجام شود و در صورت وجود مقاومت، اقدام به گودبرداری یا پی‌برداری کرد. در صورت وجود مقاومت بالا در نوع خاک میزان کمتری پی‌برداری انجام می‌­شود اما اگر مقاومت کمتر باشد میزان پی‌برداری نیز بیشتر است. پس از پی‌برداری می‌­بایست محل احداث یکسان، صاف و یکنواخت شود و سپس قالب‌بندی انجام گیرد. وقتی کار یکنواخت‌سازی و قالب‌بندی انجام شد به مرحله بتن‌ریزی و اجرا و نحوه ساخت ستون فلزی می­رسیم.

به منظور ساخت و اجرای ستونهای فلزی و نصب ستون فلزی باید توجه کرد که نوع ستونهای فلزی انتخابی دقیق باشند تا در مراحل بعدی یعنی برش دادن ستونها و مونتاژ کردن ستونها مشکلی به‌­وجود نیاید.

وقتی کار ساخت ستونهای فلزی به اتمام رسید به مرحله بعدی یعنی نصب تیرها و تیرک‌ها می‌­رسیم. تیرهای فلزی با استفاده از جرثقیل در محلی که از قبل مشخص شده­‌اند جوش داده می‌­شوند یا به وسیله نبشی و صفحه‌­های فلزی پیچ و مهره می‌­گردند. با نصب تیرهای فلزی به آخرین مرحله از ساخت اسکلت فلزی ساختمان یعنی اجرای باربند می‌­رسیم که هدف از ایجاد باربند جلوگیری از فشار و خسارت ناشی از باد، طوفان و زلزله است.

حتما بخوانید : نصب پلیت فونداسیون به چه صورت است ؟

حفاظت و نگهداری آهن

هنگامی که آهن از دستگاه غلطک کاری بیرون می آید سطح آن از ورقه نازکی پوشانده شده است که آن قشر غلطک کاری نامیده می شود .

این قشر باید قبل از رنگ کردن از سطح آن برداشته شود .

زیرا اگر به همان حالت آهن را رنگ کنیم ممکن است آن قشر بعدا پوسته پوسته شده و بریزید و آهن در مقابل هوا قرار گیرد قشر غلطک کاری را می توان با وسایل مختلفی از بین برد .

حرف آخر!

در این مقاله سعی کردیم که تا حدودی در مورد فونداسیون، ستون فلزی و نحوه ایجاد اسکلت فلزی ساختمان و نصب ستون فلزی صحبت کنیم. اسکلتهای ساختمانی بر اساس نوع خاک و نوع سازه انواع متفاوتی دارند. به عنوان مثال می‌­توان از اسکلتهای فلزی و اسکلتهای بتنی استفاده کرد اما ویژگی که اسکلت فلزی را نسبت به نوع بتنی متمایز می‌­کند وجود مقاومت بالا در اسکلت فلزی است. از دیگر خصوصیات و ویژگی­های اسکلت فلزی می‌­توان به ارتجاعی و همگن بودن، شکل‌پذیر بودن، وزن کمتر و مقاومت در برابر زلزله اشاره کرد. همچنین به دلیل قابلیت مونتاژ قطعات فلزی در محل کارخانه و نصب آن در محل احداث ساختمان می­توان در زمان نیز صرفه‌جویی کرد.

نوشته های مرتبط

  • 28 فروردین 1398
  • 861 بازدید
قوطی و پروفیل سپری | انواع پروفیل سپری آهنی

قوطی و پروفیل سپری | انواع پروفیل سپری آهنی

قوطی و پروفیل سپری مقطعی با شکل ظاهری T می باشد که اکثرا در ساخت درب و پنجره های گوناگون بکار برده می شود و به طور کلی در ساختمان سازی و صنعت مورد استفاه قرار می گیرد. سپری آهنی چیست؟ قوطی و پروفیل سپری آهنی یک مقطع طویل فولادی است که مقطع آن به […]

  • 25 آبان 1398
  • 226 بازدید
روش‌های تولید فولاد در جهان چگونه تقسیم بندی میشود

روش‌های تولید فولاد در جهان چگونه تقسیم بندی میشود

با توجه به تنوع در زمینه‌های مصرف فولاد در دنیا و توسعه زمینه مصرف فولاد با پیشرفت فناوری، روش‌های تولید فولاد در جهان نیز همگام با پیشرفت فناوری تغییرات بسیاری داشته است، در پی این تغییرات تولیدکنندگان فولاد در جهان به دنبال ارتقای بهره‌وری و استفاده از انرژی و سوخت‌های ارزان‌تر با توجه به منطقه […]

  • 13 مرداد 1397
  • 493 بازدید
میلگرد چیست و کاربرد های میلگرد به چه شکلی میباشد

میلگرد چیست و کاربرد های میلگرد به چه شکلی میباشد

تقویت کننده نوار یک محصول فولادی به شکل میله ، شبکه یا کابل است که برای تقویت مقاومت کششی سازه ها یا عناصر بتونی استفاده می شود. البته از مواردی مانند الیاف پلیمر و فلزات دیگر نیز برای ساخت میلگرد استفاده می شود اما متداول ترین نوع میلگرد فولاد است. میلگرد و جزئیات بیشتر به […]

  • 3 مهر 1396
  • 670 بازدید
قوطی پروفیل

قوطی پروفیل

ساختمان های اسکلت فلزی معمولاً در چندین طبقه طراحی و احداث می شوند. ولی طول نیم رخ های نورد شده ایی که در ساخت ستون مورد استفاده قرار می گیرند محدود بوده، بنابراین برای ساخت ستون های بلند ناچار به اتصال پروفیل های ستون به یکدیگر می باشیم. همچنین در یک ساختمان چند طبقه، ستون […]

  • 29 فروردین 1397
  • 938 بازدید
انواع خرپا چه کاربرد هایی در ساختمان سازی دارد

انواع خرپا چه کاربرد هایی در ساختمان سازی دارد

خرپا سازه های فلزی (گاهی چوبی) هستند که اعضای سازنده آنها مثلث بهم پیوسته هستند و این مجموعه مثلث به عنوان یک جسم واحد عمل می کند. وظیفه خرپا توزیع یکنواخت وزن ، کنترل تنش و فشرده سازی بدون خم شدن و برش است. از نظر هندسی ، یک مثلث از شکل چهار ضلعی یا […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات 0
سوالتان را از ما بپرسید
با کارشناسان فروش تهران آهن در واتس اپ به صورت شبانه روزی در تماس باشید